Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Religia si Arta (2)


169 raspunsuri la acest subiect

#141
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 22 octombrie 2005 - 00:17

--------------------
Cu ce e mai presus o calugarita analfabeta din Moldova fata de cineva care isi dedica viata oamenilor, de exemplu, sau fata de cineva care creeaza?
--------------------
Calugarita accea analfabeta cui isi dedica viata?

--------------------
Cred ca am uitat cam repede cazul Tanacu, e foarte ilustrativ pentru unde duce lipsa de cultura si educatie. Probabil ca acolo era vorba printre altele inclusiv de lipsa de educatie religioasa, dar ceva imi spune ca toate personajele de acolo erau fix pe linia parintelui Savatie...
--------------------
Tu chiar crezi asta? Pentru tine viata religioasa se rezuma la Tanacu? Nu inteleg ce legatura are Tanacu cu arta sau cu Savatie. Ai citit tot articolul parintelui, sau doar pe sarite? Daca da, ma mir ca nu ai retinut ideea ca izbavirea omului vine prin cunoastere. Cum il poti compara pe Savatie cu acel preot incapabil sa urmeze cursurile facultatii?

#142
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 22 octombrie 2005 - 00:21

-------------
Sint absolut de acord, dar de ce neaparat aceasta coerenta presupune sa ajungi sa declari ca artistul nu poate fi credincios? Ca eu asta discut aici de fapt.
--------------
Catalina, depinde ce intelege fiecare prin credincios. Pentru tine ce inseamna?

#143
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 22 octombrie 2005 - 00:26

-------------------
Pai vezi, inseamna ca nu esti coerenta. Daca esti de acord cu ceea ce spune parintele Savatie, atunci ar trebui sa ii explici ca toate marile genii ale artei au fost de fapt niste complexati, preocupati numai de faima, care au saracit lumea asta si care nu au fost capabili sa il vada pe Dumnezeu. Asa e usor de discutat, adicatelea, sint de acord cu ce zice preotul X, dar cand vine vorba de mine si ai mei, atunci ei sa fie fericiti si impacati! Sa isi sacrifice talentele "in favoarea" lui Dumnezeu copiii altora!!
------------------
Eu o sa ii explic ce am inteles eu din articol, sau, eventual o sa il dau sa citeasca si vom discuta pe marginea lui, daca va dori. Ultima fraza nu o inteleg. Tu ce iti doresti pentru copilul tau? Sa aiba viata lui Mozart, sau a lui Beethoven sau Michelangelo? Sau a lui Eminescu? Nu te gandi la rezultatele lor, ci la modul in care au trait, patimit si murit. Sincer, asta vrei?

#144
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 22 octombrie 2005 - 00:30

quote:
Originally posted by casandra

--------------------
Cu ce e mai presus o calugarita analfabeta din Moldova fata de cineva care isi dedica viata oamenilor, de exemplu, sau fata de cineva care creeaza?
--------------------
Calugarita accea analfabeta cui isi dedica viata?


Iti inteleg ideea, dar numai cand ziceati voi pe aici ca trebuie sa fii avansat in duh - ei, cum o sa fii avansat in duh daca nu stii nici sa citesti bine? Nu ma intelege gresit, din punctul meu de vedere poti sa fii, pt ca eu vad lucrurile altfel, insa din cum le prezinta de obicei onor aripa ortodoxa aici pe forum...[:D] Si apoi, de ce nu poti la fel de bine sa iti dedici viata lui Dumnezeu intre oameni, pur si simplu fiind bun, muncind, creind?
quote:

--------------------
Cred ca am uitat cam repede cazul Tanacu, e foarte ilustrativ pentru unde duce lipsa de cultura si educatie. Probabil ca acolo era vorba printre altele inclusiv de lipsa de educatie religioasa, dar ceva imi spune ca toate personajele de acolo erau fix pe linia parintelui Savatie...
--------------------
Tu chiar crezi asta? Pentru tine viata religioasa se rezuma la Tanacu? Nu inteleg ce legatura are Tanacu cu arta sau cu Savatie. Ai citit tot articolul parintelui, sau doar pe sarite? Daca da, ma mir ca nu ai retinut ideea ca izbavirea omului vine prin cunoastere. Cum il poti compara pe Savatie cu acel preot incapabil sa urmeze cursurile facultatii?



Chiar nu pricep de unde ai tras concluzia ca pt mine viata religioasa se rezuma la Tanacu. Ceea ce am spus e ca Tanacu reprezinta un caz ilustrativ pentru unde duce lipsa de cultura si educatie promovata de acest parinte Savatie, despre care iti spun sincer ca nu stiu nimic, am subliniat ca ma refer strict la ceea ce s-a citat din el pe forum - cred ca pentru cadrul discutiei e suficient.

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

#145
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 22 octombrie 2005 - 00:36

quote:
Originally posted by casandra

-------------------
Pai vezi, inseamna ca nu esti coerenta. Daca esti de acord cu ceea ce spune parintele Savatie, atunci ar trebui sa ii explici ca toate marile genii ale artei au fost de fapt niste complexati, preocupati numai de faima, care au saracit lumea asta si care nu au fost capabili sa il vada pe Dumnezeu. Asa e usor de discutat, adicatelea, sint de acord cu ce zice preotul X, dar cand vine vorba de mine si ai mei, atunci ei sa fie fericiti si impacati! Sa isi sacrifice talentele "in favoarea" lui Dumnezeu copiii altora!!
------------------
Eu o sa ii explic ce am inteles eu din articol, sau, eventual o sa il dau sa citeasca si vom discuta pe marginea lui, daca va dori. Ultima fraza nu o inteleg. Tu ce iti doresti pentru copilul tau? Sa aiba viata lui Mozart, sau a lui Beethoven sau Michelangelo? Sau a lui Eminescu? Nu te gandi la rezultatele lor, ci la modul in care au trait, patimit si murit. Sincer, asta vrei?



Pai nu, stai putin, daca tu sustii o extrema nu mi-o pune mie in carca pe cealalta, pt ca eu nu am sustinut nici una dintre extreme, ci doar am blamat-o pe cea sustinuta de parintele Savatie si admiratorii sai, printre care din cate am inteles te numeri. Nu imi doresc pentru copilul meu sa fie genial, insa in mod clar ma voi stradui sa il cresc in spiritul respectului pentru cultura, alaturi de dragostea pentru Dumnezeu si oameni. Pentru mine consecventa presupune ca ceea ce gandesc sint gata sa sustin in fata lui. In nici un caz, deci, nu am sa-i imprim ideile parintelui Savatie. Daca insa le-as sustine si as fi o persoana consecventa, cu siguranta l-as creste in spiritul lor.

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

#146
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 22 octombrie 2005 - 00:59

Catalina, ce extrema ma sustinut eu?

#147
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 22 octombrie 2005 - 01:09

Ete Casandra ca ma facusi curioasa si m-am dus sa citesc tot articolul.

"Artistul ca erou care salveazã sufletul încãtuºat de dogmele religioase este un produs al apusului, al Italiei catolice. Renaºterea nu a apãrut în Grecia ortodoxã, de exemplu, culturã care a suferit de antropocentrism, pînã la creºtinare, nu în mai micã mãsurã decît cea Romanã. Ortodoxia nu a asuprit niciodatã cultura, ci dimpotrivã, a folosit-o în predica sa. Constantin cel Mare a fost un fin iubitor de culturã ºi ºi-a împodobit palatul cu lucrãrile artiºtilor vremii. Sã se vadã cuvîntul Sfîntului Vasile cel Mare cãtre tineri, “despre felul cum sã ne folosim de scrierile pãgîne” ºi vom înþelege cã în condiþiile Bisericii canonice sufletul pur ºi simplu nu are de ce sã se elibereze, cãci toatã libertatea i-a fost datã. În Ortodoxie nu existã respingere, ci doar selecþie. Nu cunoaºtem în istoria Bisericii Ortodoxe nici un Savonarola. Credem cã o întoarcere atît de ostentativã la motivele ºi idealurile artei romane de pînã la creºtinare, adicã la antropocentrismul ºi erotismul, cu scop pronunþat demitizant, cum a fãcut-o arta Renaºterii, a fost cu putinþã anume în contextul ºi datoritã vieþii dezordonate a clerului catolic din acea perioadã. Demitizarea s-a produs mai întîi în sînul aºa-zisei biserici, prin încãlcarea fecioriei impuse preoþilor (contrar învãþãturii apostolice) ºi prin alte fãrãdelegi, cum ar fi, ucideri, jafuri, vinderea indulgenþelor, infailibilitatea papalã etc. Iar faptul cã Michelangelo picteazã personajele biblice goale este, desigur, o formã de parodiere a stãrii bisericii catolice. Goliciunea este, de fapt, a preoþilor. Artiºtii bat fãrã nici un fel de scrupule toate idealurile creºtine, pentru cã au vãzut aceasta la preoþii ºi cardinalii catolici. Artiºtii serevoltã, dar nu corecteazã. Pentru cã ei înºiºi erau la fel. Ei erau stricaþi ºi aºteptau prilej bun pentru a-ºi da frîu stricãciunii. ªi ei gãsesc acest prilej: lupta împotriva minciunii. Dar sub masca nobleþii ei vor sãvîrºi rãutate, atît pentru ceilalþi, cît ºi pentru ei înºiºi. Sã nu uitãm însã cã aceºti artiºti ai Renaºterii, cît ºi mai tîrziu un Rouseau sau Diderot s-au revoltat ºi au cãutat eliberare anume de mentalitatea catolicã. Noi însã ne-am însuºit ateismul lor pe nedrept, graþie abilitãþii propagandei ateiste, care s-a strãduit sã prezinte creºtinismul ca pe un amalgam al aberaþiilor întîlnite în toate confesiile, confesii pe care Biserica Ortodoxã le blesteamã."

[:-)))][cool] Am inteles si eu in sfarsit. Aici voia sa ajunga stimabilul de fapt. Dupa ce abereaza la greu, ba e buna arta, da' numai la Constantin cel Mare, ba nu e buna deloc, ba renasterea e aiurea, dar daca ne convine ce a zis da Vinci de ce nu l-am cita, ce mai conteaza, ba ne madrim ca noi nuuuu avem Savonarola, de parca Savonarola a fost exponentul renasterii italiene...un amalgam teribil in mintea domniei sale, in fine, se repede cu furie specific "crestin" ortodoxa asupra Italiei catolice, ca de fapt asta il doare pe domnia sa cel mai tare si aici voia sa ajunga. Care e radacina raului din societatea de azi? Catolicismul, evident. De fapt in jurul acestei idei graviteaza intregul asa zis articol.
Cred ca parintele ar trebui sa faca ceea ce spune, si anume sa lase scrisul si sa se retraga in rugaciune. In mod evident, pentru unii chiar e mai bine.

P.S. Oricum, chestia cu "Artistul îsi cere libertatea de a bea rachiu de prune la un vernisaj cu femei stafidite" a fost de milioane[:-)))] Adica macar de ar fi niste femei mai de Doamne ajuta, as mai zice... da' cu uratele alea, mai?![zid]


_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

#148
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 22 octombrie 2005 - 01:14

quote:
Originally posted by casandra

Catalina, ce extrema ma sustinut eu?



Impresia mea a fost ca esti de acord cu citatul din parintele Savatie, a carui atitudine mie mi se pare un exemplu de extremism religios - si asta nu pentru ca e parerea dumnealui personala, ci pentru ca o predica altora.
Ti-am ascultat insa sfatul si am citit intregul articol, si am ajuns la concluzia ca noi discutam degeaba aici. De fapt pe sfintia sa nu-l preocupa arta, ci "decadenta" catolicismului italian. Chestia cu fruntea chioara a lui Eminescu e pusa acolo numai de ornament (in mod evident omul nu s-a gandit ca fruntea nu e numai desupra ochilor, ci si "in fata" creierului... care, vorba Aduscai, e un organ oarecum indispensabil capului[:D]).

Pa, io am plecat la nani, m-am linistit.[pup]

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

#149
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 22 octombrie 2005 - 07:02

Catalina, cand spui ca Sanvatie se repede cu furie specific ortodoxa asupra Italiei catolice, spui ca furia este caracteristica ortodocsilor.

Savatie mai spune si:
---------
Atunci cînd Fericitul Augustin a cunoscut Biserica el s-a ruºinat ºi a zis: “Mulþumesc Þie, Doamne, cã ceea ce am hulit eu nu a fost Biserica Ta, ci numai închipuirea mea greºitã despre ea”.
-----------

Iti doresc ca intr-o zi sa intelegi ca tu nu repudiezi ortodoxia, ci ceea ce ai inteles tu.

Tot Savatie spune, in acelasi mult dezbatut articol:
--------
Dacã omul-artist revoltat împotriva dogmelor Bisericii ar citi aceste trei pagini de dogmaticã el ar afla cã în ortodoxie existã dogma despre voinþa liberã a omului pe care nici mãcar Dumnezeu nu poate s-o încalce. Existã dogma despre asemãnarea omului cu Dumnezeu, care presupune în om, pe lîngã altele, ºi însuºirea de a crea sau recrea.
---------

Tot el:
------------
În genere, nici o activitate umanã n-ar trebui sã fie îndreptatã împotriva cunoaºterii.
-------------

#150
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 22 octombrie 2005 - 07:12

Casandra, suntem off-topic, insa asta e a nu stiu cata scriere postata aici pe forum, mult admirata de ortodocsii ferventi si care ne explica ce buna e ortodoxia prin opozitie cu catolicismul care e eretic, putred si radacina raului in lume. Ce e de inteles aici? Sint botezata ortodoxa dar refuz sa subscriu la toate manifestarile de superioritate ale ortodocsilor si la toate aberatiile extremiste raspandite de unele persoane care ar trebui sa raspandeasca numai iubire si pace, caci se presupune ca de asta s-au retras din lume, ca sa isi gaseasca pacea, nu? In loc de asta mi se explica ca toata arta din lume este, datorita catolicismului, ceva aiuristic si lipsit de sens, si se asteapta sa sar in sus de bucurie. Eu spun pas!, si daca gresesc asta e, imi asum riscul.

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -