Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare(12)


149 raspunsuri la acest subiect

#1
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 04 noiembrie 2005 - 22:34

Irina,multumesc frumos.
Cu suflet curat sa continuam:

''Lupta noastra se duce in fiecare zi si cu fiecare ceas.
Daca faci reprosuri fratelui tau, sau il judeci, sau il intristezi, ti-ai pierdut pacea.
Daca ai cazut in slava desarta, sau te inalti deasupra fratelui, ai pierdut harul.
Daca iti vine un gand desfranat si nu il indepartezi deindata, sufletul tau pierde iubirea lui Dumnezeu si indrazneala in rugaciune.
Daca iubesti puterea sau banii, nu vei cunoaste niciodata iubirea lui Dumnezeu.
Daca iti implinesti voia proprie, esti biruit de vrajmasul si uratul intra in sufletul tau.
Daca urasti pe fratele tau, inseamna ca ai cazut din Dumnezeu, si un duh rau a pus stapanire pe tine.
Daca faci bine fratelui, atunci vei afla odihna constiintei.
Daca iti tai voia proprie, vei izgoni pe vrajmas si vei dobandi pace in sufletul tau.
Daca ierti pe fratele tau si iubesti pe vrajmasi, atunci dobandesti iertarea pacatelor tale si Domnul iti va da sa cunosti iubirea Duhului Sfant.
Iar cand te smeresti intru totul, atunci afli odihna desavarsita in Dumnezeu.''
Sf.Siluan-lupta noastra


Sabina...Irina..va inteleg..eu abia astept sa vina Postul(asa de mare sarbatoare e inimii mele ca ma revigorez rapid...)
Amuleta,curaj..si mie imi plac Psalmii.Cred ca dupa ce ii citesc si doar o ora de somn mi-ar ajunge...[il]
Anto,ma bucur de prezenta ta mai deasa[pup].
Doamne ajuta,

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

''In our days it is impossible to be a half-hearted Christian: either you are fully there, or not at all''
hieromonk Seraphim Rose

#2
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 05 noiembrie 2005 - 14:25

[hopsieu]
senchiu irina b, joanna, multumim, deocamdata suntem mici mici
Asteptam sa crestem...




#3
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 05 noiembrie 2005 - 15:16

Adriana, vine bebe? ca fetele astea nu-s clare deloc ce si cum, sa zica si ele un secret pana la capat :-)) daca am inteles corect, felicitari maxime si sarcina usoara! [pup]

#4
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 05 noiembrie 2005 - 17:17

quote:
Originally posted by adriana
[hopsieu]senchiu irina b, joanna, multumim, deocamdata suntem mici mici Asteptam sa crestem...
Adriana,felicitari si Doamne ajuta!Sarcina usoara!Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#5
scarmanus

scarmanus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 05 noiembrie 2005 - 17:58

Adriana, Doamne ajuta si sarcina usoara iti doresc.

Joanna, n-am apucat sa raspund dincolo, ca sa vedeti ce frumos lucreaza Domnul, dragul de El. Am visat dupa ziua aceea agitata ca ne-am cerut iertare una alteia. A doua zi m-am trezit impacata, de parca s-ar fi petrecut aievea si m-am hotarat sa fac intocmai dupa-masa. Si dupa curs i-am spus ca-mi pare rau pentru ziua precedenta, si-a cerut si ea scuze si a zis sa uitam, sa nu ne mai gandim la ce-a fost, ca e greu sa fii dascal si suntem amadoua stresate. Am fost asa de usurata, parca un pietroi mi s-a luat de pe inima. Ma gandisesm initial sa-i scriu cateva randuri, ca io-s din aia cry-baby, una doua imi tremura barba si ma "descompun". Multumesc Joanna, pentru gandul frumos [pup]



pisici, flori si jucarele



______________________________

When the heart is full of love, the world is full of beauty



#6
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 05 noiembrie 2005 - 20:59

quote:
Originally posted by scarmanus
Am visat dupa ziua aceea agitata ca ne-am cerut iertare una alteia.


ce frumos! da, ai dreptate, daca te lasi pe mana Lui, le aranjeaza pe toate....

btw de vise, am avut azi-noapte un cosmar absolut cumplit, dupa o seara absolut fericita. si acum mi-e frica. au vreo semnificatie visele astea? ca la Carmen visul bun a avut, dar la mine visul rau? o insemna ceva? m-am rugat, dar cu dintii clantanind. :-))

#7
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 05 noiembrie 2005 - 21:19

Ana,pai la fiecare se da dupa cat poate duce:)



O spovedanie si se regleaza.



Carmen, felicitari!



eu am ispite mari de tot.Azi fratele sofiei a plecat la munte si mi-a luat fara sa-mi ceara voie cea mai buna haina de mers pe munti, de gore-tex, costa vreo 5 milioane:) Asta pt ca el se intoarce maine direct de pe culmi si nu vrea s-o afumea pe-a lui in tren.Tre sa mentionez ca are vreo 3 goretexuri baiatu[alcool]



bai, ce m-am enervat.Am urlat ca proatsa la saracu sot care n-are nici o vina[:D]



Cum sa trec peste fazele astea? am incercat eu sa spun ca e adolescent bla bla bla, da ma calca peste coada cam des[:D] e si gelos pe mine, ofcorz.Nu-s deloc buna crestina, ar trebui sa fiu asa de blanda incat sa nu-i mai vina sa-mi faca pocinoage.






Sabina si [hippi] Sofia Galagia







Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.



#8
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 05 noiembrie 2005 - 21:26

Conchita, cred ca e mai bine sa ignori visele, si pe alea rele si pe alea pe care le crezi bune. Ca noi nu intelegem pe ce lume traim nici ziua, daramite noaptea. Si daca un vis e intr-adevar de la Dumnezeu, nu te lasa el pe tine, chiar de-l ignori tu. Si in general am citit ca e bine sa ignoram vedeniile (daca le avem[:D]) si orice lucru senzorial sau extrasenzorial care poate fi periculos pentru echilibrul nostru. Asta mi se pare si cea mai grea trasatura a credintei : nimic palpabil, nimic vazut, totul in lumea nevazuta a inimii. Uneori ma simt ca un orb care-ncearca sa-si imagineze curcubeul.
Acu ma duc, ca am de buchisit la un program de billing medical (adica cum sa le iau oamenilor banii dupa ce i-am vazut[:D]).

#9
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 05 noiembrie 2005 - 21:44

Amuleta, mare dreptate ai. lectiile astea le tot invatam si le tot uitam. ca despre ignorarea paranormalului am invatat tot pe pielea mea pe cand am intrat ca tampita in secta lui bivolaru, cica io ziarista incognito sa ii aflu secretili lu peshte prajit, de parca ar fi fost pe masura mea lupta cu maleficu', si ce-am patit dupa aia nu doresc nici dusmanilor mei. dar uite ca revin cosmarurile astea regulat, si toate cu aceeasi tema. si tremur ca varga, oricat m-as ruga.

Sabina, ar fi trebuit sa ma spovedesc maine, dar parintele mi-a zis sa tin post inainte. si aseara am uitat ca-s in post si am comandat un Cosmopolitan :-)), ca avuseram ceva de celebrat. poftim ce crestina sunt si io, ca sa vezi ca nu numai tu cu jeaca ta meseriasa o dadusi in bara. :-))

#10
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 05 noiembrie 2005 - 21:47

p.s. Amuleta, succes la billing, sau ma rog, la lectiile despre :-))


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -