Sari la conținut

Sari la conținut


Verdict dur: Sindrom Down


143 raspunsuri la acest subiect

#131
magdalogos

magdalogos

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 04 aprilie 2013 - 00:12

Din pacate se pare ca eu ma apropii de momentul in care va trebui sa iau aceasta decizie imposibil de luat. La ultima eco, mai pe departe, mai cu usurelul, doctorul mi-a spus ca e ceva ce nu ii place. Nu a avut curajul sa pronunte cuvantul, dar din explicatii si intrebarile extra puse mi-am dat seama ca il suspecteaza pe bebe de Sindrom Down.
E inuman cand iti vezi copilul la eco dand din manute si agitandu-se sa te gandesti ca poate fi bolnav. Tu nu vezi boala, vezi un copil. Ba mai mult, vezi copilul tau....

Cred ca am fost extrem de inspirata cand am facut testul Panorama (inainte sa aflu la eco ca bebe are vreun risc). In maxim 2 saptamani (eu sper ca intr-una chiar) o sa aflu rezultatul. La mine alegerile oricum nu sunt chiar asa simple, am o sarcina cu risc, chiar azi am avut o hemoragie puternica, aproape ca am crezut ca nu a supravietuit bebe..in capul meu se invart combinatii de genul - e bebe bine, voi pastra sarcina, e bebe bine dar voi pierde sarcina, e bebe bolnav dar voi face avort etc etc. Nici eu nu mai stiu.
Dar cred ca inainte de aceasta experienta as fi jurat ca nu as putea sa ii iau viata lui bebe, no matter what. E, acum nu mai sunt asa de sigura. Imi dau seama ca nu e numai decizia mea,ca suntem multi cei implicati si afectati.
Sper, din tot sufletul, intr-un test cu rezultate bune, intr-un copil sanatos.

Nu va grabiti sa aruncati cu pietre in mamele care au ales sa intrerupa sarcina. E diferit sa fii pe front in linia intai sau sa comentezi deciziile de pe canapea.

Cred ca noi, cu totii, suntem capabili de mai multa iubire sau mai mult sange rece decat credem. Eu nu vreau sa fiu nici eroina si nici mama criminala, as vrea sa fiu cea mai banala mama posibila, cu un copil normal. S-ar putea insa sa nu am de ales, chiar daca e tot ce imi doresc mai mult pe lume si inca sper sa am parte de asta.

Pace sa avem cu totii!

Maria Magda, mama de 2 pitici voinici + Praslea on bord


#132
Flavia

Flavia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 04 aprilie 2013 - 17:23

Magdalos, imi pare extrem de rau ca aud vesti triste.Sper ca totusi la final va fi bine.
Eu am facut testul acum doua saptamani si ieri a venit rezultatul si este totul ok.Sper si la tine sa fie totul ok.
Intre timp am mai intins antenute si ama aflat ca cei de la firma sunt extrem de seriosi si toate cazurile de care stiau tertii au fost rezolvate cu maxim de profesionalism.

Cat despre deicizie ce sa iti spun: eu una nu sunt pentru aducerea pe lume intr-o tara care nu are grija de copii sanatosi a unui copil bolnav pe care sa il atarn dupa moartea mea de vietile celorlati doi copii sanatosi.
Si chiar daca as fi in alta tara decizia mea ar fi la fel din motivul "mostenirii"acestuia de catre altii.Nici nu stim cat putem duce si cat de tari sun defapt mamicile si cred ca nimeni nu are dreptul sa ne judece sau sa ne spuna ce si cum sa facem cu vietile noastre si ale copiilor nostrii.
Iti tin pumnii sa fie totul bine si abia astept sa vii la gasca de burtici si sa ne spui ca ai trecut cu bine peste.
Multa bafta ,
Flavia



#133
magdalogos

magdalogos

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 04 aprilie 2013 - 20:53

Flavia,
Felicitari pentru rezultat!Si multumesc de incurajari.
Si eu inca sper intr-o minune. Nu inteleg ce spui legat de cazurile de care stiau terti?

Maria Magda, mama de 2 pitici voinici + Praslea on bord

#134
Flavia

Flavia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 05 aprilie 2013 - 14:21

Adica alti clienti care au facut acest test din diverse motive despre care am aflat intamplator pentru ca eu am tangenta cu domeniul si care au fost foarte multumiti.
Inca o data iti tin pumnii!

#135
mess0804

mess0804

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.150 mesaje

Postat 08 aprilie 2013 - 21:59

Eu am facut testul Harmony (cred ca e acelasi lucru ca cel genetic de care spuneti), se extrage ADN bebelului din sangele matern dupa 10 sapt de sarcina. Eu inteleg ca e test diagnostic, nu statistic ca celelalte. M-am documentat mult inainte si peste tot am gasit ca are o marja de 99% ... Nu stiu poate daca iesea rau incercam s acred ca oi fi eu un caz f rar de fals pozitiv si faceam si amnio pt ca intradevar e o decizie atat de grea ca vrei cat mai multa certitudine.
Dar a iesit bine si ma incred in aia 99% care ii dau ei, avand in vedere ca la amnio care ar fi 1% mai sigur decat asta este insa 1% risc de pierdere al sarcinii...

#136
Asha12

Asha12

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 08 iulie 2013 - 12:11

Buna,

 

sunt in 13 saptamani si rezultatele bitestului coroborate cu ecografia au rezultat intr-o sansa de 1:97 referitor la Down. Am repetat sangele, au crescut la 1:128, dar oricum tot prost este si trebuie sa fac un test.

 

Alternativele sunt:

 

testele de sange, gen Panorama si Harmony: nu stiu cat de sigur este rezultatul acestor teste, deoarece sunt totusi doar de un an pe piata si nu stiu daca au puterea cifrelor mari in spate. In plus, testeaza punctual Down si cateva trisomii dar nu asa mult ca amniocenteza si biopsia de vilozitati. Rezultatul vine in 3 saptamani.

 

biopisa de vilozitati corionice: pe langa riscul de avort, de infectie, etc am inteles ca ar fi optim de facut in saptamana 9-12 si eu am depasi

 

amniocenteza: risc de avort, se face tarziu.

 

Nu stiu ce sa fac acum si ce sa testez, sunt tentata de una ultimele doua pentru mai multa siguranta. La ce doctori ati recomanda sa le fac sau le ce spitale?

 

Va multumesc



#137
Flavia

Flavia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 155 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 11:09

pentru testul panorama, eu l-am facut in Bucuresti la GENETICLAB http://www.geneticlab.ro/

 ii suni le spui ce vrei si te programezi.Tb s amergi cu sotul nemancat si nespalat pe dinti si tu nemancata .

 

harmony nu stiu  daca se face undeva prin Bucuresti.



#138
Asha12

Asha12

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 16 iulie 2013 - 17:53

merci, am facut pana la urma cvs, biopsia de vilozitati corionice vineri, rezultatul preliminar este bun si sa vedem ce iese in final si daca ne ajunge substanta genetica sa il facem.



#139
betty200

betty200

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.113 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 20:14

Buna,

 

sunt in 13 saptamani si rezultatele bitestului coroborate cu ecografia au rezultat intr-o sansa de 1:97 referitor la Down. Am repetat sangele, au crescut la 1:128, dar oricum tot prost este si trebuie sa fac un test.

 

Alternativele sunt:

 

testele de sange, gen Panorama si Harmony: nu stiu cat de sigur este rezultatul acestor teste, deoarece sunt totusi doar de un an pe piata si nu stiu daca au puterea cifrelor mari in spate. In plus, testeaza punctual Down si cateva trisomii dar nu asa mult ca amniocenteza si biopsia de vilozitati. Rezultatul vine in 3 saptamani.

 

biopisa de vilozitati corionice: pe langa riscul de avort, de infectie, etc am inteles ca ar fi optim de facut in saptamana 9-12 si eu am depasi

 

amniocenteza: risc de avort, se face tarziu.

 

Nu stiu ce sa fac acum si ce sa testez, sunt tentata de una ultimele doua pentru mai multa siguranta. La ce doctori ati recomanda sa le fac sau le ce spitale?

 

Va multumesc

 

Mie mi-a iesit risc de Sindrom Down 1:5, nici n-am mai auzit la cineva asa risc mare, am facut amniocenteza si fetita e bine (am si nascut intre timp si e o frumusete de fetita sanatoasa). In Romania depinde f mult de profesionalismul medicului care face dublu sau triplu test, doctorita care mi-a facut mie a fost cam idioata, cica nu a vazut nasucul bebelusului si asta a tras mult in balanta cand a introdus datele in softul respectiv. M-a speriat f f tare individa.


Editat de betty200, 17 iulie 2013 - 20:16 .


#140
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 17 iulie 2013 - 20:16

Nu numai in Romania, peste tot depinde de profesionalismul medicului care face ecografia ca si de profesionalismul laboratorului care analizeaza sangele.


Editat de lavi02, 17 iulie 2013 - 20:17 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -