Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Religia si Arta (2)


169 raspunsuri la acest subiect

#151
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 22 octombrie 2005 - 10:54

hop si eu ca tot am zis ca nu mai scriu... voiam, de fapt, sa va zic ca nu mai citesc ce scrieti voi[:D]

mai am doua cestiuni de comunicat, si gata, iar nu va mai citesc, ca oricum nu va citeam, se si vedea, nu?[hot]

1. mi-am amintit un exemplu de artist care a renuntat la arta in favoarea religiei - nu e neaparat artist in acceptiunea in care ati vrea voi (mare domne), dar eu zic ca "se pune", si l-am ales pentru simplul motiv ca e celebru, ca sa nu mai strambati din nas ca venim cu anonimi
- dupa sinuciderea lui kurt cobain, chitaristul trupei nirvana (io
am fost un maaaaaaaaaare fan[pk]), chris novoselic s-a calugarit ortodox

cu aceasta ocazie, subliniez ca nu a spus nimeni, nici eu nici savatie[:D] ca renuntarea la arta e o conditie sine qua non a mantuirii, dar poate e o impresie a mea ca discutiile se duc cumva de dragul de a ne certa, nu de a intelege ceva din ce discutam

2. a doua observatie este exterioara discutiei, dar se refera la acest topic: voiam sa va atrag atentia ca myrrha amarnic s-a inselat cand a zis ce-a zis despre numitu' tata lu toma (sa i se taie capul!)
acest tata lu toma a dat dovada de cel mai mult bun simt dintre toti participantii la discutie, pentru ca s-a retras atunci cand a inteles ca nu are cum sa inteleaga
nu a fost blonda!
cine ma e asa de bine-crescut dintre noi?
nimeni!
nici macar eu, care postez fara a va citi[:D]

asa ca, respect![asia]

de unde se vede ca si comunicarea printre randuri poate spune muult mai multe...

va doresc we placut si ne vedem duminica, la Liturghie!

[8D]

ps: inca ceva, ca mie imi plac reducerile la absurd, ca sa clarificam putin discutia: ati vazut, asadar, cum tata lu toma e cel mai bine-crescut, chiar daca nu e religios (esafodajul myrrhei scartie:))
ei, daca ar fi fost si religios in plus, pe langa buna educatie primita in buna lui familie, ce credeti ca ar fi facut, cand myyrha i-a zis ce i-a zis?

ar fi spus: "asa e, sora, ai dreptate"




mami de ileana si ioachim


#152
mariuta

mariuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 22 octombrie 2005 - 12:43

quote:
Originally posted by cataghe

Casandra, suntem off-topic, insa asta e a nu stiu cata scriere postata aici pe forum, mult admirata de ortodocsii ferventi si care ne explica ce buna e ortodoxia prin opozitie cu catolicismul care e eretic, putred si radacina raului in lume. Ce e de inteles aici? Sint botezata ortodoxa dar refuz sa subscriu la toate manifestarile de superioritate ale ortodocsilor si la toate aberatiile extremiste raspandite de unele persoane care ar trebui sa raspandeasca numai iubire si pace, caci se presupune ca de asta s-au retras din lume, ca sa isi gaseasca pacea, nu? In loc de asta mi se explica ca toata arta din lume este, datorita catolicismului, ceva aiuristic si lipsit de sens, si se asteapta sa sar in sus de bucurie. Eu spun pas!, si daca gresesc asta e, imi asum riscul.



Este deja un "loc comun" faptul ca arta Renasterii, centrandu-se pe om, se desparte de Dumnezeu. Acest lucru, din punct de vedere crestin, inseamna "micsorarea" divinitatii in persoana lui Iisus Hristos si exacerbarea dimensiunii umane. Inca o data, daca ne referim la latura spiritualitatii crestine, aceasta manifestare artistica denota o schimbare in trairea relatiei cu Dumnezeu, o alungare a lui Dumenzeu, daca vrei. De unde decurge o intreaga istorie. Poate ca eu privesc lucrurile simplist si indoctrinat, si desigur ca asa este, daca ai argumente contra te rog sa le expui, in masura in care ai timp si chef, desigur.

Pe de alta parte, citind si alte articole din acelasi link cu articolul despre arta al parintelui Savatie, parerea mea este ca, prin insasi atitudinea si exprimarea lui, ramane un poet, dar ceea ce neaga el este "omul vechi" de care vrea sa se desprinda.
Iata un pasaj din carticica depsre postmodernism [poet]:

Fiecare are drumul sãu la Dumnezeu. ªi mai ales un drum aºa de încurcat ca al meu nu poate sã i se potriveascã oriºicui. Dar scrisul în sine nu este rãu. Aºa cum nimic nu este rãu, decât numai pãcatul. Iar scrisul nicidecum nu este pãcat, el este unul dintre manifestãrile raþionalitãþii noastre. Anume a acelei laturi din complexitatea fãpturii umane care ne deosebeºte de celelalte creaturi, de dobitoace.

De aceea scrisul nu trebuie sã fie pãcat, ci unul dintre multele daruri pe care ni le oferã Dumnezeu pentru a-L face cunoscut. Atunci când se construia Templul în vremea lui Moise, Dumnezeu S-a fãcut auzit ºi a zis: “Iatã, am dat har ºi pricepere lui Beþalael ca sã sape în lemn ºi în aur” ºi alte însuºiri pe care le enumerã Dumnezeu, dãruite lui Beþalael pentru înfrumuseþarea, împodobirea Templului. Aici asistãm chiar la intrarea artei în viaþa omului de dupã cãdere. Intrarea frumosului material în viaþa omului. Acest frumos exterior vine sã înlocuiascã golul care a apãrut în viaþa noastrã de la momentul divorþului nostru de Dumnezeu. S-a golit sufletul nostru de frumos, de adevãr, de absolut. ªi Dumnezeu face acest pogorãmânt ºi-i dãruieºte omului arta, care este, desigur, inferioarã culmilor spirituale pe care le-a cunoscut Adam în rai, dar care este un vehicul ce ne apropie, ne duce pânã la un anumit stadiu al întâlnirii noastre cu Dumnezeu, pe care însã va trebui sã-l abandonãm. Arta, în drumul nostru cãtre Dumnezeu, seamãnã cu autobuzul care duce la o mãnãstire situatã în munte. El ne duce pânã la poalele muntelui, dar mai departe el nu mai poate urca, pentru cã îl împiedicã condiþiile. ªi atunci toþi coboarã ºi-ºi continuã mersul pe jos, pe cãrãrui, printre pietre, pentru a ajunge sus. Aºa este ºi arta pentru drumul nostru spre Dumnezeu. Ea ne aduce pânã la poalele muntelui, dupã care noi trebuie sã coborâm ºi sã ne continuãm drumul pe jos. Sã folosim acele mijloace care, poate, par mai înapoiate ºi mai simple, dar care sunt cele mai potrivite pentru hãþiºurile ºi îngustimile pe care le presupune drumul nostru cãtre Dumnezeu.




#153
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 23 octombrie 2005 - 07:47

quote:
Originally posted by mariuta
Este deja un "loc comun" faptul ca arta Renasterii, centrandu-se pe om, se desparte de Dumnezeu. Acest lucru, din punct de vedere crestin, inseamna "micsorarea" divinitatii in persoana lui Iisus Hristos si exacerbarea dimensiunii umane. Inca o data, daca ne referim la latura spiritualitatii crestine, aceasta manifestare artistica denota o schimbare in trairea relatiei cu Dumnezeu, o alungare a lui Dumenzeu, daca vrei. De unde decurge o intreaga istorie. Poate ca eu privesc lucrurile simplist si indoctrinat, si desigur ca asa este, daca ai argumente contra te rog sa le expui, in masura in care ai timp si chef, desigur.



Eu cred ca lucrurile cu Renasterea si cu umanismul sunt mult mai complicate de atata. Iar daca citim un pic de istorie (da' nu multa ca n-am nici eu timp[:D]) vedem ca nu putem pune semnul egal intre Renastere si catolicism, si nici intre catolicism si umanism, asa cum ar vrea parintele Savatie. Si chiar daca prin absurd, facem abstractie de tot ce s-a intamplat bun in epoca respectiva si zicem ca Renasterea a fost rea, nu putem blama catolicismul pt aparitia ei, pt ca atunci ar trebui sa blamam si ortodoxia pt aparitia comunismului - corect?
Raman la parerea mea ca articolul e scris murdar.

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

#154
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 23 octombrie 2005 - 08:41

Catalina, iarta-ma, dar tu imi lasi impresia ca dai dovada de un fanatism religios. Cum are cineva ceva de zis despre catolici, cum sari in sus. Dar, gandeste-te, ca ar fi anormal ca toata lumea sa aiba sentimente filo-catolice. Doar in comunism, trebuia ca musai toata suflarea sa aduca laude celui mai cel. OK,nu doar in comunism, ci in orice alta societate totalitara.
Dar, valoarea suprema in ortodoxie este libertatea omului. Cum crezi tu ca ar fi posibil ca toti ortodocsii sa fie extaziati dupa catolici? Iti dai seama, ca o astfel de dorinta e ireala. Si ce ai vrea, ca cei care au o alta opinie, decat a ta, sa fie cenzurati? Democratia, libertatea, inseamna sa respecti dreptul altuia de a avea o alta opinie. Respect inseamna sa nu categorisesti ca murdar, extremist,..., tot ce nu corespunde punctului tau de vedere.

#155
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 23 octombrie 2005 - 09:03

quote:
Originally posted by casandra

Catalina, iarta-ma, dar tu imi lasi impresia ca dai dovada de un fanatism religios. Cum are cineva ceva de zis despre catolici, cum sari in sus. Dar, gandeste-te, ca ar fi anormal ca toata lumea sa aiba sentimente filo-catolice. Doar in comunism, trebuia ca musai toata suflarea sa aduca laude celui mai cel. OK,nu doar in comunism, ci in orice alta societate totalitara.
Dar, valoarea suprema in ortodoxie este libertatea omului. Cum crezi tu ca ar fi posibil ca toti ortodocsii sa fie extaziati dupa catolici? Iti dai seama, ca o astfel de dorinta e ireala. Si ce ai vrea, ca cei care au o alta opinie, decat a ta, sa fie cenzurati? Democratia, libertatea, inseamna sa respecti dreptul altuia de a avea o alta opinie. Respect inseamna sa nu categorisesti ca murdar, extremist,..., tot ce nu corespunde punctului tau de vedere.



[:-)))]Fanatism religios, zici?...
Nu, draga mea, stai linistita, problema mea e ca pur si simplu ma enerveaza "obiceiul" asta al unei mari parti din clerul ortodox de a discredita catolicismul cu orice pret si cu orice prilej, e de-a dreptul jenant. Bineinteles ca respect dreptul altuia de a avea o opinie, dar asta implica si dreptul meu de a considera murdare unele manifestari. Eu n-am propus nici sa i se taie capul parintelui Savatie, nici sa fie bagat la puscarie. Nu sint de acord cu ceea ce spune si am explicat de ce, cum m-am priceput si eu. Pacat ca foarte adesea, cand argumentele celor cu care polemizez se termina, acestia cred de cuviinta sa treaca la o agresivitate fatisa orientata catre persoana mea. Asa ca, pana mai scade adrenalina din taste, eu ma retrag. Ok?[:D]

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

#156
cataghe

cataghe

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.181 mesaje

Postat 23 octombrie 2005 - 09:05

quote:
Originally posted by casandra
Dar, valoarea suprema in ortodoxie este libertatea omului.



Iote ca nu ma pot abtine...[:D]
Poti sa detaliezi un pic asta cu libertatea omului? Adicatelea, de ce e asta valoarea suprema mai mult in ortodoxie decat in crestinism asa, in general.
Gata, acuma chiar plec.

_______________________________________________________
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

#157
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 23 octombrie 2005 - 09:17

Cine a spus mai mult in ortodoxie decat in alta parte? Am zis ortodoxie, pentru ca, in ultimele mesaje, te-ai referit la ortodocsi.

#158
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 23 octombrie 2005 - 11:41

quote:
iarta-ma, dar tu imi lasi impresia ca dai dovada de un fanatism religios. Cum are cineva ceva de zis despre catolici, cum sari in sus. Dar, gandeste-te, ca ar fi anormal ca toata lumea sa aiba sentimente filo-catolice.

Hehe, Casandra, daca inlocuim in pasajul asta "catolic" cu "ortodox", el ar putea fi la fel de bine adresat catorva persoane ortodoxe de pe forum [;)]

quote:
Respect inseamna sa nu categorisesti ca murdar, extremist,..., tot ce nu corespunde punctului tau de vedere.

Asa este, ai dreptate, insa respect mai inseamna si sa NU numesti venin si otrava convingerile altora, sa nu numesti slugile satanei pe toti cei care nu sunt ortodocsi si nu impartasesc punctul tau de vedere. Nu crezi ?

_________________________

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)



#159
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 23 octombrie 2005 - 11:59

Originally posted by Elena
quote:
iarta-ma, dar tu imi lasi impresia ca dai dovada de un fanatism religios. Cum are cineva ceva de zis despre catolici, cum sari in sus. Dar, gandeste-te, ca ar fi anormal ca toata lumea sa aiba sentimente filo-catolice.
Hehe, Casandra, daca inlocuim in pasajul asta "catolic" cu "ortodox", el ar putea fi la fel de bine adresat catorva persoane ortodoxe de pe forum [;)]................................................Daca e vorba de un catolic,e poate normal sa nu ai sentimente filo-ortodoxe.Dar sa te numesti ortodox,sa te pretinzi ortodox,dar sa contesti ortodoxia,asta chiar ca e ciudatenie,ca sa nu zic altfel.
quote:
Respect inseamna sa nu categorisesti ca murdar, extremist,..., tot ce nu corespunde punctului tau de vedere.
Asa este, ai dreptate, insa respect mai inseamna si sa NU numesti venin si otrava convingerile altora, sa nu numesti slugile satanei pe toti cei care nu sunt ortodocsi si nu impartasesc punctul tau de vedere. Nu crezi ?..............................................Respect inseamna sa spui adevarul,si daca ceva e venin si otrava nu poti sa-i spui dulceata.Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#160
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 23 octombrie 2005 - 12:43

Elena,ti-am raspuns aici



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA






Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -