Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare(12)


149 raspunsuri la acest subiect

#141
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 29 noiembrie 2005 - 16:10

Am mai consultat si alte surse si nu apare dezlegarea.Pentru mai multa siguranta o sa-mi intreb diseara duhovnicul si o sa va zic daca este sau nu dezlegare.[flo]

Patriarhia are site nou( www.patriarhia.ro)

Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA





#142
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 29 noiembrie 2005 - 19:37

fetele, va rog sa-mi dati premiul pentru cine o face de oaie in doi timpi si trei miscari[bang] v-am spus ca m-am angajat la o revista in colaborare si ma ocup de rubrica religioasa... ei bine, nu stiu cum veni vorba, am vazut o icoana cu Sf. Treime, acea cu Dumnezeu Tatal ca un batran, cu Fiul si cu Duhul Sfant ca un porumbel si am zis ca nu e canonica

ei, atat mi-a fost! ca atunci de ce e in toate cartile si in toate bisericile?[bang] ca sunt extremista[bang] va dati seama, cei de acolo nu ma cunosc, ei au zis: am angajat-o pe fanatica asta! s-o dam afara din prima zi?![bang]

tare sunt suparata... ma gandeam daca aveti cumva vreo sursa cu care pot dovedi ce si cum - din cate stiu, nu a fost interzisa acea reprezentare pana la un moment dat, si apoi, toate icoanele care au ramas nu s-au mai sters din biserici, mai ales ca nu sunt ceva rau

acuma, oricat am incercat sa ma explic, parca era din ce in ce mai rau! cica persistam in fanatism[:D]

stiam ca singura reprezentare canonica este cea dupa modelul lui Rubliov

PLIZ HELP!

ps: nu ma da nimeni afara, dar am nevoie de surse, sper ca ma intelegeti[B)]


mami de ileana si ioachim


#143
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 29 noiembrie 2005 - 19:41

adica, eu stiam ca asta nu e canonica:
http://biserica.org/...nta Treime2.jpg

si asta este canonica:
http://webpages.char... Testament .jpg

din intamplare, chiar cunosc subiectul... nu perfect, dar am participat la niste discutii si am citit si niste carti pe ACEASTA tema... poate stie cineva o sursa sigura pe care o pot aduce... (am vrut sa vin cu Biblia dar... nu mai zic... daca eu nu sunt de incredere, cum sa fie "corecte" interpretarile mele?[q])


mami de ileana si ioachim


#144
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 29 noiembrie 2005 - 19:44

joanna, in pozele alea, cu ioachim in brate este nasa lui, nu eu, dar cum unele fete o cunosc pe nasa (au fost colege;) ma gandesc ca le-am facut o bucurie cu pozele:)


mami de ileana si ioachim


#145
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 29 noiembrie 2005 - 20:31

Cred ca eu eram "unele fete" care am fost colega cu nasa. Sigur ca m-am bucurat ca o vad, dar nasa stie ca ai pus-o pe internet?[:D] Si doar atatea poze ati facut? Ce a facut Ile la ziua fratiorului? Tortul cine l-a facut?[pofta]
Si care e revista aia, de ce nu ne spui? Sunt total de acord cu tine, daca gasesc o sursa avizata iti zic. Mi-aduc aminte de Laurentiu (il stii?) care, de cate ori intra intr-o biserica, intotdeauna gasea ceva necanonic
Star, sotul meu e nascut in prima zi a postului Craciunului, cand putem primim musafirii ca cateva zile inainte, daca e sambata sau duminica. Cand nu, gatesc de post si am avut surpriza sa mi se spuna ca a fost mancarea mult mai buna decat cea de dulce. Deja s-au obisnuit prietenii[papica]

Eu am inceput postul cu niste ispite, zilele astea sper sa reusesc sa ma spovedesc

Irina & trupa

Ceea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.



#146
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 29 noiembrie 2005 - 22:27

irina, am facut mai multe poze, normal, dar am vrut sa va arat doar momentul tortului

la noi a fost usor, ca l-am serbat duminica si toata mancarea a fost... peste[:D] numai tortul a fost facut de mama soacra si daaa a fost d-ala cu maiada[:D]

il stiu pe Laurentiu, nu stiu daca ma compar cu el[:D], eu nu am vrut sa propovaduiesc nimic, sa arunc vina pe nimeni, am facut o constatare in treacat[cri] ca daca taceam, parca nu eram eu[hot]

si eu is full cu ispitele, dar dintr-astea CLARE, cum a fost si cea cu icoana... adica nu probleme sau alte chestii ci ispite cu firma luminoasa

ofof[mariaj]


mami de ileana si ioachim


#147
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 29 noiembrie 2005 - 22:28

Dragelor,iertare [iartama]daca v-am indus in eroare,maine nu e dezlegare la peste,mi-am intrebat duhovnicul.Slava Domnului,am reusit si eu sa ma spovedesc in seara asta,sunt in al noualea cer [9cer].

Irina (b.)Doamne ajuta,sa ajungi la spovedit.

Gandacel,citisem si eu ceva despre subiectul asta,parca pe forumul-ortodox,dar nu-mi aduc aminte ceva exact.[V]Zi-ne si noua care e revista,nu ne mai tine in suspans!Macar pe pm,daca nu vrei public,ca si eu mor de curiozitate![iartama]



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA





#148
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 29 noiembrie 2005 - 23:05

Un cuvant pentru cei care sufera vazand in ce societate traim:



"Deznadajduit de morala si de decaderea duhovniceasca a societatii (grecesti - n.n.) asa cum o zugravea un oarecare predicator, un tanar a cerut parerea Staretului.



- Asculta, fiule, i-a spus Staretul. Multi incep de pe o temelie gresita: Cum sa se intample acestea, daca traim intr-un stat crestin? Ci trebuie sa consideram ca noi, crestinii de azi, traim intr-un stat idolatru, ateu, masonic, etc., si sa fim multumiti ca inca nu ne-au lovit cu pietre si nu ne-au rastignit. Acesta este adevarul amar." (Crampeie de viata, Din invatatura Parintelui Epifanie I. Teodoropulos, Schitul Lacu, Sfantul Munte Athos, 2000, p. 221).




Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA





#149
Irina_Claudia

Irina_Claudia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 30 noiembrie 2005 - 10:09

LA MULTI ANI ANDREI SI ANDREE!!! Sf. Andrei sa va ocroteasca!



POZE



Irina + ingerasul Ioana

(4 ani)



[pup]







#150
joanna

joanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 293 mesaje

Postat 30 noiembrie 2005 - 13:48

Dragele mele,am deschis o noua parte:http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63087
Doamne ajuta,

Joanna

Credinta e un risc al ratiunii; dar nicidecum o anulare, ci, dimpotriva o iluminare a ei.

Parintele Arsenie Boca

''In our days it is impossible to be a half-hearted Christian: either you are fully there, or not at all''
hieromonk Seraphim Rose


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -