Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Puteti demonstra ca nu exista Dumnezeu?


153 raspunsuri la acest subiect

#141
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 09 septembrie 2005 - 04:36

quote:
Originally posted by lucia_cs
In aceste pagini ai putut gasi cateva argumente pe care se bazeaza anumite persoane cand afirma "cred/nu cred ca exista Dumnezeu"Unii se bazeaza pe stiinta, altii pe credinta, altii pe instinct, altii.., altii..
Asa e, ai dreptate. Nu pot spune ca nu m-am ales cu nimic, ca altfel nu mai faceam efortul sa mai postez aici. Insa m-am asteptat la mai mult, atata tot.
quote:

De ce consideri ca trebuie sa existe un raspuns f complicat la o asa intrebare?Eu consider ca exact asta este farmecul, faptul ca este atat de simplu..
Faci confuzie intre simplu si simplist. Eu am zis ca majoritatea raspunsurilor sunt simpliste, nu simple. Si cand am zis simpliste, ma refer la faptu lca am asteptat ca fiecare sa-si argumenteze punctul de vedere mai...coerent, nu stiu cum sa spun.
quote:

Aste asunt argumente de care multi au nevoie.Ma dau pe mine ca exemplu (ghicind ca sunt si eu in tabara asta [:)] de simplisti). Eu ma uit la modul perfect in care functioneaza totul, ultima oara ma gandeam ca daca aproape de pamant (la distante muuuult mai mari decat este soarele nostru) ar exista o supernova noi am disparea intr-o clipa. Nu stiu fff bine fenomenul, dar din cate stiu eu, o supernova se intampla cam in fiecare zi. Luand in calcul anii pamantului, mi se pare o minune ca noi nu am fost pana acum afectati de nici un astfel de fenomen.
Dar ia te rog frumos in calcul si spatiul, nu numai timpul. Ma refer la a lua in calcul distantele astronomice existente intre astri (planete, sori etc.) si ai sa vezi ca nu mai pare atat de neimagiant ca nu s-a interpus nici o supernova intre noi si soare. Sichiar daca e sa iei in calcul numai timpul. Cele cateva milioane de ani de cand a aparut viata pe pamant reprezinta numai o bucatica foarte scurta comparativ cu vechimea universului (de 10-12 miliarde de ani). E ca si cand ai spune ca mare minune ca din punctul x (numeste-l tu: latitudine si longitudine) nu a izvorat un parau intre ora 10 si 12. Din contra, sansa sa apara un parau in locul x intre orele 10-12 e chiar ff mica. Asa ca mie nu-mi pare deloc o minune ca nu s-a interpus intre noi si soare o supernova pana acum.
quote:
Sunt lucruri simple, simple, simple care mie-mi demonstreza ca exista Cineva care are grija de bunul mers al lucrurilor. Am vazut filmul documentar "March of the penguins", este uimitor modul in care isi traiesc ei viata si eforturile pe care le fac pentru a da viata. Un lucru ce mi-a atras atentia in mod deosebit era cand o femela dorea sa fure puiul unei alteia si grupul de pinguini nu a permis acest lucru.. Imi este atat de imposibil sa cred ca aceste instincte pentru bine si dreptate vin din intamplare.
Asta este, dupa mine, una din legile dupa care se desfasoara natura: solutia cea mai simpla. Chiar daca anumite procese/organisme'forme de viata din natura sunt complexe, ele reprezinta in final cea mai simpla solutie posibila.
quote:
Nu cred ca a spus cineva ca in exact 7 zile s-a creat totul, nu ca asta ar fi imposibil pentru un Dumnezeu Atotputernic (in care cred eu).Biblia, cartea Sfanta pe care ma bazez eu, scrie la un moment dat ceva de genul "La Dumnezeu o zi e ca si o mie de ani, iar o mie de ani e ca o zi."Totusi cred ca este o minune, cum am mai spus, cred ca din intamplare nu se poate creea nimic.
Iti respect parerea, nu ma pot lua de ea.Din ce explica unii din voi pe aici (si senzatia asta am simtit-o si cand ti-am citit tie randurile de mai sus) e ca ceea ce unii din voi numesc Dumnezeu, eu numesc natura. Insa eu nu vad natura ca pe o entitate cu gandire, cu ratiune, asa cum i se atribuie lui Dumnezeu.Legat de nr. de zile in care s-a creat lumea... exemplul meu (spuneam acolo de 10 zile, parca) era unul pur intamplator, nu asta am vrut sa accentuez acolo, ci faptul ca nimic pe pamantul asta nu a fost creat dintr-o data, ci totul a presupus procese de ffff lunga durata.De multe ori ceea ce scrie in biblie e prea des interpretat mot-a-mot. Biblia din punctul meu de vedere are o adevarata valoare doar daca e citita printre randuri, doar daca incerci sa urmezi sau sa deslusesti pildele care reies din ea. A folosi biblia ca pe o carte de istorie sau de matematica unde 1+1=2 mi se pare gresit. Eu prefer sa consider personajele din biblie ca fiind fictive si in felul asta reusesc mai bine sa desprind esenta de viatacare razbate dincolo de intamplarile povestite acolo.
quote:
Natura cum a fost creata?
Ti-am spus, natura, pentru mine, reprezinta intamplarea, nu are legatura cu o creatie divina.
quote:
Cum au aparut acele conditii favorabile?
Asa cum sunt anumite conditii atmosferice pe Marte, pe Venus sau mai stiu eu ce planeta. Doar ca pe celelalte planete aceste conditii nu au fost favorabile dezvoltarii vietii. Cine stie? Poate peste 2 miliarde de ani de acum incolo pe Marte vor exista acele conditii care sa favorizeze aparitia primei forme de viata.
quote:

Din cate ai scris tu mai sus, exista vad o ordine in tot, vad un sens, vad un scop.
Exista o ordine, insa nu e neaparata nevoie sa existe un scop. Nu vad de ce anume existenta unei ordini inacest univers trebuie sa fie pusa pe seama lui Dumnezeu.Concluzia pe care vroiam sa o subliniez eu e ca foarte multi oameni pun pe seama lui Dumnezeu tate acele intamplari pentru care ei nu au raspuns. De ce, daca nu avem raspuns la o intrebare, trebuie sa zicem automat ca Dumnezeu face asta sau ailalta posibila? In general oamenii au tins sa puna pe seama unei divinitati acele fenomene pe care nu si le-au putut explica. Si asta e valabil si pentru acei oamen ide stiinta de care vorbeati voi ca cred in existenta lui Dumnezeu. Faptul ca nu putem deslusi niste mistere ale universului, nu inseamna automat ca o anumita entitate divina e raspunzatoare de ele. Cu siguranta peste ani si ani (zeci, sute sau paote mii), vom avea explicati isi pentru o parte din misterele care ne framanta acum.
quote:

Da, eu ma mir in continuare, ma mir si cum s-au facut acele progrese in cei 2000 de ani. Totusi, pentru mine, nici unul dintre ultimele progrese nu mi se pare atat de spectaculos precum crearea/aparitia/evolutia un fir de iarba..quote]Nu ma intelege gresit. Si eu ma mir, si eu sunt fascinata de ele, si pe mine ma incearca aceleasi sentimente de perplexitate in fatza anumitor fenomene, insa nu le pun pe seama lui Dumnezeu, atata tot.
quote:
Originally posted by try
Mi-aduc aminte ca am intrebat odata pe cineva cu o credinta in Dumnezeu de nezdruncinat de ce a creat Dumenzeu oamenii si raspunsul care a venit a fost "sa se bucure" Ce mai vreti mai pueril de atat?!?!
Subliniez: "odata pe cineva". [:)]Nu stiu ce-ai vrut sa spui cu asta...daca poti sa-mi detaliezi.
quote:
quote:
Originally posted by try
OK, sa admitem ca Dumnezeu ne-a creat pe noi. Dar cine anume stie care e motivul pentru care El (folosesc scrisul cu capitals ca sa intelegeti ca ma refer la Dumnezeu, nu din alte motive) ne-a creat pe noi? De ce se cred unii atat de iluminati (dpdv spiritual, nu iliminati i nsensu lde destepti/inteligenti) incat sa aiba ei raspuns la toate? de ce cred ei anume ca Dumnezeu le-ar oferi lor raspunsul la anumite intrebari cheie?
Iti pun aceeasi intrebare si tie. "De ce se cred unii atat de iluminati [...] incat sa aiba ei raspuns la toate?"Citez:"De unde a pormit totul? Din existenta unor conditii favorabile. Ca daca existau alte conditii probabil ca acele conditii ar fi favorizat aparatia a altceva pe pamant sau poate a nimic."
N-am inteles nici aici ce vroiai sa spui...
quote:
Originally posted by try
Sa admitem ca El e fauritorul a tututor celor cate exista pe pamant (bune si rele), insa de unde stiti voi sau de unde poate stii cineva care au fost ratiunile pentru care a facut toate aceste lucruri? Unde vreau sa ajung cu toate astea? Pai vreau sa ajung la faptul ca acesti credinciosi de nestavilit pur si simplu nu pot raspunde "la intrebarea asta nu mai stiu sa-ti raspund". Ei au impresia ca le stiu pe toate si nu pot admite ca nu au raspunsuri. A admite ca nu au raspunsuri, pentru ei, este egal cu a se indoi. Ori ei tocmai asta nu vor sa lase sa se intrevada. Tocmai aici gresesc ei, cand considera ca a nu stii sa raspunda la anumite intrebari legate de Dumnezeu = a te indoi de existenta lui Dumenzeu.
Te rog sa nu generalizezi.Probabil ca tu doresti un raspuns prea complicat. Pentru fiecare om are o insemnatate diferita scopul lui Dumnezeu, nu cred ca exista cineva care sa poata sa-ti raspunda scurt si concis.
quote:

La ce te rogi, si cum crezi ca-ti poate raspunde? Care este interesul acelei Divinitati sa-ti raspunda?
E cred o deprindere cu care am fost obisnuita de mica. Multele dati cand am fost carata de bunica la biserica n-au cum sa nu-si fi pus amprenta asupra mea. Asa ca in clipele grele sau de teama ma rog. Insa are mai mult caracter de superstitie, banuiesc. Asa cum sunt sigura ca e valabil pentru foarte multi oameni. Ne e frica sa spunem ca El nu exista de teama sa nu fim pedepsiti. Punem prea mare pret pe viata si binele nostru personal si orice le poate afecta reprezinta un pericol pentru noi. Cum omul este inzestrat cu instinct de autoaparare (ca orice animal) incercam sa eliminam din start ideea de a ni se putea intampla ceva rau. Si asa ca mai bine zicem ca El exista si ne rugam la el, decat (Doamne fereste!) sa ni se intample ceva rau. Puterea gandului are niste forte fantastice pe care nici macar nu le banuim. Ruga reprezinta de cele mai multe ori o actiune pozitiva asupra psihicului (avem senzatia ca ne-am facut datoria si ca ceva bun se va intampla din asta). Foarte multi oameni cu un puternic sentiment de incredere in sine reusesc sa treaca peste foarte multe obstacole in viata...
quote:
Originally posted by try
De ce nu accepti ca unii oameni sunt cu adevarat satisfacuti de anumite raspunsuri care pe tine nu te-au satisfacut?quote]Asa e, ai dreptate aici.[quote][quote]Originally posted by try
Sustin concluziile la care au ajuns unii dintre voi cum ca existenta lui Dumnezeu (a lui Dumnezeu de acum, caci va asigur ca peste alte 500 de ani Dumnezeu va avea alta reprezentare in lume decat cea de acum, asa cum Dumnezeu de acum are alta reprezentare decat cel de acum 2000 de ani, nimic nu-i static, nici macar ideea de Dumnezeu, si ea se transforma) tine de credinta in ceva (sau cineva sau... ce vreti voi), nu de demonstratii empirice.
Cu ce ne garantezi?
E firesc, de-a lungul miilor de ani, reprezentarile oamenilor privitor la divinitati au suferit diverse transformari. Nu vad de ce de acum incolo si pana om disparea de pe pamant reprezentarea lui Dumnezeu va ramane aceeasi in mintea oamenilor. Chiar daca Dumnezeu va ramane ca entitate divina in credinta noastra, peste 500 de ani el nu va fi inteles la fel cum il intelegem acum. De ce? pentru ca oamenii permanent cauta noi argumente, explciatii etc. si ca urmare, viziunea despre Dumnezeu se va modifica."Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... poze cu noi

#142
lucia_cs

lucia_cs

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 09 septembrie 2005 - 07:27

quote:
Originally posted by try
Dar ia te rog frumos in calcul si spatiul, nu numai timpul. Ma refer la a lua in calcul distantele astronomice existente intre astri (planete, sori etc.) si ai sa vezi ca nu mai pare atat de neimagiant ca nu s-a interpus nici o supernova intre noi si soare. Sichiar daca e sa iei in calcul numai timpul. Cele cateva milioane de ani de cand a aparut viata pe pamant reprezinta numai o bucatica foarte scurta comparativ cu vechimea universului (de 10-12 miliarde de ani). E ca si cand ai spune ca mare minune ca din punctul x (numeste-l tu: latitudine si longitudine) nu a izvorat un parau intre ora 10 si 12. Din contra, sansa sa apara un parau in locul x intre orele 10-12 e chiar ff mica. Asa ca mie nu-mi pare deloc o minune ca nu s-a interpus intre noi si soare o supernova pana acum.
Mii de meteoriti trec pe langa pamant. Acum un an un meteorit mare s-a ciocnit cu Jupiter, nu numai supernova ma uimeste, ala era doar ultimul gand.
quote:
Originally posted by tryBiblia din punctul meu de vedere are o adevarata valoare doar daca e citita printre randuri, doar daca incerci sa urmezi sau sa deslusesti pildele care reies din ea.
Eu o iau ca pe intreg ca si pe orice lucru care face parte dintr-un intreg.
quote:
Originally posted by tryA folosi biblia ca pe o carte de istorie sau de matematica unde 1+1=2 mi se pare gresit. Eu prefer sa consider personajele din biblie ca fiind fictive si in felul asta reusesc mai bine sa desprind esenta de viatacare razbate dincolo de intamplarile povestite acolo.
Nimeni nu cred ca o ia ca si carte de iestorie, matematica, etc..Biblia este o biblioteca de carti care atinge mai multe teme, dintre care si istorie, etc, dar nu e un manual. Pt mine Biblia reprezinta cartea vietii.
quote:
Originally posted by tryAsa cum sunt anumite conditii atmosferice pe Marte, pe Venus sau mai stiu eu ce planeta. Doar ca pe celelalte planete aceste conditii nu au fost favorabile dezvoltarii vietii. Cine stie? Poate peste 2 miliarde de ani de acum incolo pe Marte vor exista acele conditii care sa favorizeze aparitia primei forme de viata.
Ok, se pare ca putem sa continuam pana la nesfarsit.[:)]O noua incercare - ce a favorizat aparitia acelor conditii?
quote:
Originally posted by tryConcluzia pe care vroiam sa o subliniez eu e ca foarte multi oameni pun pe seama lui Dumnezeu tate acele intamplari pentru care ei nu au raspuns. De ce, daca nu avem raspuns la o intrebare, trebuie sa zicem automat ca Dumnezeu face asta sau ailalta posibila? In general oamenii au tins sa puna pe seama unei divinitati acele fenomene pe care nu si le-au putut explica. Si asta e valabil si pentru acei oamen ide stiinta de care vorbeati voi ca cred in existenta lui Dumnezeu. Faptul ca nu putem deslusi niste mistere ale universului, nu inseamna automat ca o anumita entitate divina e raspunzatoare de ele. Cu siguranta peste ani si ani (zeci, sute sau paote mii), vom avea explicati isi pentru o parte din misterele care ne framanta acum.
Oamenii de stiinta erau anumite exemple. Eu (si crestinii in general) nu cred in Dumnezeu pentru ca e logic. [:)]
quote:
Originally posted by try
Mi-aduc aminte ca am intrebat odata pe cineva cu o credinta in Dumnezeu de nezdruncinat de ce a creat Dumenzeu oamenii si raspunsul care a venit a fost "sa se bucure" Ce mai vreti mai pueril de atat?!?!
Subliniez: "odata pe cineva". [:)]
quote:
Originally posted by tryNu stiu ce-ai vrut sa spui cu asta...daca poti sa-mi detaliezi.
Am subiniat "o data pe cineva" pentru ca ai intrebat o data si o singura persoana ti-a raspuns asta.
quote:
Originally posted by try
OK, sa admitem ca Dumnezeu ne-a creat pe noi. Dar cine anume stie care e motivul pentru care El (folosesc scrisul cu capitals ca sa intelegeti ca ma refer la Dumnezeu, nu din alte motive) ne-a creat pe noi? De ce se cred unii atat de iluminati (dpdv spiritual, nu iliminati i nsensu lde destepti/inteligenti) incat sa aiba ei raspuns la toate? de ce cred ei anume ca Dumnezeu le-ar oferi lor raspunsul la anumite intrebari cheie?
Iti pun aceeasi intrebare si tie. "De ce se cred unii atat de iluminati [...] incat sa aiba ei raspuns la toate?"Citez:"De unde a pormit totul? Din existenta unor conditii favorabile. Ca daca existau alte conditii probabil ca acele conditii ar fi favorizat aparatia a altceva pe pamant sau poate a nimic."
quote:
N-am inteles nici aici ce vroiai sa spui...
Ziceai ca nu stii de ce unii se cred atat de luminati ca sa aiba raspuns la toate, mai sus iti puneam si eu aceeasi intrebare pt ca tu ai avut afirmatii de gen "sigur s-a intamplat asa", desi Darwin e teorie, nici macar stiinta. Te-am citat pt a vedea una dintre afirmatiile la care ma refeream._______________La 7 luni are cancer, dar si 80% sanse sa traiasca. Haideti sa o ajutam!Aici poti face viata unui copil mai acceptabila!Noi ajutam pe unii, altii ajuta pe altii, astfel toti pot fi ajutati!Lucia sotia lui CsabaPoze Bunny [iepu]

#143
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 09 septembrie 2005 - 08:34

quote:
Originally posted by try
quote:
Originally posted by irina.c.
Draga Try,de "Tatal,Fiul si Duhul Sfant, Treimea cea de o fiinta si nedespartita ai auzit?[flo]Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCAcarti
Da, am auzit. Insa nu vad legatura care incerci sa mi-o sugerezi. Dumnezeu, Iisus si Duhul Sfant sunt o fiinta nedespartita in esenta, insa eu vorbeam de cine a facut pamantul. Ca Iisus e bucatica rupta din Dumnezeu e una, dar e impropriu spus ca Iisus a facut pamantul.Ca tot asa si fi-miu e bucatica rupta din mine, insa suntem entitati diferite. Daca Dumnezeu si Iisusar fi unul si acelasi lucru in toate acceptiunile nu li s-ar fi pus nume diferite, ci s-ar fi folosit acelasi cuvant, nu?"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... poze cu noi
"Potrivit invataturii ortodoxe, Dumnezeu este unul in fiinta Sa si subzista intreit in ipostasele Sale. Dumnezeirea nu este o fire compusa din trei ipostase, ci o singura fiinta in trei ipostase desavirsite 2. De aceea, "Cind zic Dumnezeu, inteleg Tatal, Fiul si Duhul Sfint" spune Sfintul Grigorie de Nazianz 3. In Dumnezeu exista o singura fiinta, o singura vointa si o singura lucrare. Fiinta dumnezeiasca formeaza o unitate desavirsita, dar ea nu se limiteaza si nu se inchide intr-o singura persoana. Desi fiinteaza in mod unitar, Dumnezeirea are un mod de subzistenta treimic. Tatal, Fiul si Duhul Sfint au persoana lor proprie si in fiecare persoana subzista una si aceeasi fire dumnezeiasca in mod deplin. Dumnezeu este deofiinta, are un principiu unic al firii si existentei si este contemplat in Treime. Cele trei persoane exista una in alta, si tot ce se atribuie uneia, se atribuie si celeilalte. Prin urmare, in Dumnezeu exista o singura fiinta si aceeasi fiinta neimpartita si trei persoane deosebite, deofiinta si egale. Dumnezeirea fiinteaza unitar si subzista treimic. De aceea, cind spunem Sfinta Treime, ne gindim la unirea celor trei persoane in care fiinteaza Dumnezeu cel unic dupa fiinta, vointa si lucrarea Sa. Dumnezeu este unul in trei, adica intr-o singura Dumnezeire in trei ipostase."Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCAcarti

#144
Ira

Ira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.622 mesaje

Postat 09 septembrie 2005 - 18:27

De ce suntem limitati ?

De ce nu putem intelege totul ?

De ce creerul nostru nu poate absorbi Dumnezeirea ca si notiune stiintifica ?

De ce, daca debutul vietii pe pamant este incert dpdv stiintific, de ce macar nu putem sti cum a aparut Dumnezeu ? Cum adica a fost dintotdeauna ? Ce inseamna dintotdeauna ?

De ce se raspunde numai filosofic si bla-bla-bla-stic si nu se raspunde palpabil-concret-valabil ?


Oare avem nevoie de alte dimensiuni de intelegere decat cele utilizate pana acum (adicatelea cele cerebrale?)


Io am un singur raspuns la toate aceste intrebari :

Noi oamenii suntem mult prea limitati, si nu vom avea raspunsurile tuturor intrebarilor niciodata.


Sau : Ratiunea si dumnezeirea nu au prea multe in comun. In concluzie la Dumnezeu ajungem cu altceva. Poate cu inima ? Nu stiu raspunsul. Sunt deranjant de limitata.

#145
xenocid

xenocid

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.940 mesaje

Postat 09 septembrie 2005 - 18:33

quote:

desi Darwin e teorie, nici macar stiinta



Darwin nu e nici teorie si nici stiinta. A fost om si acum e oras in Australia
Poti reformula

Alin

*segmentation fault*

#146
Ira

Ira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.622 mesaje

Postat 09 septembrie 2005 - 18:41

Iar ce se intampla pe subiecte de acest gen, specializate, este inca o dovada concreta a faptului ca romanii sunt priceputi la toate, inclusiv la religie. Sunt polivalenti, domne', ce mai.




Sunt curioasa cati dintre cei ce scriu aici au teologia terminata, sau cati sunt specialisti.....sau religia e considerata element amatoristic ?????.....nu e oare o stiinta ?


Cum dumnezeu sa devina cineva credincios citind ce scriu "specialistii" de azi ai ortodoxiei romane ? Imi permit sa afirm asta pen' ca discutiile au devenit demne de sectiunea cu ochiul vanat.


Consider ca religia si toate discutiile ce deriva din religie sunt niste notiuni atat de intime incat expunerea lor la dialoguri "dupa ureche" e indecenta. Fiecare din noi a ajuns sau nu la Dumnezeu din convingere proprie si nu cu argumente bagate pe gat cu forta.


[flo]


#147
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 09 septembrie 2005 - 19:27

Lucia, Jupiter functioneaza ca un aspirator al sistemului nostru solar. Avand o masa atat de mare (e cea mai mare planeta a sistemului nostru solar) dezvolta si o forta gravitationala mare. Ca urmare, foarte multe elemente care se plimba prin spatiul sistemului nostru solar au mare sansa sa fie absorbite de Jupiter. Existenta lui Jupiter ne-a protejat de multe ori planeta de astfel de ciocniri. Si numai pe a noastra, ci si alte planete din sistemul nostru solar.



Sunt multi oameni care trateaza biblia ca pe o carte de istorie. Adica aduc exemple din biblie de genul "Pai in biblie cutarescu spune ca asa s-a intamplat". Sau "citeste in biblie si-ai sa vezi ca Xulescu a facut asta sau asta sau ca mai intai s-a intamplat asta si apoi asta". Cand iei faptele povestite acolo ca dovezi, biblia incepe sa aiba rol de carte de istorie.



Ce a favorizat aparitia acelor conditii favorabile aparitiei vietii pe pamant? Pai alte conditii favorabile. Si daca e, putem s-o continuam asa la nesfarsit, insa ca sa-ti raspuns concret la intrebarea asta ar trebui sa stiu cum s-a format universul si ce anume a declansat aparitia lui. La ora actuala nici oamenii de stiinta nu mai au pareri comune. Se analizeaza tot mai mult ideea existentei nu a unui singur univers, ci a mai multor universuri, iar teoria Big Bang-ului incepe sa fie considerata depasita avansandu-se noi teorii/ipoteze legate de nasterea universului.

Pe scut: nu stiu ce anume a favorizat aparitia acestor conditii.



De ce te legi de acel "am intrebat odata pe cineva"? Ca uite, cazi singurica in putz. Eu am folosit cuvantul odata cu sensul de candva. Nu cu sens de numeral (o data, de doua ori, de trei ori). Si era limpede din context ca la sensul temporal al cuvantului ma refer.

Nu m-am bazat pe ce mi-a spus acea persoana ca fiind lege. Era doar un exemplu dat de mine pentru a reliefa faptul ca oamenii acolo unde nu au raspunsuri inventeaza, desi mi s-ar parea mai usor sa spuna "nu stiu".

Mi-aduc aminte acum ceea ce povestea cineva aici pe subiectul asta. Spunea ca un copil isi intreba parintele de ce aia, de ceailalta. Parintele s-a apucat sa-i dea raspunsuri si in final a ajuns la punctul zero cand iarasi intrebat fiind de copil de ce? nu a mai stiut ce sa raspunda si a zis "Dumnezeu a facut asta". Persoana respectiva a dat exemplul pentru a ne arata ca oriunde mergem cu explicatiile tot la Dumnezeu ajungem. Insa eu mai degraba as spune ca parintelui respectiv i-a venit greu sa-i spuna copilului sau "aici nu mai stiu sa-ti raspund". Si ca sa nu-si lase odrasla nesatisfacuta (adica fara un raspuns) i-a zis ca Dumnezeu a facut respectivul lucru.



Ira, nu incercam sa ne dam rotunzi ca ne-am pricepe la toate, ci incercam si noi sa comunicam, sa vedem alte puncte de vedere, alte pareri, alte viziuni asupra unor lucruri care sunt considerate importante in viata noastra. Faptul ca facem schimb de idei, faptul ca avem pareri divergente si faptul ca ne incapatanam sa continuam discutia nu e o dovada cum ca ne-am crede priceputi la toate. Si chiar daca nu suntem specialisti in teologie eu cred ca e un lucru bun sa discutam de religie, credinta si alte asemenea caci sunt lucruri care ne privesc si cu care avem de-a face. Nu trebuie sa fii musai specialist in ceva ca sa poti deschide gura pe un anumit subiect, ca daca ar fi asa, atunci ingineru' ar trebui sa vorbeasca numai de fizica, rezistenta, frecare, matematica, strunguri si alte asemenea, economistul numai de cifre, bilanturi contabile si crize economice, medicul numai de operatii, bolnavi si organe ale corpului etc.

Ne dam si noi cu parerea, ne mai inmu-iem (am despartit ca sa nu ma trimita forumul sa iau o pauza [:D]) si noi pe ici pe colo cu ajutorul parerilor celorlalti. Eu una ma bucur ca discutia nu a esuat intr-o cearta si ca fiecare isi pastreaza o linie decenta fara a se lua de cel ce nu-i imparaseste ideea. Pe aceasta cale o salut pe Lucia si pe ceilalti participanti la subiect.



quote:
discutiile au devenit demne de sectiunea cu ochiul vanat


Unde ai vazut tu asta? Nu s-a aruncat cu rosii, nu s-au atacat persoane, nu a jignit nimeni pe nimeni. Inca o data, ma bucur ca pana acum a mers discutia frumos. Chiar daca ne-am incins, ne-am incins in argumente si idei, nu in ocare si jigniri.

Insa cine stie ce cale-o urma de acum subiectul.

Daca mai apar vrei 2-3 care sa spuna ca ne facem cu ou si otet aici e posibil chiar sa vedem jigniri acolo unde nu-s.



"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... poze cu noi

#148
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 09 septembrie 2005 - 19:35

quote:
Originally posted by try



Ira, nu incercam sa ne dam rotunzi ca ne-am pricepe la toate, ci incercam si noi sa comunicam, sa vedem alte puncte de vedere, alte pareri, alte viziuni asupra unor lucruri care sunt considerate importante in viata noastra. Faptul ca facem schimb de idei, faptul ca avem pareri divergente si faptul ca ne incapatanam sa continuam discutia nu e o dovada cum ca ne-am crede priceputi la toate. Si chiar daca nu suntem specialisti in teologie eu cred ca e un lucru bun sa discutam de religie, credinta si alte asemenea caci sunt lucruri care ne privesc si cu care avem de-a face. N utrebuie sa fi musai specialist i nceva ca sa poti deschide gura pe un anumit subiect, ca daca ar fi asa, atunci ingineru' ar trebui sa vorbeasca numai de fizica, rezistenta, frecare, matematica, strunguri si alte asemenea, economistul numai de cifre, bilanturi contabile si crize economice, medicul numai de operatii, bolnavi si organe ale corpului etc.

Ne dam si noi cu parerea, ne mai inia o pauzam si noi pe ici pe colo cu ajutoru lparerilor celorlalti. Eu una ma bucur ca discutia nu a esuat intr-o cearta si ca fiecare isi pastreaza o linie decenta fara a se lua de cel ce nu-i imparaseste ideea. Pe aceasta cale o salut pe Lucia si pe ceilalti participanti la subiect.



quote:
discutiile au devenit demne de sectiunea cu ochiul vanat


Unde ai vazut tu asta? Nu s-a aruncat cu rosii, nu s-au atacat persoane, nu a jignit nimeni pe nimeni. Inca o data, ma bucur ca pana acum a mers discutia frumos. Chiar daca ne-am incins, ne-am incins in argumente si idei, nu in ocare si jigniri.

Insa cine stie ce cale-o urma de acum subiectul.

Daca mai apar vrei 2-3 care sa spuna ca ne facem cu ou si otet aici e posibil chiar sa vedem jigniri acolo unde nu-s.



"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... poze cu noi






[flo][flo][flo]



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA

carti

#149
Ira

Ira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.622 mesaje

Postat 09 septembrie 2005 - 19:39

Nu era vorba de certuri, ci de consistenta argumentelor.

Adicatelea la intrebarile puse, numai niste preoti sau niste oameni specialisti pe religie ar putea da niste raspunsuri valabile,

sper ca am fost destul de explicita, in rest...... vorbim "vorbe" sau aducem argumente hilare. Ca de priceput nu ne pricepem, dar de dat cu parerea ne dam.


La celalalt subiect era un pasaj despre trufia in religie, asta simt eu in anumite postari de pe aici sa aratam celorlalti cat suntem noi de credinciosi, sa ne inchinam in picioare la biserica, sa cerem lui Dumnezeu in gura mare, de parca el n-ar sti ce nevoi avem noi, etc. Nu asta vrea el de la noi.


E ca si in muzica, una e sa o iubesti, alta e sa o cunosti. Numai pentru faptul ca il iubesti pe Dumnezeu, asta nu iti da dreptul sa il explici. Ca risti sa cazi in hilar.

#150
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 09 septembrie 2005 - 19:47

Ira, acum am inteles ce-ai vrut sa spui. Merci de adaugiri.



"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"

[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 ......... poze cu noi


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -