Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

botezul in sine


65 raspunsuri la acest subiect

#1
kokorina

kokorina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 707 mesaje

Postat 03 februarie 2009 - 18:20

am sa invit aici nasi,nase de botez cu povesti,in care sa expuna de-afir a par,ce trebuie sa faca o nasa de botez de la inceput pana la sfarsit,si ce trebuie sa cumpere nasa lu bebe,sau sa plateasca nasa sa poata fi primit,cum se zice.

stiu ca atatea bordeie atatea "obiceie" dar chiar vreau sa stiu cum si ce trebuie sa fac concret la botez.voi boteza in vara un bb,eu stau in austria,botezul va fi in romania si pt ca am sa "aterizez" direct la botez,trebuie sa am totul pregatit.nu va mai fi timp de cumparat ceva daca va fi nevoie.



Pascal si Sophia





fetelor, va rog din suflet sa va uitati la clipul asta.

http://www.clipfish....id=MzY1MDN8Mg==

#2
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 04 februarie 2009 - 01:40

Eu cand am botezat am facut asa:

Am cumparat un rand de hainute pt ziua botezului, cu care l-am imbracat dupa botez si un al doilea rand de hainute pt a doua zi cand am mers acasa la fin sa-i fac baita de mir. Dupa baita, bebe se imbraca cu aceste hainute noi. Baia de mir este prima baie pe care nasa o face finului dupa botez. Se numeste asa, pt. ca il spala de mirul de la botez. Baia de mir se poate face si in seara zilei in care a fost botezat, dar mai des se obisnuieste a 2-a zi.

Am cumparat lumanarea de botez si am platit la biserica.

Inainte de botez nasa trebuie sa se spovedeasca si sa citeasca Crezul pe care il va citi la botez. Preotul recomanda sa-l inveti, insa spre rusinea mea nu am reusit...dar la toate slujbele de botez la care am fost am vazut ca nu pretinde nici un preot sa-l stii, ci iti pune Cartea in fata sa citesti. Dar e bine sa-l citesti inainte ca sa fii familiarizat.

La biserica nasa trebuie sa duca:

lumanarea de botez, 1 prosop, 1 sapun, 1 sticluta de ulei, 1 sticluta de vin, o panza suficient de mare pt a fi bebe invelit in ea cand e scos din apa, netivita, si cam 1 m de fasa de botez( se gaseste la magazinele de bebelusi, seamana cu o panglica).

In afara de toate cele de mai sus, nasa ii da finului un cadou, sau bani, ce si cat isi permite si doreste.





Roli mami de Andrei [copil](16 ianuarie 2008) si Marc [bonjovi](9 iunie 2006)



ANDREI

MARC

VACANTELE NOASTRE IN 4

BAIETII MEI IUBITI



#3
kokorina

kokorina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 707 mesaje

Postat 04 februarie 2009 - 16:41

ROLI.....mersi frumos!uite de spovedanie nu stiam,iar de crez nici atat.bine ca mi-ai spus,o sa incerc sa-l invat si daca va vrea preotul sa il spun,atunci voi avea lectia invatata,daca nu...asta e,raman si eu cu ceva invatat.sper sa reusesc sa-l tin minte.nici de doua randuri de hainute nu stiam.stiam doar de hainutele cu care il imbraca nasa dupa botez,iar de cele de dupa prima baita nu stiam.aha!deci sa fiu pregatita.



de ce panza in care e pus bebele scos din apa ,trebuie netivita?poate fi un prosop mare?



Pascal si Sophia





fetelor, va rog din suflet sa va uitati la clipul asta.

http://www.clipfish....id=MzY1MDN8Mg==

#4
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 04 februarie 2009 - 18:49

Trebuie sa fie panza netivita...asa zice traditia din punct de vedere religios, asa cere si preotul, adica pur si simplu cumperi material din bumbac (panza de cearceaf), ca sa absoarba apa de pe bebe si nu ii faci tiv. Dar ia vreo 2 -3 m ca sa o pui in doua sa fie mai grosuta. Apoi, o iei acasa, o tivesti si ii faci finului cearceaf.



Roli mami de Andrei [copil](16 ianuarie 2008) si Marc [bonjovi](9 iunie 2006)



ANDREI

MARC

VACANTELE NOASTRE IN 4

BAIETII MEI IUBITI



#5
magdalena67

magdalena67

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 468 mesaje

Postat 04 februarie 2009 - 21:39

mirul se ia a 2 a zi, asa am citit pe un site crestin si asa am facut si eu, si e bine ca copilul sa fie macar invelit cu aceasta panza pana la baita.

stoian

#6
LoraG76

LoraG76

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.288 mesaje

Postat 05 februarie 2009 - 11:49

Scosul din mir se face dupa botez, de catre preot, la biserica, atunci cand preotul sterge cu o bucata de panza/burete sau altceva locurile unde a fost dat cu mir bebe. Baia de a doua zi sau asa zisul "scos din mir" e doar un obicei, asa se face, cica, dar nu e obligatoriu. Daca intrebi un preot, asa iti va spune. Vorba unuia pe care il cunoastem noi: sunt obiceiuri scoase de oameni, nu cerute de biserica. Oricum, e un obicei frumos, zic eu...noi avem deja 3 fini.
Panza netivita o gasesti si in magazinele specializate - crisma se cheama, se gaseste in orice magazin care are lucrusoare pentru botez, hainute de bebe etc. Vezi sa ai si pampers pt. bebe cumparat tu, ca face parte din garderoba lui si cica totul trebuie sa fie adus de nasi, iar pt. baia de a doua zi cosmetice - sapun, sampon...chestii din astea. A, mai e un obicei, bebe sa aiba si moasa, cea care il duce la biserica si cea care ajuta si arunca apa de la baia de a doua zi - trebuie sa-i dai sapun si prosop si ei, cica asa se face. [:D] Bine zis cate bordeie, atatea obiceie...

Lora, mami de Iustina

(Niciodata sa nu spui niciodata!)




#7
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 05 februarie 2009 - 13:38

Lora eu in magazinele de bebelusi am gasit niste panze tare mici si subtiri si mi s-a parut mai practic sa iau metraj, pe care ulterior sa il fac cearceaf sa-l foloseasca bebe.

Si apropos de apa de la baia de mir de a2-a zi, Kokorina, am uitat sa-ti spun cum am facut eu, pt. am auzit ca asa ar fi bine, nu am aruncat-o in cada, ci la radacina unui pom.

Sigur ca obiceiul baitei de a 2-a zi e doar o traditioe "din popor", nu religioasa, dar e frumos.



Roli mami de Andrei [copil](16 ianuarie 2008) si Marc [bonjovi](9 iunie 2006)



ANDREI

MARC

VACANTELE NOASTRE IN 4

BAIETII MEI IUBITI



#8
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 05 februarie 2009 - 13:53

Si daca tot mi le aduc aminte pe rand adaug ca in baia de mir e bine sa pui putina apa sfintita luata de la biserica, petale de flori din lumanarea de botez care si ea afost sfintita la botez, iar dupa baie bebe se unge cu putin din uleiul sfintit la botez.



Roli mami de Andrei [copil](16 ianuarie 2008) si Marc [bonjovi](9 iunie 2006)



ANDREI

MARC

VACANTELE NOASTRE IN 4

BAIETII MEI IUBITI



#9
kokorina

kokorina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 707 mesaje

Postat 08 februarie 2009 - 16:33

LORAG....
Citat:
Scosul din mir se face dupa botez, de catre preot, la biserica, atunci cand preotul sterge cu o bucata de panza/burete sau altceva locurile unde a fost dat cu mir bebe. Baia de a doua zi sau asa zisul "scos din mir" e doar un obicei, asa se face, cica, dar nu e obligatoriu.




eu inteleg ca trebuie mers,a doua zi iar la biserica?sau stai ca MAGDALENA spunea de mirul de a doua zi.daca am inteles gresit....cand se face scosul din mir...imediat dupa botez????scuza-ma dar mi-am prins urechile in explicatii si ma intereseaza mult si din experienta ta.mersi ca mi-ai spus de pampers...la asta nu stiu daca ma ducea mintea sa am...



asta cu panza netivita am inteles de ce trebuie netivita dar cred ca va trebui sa mi-o cumpere cineva din romania ca sa o am la botez,ca aici nu sant de astea,fiind numai catolici aici....



ROLI....mersi frumos pt tot pana acum si sper ca mai vii cu completari.ca eu mi le pun pe hartie chiar,de la cap la coada ce trebuie facut,cumparat si sa caut moasa[:D]







Pascal si Sophia





fetelor, va rog din suflet sa va uitati la clipul asta.

http://www.clipfish....id=MzY1MDN8Mg==

#10
LoraG76

LoraG76

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.288 mesaje

Postat 09 februarie 2009 - 10:17

Scosul din mir facut la biserica, de preot, este in timpul botezului propriu-zis, in aceeasi zi, stai linistita! [:)]
O sa te descurci cu siguranta!
Baia de acasa, asa-zisul scos din mir facut de nasii de botez se poate face oricand dupa botezul de la biserica, ori in aceeasi zi, ori a doua zi, nu e regula. Sunt zone ale tarii in care nu se face deloc, eu stiu persoane care nu au auzit de asta niciodata.

Lora, mami de Iustina

(Niciodata sa nu spui niciodata!)





Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -