Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

pretul platit de femei...


164 raspunsuri la acest subiect

#161
Rozi

Rozi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 963 mesaje

Postat 03 iunie 2008 - 23:19

Asa e, sunt oameni si "oameni" atat intre patroni cat si intre salariati!

Exista si femei asa cum le descrie bonamea, mai ales dintre cele mai in varsta, care au apucat sa munceasca in marile fabrici de confectii, de ex, mai ales in provincie. Eu cred ca ele nu s-au emancipat, din mai multe motive, care tin mai mult de mentalitatile epocii comuniste (de ex, am intalnit tinere care sunt intrigate ce am vazut noi deosebit in "4,3,2", dar cine a trait vremurile acelea recunoaste, chiar daca este extrem de greu de acceptat ca am putut fi asa, noi ca popor).

Dintre cele mai tinere, emanciparea a insemnat, cel mai adesea, o lupta si multa, multa munca si sacrificii pentru a-si cladi o cariera. Cele mai multe, dintre cele care au ales sa se perfectioneze continuu profesional, au ajuns bine, recunoscute, apreciate si recompensate.

Acum, vine o noua generatie care, vazand unde au ajuns cele dinaintea lor, sunt convinse ca "asta-i mersu'" si ca pot avea si ele, la fel, imediat, din clipa asta. Se muta de la o firma la alta DOAR pentru un salariu mai mare. Pt ca "altii au!".

Ele (ma rog, ei, dar aici vorbim de femei, dar e la fel si pt barbati) NU STIU cate sacrificii si ce pret au platit cele pe care le invidiaza.

Deci nu toate femeile sunt ca cele descrise de bonamea, dar asta nu inseamna sa le negam existenta.

De asemenea, exista si femei pentru care pozitia sociala si financiara la care au ajuns nu au implicat mari sacrificii, decat poate multe compromisuri (gen casatorit miliardar batran).

Mai exista si femei care si-au sacrificat sanatatea, pentru a-si cladi in tinerete o cariera, pentru ca apoi, la aparitia copiilor, sa ALEAGA sa se multumeasca cu ceea ce au, pentru a darui si copiilor o parte din timpul si energia lor (cele care au considerat ca un copil are nevoie si de altceva decat de ceea ce banii pot cumpara). Nu cred ca aceste femei se simt frustrate.

"De ce nu s-a evaluat niciodata oficial munca domestica a femeii,munca depusa ptr.cresterea si educarea viitorilor cetateni ai societatii umane?" intreaba bonamea. Ba sa stii ca acum, la un divort de ex, daca sotia a fost casnica, munca ei in gospodarie este evaluata ca si aport in casnicie, la fel ca salariul sotului.

#162
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 04 iunie 2008 - 00:52

rozy si rory76, unde ati fost pana acuma???? [flo][flo]
foarte bune raspunsurile voastre!!!!!


Kari

#163
Sasha.p

Sasha.p

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 05 iunie 2008 - 17:11

Rozi - "De ce nu s-a evaluat niciodata oficial munca domestica a femeii,munca depusa ptr.cresterea si educarea viitorilor cetateni ai societatii umane?" intreaba bonamea. Ba sa stii ca acum, la un divort de ex, daca sotia a fost casnica, munca ei in gospodarie este evaluata ca si aport in casnicie, la fel ca salariul sotului."

Din pacate, asta a fost mai demult, din cate stiu eu s-a modificat legea si munca in gospodarie nu mai conteaza in cadrul procesului de partaj.

Anca si Sasha

Nazdravani de Aug-Sept. 2003



#164
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 05 iunie 2008 - 19:48

din pacate, nici intr-un proces de divort nu s-a evaluat munca femeii, la modul cum a pus problema, bonamea.
si nici nu se va evalua niciodata...pentru multele motive spuse aici....


Kari



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -