Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Puteti demonstra ca nu exista Dumnezeu?


153 raspunsuri la acest subiect

#121
mate

mate

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 268 mesaje

Postat 07 septembrie 2005 - 22:58

Off topic,adrienne eu te propunn pentru functia de politzaiul forumului...Sau mai bine tovarasa cu batzul care ne dai peste degete de cate ori nu scriem la obiect,maximum patru randuri,ce atata vorbarie aiurea,chiar nu va ganditzi ca unora li se incretzeste neuronul citind mesajele voastre si incercand sa priceapa ce dreaq a vrut sa spuna asta....



Oana,mamica lu' Iepurici Alerg P'Aici(27 Nov 2004)

Christinel

New Zealand



#122
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 08 septembrie 2005 - 01:28



Cred ca intrebarea nu poate avea un raspuns concludent in nici un fel.

Daca raspunsul e "NU", nu inseamna neaparat ca Dumnezeu exista. Deci n-am aflat nimic.

Daca raspunsul e "DA" ar insemna ca ceva sau cineva cu o autoritate mai mare decit a lui Dumnezeu ne poate spune: pe cuvint de onoare ca Dumnezeu nu exista. Dar ca sa credem ca ceva/cineva ar avea o autoritate mai mare decit a lui Dumnezeu inseamna sa credem in alt Dumnezeu (care e singurul care pretinde ca adevarul lui e de necontestat) Asta ar presupune sa credem ca exista un adevar de necontestat si asta ne cam face credinciosi.



A





PS E ca si cum ai cere cuiva sa raspunda cinstit si numai cu DA sau NU la intrebarea urmatoarea : O sa imi raspunzi cu NU?



L’amore che move il sole e l’altre stelle.



Camera lui Marcu

#123
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.706 mesaje

Postat 08 septembrie 2005 - 04:58

quote:
Originally posted by Reliana

Cu riscul de a-mi uraca din nou "audienta" in cap....N-A NEGAT NIMENI EXISTENTA LUI DUMNEZEU!!! Doar ca pentru unii Dumnezeu e Marea Forta, pentru altii e Alah, pentru altii e Budha....De ce rastalmaciti????

It is better to have loved and lost than never to have loved at all!
http://www.yamafoto.com/?ref=12560




Doar o mica mentiune pentru tine si fara nici un pic de rautate:)
Nu confunda pe Dumnezeu cu Budha... Daca se refera la Dumnezeul din Biblie, asa cum se spune si in Psalmi, este "Dumnezeul care a facut cerul si pamantul"...Budha ori alti asa zisi dumnezei nu au facut asta.


michelle

#124
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 08 septembrie 2005 - 19:42

Si nu mi-a raspuns si mie [V] nimeni referitor la de ce exista Dumnezeu, Allah, Budha si altii asemenea? De ce Dumnezeu a lasat pe pamant atatea religii care se exclud una pe alta (sau, ma rog, adeptii incearca sa se exluda unii pe altii)...Care e explicatia dpdv divin? Ca nu vreau un raspuns degenul "oamenii sunt diferiti" sau "am fost lasati cu liber arbitru".

Aceeasi intrebare pusa din alt unghi: "De ce e mai presus Dumnezeu decat Allah?" Numai pt. ca sunt mai multi crestini pe pamant decat musulmani, nu poate fi o motivatie care sa stea in picioare...



Cine nu agreaza postarile lungi, sa nu le citeasca, nu-i simplu? Cine nu are timp sau dispozitie poate trece la subiectul urmator. Ca cititul pe forum doar nu-i lectie de pregatit pentru a doua zi la scoala sa fie pe intelesul tuturor sau la indemana oricui.

Ne mai lipseste un individ care sa faca revista forumului (un soi de revista presei) pentru ce-i ce nu au timp si interes sa citeasca pe forum, dar care tin mortis sa stie tot ce se discuta. Ia ziceti, se ofera cineva voluntar? Ca bani la buget nu exista sa platim un asemenea om...




"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... poze cu noi

#125
RA

RA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 369 mesaje

Postat 08 septembrie 2005 - 21:24

Budha nu este "echivalentul" lui Dumnezeu,ci mai degraba profetul!

De aceea,nu avea cum sa creeze el "cerul si pamantul",asa cum nici Iisus n-a facut-o.In schimb,conform Coranului,Allah este cel care a creat cerul si pamantul.[b]

Despre intrebarea ta,[b]Try
:eu ma gandesc ca Dumnezeu a lasat atatea religii pentru a se completa,nu pentru a se exclude.





Ingrid







"Romania-tinuta umila a splendorii."

#126
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 08 septembrie 2005 - 22:07

quote:
Originally posted by RA
Budha nu este "echivalentul" lui Dumnezeu,ci mai degraba profetul!De aceea,nu avea cum sa creeze el "cerul si pamantul",asa cum nici Iisus n-a facut-o.In schimb,conform Coranului,Allah este cel care a creat cerul si pamantul.[b]Despre intrebarea ta,[b]Try:eu ma gandesc ca Dumnezeu a lasat atatea religii pentru a se completa,nu pentru a se exclude.Ingrid"Romania-tinuta umila a splendorii."
Budha nu e profet (ca n-a profetit) ci numai in invatator, care a avut o revelatie poate, dar numai un invatator.Isus pe de alta parte chiar a creat si pamintul si cerurile, remember, prima zi, era intuneric bezna?AL’amore che move il sole e l’altre stelle. Camera lui Marcu

#127
RA

RA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 369 mesaje

Postat 08 septembrie 2005 - 22:15

"Isus pe de alta parte chiar a creat si pamintul si cerurile, remember, prima zi, era intuneric bezna?"
---------------------------------------------------------------

[:D]Poate te mai gandesti![:D]

Idem si cu Buddha.


Ingrid



"Romania-tinuta umila a splendorii."


#128
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 08 septembrie 2005 - 22:28

quote:
Originally posted by RA
"Isus pe de alta parte chiar a creat si pamintul si cerurile, remember, prima zi, era intuneric bezna?"---------------------------------------------------------------[:D]Poate te mai gandesti![:D]Idem si cu Buddha.
gata m-am gindit[:D]Budha tot nu e profet. Exista insa intr-adevar in religia sintoista si chiar la musulmani ( e chiar mentionat in Coran) un profet cu aproximativ aceeasi biografie ca a lui Sidharta Gautama. Dar nu e Budha cel poe care s-a construit religia. Budha e un ghid pentru cei care vor sa afle calea si a refuzat mereu statutul de profet sau faptul ca ar fi fost inspirat de vreun Dumnezeu. Si btw nu e primul si nici ultimul, cica au fost si inaintea lui si vor mai fi si dupa..Si la Isus m-am gindit si tot el a creat cerul si pamintul. Uite mai jos:Crezul Cred intr-unul Dumnezeu Tatal atottiitorul, facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si al nevazutelor.Si intr-unul Domn Iisus Christos, Fiul lui Dumnezeu, unul nascut, care din Tatal s-a nascut inainte de toti vecii; lumina din lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut iar nu facut; cel de o fiinta cu Tatal prin care toate s-au facut;Carele pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire s-a pogorat din cer si s-a intrupat din Duhul Sfant si din Maria Fecioara si s-a facut om;Si S-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat, a patimit si s-a ingropat;Si a inviat a treia zi, dupa Scripturi;Si S-a suit in ceruri si sade de-a dreapta Tatalui.Si iarasi va sa vina cu marire sa judece viii si mortii, a carui imparatie nu va avea sfarsit.Si intru Duhul Sfant, Domnul de viata facatorul, care din Tatal purcede; cela ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si marit, carele a grait prin prooroci.Si intr-una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca Biserica.Marturisesc un botez pentru iertarea pacatelor.Astept invierea mortilor.Si viata veacului ce va sa vie.Amin.AL’amore che move il sole e l’altre stelle. Camera lui Marcu

#129
RA

RA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 369 mesaje

Postat 08 septembrie 2005 - 22:55

Nu,nu ne intelegem![:D][pup]
Pai Crezul nu spune ce spui tu!
Si cand s-a nascut Iisus,cerul si pamantul nu erau deja create???

Cat despre Buddha,iar nu ne intelegem[:D].Eu am vrut sa fac mai mult o diferentiere intre notiuni,asa seci cum apar ele,(fiindca s-a creat o confuzie de termeni putin mai sus)si mai putin o aprofundare doctrinara.Daca vrei,insa,putem discuta!Dar mai acusi,ca acu' tre' sa-mpachetez de week-end.Si "doctrina" familiei[:D] la noi e sa scoatem totul din priza pe timpul week-end-ului![;)]

Ingrid



"Romania-tinuta umila a splendorii."

#130
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 08 septembrie 2005 - 23:12

quote:
Originally posted by RA
Budha nu este "echivalentul" lui Dumnezeu,ci mai degraba profetul!De aceea,nu avea cum sa creeze el "cerul si pamantul",asa cum nici Iisus n-a facut-o.In schimb,conform Coranului,Allah este cel care a creat cerul si pamantul.[b]Despre intrebarea ta,[b]Try:eu ma gandesc ca Dumnezeu a lasat atatea religii pentru a se completa,nu pentru a se exclude.Ingrid"Romania-tinuta umila a splendorii."
RA,Andrada are dreptate Iisus a creat cerul si Pamantul fiindca este Dumnezeu.Cuvantul era de la inceput,Cuvantul era Dumnezeu,Cuvantul s-a facut trup si a locuit printre noi...Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCAcarti


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -