Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Puteti demonstra ca nu exista Dumnezeu?


153 raspunsuri la acest subiect

#1
lucia_cs

lucia_cs

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 05 noiembrie 2004 - 23:17

Am tot vazut pe forum persoane care sustin cu fermitate faptul ca nu exista Dumnezeu.

De ce sunteti convinsi ca nu exista Dumnezeu?

Eu cred in Dumnezeu din toat fiinta mea. Initial as fi vrut sa dau anumite exemple pentru a-mi sustine afirmatia, dar este imposibil pentru ca oriunde ma uit in jurul meu il vad pe Dumnezeu.



Lucia sotia lui Csaba.

#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 06 noiembrie 2004 - 01:03

Eu nu sunt convinsa de bunatatea lui ... parca doarme cateodata ... [V] ...

Leoaicele Daria & [bibe] Giulia (16.08.2004.)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.web...m/user/giulia16


#3
DARAEL

DARAEL

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 956 mesaje

Postat 06 noiembrie 2004 - 01:09

lucia_cs - Lucia sotia lui Csaba, fata frumoasa, copil nevinovat, de ce pui asemenea intrebari grele ?
Crezi ca o sa-ti raspunda cineva dand o explicatie rationala, logica si nepatimasa fara a incerca sa inceapa si la acest subiect o polemica fara sfarsit ?

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

#4
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 06 noiembrie 2004 - 04:57

quote:
Originally posted by DARAEL
Crezi ca o sa-ti raspunda cineva dand o explicatie rationala, logica si nepatimasa fara a incerca sa inceapa si la acest subiect o polemica fara sfarsit ?



eu as pune pariu pe un euro de virat in contul DC ca nu va fi nimeni in stare sa raspunda rational, logic si definitiv (patimas si polemic nu conteaza) la o asemenea intrebare de mare bun simt cum a adresat Lucia. credeam ca e evident pana acum, din toate interventiile contra la subiectele religioase, ca nu s-a prezentat nici un argument, cat de mic, ci numai a fost sacaita audienta de mistouri mai mult sau mai putin adolescentine (nu le zic mistouri periculoase, asum ca daca ar fi inalcat regulamentul, ar fi plouat imediat cu avertismente de la moderatorii, altfel, special de vigilenti[:D] ).

-----------------------
este suficient sa judeci bine spre a proceda bine. (descartes)

#5
lucia_cs

lucia_cs

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 06 noiembrie 2004 - 07:58

quote:
Crezi ca o sa-ti raspunda cineva dand o explicatie rationala, logica si nepatimasa fara a incerca sa inceapa si la acest subiect o polemica fara sfarsit?



Darael,

Nu, nu cred, asta este idea.



Lucia sotia lui Csaba.

#6
Donia

Donia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.910 mesaje

Postat 06 noiembrie 2004 - 09:12

quote:
Originally posted by conchita

eu as pune pariu pe un euro de virat in contul DC ca nu va fi nimeni in stare sa raspunda rational, logic si definitiv (patimas si polemic nu conteaza) la o asemenea intrebare de mare bun simt cum a adresat Lucia.




Dar, ma intreb, se poate demonstra in acelasi fel existenta lui Dumnezeu? Eu sunt credincioasa si nu trebuie sa fiu convinsa, dar imi amintesc de vremurile in care, impreuna cu fratele meu, o combateam pe bunica mea, o femeie minunata care in fata argumentelor noastre stupide se resemna sa ofteze, rugandu-se in sinea ei sa fim si noi luminati vreodata. Si minunea s-a implinit, am ajuns amandoi sa credem in Dumnezeu, dar eu nu tin minte vreo dovada clara care sa ma fi convins, nimic palpabil... nici nu mai stiu cand a venit iluminarea. Tin minte doar ca se intampla dupa 1990 cand impreuna cu fratele meu am vazut filmul "Iisus din Nazareth". Ceva ne-a facut pe amandoi sa cercetam Noul Testament, iar cu timpul fiecare ne-am aflat credinta.

Iar aici este vorba de CREDINTA. Nu infamul "crede si nu cerceta" de care ai scris in alt post, Conchita, si iti multumesc pentru informare [asia]. Nu cred ca exista un adevar universal decat pentru cei care doresc sa il accepte. Dovezile aduse de un credincios vor fi acceptate de ceilalti credinciosi, asa cum logica unui necredinios va fi acceptata de catre cei asemenea cu el. Intelegeti ce vreau sa spun? Orice poate fi demonstrat, daca esti pregatit sa dai valoare argumentelor, daca esti cat de cat deschis unei idei, unui concept.
Eu ma minunez de felul in care functioneaza corpul omenesc si de cate ori mai invat cate ceva ii spun sotului meu: "Este imposibil ca viata sa fi aparut la intamplare, toate sunt aranjate atat de bine incat nu pot sa ma indoiesc ca am fost creati, prea este perfect totul." Dar cum pot dovedi asta cuiva? Mie imi ajunge ca stiu asta, mai precis ca o SIMT, dar ce dovezi am? Biblia este o carte care poate fi atacata de catre cei care se indoiesc, daca prin absurd as avea o poza cu Creatia, s-ar putea spune ca e trucata, iar Dumnezeu, daca ar povesti in momentul asta etapele Facerii, nu ar fi auzit decat decat de cei care cred in El.
Si vezi, Lucia, tu ai pus o intrebare initiala : "De ce sunteti convinsi ca nu exista Dumnezeu?", intrebare care mie mi se pare ca suna ca o invitatie la o discutie. Pentru ca mai apoi sa spui ca oricum nu crezi ca poate aduce cineva argumente convingatoare. Deci tu din start esti pregatita sa negi orice (e o constatare, nu o critica), oricat de logic i s-ar parea altuia care nu crede acelasi lucru cu tine. Si eu sincer as vrea sa inteleg, in cazul asta, de ce ai deschis subiectul, ce asteptari ai de la partenerii de discutie, mai exact.

#7
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 06 noiembrie 2004 - 09:43

Donia [flo], existenta lui Dumnezeu este un adevar universal valabil, dupa cum spui, deci este adevar indiferent de deschiderea/acceptarea celui care il asculta. existenta divina si ordinea creatiei sale, plus sursa creatiei sale, sunt demonstrabile in cel mai stiintific mod cu putinta. normal ca nu de mine :)) accesul la aceste dovezi este public si fiecare poate decide cu propria constiinta daca le accepta sau nu. subiectul de fatza este insa despre demonstrarea non-existentei lui Dumnezeu, iar acolo treaba devine infinit mai grea, caci nu poti infirma evidenta, mai ales un adevar care se verifica atat empiric, cat si teoretic. dar eu astept incercari, chiar sunt nerabdatoare sa mi se explice si sa mi se raspunda la intrebari. dupa cum vezi, nu se inghesuie nimeni la sansa nesperata oferita de acest topic, ma refer la cei care au sabotat permament discutiile despre Dumnezeu. vorba aia, mai usor sa distrugi ce construieste altul (ca argumentatie), decat sa iti expui "crezul" dezbaterii. cu o Floresiensis nu se face primavara :))

-----------------------
este suficient sa judeci bine spre a proceda bine. (descartes)

#8
Reliana

Reliana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 06 noiembrie 2004 - 15:35

Cu riscul de a-mi uraca din nou "audienta" in cap....N-A NEGAT NIMENI EXISTENTA LUI DUMNEZEU!!! Doar ca pentru unii Dumnezeu e Marea Forta, pentru altii e Alah, pentru altii e Budha....De ce rastalmaciti????

It is better to have loved and lost than never to have loved at all!
http://www.yamafoto.com/?ref=12560


#9
Ortansa

Ortansa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 06 noiembrie 2004 - 17:17

...existenta lui Dumnezeu nu se demonstreaza,se simte.

~flying without wings~


#10
Ortansa

Ortansa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 06 noiembrie 2004 - 17:27

quote:
Originally posted by Ortansa

...existenta lui Dumnezeu nu se demonstreaza,se simte.

~flying without wings~




si as mai adauga:unii o simt in timpul vietii,altii abia cand/dupa ce mor.

~flying without wings~



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -