Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

pretul platit de femei...


164 raspunsuri la acest subiect

#41
stralucitor1

stralucitor1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 26 martie 2008 - 20:34

quote:
Originally posted by andira

Asa, si de ce ar trebui sa ma sensibilizeze pe mine asta?






offtopic

asta ar trebui sa fie replica deceniului ....bine ati venit in Romania![xx(][xx(][xx(]









Pictures and sounds

#42
MDoldschool

MDoldschool

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 26 martie 2008 - 23:01

Bonamea,
daca ai fi la fel de vehementa la munca, cu patronul, la fel cum esti si pe forum, ai reusi sa schimbi ceva in acea companie.
Am asa o banuiala ca esti lider de sindicat, adica corespunzi profilului: vaicareli de tot felul, avem dreptul aia, avem dreptul ailalta, dar fapte, actiune, propuneri de imbunatarire a situatiei...mai deloc...
Eu sper sa fii destepta pana la urma si sa extragi din toate raspunsurile de mai sus concluziile care trebuie.

Multumim mult de urari, sanatate multa si bafta si tie!

#43
danitin

danitin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.328 mesaje

Postat 26 martie 2008 - 23:07

Adevarul e ca slujba perfecta - eu prin asta inteleg sa fac ceva ce sa-mi placa, sa fiu bine platita si sa am niste sefi simpatici - e foarte greu de gasit (eu nu am reusit inca, mereu una dintre cele trei conditii nu e indeplinita). Dar ... nici plansul de mila nu foloseste nimanui. Am renuntat la un loc de munca super fain, unde faceam ce-mi placea mai mult dar ... eram ff prost platita si vesnic luata in suturi de un sef tiranic. Acum castig mult mai bine, am un sef extraordinar dar ... ma cam streseaza ceea ce fac. A fost insa alegerea mea si ar fi absurd sa ma plang cuiva ca sunt stressata la serviciu cand eu am decis pasul asta.



Si cred ca fiecare poate si trebuie sa faca niste alegeri in viata. A propos de orase mici. Am o prietena buna, in orasul de unde era s-a desfiintat fabrica principala din localitate unde ea era contabila. A stat o vreme, vreun an, vanzatoare la butic si cand a simtit ca nu mai poate a vandut tot, a cumparat pe bani putini o casa intr-un sat aproape de Timisoara, face naveta ca si contabila la o ferma din apropiere, iar sotul ei, fost inginer, e sofer pe tir. Castiga destul de bine, mai au si o gradina pe care chiar se ocupa, cresc pasi pe langa casa si sunt foarte optimisti.



Mamica de spiridus, visatoarea cu picioarele pe pamant



Sa arzi - flacara, nu sa cazi - lacrima, platind tribut oricarui val...



[foto]Avem si poze noi







#44
andira

andira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.106 mesaje

Postat 26 martie 2008 - 23:50

quote:
Originally posted by kariguld

draga andira, nu am pus raspunsuri aici ca sa le analizezi tu! si sunt f bine informata despre procese si avocati si toate care se leaga de treaba asta! chiar mai informata decat crezi!! chiar prin faptul ca analizezi ce am spus eu, care stiu bine ce spun!!!, dovedesti, ca pentru tine, parerea altuia si ceea ce spune el nu are valoare!
si am respect pentru toti care muncesc, chiar daca am spus ca in multe locuri intalnim fete acre si obosite, am spus-o pentru cele care cred ca astfel de lucruri nu exista!
inca o data spun, "NEASUMAREA ADEVARULUI ESTE O OTREVA PENTRU SUFLETUL UNUI POPOR"!!!

si, sincer, cred ca nu ar trebui sa ma mai bag in discutii contradictorii! cred ca fiecare are dreptul la o parere si trebuie respectat pentru asta!!!

Kari




Eu nu-ti analizez deloc raspunsurile, pur si simplu am raspuns la postarile tale cu informatii care din punctul meu de vedere sunt mai corecte. N-ai demonstrat in nici un fel mai sus ca ai ceva pe care sa-ti bazezi afirmatiile. Deci, polemica nu are sens pentru ca nu spui nimic.
Iar in ceea ce priveste dreptul la replica, il ai si il folosesti cand / cum vrei, este numai optiunea ta. Verdictul pe care l-ai dat cum ca pentru mine parerea altuia nu conteaza, e absolut gresit si strict interpretarea ta.

Cand o sa ai argumente clare si pertinente, mai discutam.

#45
andira

andira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.106 mesaje

Postat 26 martie 2008 - 23:53

quote:
Originally posted by stralucitor1
quote:
Originally posted by andiraAsa, si de ce ar trebui sa ma sensibilizeze pe mine asta?
offtopicasta ar trebui sa fie replica deceniului ....bine ati venit in Romania![xx(][xx(][xx(]Pictures and sounds
Multumesc, o sa propun, dar probabil nu multi au sa inteleaga care-i ideea in postarea ta... poate ne explici... daca stii ce-ai vrut sa spui...

#46
adi_dalma

adi_dalma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 300 mesaje

Postat 27 martie 2008 - 15:26

Na ca ma bag si eu in discutie.
Eu am un serv bun, sunt platita bine am o functie dar sunt angajata nu patron.

Hai sa rezumam:
- nu orice bun executant/salariat poate fi patron ; pt a fi patron iti trebuie mai multe calitati si/sau bani.
- patronii creeaza locuri de munca -adevarat; dar multe dintre ele sunt 'la negru' ;
- patronii de societati comerciale nu deschid afacerea ca sa creeze locuri de munca ci ca sa se imbogateasca (fair enuff);altfel de ce ar face acest lucru?
- mentalitatea de patron 'stapan de sclavi' este putin schimbata fata de inceputul anilor 90. In acea perioada eram studenta si faceam contabilitati //// majoritatea patronilor imi dadeau banii cu taraita si dupa ce le ceream eu; de aceea am incercat sa am un job la o firma mare care sa nu ma umileasca in ziua salariului;
-Bucurestiul este diferit de restul tarii. Aici practic nu exista somaj ! Omul care vrea sa munceasca o poate face. Cati din Bucuresti au plecat in Spania??? eu una nu cunosc decat o asistenta medicala ce a plecat in Italia. In rest cunostintele mele ce lucreaza in strainatate o fac pe posturi f bune ... concluzie : admit ca realitatea mea e deformata;
- pt un om din provincie sa vina in Bucuresti cred ca e mai greu decat sa plece in Spania/Italia; aici salariile nu sunt ca acolo si chiriile sunt mari, nu?;
-daca muncesti la negru nu ai dreptul la asistenta medicala gratuita;
- eu nu as fi atat de vehementa impotriva celor carora le este frica sa si schimbe serviciul/casa . Daca femeii ii place in Buzau, are copii si parintii batrani si bolnavi une sa plece in Bucuresti si pentru ce?> Cunosc o tipa ce a venit din Focsani la Bucuresti si intr un an s a intors. Si este psiholog nu maturatoare. Si a lasat fetita la Focsani in acest timp!
Si fetita era in perioada critica (pre pubertate) si nu i a fost bine fara mama acasa.

Nu cunosc f mult profilul Bonei (sincer) dar cred ca nu a stiut sa formuleze subiectul. Nu cred ca fost o vaicareala (nu suntem la Surprize surprize) ci un semnal de alarma.
Nu toate femeile sunt norocoasa sa fie ajutate acasa de soti (in provincie familiile sunt uniparentale sau non parentale - hm termen necunoscut -datorita migratie fortei de munca)si sa afirme sus si tare cat de egale sunt cu oricine si oricum si cum iau taurul de coarne!
Nu suntem egali. Asta e clar. Si nu avem sanse egale si nici acelasi potential.

Sincer ma consider f norocoasa ca sunt din Bucuresti, ca parintii mei si au dedicat viata noua, copiilor, ca suntem sanatosi si am avut farama aceea de noroc pe care altii nu o au.

Dar nu judec oamenii care nu au avut aceste sanse si nici nu le pun botnita cand isi striga problemele!

ag

#47
mimitete

mimitete

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 471 mesaje

Postat 27 martie 2008 - 19:04

Si care ar fii solutia ta caci pozitia autoarei este ca patronii sint de vina? Nu le-a spus nimeni sa se mute in Bucuresti ca nu e panaceea universala. Fiecare om ia in viata anumite decizii si va suporta consecintele, bune sau rele. Apoi ramine iar la latitudinea lui sa mai incerce sa schimbe ceva sau sa traiasca pe post de victima toata viata. Psihologic varianta a doua iti da o o "liniste sufleteasca" caci nu e vina ta si nu ai ce face. Eu nu zic ca e usor sa iesi din cercul vicios al saraciei, este foarte greu dar daca nici macar nu incerci nu ai cum sa ai macar sansa sa reusesti. Macar stii ca ai incercat.
Numai bine,

Mihaela

"Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."

#48
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 27 martie 2008 - 19:41

draga andira, crezi ca numai tu ai raspunsuri pertinente si argumentate?? te inseli, pentru ca nu ma cunosti!!!!
iti dau doua numere de telefon, daca vrei, la doi avocati, ca sa vezi ce-ti spun ei despre raspunsuri pertinente, despre procese, etc, etc!
poate ca unele lucruri sunt CORECTE, din punctul tau de vedere, dar nu cunosti TOTUl, ca sa crezi ca numai ce spui tu e corect si adevarat! nu am de ce sa demonstrez ceea ce spun, (cui sa demonstrez defapt???) cu argumente si exemple, caci nu am nici timp si nici spatiu! si nici nu ar avea vre-o importanta!

atata timp cat pui la indoiala ceea ce spun eu, sau bonamea, sau altcineva.......nu stiu daca mai are vre-un rost sa dam explicatii!!!
si nu trebuie sa dai tu raspunsuri la postarile mele, exprima-ti parerea si lasa analiza , ca nu le stii tu pe toate si nu detii adevarul absolut!!!!!!

bine spune adi_dalma:"nu suntem egali. si nu avem sanse egale si nici acelasi potential"!!



Kari


#49
andira

andira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.106 mesaje

Postat 27 martie 2008 - 23:35

Kariguld - un mare adevar, "nu avem acelasi potential"... si n-am facut decat sa te citez...[:)]

#50
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 28 martie 2008 - 13:19

quote:
Originally posted by andira

Kariguld - un mare adevar, "nu avem acelasi potential"... si n-am facut decat sa te citez...[:)]



Si pentru ca nu toti au acelasi potential si abordarile sunt diferite.
Kariguld, n-ai putea sa incerci sa combati ideile persoanelor si nu sa polemizezi cu persoane?
Pana la urma nimeni nu are punctul de vedere 100% pertinent, nici solutia universala a problemelor.
Mie imi e clar ca exista doua tipuri de abordari:

- cea a persoanelor proactive, care incearca sa-si schimbe viata atat cat le e posibil si lupta ca sa obtina cat mai mult.Ca o paranteza si mie mi se pare ca Bill Gates a avut o sansa mult mai mare decat mine ca s-a nascut unde s-a nascut si noroc cu carul, plus un IQ mult mai mare decat al meu, dar incerc sa folosesc la maxim potentialul locului unde traiesc, pe-al meu propriu, sa invat si sa ma lupt sa-mi fac viata mai buna.

- cea a persoanelor frustrate de sistemul capitalist ticalosit, care au renuntat din start la lupta pentru ca ... orice-ai face nu poti schimba nimic, esti o unealta in mana patronilor care te exploateaza pe nimic.

Cine si cat are dreptate, Dumnezeu stie... care e cea mai buna abordare? Pentru mine prima... se pare ca nu pentru toata lumea, asta nu inseamna ca eu n-am sa sustin in continuare ca daca vrei sa faci ceva poti, daca ai obiective realiste. Daca vrei sa te transformi din muncitor in fabrica cu 8 clase in patron multimilionar fara sa treci pe pe la niste scoli si sa-ti fortezi limitele sau sa transformi Cuca Macaii in Las Vegas... s-ar putea sa nu-ti iasa.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -