Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copii din 1995-1998(25)


194 raspunsuri la acest subiect

#1
flower-power

flower-power

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 11 noiembrie 2008 - 12:35



Un capitol nou cu povesti adolescentine...[flo].Copii din 1996 (11),(12),(13),(14),(15),(16),(17),(18),(19),(20),(21),(22),(23),(24) Daniel-11 dec. 1994-mami VicDiana-13 martie 1995-mami brendamitranMihai-1 Aug 1995- mami Mihaela-mhldvrcDedi - 11 Oct 1995 - mami MQQMAndrei-30 oct. 1995 mami aghoAndrei - 2 decembrie 1995 mami AndacosElliot-11 ian.1996 mami SancaDany-13 ian.1996 mami gabi350Stefan-19 ian.1996 mami descantecCalin-ian.1996 mami Laura TakacsAndrei-12 febr. 1996 mami micaelsCostelus-13 febr. 1996 PapadiaAlexandru-18 febr. 1996 mami Ana68Nicholas-20 febr. 1996 mami ulisernicDiana-23 febr.1996 mami almaAnastasia-6 apr.1996 mami Maria2Chris-20 apr. 1996 mami flexiAndrada-30 apr. 1996 mami mirela68Vali-16 iun.1996 mami DenAndy-1 iul.1996 mami RovkiAndrei -26 iulie 1996 mami MikiMihaescuRobert-12 aug.1996 mami OanaDoRadu-17 aug.1996 mami LonaMaria Ruxandra-11 sept. 1996 mami madalina horsaAndreea-14 sept. 1996 mami dady68-TaniaMihai-25 sept.1996 mami KorinnaAlexandru-28 sept.1996 mami dany-danyRobert-24 oct.1996 mami ralualexandreiAndrei-26 oct.1996 mami val2u2naDiana-22 noi. 1996 mami mihaela_sRobert-20 mai 1997 mami Gabi_KElena Laura-24 mai 1997 mami aurora56Tiberiu Mares-14 aug. 1997 mami Mara-flower powerAna-13 nov. 1997 mami agho Silvia-27 martie 1998 mami VivianaMara-26 dec. 1997 mami corianaiAna-15 iulie 1998 mami KatyAna-29 iulie 1998 mami isabela Matei-2 oct.1998 mami Sanca Dominik-29 oct. 1998 mami Mikki2Roberto-28 iunie 1999 mami ricea

#2
flower-power

flower-power

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 11 noiembrie 2008 - 13:10

Ladies ,be my guests !



The most beautiful thing in life is LIFE itself

[hippi]Mara mami de[marinar] Tibi-Mares

#3
corianai

corianai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 596 mesaje

Postat 11 noiembrie 2008 - 13:30

salutam,
va multumim foarte mult pt primirea frumoasa pe care ne-ati facut-o[flo]
Vreau sa va povestesc mai multe despre fetele mele, dar cred ca stiti, e tare greu... sunt cele mai cele fete din lumea toata [olala] (pt mine desigur). Mara, cea care face subiectul discutiei la topicul acesta, e o domnisoara foarte sociabila, mereu inconjurata de prietene, si foarte sensibila (desi se straduieste sa nu arate)... Cu scoala nu pot spune ca stam stralucit, suntem emigranti atipici, care nu avem timp si nici chef sa ne ocupam prea mult de lectiile ei. Noi suntem in Suedia de 4 ani si jumatate, am venit exact cu o saptamana inainte ca ea sa inceapa clasa intai... asa ca mititica de ea a aterizat direct intre copiii suedezi inainte sa apuce sa se dezmeticeasca, si s-a descurcat foarte bine cred eu. Acum a trecut in clasa a cincea, punctul ei forte sunt stiintele naturii si suedeza [:D] iar cel slab, in mod firesc, matematica... deh, cupil de ingineri[:D] Cam asta ar fi... plus ca ne concentram greu la lectii, neatenta la scoala, vorbeste cu colegele, etc...
despre cea mica, Eva, va povestesc data viitoare, din pacate pauza mea s-a terminat
Mihaela S ma bucur ca "ne-am intalnit" aici, avem cu siguranta multe de povestit... recunosc, am tras cu ochul la blogul tau si ma regasesc, pe mine si familia mea in multe povestiri [pup]

#4
Ana68

Ana68

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.714 mesaje

Postat 11 noiembrie 2008 - 13:45

Mara...multam'![asia]



Mihaela,spor la treburi!Ati inceput procesul de panificatie?![:D]



Dragelor,se pare ca pana vineri sunt la secretariat.Colega mea are laringita,nu mai are deloc voce si cum munca de secretariat implica automat si vorbitul la telefon(la toate 3)...se cheama ca are concediu medical.Deci....[alcool]



Si Luana a primit ieri,la gradinita(ce lucrare psihologica)o invitatie gratuita la spectacol de circ,ca e Cirul in Timisoara,pentru azi,de la ora 18,pe care scrie ca posesorul invitatie are intrarea libera la spectacol,insa numai insotit.[:-@][:D]Deci,care-va-sa-zica,aseara Luanuta lu' mama a facut un circ la propriu acasa,si mie si lu' ta-su,ca ea vrea la circ neaparat,ca toti colegii ei au primit si vor merge si ca ce?ea e fraiera sa nu mearga???!![:D]Fireste,nu?Asa ca diseara iau copiii si mergem la circ,unde biletul de intrare e cam 15 sau 20 lei,habar nu am si din informatiile mele nici spectacolul nu e cine stie ce...ma rog,acuma e si chestie de gusturi,poate ca noua chiar o sa ne placa,cine stie?[:D]Si uite asa am inca o dupa-amiaza dusa...ca si cea de ieri,pierduta in asteptarea rezultatului de la control....Ata ete![:)]



Pai sa aveti o zi cat mai buna si mai vorbim.Pupici![pup]



Ana-Maria,mami deAlex&Luana





Album pi casa











#5
flower-power

flower-power

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 11 noiembrie 2008 - 14:22

Lasa ,Ano ,asa trece timpul mai usor ,cu activitati [:D]Vedeti numai sa nu intepeniti de frig pe-acolo .Nush la voi cum e, dar la noi de vreo doo zile a venit frigul .Cel putin dimi si seara .

Nu ,Miha nu cred ca s-a apucat de cozonaci ,i-au venit rudele (cumnatul)care-l ia la plecare si pe socru ...Si apoi vine mama si sora [olala] [olala]



The most beautiful thing in life is LIFE itself

[hippi]Mara mami de[marinar] Tibi-Mares

#6
agho

agho

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 946 mesaje

Postat 11 noiembrie 2008 - 14:47

Flower, cum le stii tu pe toate! Ca un om mare! [:D][pup]

Pe mine oricum ma lasa memoria, asa ca-i bn ca ne-ai amintit de treburile Mihaelei.
Si-asa-i, cum zici tu! Un baiat are tata![flo]

Vic, va invidez (in sens pozitiv) pt. ca mergeti la concertul cu Andre Rieu. Am citit la alt subiect. [:I]
Chiar sunt studiosi baietii![flo] Sigur, mergeti sa discutati ca sa modificati acele liste. Bafta![:)]

Corianai sunt de acord cu tine ca Mara si Eva sunt cele mai cele.[olala] Bafta multa la scoala![flo]

Ana68, vezi poate poti sa si tricotezi cu-atatea fire de telefoane! [:D] Sa va bucurati de spectacolul la circ! [pup]

Mikki2, ieri am uitat sa-ti scriu. [:I] Cred ca ai nevoie de pauze de respiro si copiii sa mai iasa si cu fostul la plimbare etc. Acum, daca el nici nu s eintereseaza, nu e implicat, poate ca nici copiii n-ar avea prea mult de castigat. Tu stii cel mai bn cum poti sa procedezi. Santate multa! [flo][pup]

Sanca, tot ocupata? Oreo ce mai mananca? [:)][pup]

Andra, ca sa ai ce citi la cafea, sa stii ca totusi ne intereseaza soarta ta. Ce nazdravanii mai fac pitici? Rob cum sta cu pregatirea pt. teze, alte cele?...[pup]

Katy, Alma!????

#7
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 11 noiembrie 2008 - 19:17

Seara buna din nou [:D].



Azi am primit o pauza, binemeritata sau nu, s-a intamplat...ieri am gatit sarmale, la cererea Silviei, ca ea e moarta dupa ele si s-au terminat pe la 22 de fiert. Asta mica plangea ca ea vrea sa manance si s-a culcat neconsolata ca era tare tarziu deja ca sa mai astepte, i-am promis ca va manca la micul dejun. Asa ca zis si facut, dimineata a bagat o sarma si imediat a inceput sa o doara burta. Am plecat totusi la camin si eu la scoala, dimineata la 8, desi eu aveam numai de la 10 ore. Aveam azi de tinut prezentarea despre locul preferat din Suedia si am citit, repetat, etc. Pe la 9.45 ma suna Ovi ca l-au sunat de la camin ca Silvia nu e bine, ca a vomat si vrea acasa. Aici e tare la moda toamna de toamna si iarna de iarna boala aceea de vomiti 3 zile non stop, e un virus care da boala asta si e tare molipsitoare, cred ca educatoarele s-au speriat de asa ceva. Asa ca m-am dus si m-am scuzat de la profe ca nu pot ramane la scoala, am venit acasa(ne-a adus Ovi) si am citit povesti, apoi am adormit amandoua si ne-am trezit la 13. Silvia e OK, nu e bolnava, sarmaua aceea mancata dimineata devreme a deranjat-o. Acum a mancat un sandwish, apoi 2 sarmale, a baut ceai si suc, e in forma. Asa ca m-am facut cu o zi libera si eu [:D].



Mara [asia] pentru subiect. Insa nu stiu de ce, capitolele de inceput nu se pot accesa. Incearca sa refaci prima pagina dand quote primei pagini de la subiectul anterior si apoi copy/paste pe pagina prima de aici. Si sa o introduci si pe corinai in listutza cu Mara. Scuze daca suna ca de la profa la elev [:D], citeste-le altfel, ca pe niste idei-pareri...nu ca pe niste porunci [:D]. [asia]

Asa deci cu TB, avea si el fricile lui in copilarie [:D]. La noi fnctioneaza bine acum cele cateva minute care le petrec langa patul ei inainte de culcare, avem inca ritual bine stabilit: citit 2 povesti(obligatoriu 2!), spalat, ales haine pe a 2-a zi, imbracat in pijama, coborat si luat calutz de sub masa din sufagerie [:D], pupat tata si urcat inapoi in camera. Eu o pup intai pe ea si avem un text special pe care ni-l spunem(ala cu 7 purici pe un picior [:D]) apoi pe Dia(daca inversez ordinea e jale cu j mare [:D]) si apoi o tin de mana cateva minute, ii spun ca plec si ea imi zice sa mai stau putin asa ca mai stau putin [:D], apoi cand sa plec trebuie sa o scarpin pe spate [:D] si apoi sa ne imbratisam ultima data. Eu cobor ca mai stau la comp dar las usa crapata la camera lor. [:D] Asta am scris asa ca sa mai radeti de programul cu un copil de 5 ani...

Si aseara am scris aiurea...alta era tiza ta...scuze...[:D].

Aparatul l-am primit eu ca sa le fac lor dulcegarii [:D], c-asa-i in...familie...[;)].



Ana-Maria stie Mara ce stie...[:D] cu programul meu. Cozonacii mai avem pana ne apucam de ei, ii gatam intr-o zi [:D]. Spor la secretariat!

Cu Silvia, stim de unde i se trage frica...a inceput de cand am vizitat Castelul de la Kalmar, in vara. I s-a parut infricosator, cu fantome in imaginatia ei...si de acolo a plecat mai departe la hotii de copii de la o stire tot din vara de aici. A disparut o fetita de 10 ani dar pe continent, nu pe insula si au gasit-o moarta dupa cateva zile. L-au prins pe hot, el o urmarise cateva zile, fata venea cu bicicleta cativa km de la fotbal si trecea pe langa o padure, de acolo a luat-o tipul. E un dezechilibrat mintal si l-au gasit vinovat si de o alta crima de acum mai multi ani(el a recunoscut) ramasa neelucidata. Iar fantezia Silviei e uriasa si a avut cateva puncte de plecare. Acum am mai lamurit-o cum sta treaba cu hotii, dar nu e inca convinsa 100%. Mai muncim...[flo].

Noi n-am sarbatorit special, am primit felicitari de la rude si prieteni din Ro si cadoul de la Ovi.



agho, Ovi stie deja cu cine are de-a face, ca e ca el [:D]. Se regaseste pe el copil in multe ipostaze ale Silviei, ceea ce nu pot sa spun despre mine...asa ca e fata lui tata din muuuuulte puncte de vedere [:D]. Numai ca il mai ia prin surprindere [:I].

Cum se mai descurca Andrei, le-a dat de capat radicalilor si fractiilor pe computer? Parca in Excel erau semnele astea, dar nu sunt sigura...

Cu rusine iti spun ca inca nu am reusit sa trimit actele acelea, sunt toate pregatite, doar sa merg la posta sa le pun...[:I].



corinai si noi ne-am obisnuit cam greu cu sistemul lejer de aici de la scoala, mai ales ca Diana a facut primele 4 clase in Ro si a fost o "decadere"...inca la mate fac materia ce Diana a pacurs-o in cl. 4-a. In schimb au activitati care le solicita imaginatia, spiritul de observatie si creativitatea. Acum e OK, ne-am obisnuit si stim ca cine vrea sa faca scoala, poate. Cea mica e la dagis? Tu cum te-ai adaptat vietii si societatii de aici? Daca nu sunt indiscreta [:D] in ce oras locuiti? Si nu in ultimul rand cum stai cu suedeza? [;)] [pup]



Vic ce interesant e la voi cu sistemul de invatamant, cred ca e cu totul aparte fata de alte tari. Si felicitari pentru asa baiat istet! [flo]



viviana nu ne mai vizitezi?



Andra cum mai sunteti? O nunta, un botez ceva? [;)]



Mihaela cum v-ati distrat?



[pup] pe toate!





vorbe de copil...



Hobby





#8
agho

agho

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 946 mesaje

Postat 11 noiembrie 2008 - 19:41

Mihaela, asa zile libere sa tot ai, dar bineinteles fara dureri de burtica! Si noi avem sarmalutze de la mama.[:D]
"Lushinica" fiindca n-ai trimis plicul.[:D]
Apropo, am citit despre Silvia si am vazut si pozele toate. Uff! Ce mi-au mai placut![olala] Si asta e cartea pe care i-a adus-o Mosul Anei de Craciun. Ei i s-a parut mai de fetite mici si-asa si e, dar ce te faci cu "mosul" care a imbatranit si le mai incurca? [:D][alcool] Ideea e ca orice mamica isi doreste o fetita cat mai domnisorica asa, mai delicata etc. Cartea a avut succes la ea si din cartea asta s-a inspirat cand a ales cartea pt. scoala, daca iti amintesti, tema cu scrisul unei carti? Ea a denumit cartea "O tinuta perfecta in fiecare zi!" si a fost singura cu acest subiect in toata scoala.[:)]

Asa, si la desen are nota 10. E o victorie. Inca o fetita a mai luat 10. Iar proful i-a spus referitor la peisajul cu marea ca "si marii pictori au inceput sa picteze tot asa, din unghi" (redate de la Ana).[flo]
Iti dai/Va dati seama ce incantate eram noi doua cand povesteam de dl.prof. care va spuneam ca e mai exigent si pt. multi cica destul de ciudat. [:)]
M-am laudat destul.[:I][pup][:D]


#9
corianai

corianai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 596 mesaje

Postat 11 noiembrie 2008 - 20:09

Buna seara,
Upps... sarmale!!![pofta] mor de pofta desi am mancat acum doua saptamani cand au venit socrii in vizita la noi.
Dar chiar asa... sarmale la micul dejun[:D] normal ca nu i-au picat bine Silviei. Gröt nu vrea?[:D] (asta fiind denumirea sudeza pt porridge, o chestie total dezgustatore dupa parerea mea, dar fooaaarte sanatoasa, zic ei)
Haideti sa dau raportul rapid ca tot am prins loc la computer pt ca mandrele se uita la tv si domnul nu a sosit...
Noi locuim in Helsingborg, aproape de Copenhaga si Malmö. Cu suedeza stam foarte bine, mai putin domnul meu caruia nu-i place scoala[:D] El este cercetator, iar io sunt studenta tomnatica [:D], fac o specializare in polimeri la universitatea din Lund (adica dupa ce ca ma doare neuronul, mai fac si naveta cu trenul, treaba care imi ia doua ore pe zi) Cu Suedia si suedezii ne intelegem bine, la inceput a fost mai greu, acum insa pot spune spre uimirea mea proprie ca am reusit sa ma simt acasa, sa apreciez ce e bine si corect si sa nu dau atentie lucrurilor care nu-mi plac. Daca e ceva cu care nu ma pot obisnui, este clima... la inceput ma deprima, acum incerc sa rezist... aaa, si am uitat sa spun de intunericime, o alta mare bucurie a mea... dar asta este, bune si rele, ca peste tot.


#10
Vic

Vic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 314 mesaje

Postat 12 noiembrie 2008 - 06:05

Sinteti toate tare dragute [pup].Azi nu ma mai laud. Dar sincer, ma simt tare norocoasa cu copiii mei, mai ales dupa cate o zi la serviciu unde aud tot felul de povesti triste cu copii bolnavi, cu nevoi speciale...
La Daniel trebuie sa mai insist pe socializare, parca e prea singuratic si sta prea mult acasa, fara contacte de vreun fel cu prietenii... E genul introvert, tace si face.
agho, suntem si noi incantati de concert si abia asteptam sa vedem cum e pe viu.[:)] Va fi o zi super plina, cu aniversarea lui Mihai, pustiul mai mic, la pranz, si apoi concertul, la care vom merge mai devreme, caci nu stim cum va fi cu parcarea, caci n-am mai fost acolo pana acum. Mihai e singurul care nu e tocmai fericit cu mersul la concert, dar daca-i activitate de familie...
mihaela_s, normal ca sistemul de invatamant e altfel aici, doar suntem cu "fundu'n sus"[:D]. Dar sunt multe asemanari cu invatamantul din multe alte tari din punctul de vedere al materiei invatate si a stilului in care se invata, adica stimularea creativitatii si muncii individuale sau de grup in loc de toceala.

La noi a venit vara in adevaratul sens al cuvantului. Saptamana asta a fost cald, cu 3 zile la rand la 30-32 de grade, raritate in Melbourne. Cas a nu mai vorbesc de noptile calde, de care nu am avut parte in primii 2 ani petrecuti in Melbourne.(e ciudat sa vorbesc eu de vara, cand voi va pregatiti de iarna, zapada, frig [:I])


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -