Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Apocalipsa (3)


392 raspunsuri la acest subiect

#11
Stefanna

Stefanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 25 septembrie 2008 - 17:39

Belluci, am citit dupa cum mi-ai zis.Acolo scrie ca ceasul venirii Mantuitorului este secret, necunoscut de noi oamenii.Nu ca noi o sa disparem asa in ceata,fara sa stie restul lumii ce se intampla.In toate Evangheliile se spune despre evenimentul maret al revenirii( desi nu se stie data revenirii)pe care nici un ochi de pamantean viu la acel mon nu il va rata.Plus ca ai zis ca cei ce sint ai lui Hristos nu vor fi pe pamant in vremea ultimilor incercari ce vor veni lume.Poti sa imi spui unde ai gasit scris asa ceva?

#12
BeLucci

BeLucci

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 25 septembrie 2008 - 17:49

Stefanna eu ma refeream ca nu stie nimeni cand va fi rapirea, adica nu stie ziua ceasul. Dar oamenii cei care vor ramane aici iti dai seama ca vor vedea ca dispar atatia oameni. Nu stiu numarul de oameni care vor fi multi dar cu siguranta va fi semn de intrebare lipsa atator oameni. Iti dai seama unii se vor trezi fara sot, sau sotie sau copii, sau priteni!:( Credca "va fi la secunda" rapirea. Nu stiu ce termen sa folosesc. Va fi o "disparitie instanta". Va fi vizibil de ceilalti pt ca oamenii vor disparea...Sper sa fim printre cei alesi, ca sa nu aflam parerea din pct de vedere a celui ramas. Este un film pe tema asta destul de nou "Left behind". Este foarte fain eu l-am vazut. Daca aveti timp sa-l vedeti...merita!:)Stefanna sper ca nu te-am incurcat mai tare, daca mai ai intrebari si stiu sa-ti raspund....cu placere.[flo][flo]

#13
Stefanna

Stefanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 25 septembrie 2008 - 20:29

Belluci, mersi de raspuns.Clar e ca nu impartasim acelasi punct de vedere legat de revenirea Domnului Isus.Din intelegerea pe care am gasit-o in Scripturi eu ader ideei ca cei credinciosi cand vor pleca la cer vor fi vazuti de absolut toata lumea.[flo]

#14
BeLucci

BeLucci

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 26 septembrie 2008 - 01:54

Stefanna in Luca 17:24 spune" Caci, cum iese
fulgerul si lumineaza de la o margine a cerului pana la cealalta, asa va fi si Fiul omului in ziua Sa."

In 1 Corinteni 15:51 Pavel spune: Iata, va spun o taina: nu vom adormi toti, dar toti vom fi schimbati, intr-o clipita, intr-o clipeala din ochi, la cea din urma trambita. Trambita va suna, mortii vor invia nesupusi putrezirii si noi vom fi schimbati".

Stefanna eu credca fulgerul este o comparatie, si nu se refera la aspectul vizual, ci la durata in timp. Apostolul Pavel spune ca va fi la o clipeala de ochi. Adica asa de repede se va produce rapirea.
Dumnezeu nu-i pedepseste pe cei rai impreuna cu cei buni. Vezi, Noe si familia, Lot si familia, etc. De aceea cei buni vor fi rapiti ca sa nu participe la necazul cel mare. Deci rapirea va fi inainte de necazul cel mare. Deci cei alesi de Dumnezeu nu vor "participa" la necazul cel mare.


Citat:
eu ader ideei ca cei credinciosi cand vor pleca la cer vor fi vazuti de absolut toata lumea

Asta nu e asa important. Dar nu poti nici sa generalizezi. Pt ca gandeste-te ca in timp ce la noi e zi in America e noapte...deci aia nu stiu cum vor vedea rapirea...avand in vedere ca dorm! Asta nu e asa important, ca ne vor vedea sau nu cei care vor ramane aici, cand vom fi rapiti.

Va fi rapitrea, apoi vor venii urgiile si necazul cel mare(pamantul va fi distrus , oamenii vor murii), apoi va fi domnia de 1000 de ani(timp in care satan va fi legat), dupa mia de ani satan va fi dezlegat pt a fi judecat(iar in perioada asta vor invia toti oamenii necredinciosi, pt judecata si condamnare vesnica). Cei credinciosi vor fi rasplatiti in functie de ceea ce au facut pt Dumnezeu. Si apoi urmeaza vesnicia, unii in rai altii in iad.
Am scris aici evenimentele care vor urma de acuma.

#15
Stefanna

Stefanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 26 septembrie 2008 - 08:11

Belluci, draga mea, Isus va veni cu mii de ingeri, cu slava si lumina.Or fi dormind cei din Europa sau cei din America, dar evenimentul in sine va glorios, cu neputinta de neremarcat(ne trezim noaptea cand se vede un fulger puternic sau tuna teribil.....atunci cu siguranta nu va mai sta geana pe geana))Prima venire a fost fara fast, a doua va fi intr-adevar ca a unui Fiu de Dumnezeu.Vor invia pana si mortii in credinta lui Isus la trambita Lui si Biblia spune ca "ORICE OCHI IL VA VEDEA"(da-mi ragaz pana maine de vrei versetul ca e traziu si nu nu mai stau sa rafoiesc Biblia).Nu spune ca oricine va remarca ca au disparut sfintii Lui de pe pamant.Chiar si tu il citezi pe apostolul Pavel care zice ca toti vom fi schimbati la cea din urma trambita( inca o data accentueaza ca evenimentul va fi de amploare, zgomotos, si nicidecum o conspiratie pt eliberarea sfintilor)
Si in Apocalipsa unde descrie prigonirea crestinilor de catre "fiara", pe care crestini sa ii mai prigoneasca daca toti sint in cer deja?!Si de ce mai spune tot in Apocalipsa ca cine va rabda pana la sfarsit va fi mantuit?! Cine mai rabda, daca sint deja in cer?!
Nu ma indoiesc o clipa de revenirea Domnului, insa nu cred ca poporul sau va fi rapit inaintea prigoanei, sau ca revenirea Lui va fi tacuta si intuita de restul pamantenilor numai pt ca dintr-o data multimmi de oameni sint declarate disparute subit si mesterios.
Se vede ca amandoua sintem familiare cu Biblia si textul ei... nu ne ramane decat sa ne rugam sa primim lumina ca sa impartim drept cuvantul adevarului si sa alegem doar Calea Lui.[flo]

#16
BeLucci

BeLucci

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 26 septembrie 2008 - 13:17

Stefanna[flo][flo]da , vedem diferit lucrurile.:)
Am mai spus Dumnezeu nu va ingaduii ca cei alesi de El sa sufere cu cei care il ignora pe Dumnezeu. Asta e si motivul pt care Dumnezeu la ferit pe Noe de potop, si pe Lot de nimicirea Sodomei si Gomorei. Deci nu este corect ca cei care traiesc viata placuta lui Dumnezeu, sa participe la prigoana. Dumnezeu nu va ingadui asta. Uite sunt multi care aud de Dumnezeu si il resping, dar dupa rapire ei isi vor da seama ca, ce li sa spus inainte era adevarat. Si vor devenii(unii)crestini. Crestinii de la prigoana nu vor accepta semnul fiarei(666, microcipul)si ei vor fi cei prigoniti. Si vor fi omorati. Chiar te rog sa te uiti la filmul Left behind, o sa intelegi mai bine. Nu este nici filmul facut 100% dupa Apocalipsa.
Daca recitesti Noul testament o sa vezi ca e un puzzle, totul se imbina perfect, daca esti atent cad citesti. Bine sa nu mai spun ca in cartile din V.Testament: Daniel, Ehechiel(si mai cateva)sunt tot prorocii depre sfarsitul lumii.
Se poate ca doar cei rapiti sa auda si sa vada venirea lui Isus(in momentul rapirii). Sau aceasta venire a lui Isus vazuta de toata lumea si auzita sa fie dupa chinul cel mare. Astea sunt dispute si intre teologi. Aste e polemica deja. Si nu credca ar trebui sa ne bagam. :)):))Imi doresc sa fim printre cei laesi si atunci vom vedea noi de sus cum va fi tot.[;)][asia][pup]

#17
BeLucci

BeLucci

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 26 septembrie 2008 - 13:30



Uite am gasit eu versetul acela: Apocalipsa 1:7"Iata ca El vne pe nori. Si orice ochi Il va vedea;si cei ce L-au starpuns.Si toate semintiile pamantului se vor boci din pricina Lui!Da, Amin!"

#18
Victoria

Victoria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 26 septembrie 2008 - 14:46

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci

Venirea Fiului Omului si rapirea este acelasi lucru. Isus ne va rapii la cer, si nu ne va rapii unul cate unul in timp. Ne va rapii pe toti odata mici si mari, tineri sau batrani. Am mai specificat ca pe toti deodata.


Si eu care credeam ca aia care scriu SF au imaginatie...dar nu, sunt mici copii....

V

“Shine on my way"

#19
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 26 septembrie 2008 - 15:01

Mai tii minte B-lucci cand iti scriam ca apocalipsa are atatea intelesuri,cati cititori are?[:D]

#20
BeLucci

BeLucci

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 26 septembrie 2008 - 16:28

LadyJ da ai dreptate toti intelegem diferit ce scrie in Biblie , dar asta nu inseamna ca toti avem dreptate. Trebuie sa stim bine Biblia si sa mai citim si ce spun cei care studiaza Biblia. Pt ca doar asa ajungem la adevar, si mai este si intuitia noastra care ne ajuta sa aflam adevarul. Intuitie pe care toti o avem dar nu toti o folosim.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -