Sari la conținut

Sari la conținut


Verdict dur: Sindrom Down


143 raspunsuri la acest subiect

#141
Asha12

Asha12

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 19 iulie 2013 - 10:08

La mine valorile au iesit doar din sange si am repetat testul de sange la alt laborator, si tot asa, deci nah.



#142
floricica0vesela

floricica0vesela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 27 februarie 2015 - 23:47

noi am refuzat dublu si triplu test, pe motiv ca dau prea multe rezultate fals pozitive.

am zis ca mergem cu credinta inainte. 

e primul copil, a venit ca un cadou, ni-l asumam asa cum vine

 

am o verisoara care ar fi nascut un copil perfect sanatos, toate testele i-au iesit perfect, dar la nastere in loc sa ii faca cezariana de urgenta au scos copilul cu forcepsul afara. rezultat? copil nenorocit pe viata, cu probleme de dezvoltare, ca un copil cu SD. 

 

m-am tot gandit ca daca Doamne Doamne vrea sa imi dea o cruce grea, si asta nu e SD, la fel de bine poate sa fie un copil cu orice problema de sanatate grava.

eu insami sunt o persoana cu o malformatie congenitala usoara si ai mei parinti nu m-au facut niciodata sa ma simt inferioara, si ii multumesc Celui de Sus ca e asa usoara cum e, putea sa fie mult mai urata, cu retard mintal, spina bifida si multe altele la mijloc



#143
ralu1889

ralu1889

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 04 ianuarie 2016 - 12:26

Buna mamici, 

 

Eu sunt insarcinata in 14 saptamani, am 26 de ani, si in urma rezultatelor de la Bitest  mi-a iesit risc crescut de 1 la 149. Mentionez ca Bitest -ul l-am facut doar la recomandarea doctoritei mele pentru ca riscul de varsta este mic si nu am avut antecedente in familie. 

Desi riscul pentru Sindrom Down e 1 la 433, riscul combinat cu valoarea translucentei nucale (care avea 2,77 mm la marimea fatului de 6,6 cm) este de 1 la 149. 

Doctorita care imi monitorizeaza sarcina mi-a recomandat direct amniocenteza pe care o voi face la Medlife, la doamna dr, Steriu Mihaela (am inteles ca este un foarte bun profesionist), dar pana atunci mai sunt 3 saptamani peste care nu stiu cum voi trece. 

Valoarea PAPP - A este de 3,33 si B-Hcgh -ul este de 82,6. 

Totusi, cel mai mult ma ingrijoreaza translucenta care este crescuta si faptul ca copilul este, conform masuratorilor, mai mare cu o saptamana decat varsta calculata de la um. Spre exemplu, la ecografia morfo - fetala de 12 saptamani, medicul mi-a spus ca sarcina are 13 saptamani, conform masuratorilor. 

 

V-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta cu un sfat, cu o parere, ceva de genul :)

 

Multumesc frumos



#144
Mariamaria13

Mariamaria13
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 22 octombrie 2018 - 08:12

Buna ziua .. de cateva zile sunt foarte speriata saptamana trecuta am facut dublu test si mia iesit hcg marit la 126 si facand calculul de risc la trisomia 21 a iesit rezultatul 1:438  scazand de la 1 :840 precizez ca am 27 de ani si alte probleme nu au aparut decat aceasta ... doctora a spus ca este posibil sa am un bebelus mare peste 4 kg dar voi face si testul Veracity pentru o exactitate mai mare ... nu stiu daca este foarte grav dar sunt foarte speriata



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -