Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copii din 1995-1998(25)


194 raspunsuri la acest subiect

#21
flower-power

flower-power

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 12 noiembrie 2008 - 16:09

Pai Miha ,cum sa ma supar ,asa suparacioasa ma stii tu pe mine ?[:I].Daca-mi aduc bine aminte parca am mai facut o data asta ,cand te-ai mutat .Acu ,stiam ca esti ocupata cu rubedeniile ...Imi venea si mie sa scriu sa dai un acatist ceva ca nu va mai chinuiti reciproc ,dar ai dreptate ,mai bine dai de baut [:D][cheers]



The most beautiful thing in life is LIFE itself

[hippi]Mara mami de[marinar] Tibi-Mares

#22
mhldvrc

mhldvrc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 12 noiembrie 2008 - 17:59

Buna,

Ana, imi pare rau pentru tine [:(], bine ca nu v-ati rupt ceva si Luana a scapat doar cu atat.

Agho, multumesc [flo], am sa am mai multa-ncredere in el [^]. Intodeauna fetele sunt mai atente la felul in care se poarta, vorbesc. Poate ca Andrei nu-i chiar asa de nepoliticos, ai vorbit cu el, ce spune?

Mara[hippi], asa este, unul mare si frumos, acum mai ramane sa se tina si de cuvant [:)]. Una peste alta sunt fericita [:D] cu amandoi, daca si Adrian se da pe brazda o tin numai intr-o betie[alcool][:-)))].

Vic, La Multi Ani, mezinului!!!

Citat:
Silvia e OK, nu e bolnava, sarmaua aceea mancata dimineata devreme a deranjat-o. Acum a mancat un sandwish, apoi 2 sarmale, a baut ceai si suc, e in forma. Asa ca m-am facut cu o zi libera si eu [:D].


Mihaela, multumesc, norocul tau, la dublu [:D][flo][cheers]

Corianai, bun venit si-ti multumesc pentru felicitari, [pup] fetitelor!

Sanca, mQQm ce mai spuneti, ce mai faceti.




__________________________



[pup] si [grup] poze[foto]mhldvrc

Mihaela ,[zana]Tatiana si[roker]Mihai


#23
ralualexandrei

ralualexandrei

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.333 mesaje

Postat 12 noiembrie 2008 - 18:15

Offf dragele mele stiu ca va intereseaza soarta mea,din pacate decat sa dau vesti proaste mai bine tac insa daca tot m-ati invitat la vorba hai sa ma plang.

In primul rand ziua mea incepe la 5 si 45 cand suna ceasul; ca sa o incep frumos am pe post de sonerie un raset de copil [:D],in fine nu stiu cat ma ajuta dar eu incerc sa fiu optimista intreaga zi indiferent ce se intampla,am o perioada de oboseala si stres maxim,asa ca incerc sa ma mentin pe linia de plutire.

Situatia sta cam asa:

Robert a luat-o in jos cu notele ca se simte nesupraveheat asa ca de la 7 seara cand ajung acasa fac politie si lectii cu el.



Maria e vesnic nemultumita si in pragul isteriei,lucru care mi se datoreaza mie,aici ma refer la faptul ca-mi petrec atatea ore la firma in loc sa stau cu ei,si mamei care la varsta pe care o are nu mai are rezerve de rabdare asa ca la fiecare cerintza a Mariei raspunde cu o rabufnire nervoasa.Ma gandesc serios sa o dau la gradinitza chiar daca ar insemna sa-mi calc pe suflet si pe principii si sa-i dau nesimtitei aleia de directoare 300euro spaga.

Cred ca acolo s-ar simti mai bine decat acasa si ar fi mult mai multumita.



Edy are inca nopti agitate,de la dentitie asa ca ma mai scol si noaptea,ametita,obosita pregatesc biberonul cu ochii inchisi,urla zbiara,Klaus mormaie in somn nemultumit,in fine,asta e cu copil mic,poate va mai amintiti [:D].



Si daca nemultumirile mele aproape le-am epuizat,zic aproape ca la firma mai am ceva probleme cu rau platnicii,asa ca zi de zi ma zbat sa-mi acopar facturile si sa scot bani din piatra seaca,hai sa va zic si de bine,sapt trecuta am avut o discutie lamuritoare sper cu al meu sot care e vesnic nemultumit in ciuda eforturilor mele,in urma acestei discutii am observat o schimbare in bine a lui ,ceea ce evident,ma bucura,nu de alta dar este extrem de frustrant sa te tot straduiesti sa le faci pe toate bine si cel de langa tine sa-ti repete ca "se poate si mai bine".De cand m-am intors la magzin si l-am poprit pe Radu dupa tejghea vanzarile au crescut simtitor si nr de clienti fideli ,aici ma refer la cei care executa instalatii,a crescut.



Si acum sa va iau la rand pe voi:



Mara multumim frumos de capitol ,esti o dragutza ca intotdeauna.



Agho ,e placut sa stiu ca te gandesti la mine,e bine sa stii ca ai aici intotdeauna pe cineva caruia sa-i-te vaiti,cu care sa te bucuri.



Mihaela o sugestie daca-mi permiti,cozonacii ungeti-i cu miere imediat ce i-ati scos din cuptor si eventuial daca doriti puteti presara pe ei putin zahar tos,eu va tin pumnii si sa pui si tu poze cu productia.Ieri m-am delectat cu vorbe de copil,m-a cam durut sufletul cu gandul la Maria.



Corinai si Vic bine ati venit sper sa va simtiti bine printre noi!



Ano o facusi lata,te pup si pe tine si pe Luana si sa treaca repede buba,cred ca v-ati speriat amandoua.



Va pup pe toate mult mult si incerc sa scriu mai des ca de citit va citesc zilnic.



Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

#24
flower-power

flower-power

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 12 noiembrie 2008 - 18:23

Chiar asa ,mai Anca ,nu ne mai bagi deloc in seama ?

Agho ,nu stiu ce sa spun de comportamentul lui And ,mai precis de schimbarea lui ,uneori chiar nu au incotro ,este foarte greu sa mentii un anumit nivel cand poate esti provocat sau esti inconjurat de mitocani. Scriam la un momentdat ca si fosta invatatoare a lui TB si chiar actualul diriginte au fost mai impresionati de cei mai infipti ,mai insistenti ,chiar mai tupeisti[xx(].



The most beautiful thing in life is LIFE itself

[hippi]Mara mami de[marinar] Tibi-Mares

#25
flower-power

flower-power

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 12 noiembrie 2008 - 18:43

Postarea asta era dupa linkul catre capitol nou asa ca am adus-o aici

Vic
nou venit


Membru din:22/01/2005



Australia

96 Mesaje
Trimis la: - 11/11/2008 : 11:36:58
--------------------------------------------------------------------------------

Flower-power, noi suntem de 5 ani in Australia. Ne-a luat ceva timp sa intelegem si mai ales sa acceptam ca stilul de invatamant de aici e bun, chiar daca e super relaxat. Daniel a inceput cu clasa a 3-a aici, desi normal, conform cu varsta, ar fi trebuit sa inceapa cu clasa a 4-a. Atunci n-am comentat, caci Daniel nu avea decat notiuni de baza de limba engleza, si oricum copiii de clasa a 3-a si cei de-a 4-a erau in aceeasi clasa. La sfarsitul anului insa, cand am vazut rezultatele lui Daniel la testele date la nivel de stat, ca erau la nivel superior de clasa a 4-a, am cerut sa fie treacut direct in clasa a 5-a. Ceea ce s-a si intamplat.

Mihaela_s la noi vacanta de vara e de ... Craciun.Adica incepe cam pe 18 decembrie si se termina pe 28 ianuarie. Iar liceul incepe cu clasa a 7-a. De anul urmator s-a stabilit ca toate scolile sa aiba echivalentul "cercurilor pedagogice" in acelasi timp, la date fixe, asa ca de anul urmator copiii incep scoala cu 3 zile de ... pauza, asa ca incep de fapt pe 2 februarie. Doar profesorii se intorc pe 28 ianuarie, si termina pe 19 decembrie.
In rest, anul scolar e impartit in 4 trimestre, cu vacante de 2 saptamani intre ele. Teoretic trimestrele au 10-11 saptamani, dar pentru ca prima vacanta e de Paste (catolic), restul anului scolar e impartit in 3 parti egale.

Luni Daniel pleaca intr-o tabara de 3 zile, adica miercuri dupa-amiaza e inapoi. Mi-a zis ca incep activitatile cu canoeing luni dupa-amiaza. Vor avea un program foarte plin, dar ce as vrea eu sa vad e "bush dancing".
La vreo saptamana dupa tabara are o activitate care tine de ora de istorie, unde trebuie sa se imbrace intr-o costumatie medievala si sa se poarte ca si personajul reprezentat. Inca nu stiu ce va fi Daniel, iar el nu pare prea interesat de subiect.
Azi a avut test la mate, cica a fost usor si a terminat cu vreo 15 minute inaintea colegilor. Sunt curioasa cate greseli are.

Daniel a fost si a discutat cu student managers (sunt cate doi profi responsabili de activitatile si problemele studentilor la fiecare nivel, adica 2 la clasa a 7-a, altii doi la a 8-a si tot asa) despre mutatul lui la clasele de avansati si cica deja s-au finalizat listele. Cred ca o sa-mi iau sotul de mana si o sa mergem sa discutam cu directorul adjunct de la juniori, sa vedem daca nu se pot face ceva miscari suplimentare in listele alea.

De fete inca nu zice nimic, cica nu-i place nici una, dar mai de curand, pe lista cu numele copiilor pe care ar vrea sa-i invite la ziua lui, era un nume de fata separat, intr-un chenar... N-am intrebat care-i treaba, si nici el n-a zis nimic.




The most beautiful thing in life is LIFE itself

[hippi]Mara mami de[marinar] Tibi-Mares

#26
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 12 noiembrie 2008 - 20:47

Mara, stiam eu ca nu esti suparacioasa, dar stii cand scrii aici si nu auzi vocea celui care scrie [:D], pot sa se iste interpretari. Am patit-o de cateva ori mai pe la inceputuri. [asia]



Agho, Mara...cum spuneti...am incercat ce s-a putut, acum ne-am linistit, viata merge inainte. [pup]



Andra, mama eroina! Cred ca ar trebui sa te premiem zau pentru ce faci tu acolo la casa si magazinul tau. Oooof, imi pare rau pentru Maria, dar e clar ca ar fi mai buna gradinita. De ce zici ca iti calci pe principii? Daca mama nu mai are rabdare, copilul e OK intre copii, mai degraba decat cu bunica nervoasa acasa. Acolo nici nu baga de seama ca tu lipsesti, nu e ca acasa. Succes cu Robert si nopti mai usoare lui Edy.

Mersi de sfatul pentru cozonac! [flo] E clar ca am sa va povestesc ce si cum. Si poze, desigur.



corinai, ori ai omis tu o etapa, ori pe vremea ta nu se facea. Dupa SFI acum e SAS Beta, care e nivel de grundlägande (nivel de cl.7-a si a 8-a) si apoi urmeaza SAS A si SAS B. Eu am facut un termin la SFI si am luat 2 examene in primavara, acum sunt la SAS Beta si daca trec de examenul din decembrie am sa trec la SAS A. Si eu as vrea sa termin cat mai repede si sa pot lucra dar imi dau seama ca trebuie timp ca sa se aseze suedeza si sa pot merge mai departe la alt nivel.

Asa deci, Ericsson s-a mutat in Skåne [:D]...chiar zilele tecute am aflat ca acum cativa ani aveau o fabrica mare aici in Visby si avea vreo 300 de angajati, apoi au plecat. Aici pe insula e tare greu de gasit ceva de lucru, nu sunt fabrici(decat una de ciment) si ceva industrie alimentara si magazine. Plus serviciile de peste vara. Multi lucreaza 5-6 luni pe an in sezon(la hoteluri, restaurante) si apoi stau [:D]. Mai fac o scoala, se gandesc sa plece pe continent...



O seara frumoasa la toate! [pup]





vorbe de copil...



Hobby





#27
corianai

corianai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 596 mesaje

Postat 13 noiembrie 2008 - 00:30

Mihaela ai dreptate, a mai fost un nivel intermediar la suedeza, uitasem de el... Din pacate pe cele gimnaziale nu le poti face decat in cate un termin fiecare, deci o sa-ti ia un an intreg. Insa e mult mai amuzant dupa mine pt ca poti sa iei si alte materii, de care poate nu te-ai interesat pana acum... eu de ex am luat istorie si stiinte sociale, ma batea gandul sa iau si istoria religiilor, filozofie si psihologie... deci devine ceva mai putin monoton, plus ca vei avea si colegi suedezi. Sony Ericsson au biroul principal din suedia in Lund dintotdeauna, jumate din oras lucreaza la ei (restul la Tetra Pak), m-am interesat pt ca ma gandisem sa-mi fac lucrarea de diploma la ei. Mai sunt si prin Kista (stockholm)si probabil ca or mai fi avut si alte fabricute dar au mutat o parte din productie in tarile ieftine. stiu ca este greu de gasit de lucru in orasele mici, de fapt acum este greu peste tot, dar e sigur ca in zonele cu industrie dezvoltata e de lucru in orice domeniu... dar probabil ca aveti voi un motiv pt care ati ales tocmai locul acela. Eu va urez din suflet sa va mearga bine![pup]
Am fugit la culcare, noapte buna tuturor, eu am maine o zi tare naspa ,dar sper sa apuc sa va mai vizitez[flo]

#28
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 13 noiembrie 2008 - 01:06

Corina, multumim de urari! Numai bine si voua.

Sigur ca am venit cu un motiv aici, sotul e medic si a primit un loc de munca la spitalul de aici. Asa ca acum ne faurim viata in acest loc, deocamdata ganduri de plecare nu avem. Ma refer in alt loc din Suedia. Suntem putin izolati pe insula, dar e liniste si pace, lume putina(exceptand 3 luni pe an) si ne place.

Din pacate la Komvux aici s-a schimbat de anul acesta structura studiului limbii suedeze la nivel de liceu. Adica se face la distanta apropiata, sunt doar 2 ore de suedeza pe saptamana cand elevii se intalnesc cu profu si discuta, predau lucrari, etc. In rest se lucreaza mult acasa si de acasa prin e-mail. Asta am aflat acum de curand, cand profa mea m-a incurajat sa dau examenul din decembrie(stii ca ei iti recomanda daca merita sau nu sa te prezinti) pentru ca am sanse sa trec la nivelul de liceu. Iar suedezii studiaza separat acum, tot de anul acesta. Ei au Svenska A. Pentru emigranti e SAS A. Eu mi-am ales deja materiile, de fapt chiar si terminul(semestrul) acesta am avut matematica pe care am terminat-o rapid, eram la concurenta cu Diana [:D]. Am dat si testele nationale si in locul matematicii am inceput praktik. Pentru terminul viitor am ales Stiinte Sociale, Engleza si...Istoria Religiilor. [:D] Daca voi lua examenul, am sa le fac pe toate 3, pe langa suedeza, daca nu, atunci raman numai cu una, probabil Stiintele Sociale. Ma mai gandesc...

Eu trebuie sa fac engleza pentru ca in Ro am facut numai franceza si rusa. Dar inca nu ma simt in stare sa pun si engleza langa suedeza, mai aman putin...



Spor la treburi maine, si eu am o zi plina...ajung numai pe seara acasa si la computer. Caci ma duc la...munca! [flo][pup]





vorbe de copil...



Hobby





#29
Vic

Vic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 314 mesaje

Postat 13 noiembrie 2008 - 05:02

Ce mult ati scris! Eu sunt in contra timp cu voi, scriu cand voi dormiti si dorm cand voi scrieti.[alcool]
As vrea sa raspund la fiecare, dar mi-e sa nu uit pe cinva [:I].
Flower, multumesc ca ai mutat postul ala, cred ca l-am scris cand tu creai capitolul nou.
Multumesc pentru urarile facute pentru Mihai. E nascut in 2000, maine implineste 8 ani[:)].
Cu vremea aici, de regula vara variaza cam asa: o zi e temperatura pe la 20 de grade, apoi creste usor, 2-3 grade pe zi pana ajunge la 30, iar in seara zilei cu 30 de grade e vant si ploaie si temperatura revine brusc la 20 de grade. De obicei, pe masura ce se ridica temperatura se inteteste si vantul. Iar noptile sunt de obicei mult mai reci, in jur de 15-18 grade indiferent cat de cald a fost peste zi.
In ultimul timp (de vreo 2 ani incoace), insa, au cam fost 2-3 zile consecutive cu temperaturi de 28-32 grade si nopti in care temperatura nu scade sub 20. Al meu sot ne tot intreaba ce vom face cand va fi chiar vara si temperaturile vor ajunge la 40 de grade [q]. In ultimii trei ani ne-am facut un obicei din a merge la plaja in ajun de An Nou, tocmai din cauza caldurii. Nu de alta, dar apa oceanului e rece in zona noastra si doar cand e foarte cald afara ne mai incumetam si noi, adultii, sa ne balacim. Copiii, insa, n-au nici o problema, se simt tare bine in apa cand noua ni se pare rece ca gheata.

Dar sa revenim la copii. Aveti idei de cadou pentru un pusti de 13 ani? A primit Daniel invitatie la "swimming birthday party" weekendul viitor.
Uf! Trebuie sa ma intorc la treaba, am de scris niste rapoarte si eventual sa mai sun vreo familie-doua, dar o sa incerc sa mai intru ceva mai tarziu. O zi buna!

#30
flower-power

flower-power

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 13 noiembrie 2008 - 12:54

Ziua buna fetelor ,in caz ca nu stiati ,azi de de baut cineva [bis]



Agho ,sa-ti traiasca fata ,sanatoasa si frumoasa ,sa va aduca numai bucurii si sa-si implineasca visele !



[s][s][s][s] to ANA [flo][flo][flo]






The most beautiful thing in life is LIFE itself



[hippi]Mara mami de[marinar] Tibi-Mares


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -