Sari la conținut

Sari la conținut


Verdict dur: Sindrom Down


143 raspunsuri la acest subiect

#121
cristinuk@

cristinuk@

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 642 mesaje

Postat 05 aprilie 2012 - 18:27

Citat:
citat din mesajul lui freedelia
Da, aceste teste sunt o mare porcarie, sunt curioasa daca e vreo alta tara unde se fac asa, la toaye gravidele, ca in Romania.Xio -- ce usor e sa dai 20 la fundul altuia. Da, toata lumea stie ca e statistica, insa cand e vorba de tine si copilul tau in statistica, iti baga un mare morcov, chiar daca e doar statistica.Delia, [gravi] 16+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)POZEDa aci in Franta sunt incluse si in analizele gravidelor fara asigurare sociala cu venituri reduse eu le am facut la ambii copii la medicul particular care mi a urmarit sarcina


#122
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 05 aprilie 2012 - 19:08

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Da, aceste teste sunt o mare porcarie, sunt curioasa daca e vreo alta tara unde se fac asa, la toaye gravidele, ca in Romania.

Xio -- ce usor e sa dai 20 la fundul altuia. Da, toata lumea stie ca e statistica, insa cand e vorba de tine si copilul tau in statistica, iti baga un mare morcov, chiar daca e doar statistica.

Eu le-am facut si recomand oricarei gravide sa le faca. La prima sarcina in urma testelor mi s-a recomandat amnio, pe care am facut-o. Au fost probleme si am ales intreruperea de sarcina. Imi pare foarte bine ca aceste teste exista si ca avem posibilitatea de a decide daca suntem pregatiti financiar si emotional pentru un copil cu probleme. Starile prin care treci la aflarea unui rezultat negativ in urma testelor nu se compara cu starile care urmeaza in cazul in care ai de ingrijit un copil cu probleme. Stiinta ne-a furnizat aceasta posibilitate, de a sti la timp despre o anumita anomalie genetica ... mi se pare o mare inconstienta sa nu beneficiem de ea.

#123
stefaniadinu

stefaniadinu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 05 aprilie 2012 - 23:39

Buna seara

Sandy_2008 explicatiile pentru aceste malformatii sunt si citez "rezultatele a ceea ce mancam si respiram"raspunsul acesta l-am primit de la medici care m-au supravegheat pe perioada sarcinii si nu numai.
Buflea si eu am recurs la acelasi lucru,am preferat sa vorbeasca lumea decat sa-mi vad copilul cum se chinuie.


Mami de ingerasa plecata mult prea devreme.


#124
Flavia

Flavia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 25 martie 2013 - 15:22

Dragele mele,
de vreo doi ani a aparut un test nou se numeste :Screening prenatal pentru anomaliile genetice comune ale fatului" .
Este un test diagnostic si nu statistic(dublu/triplu test asta sunt) care identifica pentru anomaliile de cromozomi :21(Down),18(Edwards),13(patau),x si y la fat inca din SAPTAMANA 9 de sarcina.
Testul presupune recoltarea a doua eprubete de sange de la mama si saliva de la tata si are o acuratete de 97,3%.
Practic se izoleaza in sangele mamei ADN copil .
Mai multe detalii despre test gasiti la www.panoramatest.com.

In Bucuresti se face la www.geneticlab.ro si costa 4500 de lei.
Marele avantaj al acestui test este ca se poate face in timp util si nu presupune risc pentru sarcina.Mai mult fiind un teste diagonstic si nu statistic stii macar cum stai si nu dai cu zarul.

Rezultatele acestui test vin dupa 15 zile lucratoare.

Dezavantaj:costul mare pentru mamicile din RO desi nici amniocenteza nu este gratis.


Sper ca va este utila informatia.
Flavia


#125
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 25 martie 2013 - 16:22

Daca nu are acuratete 100% n-ai facut nimic, cam aceeasi acutatete are si dublul test si e mult mai ieftin.

Amniocenteza e scumpa, riscanta, dar rezultatul e 100%.

#126
Flavia

Flavia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 25 martie 2013 - 17:55

In realitate are 100% insa nimeni nu se risca sa sa isi asume asa ceva in state doar la noi la Romanica.
Amnio se face la 15 saptamani testul acesta se face la 9 saptamani. O luna conteaza in astfel decizii plus ca idea de a introduce un ac in burta nu surade tutror mamicilor . Asa cum exista povesti de succes cu amnio eu stiu doua in care copii sanatosi au murit datorita unor medici minunati si laudati numai vorbim si defaptul ca in unul din cazuri era sa moara si mamica in cauza. Pana la urma este alegerea fiecaruia, important este sa stim ca exista alernative.
Flavia


#127
Flavia

Flavia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 25 martie 2013 - 17:57

Dublutest este test statistic la fel ca si triplu test.Testul panorama este un test diagnostic. Propun ca fiecare sa se documenteze si sa ia decizia potrivita lui.
Flavia

#128
p@ulici

p@ulici

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 671 mesaje

Postat 27 martie 2013 - 16:57

Flavia ma indoiesc ca acel test sa fie de diagnotic, iar daca e are cam mare eroare, atunci recunosc ca testul de vilozitati de la 12 saptamani mi se pare mai relevant pt ca e 100% doar ca inca la noi din cate stiu nu se face, dar e mai ieftin decat cel prezentat de tine




MTHFR A1298C – HOMOZIGOT si PAI 675 4G/5G – HETEROZIGOT


Trombofilie descoperita la prima sarcina tratament pt trombofilie de la 10 saptamani de sarcina: Clexane 0.4, Acifol 5mg 2/zi, Dr. Heim Satu Mare

O fetita Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010 nascuta prematur la 28 de saptamani devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min

Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi

Natalia Mihaela - darul ingerasului nostru 30.03.2012


#129
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 27 martie 2013 - 18:53

Ba da, se face si la noi de cativa ani buni testul de vilozitati coriale dar numai daca dublul test are rezultat prost. Problema cu el e ca e riscul de avort cam la fel de mare daca nu un pic mai mare decat la amniocenteza clasica.


#130
Flavia

Flavia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 28 martie 2013 - 12:28

Am sunat dinnou la clinica si m-au lamurit.
Ddaca testul panorama este ok inseamana 100% ca bebe e sanatos,
Daca indica vreo anomalie din experienta lor s-a validat tot 100% insa sunt obligati sa dea o marja de eroare de 0.03%.
Deobicei mamele daca testul iese pozitiv fac si amnio ca sa fie absolut sigure de decizia lor de a renunta la sarcina din nefecire toate situatiile de acest gen nu au facut decat sa valideze rezultatul trist.

Pana la urma de o chestiune e optiune, fonduri disponibile si mai ales de cum vrea D-zeu sa se intample.
Flavia




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -