Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare(12)


149 raspunsuri la acest subiect

#11
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 05 noiembrie 2005 - 21:59

Eu zic sa te duci,si sa-l intrebi ce-i de facut.Tu macar ai uitat, eu urlam si-mi dadeam intre timp seama ce ridicol e si ce rea sunt si urlam si mai tare[:D]






Sabina si [hippi] Sofia Galagia







Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.



#12
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 05 noiembrie 2005 - 22:52

quote:
Originally posted by conchita

Amuleta, mare dreptate ai. lectiile astea le tot invatam si le tot uitam. ca despre ignorarea paranormalului am invatat tot pe pielea mea pe cand am intrat ca tampita in secta lui bivolaru, cica io ziarista incognito sa ii aflu secretili lu peshte prajit, de parca ar fi fost pe masura mea lupta cu maleficu', si ce-am patit dupa aia nu doresc nici dusmanilor mei. dar uite ca revin cosmarurile astea regulat, si toate cu aceeasi tema.si tremur ca varga, oricat m-as ruga.,





conchita, aproape doua ore am cautat, dar uite ce am gasit pentru tine: "Inainte sa Ma cheme , le voi raspunde; inainte ca sa ispraveasca vorba, ii voi asculta!" - Isaia 65,24.
Pace tie![flo]

" Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.

#13
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 05 noiembrie 2005 - 23:50

quote:
Originally posted by conchita
Amuleta, mare dreptate ai. lectiile astea le tot invatam si le tot uitam. ca despre ignorarea paranormalului am invatat tot pe pielea mea pe cand am intrat ca tampita in secta lui bivolaru, cica io ziarista incognito sa ii aflu secretili lu peshte prajit, de parca ar fi fost pe masura mea lupta cu maleficu', si ce-am patit dupa aia nu doresc nici dusmanilor mei. dar uite ca revin cosmarurile astea regulat, si toate cu aceeasi tema. si tremur ca varga, oricat m-as ruga. Sabina, ar fi trebuit sa ma spovedesc maine, dar parintele mi-a zis sa tin post inainte. si aseara am uitat ca-s in post si am comandat un Cosmopolitan :-)), ca avuseram ceva de celebrat. poftim ce crestina sunt si io, ca sa vezi ca nu numai tu cu jeaca ta meseriasa o dadusi in bara. :-))
Si eu zic sa te spovedesti oricum,caci ai incalcat postul din greseala(ai uitat) nu din intentie.Cosmarurile sunt ispita de la stim-noi-cine,vrea sa te sperie,dar nu te teme.Parintele Porfirie zicea,daca nu ma insel,ca cel rau latra,dar nu mai are dinti cu care sa muste [:D].Hristos e mai puternic.Am avut si eu o astfel de perioada,aveam cosmaruri groaznice,dar dupa spovedanie au trecut.Pe loc ma rugam ,ma stropeam cu agheazma si ma ungeam cu mir.Dadeam cu agheazma si seara,inainte de culcare.Spui ca sunt "cu aceeasi tema" ,deci poate te framanta ceva anume si cel rau profita de asta.Eu le aveam intr-o perioada cand locuiam in alt oras decat sotul ,iar despartirile dese,distanta si alte probleme ma terminau psihic.Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#14
antoioana

antoioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 06 noiembrie 2005 - 01:00

Conchita, citeam nu demult in legatura cu visele...cica nici un vis care te lasa in deznadejde nu este de la Dumnezeu! Asa ca nu crede nimic si Doamne ajuta! Viziuni de groaza trimite Dumnezeu numai monahilor care le pot duce si intelege!
Cu drag,
anto

...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan si bb din burtica...

#15
antoioana

antoioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 07 noiembrie 2005 - 04:19

Joanna, sa stii ca sunt pe aici si cand nu scriu, ma bucur de voi toate. [amoras] Haha, daca vrei sa-ti marturisesc, pe tine te-am avut de model cand mi-am zis sa vorbesc/scriu mai putin, dar mai cu folos. [:D]
Fetelor, am observat ca atunci cand ma rog mai mult incep sa indragesc acatistele, rugaciunile...Cand ma lenevesc incep sa-mi spun ca-s prea lungi, ca-s obosita, etc. si ma indepartez si mai tare...:( Asa patiti si voi?
Va doresc o saptamana buna!
Nu-i asa ca si gravidutzele pot tine miercurea si vinerea din postul Craciunului? Ba chiar ar putea toate miercurile si toate vinerile daca stau sa ma gandesc mai bine.
Pupici.
anto

...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan si bb din burtica...

#16
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 07 noiembrie 2005 - 05:12

va multumesc mult pentru gandurile si vorbele bune, m-au ajutat mult [asia] culmea, visul s-a implinit intocmai, hm...

Caci ei nu dorm daca nu au facut raul, le piere somnul daca nu au facut pe cineva sa cada - Pilde.


#17
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 07 noiembrie 2005 - 06:40

Gravidutele pot tine postul, cu conditia sa nu compenseze cu paine, macaroane si cartofi combinate, ca atunci o sa fie balonase in loc de gravidute.[:D]


#18
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 07 noiembrie 2005 - 09:12

quote:
Originally posted by amuleta
Gravidutele pot tine postul, cu conditia sa nu compenseze cu paine, macaroane si cartofi combinate, ca atunci o sa fie balonase in loc de gravidute.[:D]
[:-)))]Dragelor,iata ca se apropie si postul Craciunului!Parca nu-mi vine sa cred cat de repede a trecut timpul!Uite asa trece viata noastra!Macar de ne-ar ajuta Domnul sa treaca cu folos!Conchita,sper ca in visul ala nu pateai nimic rau,care acum sa devina realitate.Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#19
star33

star33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 07 noiembrie 2005 - 09:41

Buna fetelor,

Am citit ce ati scris voi despre visuri si ispite...de o perioada ma simt si eu foarte rau, adica am o neliniste, un stres de ma ucide. Am insomnii cumplite noaptea, ma trezesc des si parca ma speriu de ceva. Si chiar daca ma rog inainte sa dorm, nu prea vad ameliorare. O fi si stresul de la servici de vina, dar chiar asa ?!

E drept ca in ultimele 3 saptamani am mers putin la biserica...ieri am fost la Sf. Liturghie si culmea, am dormit la pranz asa de bine!! Si la fel azi-noapte am dormit, n-am mai avut insomnie. O fi vreo legatura intre mersul al biserica si starea mea de liniste? Sunt sigura ca da, dar totusi daca merg la biserica mai rar, de ce sunt asa nelinistita? Voi patiti asta?[xx(]

#20
Vianne

Vianne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 535 mesaje

Postat 07 noiembrie 2005 - 12:37

Nico, sa stii ca mi se intampla si mie uneori. Noi mergem la biserica dar in ultima vreme nu mai m-am rugat asa de des acasa. si atunci e mai usor pt "cel rau" sa-si bage coada. chiar si asta noapte am avut un cosmar si m-am trezit speriata si acum am starea aia de dupa...
Dar cred ca si pt ca se apropie postul si atunci ispitele sunt mai mari. Nu?
Va pup[pup][pup]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -