Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pangasius


43 raspunsuri la acest subiect

#31
melany72

melany72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 675 mesaje

Postat 11 aprilie 2008 - 10:27

Eu nu pot sa zic decat ca am fost insarcinata si nu m-a pus nimeni sa fac pipi ca sa fie injectati pestii..[alcool]...sau nu m-am prins eu...

Interesanta ideea oricum..[:D]


Si eu am luat aseara file de pangasius proaspat pe care o sa-l fac la cuptor in folie su sare ,piper ,zeama de lamaie si putin ulei de masline. Sper sa iasa mai bine decat data trecuta cand am cumparat cand mi s-a parut fad.

Eu prefer somonul sau pastravul somonizat...asta cand crapul romanesc de Dunare nu e la magazin.[:D]

#32
Giova

Giova

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.059 mesaje

Postat 11 aprilie 2008 - 16:27

Piticul meu e fan salau. si numai file de salau i-am luat pana am descoperit pangasius. L-am facut pe gratar sau pane, dar nu a fost prea incantat. voi incerca sa-l fac si la cuptor, poate asa are mai mult succes.



_________________________

Gio si [auto]Marco (6 ian. 2006)

poze si filmulete Marco(1),(2),(3)

Marco- ingerashul nostru(montaj)

#33
melany72

melany72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 675 mesaje

Postat 12 aprilie 2008 - 18:18

Am pus niste feliute de ceapa pe fileul de pangasius...dar tot nu m-a dat pe spate...a mancat copilul bine.

#34
andiaroro

andiaroro

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.741 mesaje

Postat 14 aprilie 2008 - 15:16

Melany-vad ca te amuza subiectul...nici mie nu mi-a luat urina pentru pesti cat am fost insarcinata(cu stirea mea), dar nu pot garanta... ca le-am dat-o sa o "analizeze" si i-am pierdut urma...
Acum, la modul serios, daca te-ai fi uital la reportaj(link-ul e inca ok), ai fi vazut ca a aparut pe postul M6 la o emisiune ce se numeste Capital. Pentru cei ce traiesc in Franta e o sursa de informatie serioasa. In plus, acest peste a fost subiectul unor discutii destul de aprinse in Parlament la un moment dat. Poti sa cauti si pe internet date despre cercetatorul, care a pus bazele acesti tehnici si o sa vezi ca nu panga este prima specie de peste, la care s-au aplicat astfel de tehnici pentru cresterea fertilitatii.
Dupa cum spuneam, nu as fi scris acel mesaj, daca nu as fi considerat ca am o datorie morala sa trag un semnal de alarma, stiind ca acest peste este dat la copii. Ce fac apoi mamicile cu "informatia" nu mai e treaba mea...
Mai spuneam, ca nu am scris ca sa "polemizez", dar asta nu inseamna ca nu sunt o persoana deschisa dialogului sau ca nu accept si opiniile "contrare". Cu o conditie: sa se evite "ironiile"!

Pentru restul fetelor ce citesc acest topic:aces mesaj se vroia trimis pe PM, dar cum M nu are sunt obligata sa scriu aici.
Imi cer scuze pentru intruziune.

ana si alexandre (17.02.2006)

#35
diamar78

diamar78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.020 mesaje

Postat 17 octombrie 2008 - 02:02

[quote]citat din mesajul lui andiaroro
M-am gandit foarte mult inainte de a scrie la acest subiect...Nu vreau sa va stric apetitul, dar saptamana trecuta am vazut un reportaj despre acest peste pe postul M6...care m-a cam pus pe ganduri. Nu sunt genul care sa mamance numai bio sau care sa creada orice povesti si e clar ca e din ce in ce mai greu sa mancam sanatos, dar 2 lucruri mi-au atras atentia in reportaj:-acest peste a inundat lumea pentru ca femelele au o fecundidate uimitoare si asta deoarece sunt injectate cu un hormon obtinut din urina de femeie insarcinata (in reportaj este un interviu cu cercetatorul care agasit solutia asta)- sunt harniti cu niste bilute speciale care contin, in principal, faina de peste importata din Peru....asat m-a dus cu gandul la povestea cu "vaca nebuna"- vacile ce au facut boala mancasera faina de oase de vacaRestul, ca nu ar fi tocami curata apa fluviului din Vietnam unde cresc si altele, nici nu sunt f importante .....Daca nu am fi pe un site de copii, nu m-as fi bagat in vorba. Am gasit chiar un video cu emisiunea respectiva ( e in franceza) http://www.dailymoti...e-quun-pangaPS: Nu am scris pentru a naste polemici ci doar pentru atrage un semnal de alarma gandindu-ma ca dati si copiilor din pestele respectiv, celor carora "astea" li se par "prostii" le urez un sincer "pofta buna!"ana si alexandre (17.02.2006)[/quotSi eu ii dau baietelului meu pangasius. Eu sunt multumita de el pt ca nu are oase, nu miroase a peste. Cel pe care-l cumparam noi e din Argentina. Parca in film era vorba de pangasius din Vietnam.Soacra mea a cumparat pangasius congelat la punga de 1 kg dar era import Vietnam si a spus ca nu a fost multumita, ca era diferit fata de cel import Argentina. Poate e o diferenta intre acelas tip de peste dar din tari diferite.Ma intreb ce sa mai mancam pt ca tocmai am vazut o stire despre legumele si fructele din import care sunt pline de pesticide.

#36
IonescuOana

IonescuOana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 688 mesaje

Postat 18 octombrie 2008 - 02:03

Si noi am luat, congelat ce-i drept, si in adevar a fost foarte gras - chiar asa se vede grasimea peste file.
L-am facut la tava sau la gratar, ca pe cotlete.
Oricum e f.f.f.bun!![olala]

O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED C-O S-O IA CINEVA!

#37
karligutza

karligutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.778 mesaje

Postat 18 octombrie 2008 - 12:06

mie nu-mi place deloc... am cumparat de curand (prima si ultima data cred) laudat fiind asa de tare, dar nu m-a impresionat deloc; de fapt nu trebuia sa ma impresioneze, dar la cat de laudat e ma gandeam ca trebuie sa aibe si un gust nemaipomenit, insa zau daca PASTRAVUL nu e de o mie de ori mai bun si mai dulce si mai delicios, in orice forma ar fi el gatit! deci nu mi-a placut DELOC, si e si mai scump decat preferatul meu pastrav.



apropo de ce zicea colega care a postat reportajul de la M6 eu tind sa cred ce scrie acolo; multumim de informatii! [flo]







karligutza

sunt mamica Adelutei [bis]


#38
ama1357

ama1357

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 311 mesaje

Postat 18 octombrie 2008 - 15:57

pangasius... este pestele nostru preferat... aici se gasesti congelat sau decongelat si nu este niciodata gras.

noi il facem orio prajit cu mujdei... sau daca nu cu sos de rosii

pun in tigaie rosii marunte (ciliegine se numesc pe aici...) taiate in 4 cu 2 catei de usturoi intregi si sare, pun capac si las 2 minute... iau capacul si strivesc rosiile si pun deasupra fileul, pun capacul si il las pana isi schimba culoarea, dupa care il pun si pe cealalta parte inca vreo 2-3 minute... presar patrunjel deasupra ... si pofta buna...

reteta asta imi place tare mult, este si foarte rapida... 5-10 minute cel mult... se poate face si cu pestelòe inca congelat, dar dureaza mai mult si sosul ce ramane este ceva mai diluat. in acest caz lasati dupa ce intoarceti pestele prima data luati capacul.

in ceea ce priveste asemanarea cu vaca... m-a facut sa rad... ce inseamna sa vorbeasca lumea si sa nu stie ce zice... vaca este ierbivor deci automat daca manaca alimente de provenienta animala este grav, dar pangasius este omnivor, deci daca vin hraniti cu bilute din peste, nu ma deranjeaza... si daca s-a vorbit in parlament asta nu inseamna ca aia stiu despre ce-i vorba... acum cativa ani la noi in parlament se vorbea ce se poate face tinand cont ca apa contine 66% hidrogen [:-)))] si sa nu vin sa va zic ce discutii de nivel inalt au in parlamentul italian... [:-)))]

idea este: inainte de a va da cu parerea, chiar daca ati auzit la tv, cautati si cititi si va informati... informatii de genul asta mai mult strica decat ajuta

on topic: POFTA BUNA

#39
curacao

curacao
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 20 octombrie 2008 - 03:54

Buna !
Si noi luam pangasius . Inainte luam salau sau pastrav ( in general , prefer alimentele de provenienta autohtona ) , dar acum , de cate ori intreb vanzatoarele ce au mai proaspat ( si le spun ca iau pentru un copil ) , imi recomanda pangasius . Si intr-adevar , asa si arata . Noi facem cumparaturile la Cora .
Il prepar la cuptor , cu legume : un pat de rosii ( decojite ) , ardei capia sau gogosari taiati cubulete , ceapa fideluta , usturoi taiat marunt , fileul de pangasius , stafide , apoi din nou usturoi , ceapa , gogosar , rosii . Un pic de sare , invelesc tava in folie de aluminiu pe care o intep din loc in loc , si dau la cuptor , la foc mediu , cam 1h . Daca rosiile nu sunt zemoase , adaugati inca dinainte de a baga la cuptor un pic de apa , altfel , zeama de la rosii este suficienta pentru a asigura fierberea si ramane si de sos . Chiar daca stafidele nu prea au ce cauta intr-o mancare cu peste , ele dau un gust foarte placut mancarii . Daca nu va place asa , puteti renunta la ele . Oricum , mancarica asta a spart embargoul pe care micuta mea il pusese mancarurilor cu peste .[yum]
Pofta buna !
Teo si Lumi

#40
lorex

lorex

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.111 mesaje

Postat 01 martie 2009 - 16:44

intrati aici sa cititi va rog, inainte sa mai consumati pangasius
http://www.dietminds...fish-gray-sole/


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -