Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Religia si Arta (2)


169 raspunsuri la acest subiect

#161
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 23 octombrie 2005 - 14:11

Doamnelor,

Exista (mai mult decat)suficiente subiecte pe acest forum unde se discuta/disputa despre diferentele/diferendele dogmatice dintre diversele biserici crestine. Acest subiect era legat de arta si religie.
Nimeni nu sare in sus pentru un off-topic mic, acolo, dar...

Va multumesc si astept cu nerabdare sa reveniti la cestiune.
Q, moderator DC


Honi soit qui mal y pense...


#162
myrrha

myrrha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 23 octombrie 2005 - 16:43

Apropo de parintele Savatie, marturisesc ca n-am mai auzit niciodata un preot folosind epitetul de complexat, si cu sens depreciativ, la adresa cuiva. Complexat e un termen din psihanaliza (n-are nimic crestin in el), si nici macar Freud nu l-ar fi folosit cu superioritate (pentru ca, pentru Freud, prezenta complexelor se manifesta mai mult sa mai putin la toti oamenii...) Eu cred ca si un bun crestin ortodox poate fi complexat si asta nu il face mai putin respectabil.

#163
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 23 octombrie 2005 - 18:42

Myrrha, dar vreun preot care sa foloseasca termenul de "femei stafidite" ai auzit?[:D]

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

#164
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 23 octombrie 2005 - 18:46

quote:
Originally posted by casandra

Cine a spus mai mult in ortodoxie decat in alta parte? Am zis ortodoxie, pentru ca, in ultimele mesaje, te-ai referit la ortodocsi.



Aha, deci nu e monopol al ortodoxiei. Bun, atunci, daca in virtutea acestei libertati nu pot fi "toti" ortodocsii "extaziati" dupa catolici, sau dupa musulmani, sau dupa buddhisti, atunci ma intreb cum pot ortodocsii sa respecte invatatura de capatai a lui Isus, si anume dragostea fara de aproapele? Ma intreb cum poti iubi pe cineva cand tu nu il poti nici macar tolera, si il consideri un fel de specie inferioara?

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

#165
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 23 octombrie 2005 - 18:53

quote:
Originally posted by irina.c.
Originally posted by Elena
quote:
iarta-ma, dar tu imi lasi impresia ca dai dovada de un fanatism religios. Cum are cineva ceva de zis despre catolici, cum sari in sus. Dar, gandeste-te, ca ar fi anormal ca toata lumea sa aiba sentimente filo-catolice.
Hehe, Casandra, daca inlocuim in pasajul asta "catolic" cu "ortodox", el ar putea fi la fel de bine adresat catorva persoane ortodoxe de pe forum [;)]................................................Daca e vorba de un catolic,e poate normal sa nu ai sentimente filo-ortodoxe.Dar sa te numesti ortodox,sa te pretinzi ortodox,dar sa contesti ortodoxia,asta chiar ca e ciudatenie,ca sa nu zic altfel.
quote:
Respect inseamna sa nu categorisesti ca murdar, extremist,..., tot ce nu corespunde punctului tau de vedere.
Asa este, ai dreptate, insa respect mai inseamna si sa NU numesti venin si otrava convingerile altora, sa nu numesti slugile satanei pe toti cei care nu sunt ortodocsi si nu impartasesc punctul tau de vedere. Nu crezi ?..............................................Respect inseamna sa spui adevarul,si daca ceva e venin si otrava nu poti sa-i spui dulceata.Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA
Irina, eu nu ma numesc ortodoxa, eu sint botezata ortodoxa. Eu nu stiu ce anume ma numesc, stiam pana am inceput sa vorbesc cu voi, insa de o vreme mi-e tot mai clar ca daca voi reprezentati ortodoxia, eu nu ma pot numi ortodoxa. Deci, fie ceva va scapa voua, fie ceva imi scapa mie, vorba e ca nu se potriveste nicicum felul meu de a gandi cu ceea ce voi prezentati aici drept modul de gandire ortodox. Te rog sa ma ierti, nu o spun in sens peiorativ, ci pur si simplu mi-e imposibil sa va impartasesc convingerile si sa rezonez cu voi.In alta ordine de idei, din cele doua pasaje pe care le-ai scris decurge o concluzie foarte interesanta, zic eu. Adica ortodoxul are dreptul sa improaste cu venin in numele adevarului, si de vreme ce el e singurul care detine adevarul, el e singurul care are dreptul sa improaste cu venin. Logica e imbatabila...[:D]_______________________________________________________"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

#166
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 23 octombrie 2005 - 20:18

quote:
Originally posted by qsar
Va multumesc si astept cu nerabdare sa reveniti la cestiune.
Q, moderator DC


slabe sperante, Q...din pacate. s-a ales praful de frumusete de dialog. nu mai bine deschizi tu alt topic despre arta, ce zici? [il]

#167
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 23 octombrie 2005 - 20:28

No lasa Conchitica, nu te mai tangui, hai ca ai si tu ocazia sa pui umarul la salvarea omenirii si sa il omagiezi oleaca pe parintele Savatie... Ca parca el a "deviat" subiectul catre catolicism, nu?[:D] Si tie iti convine, recunoaste...

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

#168
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 24 octombrie 2005 - 06:45

------------------
Eu nu stiu ce anume ma numesc, stiam pana am inceput sa vorbesc cu voi, insa de o vreme mi-e tot mai clar ca daca voi reprezentati ortodoxia, eu nu ma pot numi ortodoxa. Deci, fie ceva va scapa voua, fie ceva imi scapa mie, vorba e ca nu se potriveste nicicum felul meu de a gandi cu ceea ce voi prezentati aici drept modul de gandire ortodox. Te rog sa ma ierti, nu o spun in sens peiorativ, ci pur si simplu mi-e imposibil sa va impartasesc convingerile si sa rezonez cu voi.
-------------------
Eu nu reprezint ortodoxia. Ma reprezint doar pe mine. E foarte firesc sa ai propriile-ti convingeri. Neefiresc e sa cataloghezi un grup de oameni pe baza spuselor unuia dintre ei, neimputernicit sa vorbeasca in numele grupului.


-----------------------------
Aha, deci nu e monopol al ortodoxiei. Bun, atunci, daca in virtutea acestei libertati nu pot fi "toti" ortodocsii "extaziati" dupa catolici, sau dupa musulmani, sau dupa buddhisti, atunci ma intreb cum pot ortodocsii sa respecte invatatura de capatai a lui Isus, si anume dragostea fara de aproapele?
-----------------------------
Iubindu-i in pofida neputintelor si slabiciunilor, dupa modeelul lui Iisus. Noi nu meritam ca Iisus sa fi murit pentru noi. Sper ca intelegi ca dragostea oricarui muritor pentru altul poate doar sa tinda catre dragostea lui Iisus catre om, fara a o egala.

----------------------
Ma intreb cum poti iubi pe cineva cand tu nu il poti nici macar tolera, si il consideri un fel de specie inferioara?
----------------------
Acelasi lucru m-am intrebat si eu, referitor la dragostea catolicilor pentru ortodocsi, mult trambitata, cand am citit pe forumul catolic ca ortodocsii sunt "second hand". Dar am inteles ca asta e punctul de vedere doar al persoanei care a postat.

#169
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 24 octombrie 2005 - 08:25

Ntz-ntz-ntz!

Daca cineva doreste sa discute despre arta si religie sau religie si arta este bine-venit sa deschida un nou subiect pentru ca acesta se cam inchide.


Multumesc,
Q


Honi soit qui mal y pense...



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -