Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pangasius


43 raspunsuri la acest subiect

#41
StMihaela

StMihaela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 03 martie 2009 - 15:51

Multumesc pentru retete.
[pup]

#42
marumiha

marumiha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 817 mesaje

Postat 03 martie 2009 - 17:54

Eu am vazut chiar sìmbata o emisiune unde se vorbea despre acest peste ,se spunea ca provenienta lui este din Vietnam si ca fluviul din care este pescuit este unu dintre fluviile cele mai poluate din lume.Si eu l-am cumparat de cìteva ori ìnsa dupa cele auzite cred ca n-o sa-l mai cumpar.Se spunea ca pt.copii nu este indicat.Si sa fiu sincera nu era prima data cìnd auzeam de acest peste ca nu este bun.

#43
alina_sta

alina_sta
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 04 mai 2009 - 12:56

buna,

cititi aici

Industrial cultivat în Vietnam , de-a lungul râului Mekong , pestele Pangas sau Pangasius (cum il stim noi ), a fost introdus recent pe pia#355;a.
Intr-o foarte scurt#259; perioad#259; de timp, acesta a crescut în po****ritate în Fran#355;a si in intreaga Europa. Francezii infuleca Pangasius ca si cum ar fi ultima lor masa. E un peste foarte accesibil ca pret(relativ ieftin), se vinde mai ales ca fileuri fara oase #351;i are o aroma #351;i textura neutra (blanda); mul#355;i l-ar compara cu codul. "But as tasty as some people may find it, there's, in fact, something hugely unsavory about it".
Desi unii oameni il gasesc gustos, de fapt, ceva este extrem de nepl#259;cut. Sper c#259; informa#355;iile furnizate aici va vor servi ca informa#355;ii importante pentru dumneavoastr#259; #351;i viitoarele alegeri vis-a-vis de produsele pe care le introduceti in alimentatia Dvs. si a familiei Dvs. Iat#259; de ce este mai bine sa nu cumparam pangasius:
Pangasius sunt plini cu un nivel ridicat de otr#259;vuri #351;i bacterii. (arsenic, deseuri / dejectii chimice etc.).Si asta pentru ca raul Mekong este unul dintre cele mai poluate râuri de pe planet#259;, aici sunt crescuti pangasius, iar industriile dezvoltate de-a lungul râului arunca substan#355;e chimice #351;i de#351;euri industriale direct în el.
A se lua aminte : un prieten a testat in laborator acest pe#351;te #351;i ne spune sa evitam consumarea lui, datorit#259; riscurilor mari de contaminare. Indiferent de rapoartele #351;i recomand#259;rile împotriva vânzarii, supermarketurile inca vând publicului larg, chiar daca stiu c#259; sunt contaminate, pentru ca acest peste se cumpara foarte bine si, implicit, profiturile companiilor cresc.

Pangasius nu este un peste ecologic, ba, dimpotriva, este un experiment genetic si o "bomba" biologica. Pangasius este situat la polul opus alimentelor ecologice, sunt crescuti în Vietnam si, mai nou, pentru ca cererea a devenit foarte mare pe pietele din intreaga lume, deseori sunt injectati cu hormoni proveniti din urina deshidratata, deoarece au constatat ca astfel pestii cresc mai repede mari si carnea lor devine mai "pufoasa".

Studiati si voi toate informatiile legate de acest nou "trend" de peste si luati singuri decizia daca il mai consumati sau nu!



INTRATI PE ACEASTA PAGINA SI AFLATI SINGURI...



http://www.dietminds...fish-gray-sole/




Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -