Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pangasius


43 raspunsuri la acest subiect

#21
tanima_i2002

tanima_i2002

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 556 mesaje

Postat 26 martie 2008 - 19:11

quote:
Originally posted by chiara.2005

Si noua ne place tare mult si facut pane, si la cuptor.
Dar stie cineva vreo reteta de ceva sosulet care ar merge cu peste, ceva cu capere, lamaie eventual ? Micutul meu prefera mancarurile mai lichide si daca are ceva sosulet pe langa ii place mult mai mult.
Si inca o intrebare mai am. Spunea cineva aici ca pastravul ar fi cel mai indicat pentru micuti. Eu stiam ca cel mai indicat e pestele oceanic. Sau e vorba si de varsta micutului? Cine stie cum sta treaba ma sfatuieste si pe mine ca i-as da micutului ce e mai bun pentru el si pana acum am cautat sa ii dau doar peste oceanic. Multumesc. Bine ..parerea mea e ca oricum orice peste cred eu ca e sanatos.





Pastravul este cel mai sensibil peste si nu traiese decat in ape foarte curate. de aceea este indicat la copii, nu contine urme de metale grele sau alte reziduuri ca cel oceanic.
Chiar si cel crescut in pastravarii (ca practic asa este cel din supermarcheturi este crescut in conditzii destul de bune). Asta era explicatia. Ptr copii este indicat pestele alb, acum depinde si cat are copilasul.
Eu pangasius iau la 25 ron kg din metro.Este proaspat. Mai iau congelat la 26-30 ron/8-900g, pangasiu de lux, sau ceva de genul asta, dar este f bun.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)


#22
chiara.2005

chiara.2005

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 27 martie 2008 - 11:51

Multumesc tanima_i2002 ptr raspuns. [flo]
Stiam ca pestele oceanic este mai bogat in Omega3 si de aceea ar fi indicat celor mici. Un an si 7 luni are micutul meu. Si ii place si pastravul si pestele oceanic. Eu ii dau amandoua felurile. Dar la inceput bazandu-ma pe ceea ce stiam eu i-am dat dor din cel oceanic.

#23
iahim

iahim

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 30 martie 2008 - 13:04

Dar pangasus pane?Nu am incercat niciodata,am cumparat dar fii-miu nu se omoara...Banuiesc ca se poate face si snitel...A facut careva????

#24
alinadel

alinadel

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 30 martie 2008 - 15:22

Intr-adevar pangasius poate fi gras si atunci e ssscarboooooos, in general cel congelat e gras, am gasit la metro proaspat- in cj il primesc in fiecare zi de joi si il vezi cum e- daca nu e gras e foarte bun. Eu l-am dat prin faina alba amestecata cu faina de malai si l-am prajit in tigaie. Se poate servi si fara garnitura si fara lamaie si e foarte sanatos pentru copii.

alinadel

#25
bcaty2000

bcaty2000
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 31 martie 2008 - 17:59

Eu am incercat pane si a fost foarte bun

the one

#26
amalisimona

amalisimona

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 160 mesaje

Postat 03 aprilie 2008 - 18:30

Fetelor, la capitolul oase cum se prezinta? Eu n-am avut curaj sa incerc, am preferat sa cumpar pastrav proaspat sau file de cod, ca stiam la ce sa ma astept. Pe cel din urma il prepar pane, dar sunt nemultumita ca parca in ultimul timp codul congelat file seamana a burete, nu a carne de peste.



[8**] Simona, [comoara] Sorina (12 Noiembrie 2004) si [copil] Irina (5 Mai 2006)

FOTOGRAFII BLOG

#27
diuna

diuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.160 mesaje

Postat 04 aprilie 2008 - 01:46

Simona, eu iau din Carrefour file, deci nu are nici un os. E proaspat si eu il fac in cuptor, cu putin ulei de masline si multe felii de lamaie.Si tare ne place.

#28
Alynutza

Alynutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.099 mesaje

Postat 04 aprilie 2008 - 14:18

Eu l-am preparat asa: condimentat cu putina nucsoara, rozmarin pudra si putin piper l-am rumenit in ulei de masline. Am curatat apoi tigaia de ulei si l-am fiert 2-3 minute in sos de soia. Ca si garnitura am servit orez cu ciuperci. A fost foarte gustos si extrem de simplu de facut.




Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.


prajituresc si bucataresc

Mrs. Perfect for more than 1 year


#29
andiaroro

andiaroro

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.741 mesaje

Postat 04 aprilie 2008 - 17:46

M-am gandit foarte mult inainte de a scrie la acest subiect...Nu vreau sa va stric apetitul, dar saptamana trecuta am vazut un reportaj despre acest peste pe postul M6...care m-a cam pus pe ganduri. Nu sunt genul care sa mamance numai bio sau care sa creada orice povesti si e clar ca e din ce in ce mai greu sa mancam sanatos, dar 2 lucruri mi-au atras atentia in reportaj:
-acest peste a inundat lumea pentru ca femelele au o fecundidate uimitoare si asta deoarece sunt injectate cu un hormon obtinut din urina de femeie insarcinata (in reportaj este un interviu cu cercetatorul care agasit solutia asta)
- sunt harniti cu niste bilute speciale care contin, in principal, faina de peste importata din Peru....asat m-a dus cu gandul la povestea cu "vaca nebuna"- vacile ce au facut boala mancasera faina de oase de vaca
Restul, ca nu ar fi tocami curata apa fluviului din Vietnam unde cresc si altele, nici nu sunt f importante .....
Daca nu am fi pe un site de copii, nu m-as fi bagat in vorba.
Am gasit chiar un video cu emisiunea respectiva ( e in franceza) http://www.dailymoti...t-ce-quun-panga

PS: Nu am scris pentru a naste polemici ci doar pentru atrage un semnal de alarma gandindu-ma ca dati si copiilor din pestele respectiv, celor carora "astea" li se par "prostii" le urez un sincer "pofta buna!"


ana si alexandre (17.02.2006)

#30
andiaroro

andiaroro

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.741 mesaje

Postat 04 aprilie 2008 - 18:04

M-am gandit foarte mult inainte de a scrie la acest subiect...Nu vreau sa va stric apetitul, dar saptamana trecuta am vazut un reportaj despre acest peste pe postul M6...care m-a cam pus pe ganduri. Nu sunt genul care sa mamance numai bio sau care sa creada orice povesti si e clar ca e din ce in ce mai greu sa mancam sanatos, dar 2 lucruri mi-au atras atentia in reportaj:
-acest peste a inundat lumea pentru ca femelele au o fecundidate uimitoare si asta deoarece sunt injectate cu un hormon obtinut din urina de femeie insarcinata (in reportaj este un interviu cu cercetatorul care agasit solutia asta)
- sunt harniti cu niste bilute speciale care contin, in principal, faina de peste importata din Peru....asat m-a dus cu gandul la povestea cu "vaca nebuna"
Restul, ca nu ar fi tocami curata apa fluviului unde cresc si altele, nici nu sunt f importante si mie mi s-au parut mai putin interesante...
Daca nu am fi pe un site de copii, nu m-as fi bagat in vorba.
am gasit chiar un video cu emisiunea respectiva ( e in franceza) http://www.dailymoti...t-ce-quun-panga

PS: Nu am scris pentru a naste polemici ci doar pentru atrage un semnal de alarma gandindu-ma ca dati si copiilor din pestele respectiv, celor carora "astea" li se par "prostii" le urez un sincer "pofta buna!"


ana si alexandre (17.02.2006)


Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -