Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Apocalipsa (3)


392 raspunsuri la acest subiect

#21
Stefanna

Stefanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 26 septembrie 2008 - 16:36

Belluci draga mea mea, daca tu zici ca dupa revenire( care la tine e tot una cu rapire) vor mai fi mantuiti oameni te inseli grozav.Iata ce zice in Apocalipsa Isus cand e gata sa paraseasca cerul:"Cine este nedrept sa fie nedrept si mai departe,cine este intinat sa se intineze si mai departe; cine este fara prihana sa traiasca si mai departe fara prihana.Si cine este sfant sa se sfintesca si mai departe.Iata ca EU vin curand si rasplata Mea este cu Mine ca sa dau fiecaruia dupa faptele LUi"(Apocalips 22 versete 11-12).E asa de lamurit aici ca dupa a doua venire NU MAI EXISTA NICI O SANSA PT NIMENI.La revenirea Lui istoria lumii si a pacatului ia sfarsit.
Iar Noe si Lot nu au fost scapati de suferinte...au fost scapati de distrugerea lumii lor( pt ca dupa ce a urcat Noe in arca nu au fost plagi pe pamant ci pur si simplu a plouat si au muurit antedeluvienii.... dupa inchidera usii corabiei, nu a fost alta sansa de pocainta, desi pana sa ii inece apa s-ar m-ai fi putut unii pocai si sa se vare in arca.Dupa revenirea Lui nu mai e nici o sansa nr 2).SI la Lot la fel, l-a scos inainte sa distruga cetatea, nu l-a scos si apoi a mai ingaduit inca un timp de incercare pt cetate.Cel putin lui Noe cred ca i-a fost taare incercata credinta timp de 120 de ani sa fie obiectul batjocorii unei lumi care il credea nebun.Credinta va fi testata.Uita-te la Iosif, la Daniel! Nu erau ei alesii Domnului, nu au implinit ei voia Lui?! SI totusi pt ca nu au renuntat la ce sta scris Iosif a sfarsit in inchisoare lui Faraon( si nu pt o zi doua ci pt ani) , Daniel in goarpa cu lei, iar prietenii lui in cuptorul incins.E adevart Dumnezeu i-a scos de acolo, dar ca sa ajunga sa ii scoata de acolo au trebuit sa infrunte puterile vremii si sa dea marturie.Este ceea ce ultima generatie va face pe pamant.Va fi ultima marturie pt Dumnezeu si ultima sansa a celor ce vor intr-un final sa il accepte.[flo]

#22
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 26 septembrie 2008 - 16:43

Rapirea credinciosilor va fi imediat urmata de Judecata de Apoi



Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007)





am blog [:D]













#23
Stefanna

Stefanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 26 septembrie 2008 - 16:45

Belluci, da nici eu nu vreau polemici aici.Discutia cu tine mi-a placut tocmai pt ca este fffff civilizata. Eu nu vreau sa te atac pt tine, nicidecum.Fiecare am expus puncte de vedere argumentate corect/mai putin corect cu Biblia.Mai departe e treaba Celui de Sus sa ne ajute, daca intr-adevar vrem sa vedem adevarul intreg.Si poate ca discutia noastra a ridicat senme de intrebare si pt altii si le poate fi cumva de folos.

#24
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 26 septembrie 2008 - 16:53

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci
Uite am gasit eu versetul acela: Apocalipsa 1:7"Iata ca El vne pe nori. Si orice ochi Il va vedea;si cei ce L-au starpuns.Si toate semintiile pamantului se vor boci din pricina Lui!Da, Amin!"
exact, orice ochi Il va vedea, chiar si cei care L-au strapuns, adica cei care au participat la crucificarea Lui. Adica vor fi vii - versetul asta arata foarte bine ca inainte de rapirea credinciosilor va avea loc invierea de obste- adica a tuturor oamenilor- si toti vor vedea venirea Domnului.Iar cei credinciosi vor fi luati/rapiti ca sa-l intampine pe Hristos in vazduh. Nu scrie nicaieri ca Hristos va pleca unde va cu ei. Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) am blog [:D]

#25
BeLucci

BeLucci

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 27 septembrie 2008 - 02:33

Stefanna si Irina, la asta ma refeream. Poate nu am explicat destul de bine, sorry.[flo][flo][:D]


Cateva lamuriri:

1 Tesaloniceni 4:15  Iat#259;, în adev#259;r, ce v#259; spunem, prin Cuvântul Domnului: noi cei vii, care vom r#259;mânea pân#259; la venirea Domnului, nu vom lua-o înaintea celor adormi#355;i.
16  C#259;ci însu#351;i Domnul, cu un strig#259;t, cu glasul unui arhanghel #351;i cu trâmbi#355;a lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer #351;i întâi vor învia cei mor#355;i în Hristos.
17  Apoi, noi cei vii, care vom fi r#259;mas, vom fi r#259;pi#355;i to#355;i împreun#259; cu ei, în nori, ca s#259; întâmpin#259;m pe Domnul în v#259;zduh; #351;i astfel vom fi totdeauna cu Domnul.

Apocalipsa 20:4  #350;i am v#259;zut ni#351;te scaune de domnie; #351;i celor ce au #351;ezut pe ele, li s-a dat judecata. #350;i am v#259;zut sufletele celor ce li se t#259;iase capul din pricina m#259;rturiei lui Isus #351;i din pricina Cuvântului lui Dumnezeu #351;i ale celor ce nu se închinaser#259; fiarei #351;i icoanei ei #351;i nu primiser#259; semnul ei pe frunte #351;i pe mân#259;. Ei au înviat #351;i au împ#259;r#259;#355;it cu Hristos o mie de ani.
5  Ceilal#355;i mor#355;i n-au înviat pân#259; nu s-au sfâr#351;it cei o mie de ani. Aceasta este întâia înviere.
6  Ferici#355;i #351;i sfin#355;i sunt cei ce au parte de întâia înviere! Asupra lor a doua moarte n-are nici o putere; ci vor fi preo#355;i ai lui Dumnezeu #351;i ai lui Hristos #351;i vor împ#259;r#259;#355;i cu El o mie de ani.

Imi pare rau dar sunt nevoita sa scriu aici toata Biblia incetul cu incetul...

Conform celor de mai sus sunt 2 invierii (daca vreti voi 2 "veniri"). Isus vine ca sa isi ia mireasa "rapire" acest eveniment nu va fi observat de oameni necredinciosi doar ca o disparitie misterioasa. Impreuna cu cei vi de la rapire vor invia si "cei ce au murit in Hristos" (si numai ei). Dupa rapire va urma desfasurarea nenorocirilor/cataclismelor pe pamant. Dupa perioada de o mie de ani, va fi a doua inviere, pentru judecata, a celor necredinciosi.

Este posibila mantuirea si dupa rapire, Apocalipsa specifica des ca "oamenii nu s-au pocait"

Apocalipsa 16:9  #350;i oamenii au fost dogori#355;i de o ar#351;i#355;#259; mare #351;i au hulit Numele Dumnezeului care are st#259;pânire peste aceste urgii #351;i nu s-au poc#259;it ca s#259;-I dea slav#259;.

Deci se puteau pocai, exista posibilitatea altfel Ioan nu ar fi scris acest verset.

Concluzie:
-sunt 2 invieri
-"rapirea" va fi luare a celor credincisi din lume. (daca vreti extragerea) acest fenomen va dezechilibra puternic intreaga lume, dar Isus nu vine pe pamant cu acest prilej, "vor intampina pe Domnul in vazduh".
-venirea lui Isus pe pamant va fi pentru judecata celor pacatosi la asta se refera "orice ochi il va vedea" si atunci vor invia mortii care nu s-au intors la Dumnezeu.

Nu vreau sa va contrazic de dragul artei, cititi Biblia cu atentie si veti intelege...
Stefannastai linistita nu vroiam sa subliniez ca ma ataci, in nici un caz. In unele discutii de contrazic si marii teologi...dar mai noi..."oamenii de rand". Asta vroiam sa zic.[asia][flo][pup]

#26
Stefanna

Stefanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 27 septembrie 2008 - 03:38

Belluci, imi pare ff rau ca tre sa te contrazic, insa daca tu sustii ca oamenii se vor mai mantui si dupa a doua venire, atunci Isus Hristos minte in versetele din Apocalipsa date de mine in raspunsul anterior ( ca cine este cum este sa ramana asa, si ca rasplata Lui este cu El la mom revenirii).Cat despre invieri, e clar ca la revenirea Lui invie mortii in Hristos, si cei ce l-au strapuns( astea sint redate litera cu litera in Biblie, si nu in vorbire metaforica, ci simplu si ff clar; nu incape loc de dubiu sau presupuneri despre cei ce invie atunci)).Si tu citezi versete in care spune ca il va vedea orice ochi, si totusi apoi spui ca sintem rapiti ca mai e o a doua sansa... spune-mi te rog, in vizunea voastra, care e momentul in care incepe mia de ani a pedepsirii satanei? Dupa rapirea zisa de tine, evenimentele sint neclare.Bun, spui ca mai e o sansa pt cei care s-ar converti dupa venirea a doua.Dar judecata va incepe dupa mia de ani( care nu inteleg cum e delimitata in timp)In mia de ani biblia spune ca pamantul va fi pustiu, si numai satan va fi pe el.Deci acei credinciosi care spui tu ca s-ar mai fi pocait dupa revenirea Domnului, vor sta morti pana se incheie mia de ani?! Cum vine asta, Dumnezeu se bucura in cer o mie de ani cu o parte din mantuiti, stiind ca pe pamantul pe care tre sa il distruga mai sint copii de ai Lui morti?! Nu prea pricep... adica nu pricep deloc.Stiu ca in Biblie sint lucruri care la prima citire dau loc interpretarii, si daca nu cauti conexiuni intre cartile Noului si Vechiului Testament ramai in ceata.Insa despre modul exact in care vine Isus, cu mii de ingeri, cu trambite, cu slava se zice asa de clar.Si mai spune Apocalipsa limpede de tot, ca venirea Lui destinul fiecaruia a fost pecetluit si nu se mai da nimanui sansa de a isi mai schimba deciziile.Timpul de har s-a incheiat si nu va mai exista niciodata un alt timp de har pentru planeta pamant.
Un week-end placut tuturor.

#27
Stefanna

Stefanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 27 septembrie 2008 - 05:28

Belluci"venirea lui Isus pe pamant va fi pentru judecata celor pacatosi la asta se refera "orice ochi il va vedea" si atunci vor invia mortii care nu s-au intors la Dumnezeu"(asta e citat din mesajul tau, nu stiu cum sa il pun altfel)
te rog frumos, cu versete Biblice sa imi argumentezi ca "orice ochi il va vedea" se refera la venirea de la judecata celor pacatosi, si nu la venirea Lui pt a-si lua copii credinciosi acasa.


#28
Stefanna

Stefanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 429 mesaje

Postat 27 septembrie 2008 - 05:36

scuze ca ti-am pocit numele atata vreme...acum vazui ca esti BeLucci[pup] ca sa ma ierti

#29
BeLucci

BeLucci

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 27 septembrie 2008 - 10:42

Stefanna nu pot sa-ti raspund acuma pt ca nu am timpul necesar. Sunt intre facut bagaj, si calcat haine. Mergem la o nunta care nu e in oras...si pe la 10 trebuie sa plecam. O sa-ti rasp. duminica sau luni. Nu -i nimik cu numele....eh...ala sa fie cel mai groaznic lucru pe lumea asta:)):))[flo][pup]

#30
Ingrid S

Ingrid S

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.834 mesaje

Postat 27 septembrie 2008 - 12:38

Imi pare rau ca am lipsit, n-am apucat sa va spun ce am citit.
Tesaloniceni, cap 4 si 5, unde doar intrun singur pasaj se vorbeste de rapire, in rest nu gasesti nimic referitor la asa ceva. Se contrazice flagrant cu Apocalipsa, unde se spune ca oamenii vor asista la toate ororile, dar ca vor fi cei alesi, in nr de 44.000 (sper ca am retinut corect) care nu vor pati nimic.
Belucci, ai spus intrun post anterior, ca a doua venire a lui Hristos e similara cu rapirea. Scuza-ma, dar nu vad paralela nicidecum. Eu sunt mai inclinata sa cred ce spune in Apocalipsa, decat intrun cap din Tesaloniceni, care poate fi interpretat in diverse moduri. Tind sa constat ca poate de la acest cuvant a aparut in unele religii credinta in rapire. Atata vreme cat nu e sustinuta cu mai multe argumente, pt mine rapirea, in viziune idilica, ramane o utopie. Fara suparare [flo]!
Stefanna [flo], mi-a placut ce ai scris.

Ingrid S si Diana
http://www.dropshots.../Ingrid28_photo


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -