Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ortodoxie din Postul Mare in Postul Mare(12)


149 raspunsuri la acest subiect

#21
star33

star33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 07 noiembrie 2005 - 13:07

Draga Vianne, ai aparut pe aici chiar la timp [il]. Asa este, or fi ispitele mai mari acum...sau trebuie sa ma rog mai mult. Totusi in perioada cand mergeam de 2-3 ori pe saptamana la biserica, ma simteam mult mai intarita sufleteste. Sper sa imi treaca starile astea rele.

Sper ca voi sunteti tot asa de bine !!

Stiu ca Pr. Arsenie Boca a murit la pe 28 Nov. Stii cumva daca se face pelerinaj la mormantul dansului? Cred ca se face parastas...

Pupici!!

#22
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 07 noiembrie 2005 - 13:25

FELICITARI, Anto [flo]!! acum am vazut la semnatura ca si tu ai un samburel mic in burtica !!
FELICITARI si Adrianei [flo], sa aveti amandoua o sarcina usoara-usoara si bebelushi frumosi si sanatosi !! [olala]

Pentru vise urite si insomnii: rugaciune cu putere pentru pace si alungarea raului !!



_________________________

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)



#23
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 07 noiembrie 2005 - 14:00

Am un "Pateric despre vise si vedenii" si iata ce am gasit in el,referitor la vise urate:

"Semnul prin care vei deosebi amagirea este aceasta:ingerii ne arata iadul,judecata si pierzania si astfel ne fac sa ne trezim rusinati si plini de intristare.[...]Crede numai in cele ce-ti vestesc iadul si judecata.Insa,daca iti aduc in inima deznadejdea,atunci si aceste visuri tot de la diavoli provin.

........

Nimeni sa nu se invoiasca a cugete ziua la visurile cele urate pe care le-a avut in timpul noptii.Caci si aceasta este o incercare a diavolilor de a ne molipsi cu visurile in stare de veghe."-Sf. Ioan Scararul



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA





#24
Irina_Claudia

Irina_Claudia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 07 noiembrie 2005 - 15:18

Adriana si Anto felicitari pentru burtici si Maica Domnului sa va ocroteasca!



Fetelor eu sincer din tot ce am citit despre vise e sa nu credem lor,de aceea eu incerc nici sa nu ma mai gandesc la ce-am visat, e o grija si o tulburare in plus . Parintele Cleopa spune mai multe in acest sens.



Star33 si eu sunt agitata daca lipsesc de la biserica mai mult timp.Insa cel mai bine ma linistesc, pe langa mersul la biseric,a in zilele cand apuc sa-mi fac tot canonul, simt ca l-am multumit pe Dumnezeu .



Fetelor , ma incearca si pe mine bunul Dumnezeu cu sanatatea...spuneti-mi va rog e bine sa te rogi pt sanatatea personala ? Eu ma cam rog de sanatate dar simt ca ar trebui totusi sa rabd mai mult ...



Va pup si va doresc binecuvantari.



POZE



Irina + ingerasul Ioana

(3 ani si 11 luni)



[pup]







#25
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 07 noiembrie 2005 - 16:18

E bine sa te rogi sa te intareasca Dumnezeu...mai mult nu stiu.
Mi-ati adus aminte de o intrebare : un om care refuza sa se ingrijeasca de trupul lui comite un pacat ? Nu ma refer la fumat...ma refer la ignorarea semnelor fizice de boala.

#26
Vianne

Vianne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 535 mesaje

Postat 07 noiembrie 2005 - 16:35

Nico, in fiecare an s-au facut pelerinaje la Prislop pe 28 nov. Eu am fost anul trecut si vreau sa merg si anul asta cu Edson, al meu sot.
Trebuie urmarit la biserici sau daca aflu eu ceva iti spun.

Anul asta pica luni 28 nov.

Pace in sufletzele!

#27
star33

star33

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 07 noiembrie 2005 - 16:43

Vianne, multumesc !! Nu stiu ce am, dar mi s-a facut dor de Parintele. Ieri am citit aproape toata cartea "Noi marturii despre Parintele Arsenie Boca", nu m-am putut dezlipi de ea.

Desi mi-am propus sa merg in pelerinaj anull viitor in 8 mai, parca as merge si acum. Sa vad, cum pot cu serviciul..

#28
antoioana

antoioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 07 noiembrie 2005 - 17:59

Multumesc de urari, fetelor! Mi-au mers la suflet!

Amuleta, o sa-ncerc sa nu ma fac precum un balon.[:D] M-ai distrat. Si-apoi in postul Craciunului sunt multe dezlegari la peste. Ce parere aveti de laptele de soia? Ca era chestia aia cu hormonul de crestere...Credeti ca-i ok?

Eu cand nu ma duc la biserica sau nu ma rog, intra foarte usor toti [}:)] in mine. Mai multi ca de obicei. [bang] Probabil din cauza ca-s tare pacatoasa si mereu trebuie sa ma agatz de ceva ca sa plutesc.

As mai fi vrut sa vorbesc despre ceva cu voi, dar necesita o prezentare mai lunga asa ca o las pe data viitoare.

Va doresc tuturor numai bine!
Doamne ajuta!


...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan si bb din burtica...

#29
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 07 noiembrie 2005 - 19:10

Anto, sa fiti sanatosi! Maica Domnului sa va ocroteasca!
Toata bucuria cea nestricaciosa!

Irina & trupa

Ceea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.



#30
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 07 noiembrie 2005 - 20:04

Anto, felicitari inca o data pentru burtica, sarcina usoara si binecuvantata. La Multi Ani si pentru Sf. Mihail si Gavril, la fel tuturor celor care poarta numele astea sau au pe cineva drag care sarbatoreste. [flo]

legat de sanatatea trupului, eu cred ca Dumnezeu nu ne vrea bolnavi si ca boala nu vine de la El, deci nu vad motiv sa o rabdam sau sa nu ne tratam. e la fel ca si cu visele negre care atenteaza la sanatatea sufletului - te rogi sa ramai intreg si pe Cale in urma lor. asa si cu boala. boala e stricaciune, ce sa iasa bun din faptul ca o lasam sa-si faca vrerea cu noi? si cred ca e un pacat sa refuzi sa te faci bine. corpul ala e tot creatia lui Dumnezeu, iti e dat in pastrare, trebuie sa ai grija si de el.

parintele de la biserica de-aici ne-a zis un banc la sfarsitul predicii de dumnica. vi-l zic si voua, mi se pare ca se potriveste.
deci, era odata un om tare credincios. si vin niste inundatii mari peste satul unde locuia, toata lumea alerga sa scape, numai el ramasese in camaruta lui rugandu-se. vine prima barca de salvare, il roaga oamenii sa vina cu ei, sa se salveze, el nu si nu. cica "am incredere in Dumnezeu ca ma v-a salva din napasta asta, asa cum m-a salvat si din celelalte." si a ramas in casa. vine a doua barca de salvare, nika, el tot capos, n-a parasit casa. statea si se ruga, increzator ca il va scapa Dumnezeu. trece si a treia barca, la fel. in fine, moare omu' si ajunge in rai, la Dumnezeu, pe care il intreaba, nedumerit: "Dumnezeule, am crezut in tine cu toata puterea inimii mele si numai in salvarea ta mi-am pus nadejdea. cum se face ca ma lasasi sa mor?" iar Dumnezeu raspunde: "pai bine, omule, nu ti-am trimis 3 barci de salvare si tu, capos, n-ai vrut sa te urci in niciuna?

asa si cu sanatatea, boala, etc. Domnul lucreaza Binele pe mai multe cai, iar boala nu face parte dintre Binele rezervat de Dumnezeu pentru noi. eu asa inteleg pilda lasata de Iisus, Vindecatorul de orbi, ologi, etc. de ce nu i-a lasat betegi, daca trupul nu conteaza, nu? El nu ne vrea suferinzi. ne vrea fericiti, sanatosi, cu casa plina de bunastare si de mostenitori.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -