Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Copil alaptat= copil dependent?


387 raspunsuri la acest subiect

#61
nelia

nelia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.179 mesaje

Postat 23 iulie 2008 - 19:39

Fetele, hai, sa nu facem acest subiect despre alaptare sa se termine ca celelalte![flo] Si sa lasam acest subiect deschis pentru fetele care vor sa alapteze mai mult si au indoieli daca e bine sau nu.



Gazella, felicitari pentru felul in care ai alaptat, am citit ca ai ai mers in acelasi timp la primul si cu sarcina... nu e putin lucru ce ai facut!!! Dar trebuie sa-ti aperi punctul de vedere intr-un mod in care ironia nu are nici un rost. Plus ca scopul pentru care scriem aici este ca vrem sa impartasim experienta noastra si altor mamici, nu sa aratam ce tari am fost noi ca am alaptat. Nu?[flo]



Rrox a scris foarte bine mai sus, alaptarea peste un an nu inseamna nici o pierdere pentru copil, ar fi impotriva naturii sa fie asa. Dar nu as spune ca nu-i aduce chiar nimic copilului! Daca mamica are lapte si vrea sa-i dea, pot sa spun ca aduce multe, dar nu neaparat ceva in plus fata de ce biberonul, canita cu lapte, suzeta sau alte metode gasite de mama si acceptate de copil: linistire, confort, laptic, minghiiere tandra, apropiere si multe altele de genul acesta.



Cine a a avut laptic si a vrut sa dea cit mai mult, a facut foarte bine, cu exceptia acelor cazuri in care titza e tot ce primeste acel copil. Spun asta pentru ca am cunoscut si mamici care la un an si ceva dadeau copilului exact atita mincare cit primeste un bebelus la 6 luni, pentru ca era mai comod sa-l tina la titza decit sa-i prepare mincare sau sa-i dea din borcanel sau sa stea minute in sir linga un copilas mofturos la mincare. Dar la fel de bine am cunoscut si mamici care, tot la un an si ceva, dadeau biberonul toata ziua-buna ziua, pentru ca asa cerea copilul, pe motiv ca nu vrea sa-l obisnuiasca sa manince mult (ca vezi citi obezi sint!), cu cereale eventual, si mincare tot ca unui copil de 6 luni. Sau am vazut mamici, care, cu tigara in gura, de vorba cu o prietena pe banca, ii tot indesau copilului urlator din carut biberonul in gura sau suzeta si se plingeau ca tare e greu sa cresti un copil care urla tot timpul din nimic. Dar numai eu eram in parc de 3-4 ore si nu vazusem ca acel copil sa pape altceva in afara de acel biberon, eventual niste biscuiti sau pufuleti. La un an si sau poate doi! Acest mod de alaptare tirzie, la titza sau la biberon nu e benefic pentru copil. Poate ca vi se pare ca am fost rea (si am fost un pic, recunosc!) mai sus sau vorbesc de pe pozitia mamei care se crede perfecta... Dar nu e asa, fara suparare, sint mamici si mamici, pe unele le-as lua de mot un pic, dar sint sigura ca noi care scriem aici, nu sintem asa, sintem chiar perfecte, de aceea imi si permit sa le pirasc pe celelalte imperfecte.[:D]



In concluzie si nu mai revin la acest subiect decit daca ma intreaba cineva ceva in mod direct si personal, si e concluzia mea, bineinteles, dar sint sigura pe ea si de aceea o fac cunoscuta:



- alaptarea la sin e benefica si e indicata, daca mama are laptic, timp si dispozitie sa-l dea peste un an, pina la doi ani si chiar peste, poate sa-l dea linistita, insa cu doua conditii: copilul sa fie hranit, in afara de lapticul necesar, cu mincare corespunzatoare cu virsta (si la timp daca se poate!) si mama sa aiba grija si de sanatatea ei (ramin la parerea mea ca produsul laptelui inseamna munca pentru organismul mamei!)



Precizari:

- nu comentez aici pina cind se poate alapta, fiecare se opreste cind vrea, dar pot sa spun totusi ca eu, personal, cred ca doi ani - doi ani si jumatate maxim ajung si pentru titza, dr si pentru biberon si/sau suzeta, si chiar si pentru pampers. Parerea mea este ca intre 20 si 30 de luni, copilul trebuie ajutat sa creasca mare! Bineinteles ca depinde de copil si aceasta perioada nu e batuta in cuie, altii fac totul mai repede, altii un pic mai incet, insa datoria mamicii este sa incerce sa-l desprinda de bebelusenie si sa-l integreze in categoria copiilor mici. Vor veni mamici si vor spune ca ai lor copii au facut la olita la 7 luni si au baut lapticul din canita la 10 (si ale mele beau din canita de la 10), dar asta nu anuleaza ce am spus eu mai sus, sint exceptii care nu fac eventual decit sa intareasca.

- o precizare pentru mamicile care au avut lapte suficient si vor sa alapteze peste un an, daca bebelusul a mers bine cu el pina la 6 luni (exclusiv) si apoi pina la un an, merg mai departe si indraznesc sa spun ca nu e nevoie sa le fie introdus altfel de laptic pina la intarcare, eventual cerealele de dimineata si/sau seara pot fi facute cu lapte praf sau de vaca, dar sa fie gras si de buna calitate si introdus dupa un an.

- dependentele nesanatoase care pot afecata cresterea si evolutia copiilor si riscurile care vin de aici (cariile de biberon, de exemplu, sau carentele legate de o alimentare incorecta) nu vin nici de alaptarea indelungata cu titza si nici de la cea cu biberonul, ci doar din incorectitudinea cu care acestea se fac. Si as mai putea adauga ca si atunci cind mama face aceste lucruri impotriva vointei ei, ca asa a auzit ca e bine, lucru care va duce in timp la deprimarea si epuizarea ei. Acelasi lucru se poate intimpla sin invers, daca intarca pentru ca asa i s-a spus ca e bine, desi ea nu e pregatita si nu vrea sa o faca (daca nu-i intarci acum, iti va fi tare greu mai tirziu, ce vrei sa-ti umble agatati de titza pina intra in clasa I!?! Bleah!). Mamici dragi, trebuie sa fiti tare sigure pe voi, nimeni nu poate sa intervina in relatia cu bebelusii vostri fara voia voastra si, in nici un caz, atunci cind nu aveti nevoie de ajutor! Am spus! Puteti sa ma si bateti acum, ca am terminat.[:D]



Sper ca mamicile care au lapte suficient si vor sa alapteze pina la doi ani au inteles ca le indemn din tot sufletul sa o faca!!![:D][:p]



CORNELIA , mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU



In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.


#62
gazzella

gazzella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 422 mesaje

Postat 23 iulie 2008 - 20:01

quote:
citat din mesajul lui nelia

Fetele, hai, sa nu facem acest subiect despre alaptare sa se termine ca celelalte![flo] Si sa lasam acest subiect deschis pentru fetele care vor sa alapteze mai mult si au indoieli daca e bine sau nu.

Gazella, felicitari pentru felul in care ai alaptat, am citit ca ai ai mers in acelasi timp la primul si cu sarcina... nu e putin lucru ce ai facut!!! Dar trebuie sa-ti aperi punctul de vedere intr-un mod in care ironia nu are nici un rost. Plus ca scopul pentru care scriem aici este ca vrem sa impartasim experienta noastra si altor mamici, nu sa aratam ce tari am fost noi ca am alaptat. Nu?[flo]





nelia, pe tine nu-mi permit sa te ignor, si te intreb tu unde ai vazut in tonul meu "ce tare am fost ca am alaptat"?
doar ca sa-mi aduc aminte cand ploua afara si mandra dintr-o crunta plictiseala o sa caute sanul..
no, pardon, fii-mea intru satisfacerea placerii mele o sa accepte sa fie alaptata
eu vorbeam de nevoi si altora le ploua
cine vorbea despre ironie?



#63
nelia

nelia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.179 mesaje

Postat 23 iulie 2008 - 20:10

Gazella, draga mea, nu ma refeream la faptul ca tu te crezi tare, ca eu nu stiu cum te crezi si dupa parerea mea esti tinind cont de ce ai facut, ci la faptul ca infierbintarea si ironia pe care ai folosit-o si tu, dar si Andrada - diferenta la ea este ca o face sa para impotriva alaptarii -, poate sa ajute la perceperea mesajelor pro-alaptare ca fiind niste mesaje de a arata ceva ce nu cred ca ne caracterizeaza. Ai inteles? Daca nu am fost clara, acum stii ca asta am vrut sa spun. In nici un caz ca tu vrei sa arati asta, sau eu, sau cine este pentru... dar pe la inceput chiar asa s-a spus... mai mamici decit altele pentru ca alaptam. Hai, ca nu am vrut sa te supar. Spune-mi ca acum ai inteles bine, ca sa plec linistita la muncile de super-femeie! Hai![flo]



CORNELIA , mami de AGATA, TUDORA si LISANDRU



In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.


#64
patou

patou

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 23 iulie 2008 - 20:29

quote:
citat din mesajul lui gazzella

sunt tot pe fuga
http://www.ploscompb...al.pcbi.1000123
....si curios cum natura a creat o asemenea discrepanta, mama care sa adore alaptare, pruncul caruia sa nu-i mai fie necesara in ciuda plasetelor sale (da, asa-i toate mamele gresesc in abordarea intarcarii, altfer ar fi asa...ca o plimbare pe faleza)

uffa..ati gasit vreo metoda de-a dilata timpul?



gazzella[flo].
eu am renuntat sa-mi mai exprim opiniile. singura persoana (in afara de sotul meu) care m-a inteles pe deplin a fost o colega de serviciu care a petrecut cativa ani in Burkina Faso si mi-a povestit ca acolo femeile isi alapteaza copiii pana la 5 ani. N-au nici suzete si nici biberoane. Evident ca replica curenta este ca acolo nu prea au de mancare asa ca n-au de ales... oricum eu am avut de ales si am ales sa le urmez exemplul:). In consecinta baietelul meu s-a intarcat singur undeva inaintea varstei de 4 ani, ca nici nu mai stiu exact, a fost atat de firesc si natural ca nu pot sa spun exact cand s-a petrecut intarcarea.


eu sunt satula de societatea prefacuta in care traiesc, eu n-am voie sa spun nimic despre mamele care nu alapteaza, dar ele isi permit sa ma ironizeze cand nu fac altceva decat sa spun ca eu mi-am alaptat baiatul timp indelungat (nu fac aluzie la fetele de pe forum, ci doar la mamicile cu care ma intalneam prin parcuri si se uitatu la mine ca la un extraterestru :) si imi explicau printre altele ca laptele nu mai are nici o valoare dupa varsta de 1 an)



#65
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 23 iulie 2008 - 21:12

Patou, al meu baiat (si nepotul imi aduc aminte) pe la virsta de 4 ani au inceput sa devina interesati in sinii mei, voiau sa ii vada, se hlizeau daca aveam ceva mai "revealing" si-n general pot sa jur ca nu se uitau la ei ca la "yey, lunch". I-am explicat chestia aia cu corpul natural...diferente...etc, dar ceva s-a schimbat atunci.



Acum revenind la alaptat, mi se pare firesc sa alaptezi in parcuri autobuze si in general oriunde vrea muschii sugarului, pentru ca se presupune ca e masa copilului si asa cum eu pot sa maninc un pateu cu ciocolata intr-o cafenea asa vrea si el acces la "pateul" lui. Cind copilul are 4 ani se presupune ca isi poate tine/cumpara singur pateul asa ca necesitatea de alaptare urgenta dispare si momentul alaptarii poate fi aminat pentru o zona mai privata. Astea fiind spuse personal nu m-as uita de doua ori la scena nici daca copilul are 5 ani ptr mine tot masa e si-n general consider ca fiecare trebuie acomodat dupa nevoile lui mai ales cind nu coincid cu ale mele. (ca fireste e usor sa ii acomodezi pe altii cu aceleasi nevoi).



A



L’amore che move il sole e l’altre stelle.



Camera lui Marcu

#66
patou

patou

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 24 iulie 2008 - 00:20

Andrada, inseamna ca baiatul tau e mai precoce decat al meu [:D]

probabil ca nu m-am exprimat bine, dar eu nu am alaptat niciodata prin parcuri (cel mult in masina proprie si asta cand era foarte mic si n-aveam incotro)

#67
mihuta

mihuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.626 mesaje

Postat 24 iulie 2008 - 00:27

Totusi, de ce la cifra magica de 1 an se opresc brusc calitatile laptelui matern ? E un mister pentru mine de ce la orice varsta laptele praf care copiaza imperfect laptele de mama sau si mai hilar, laptele de vaca ar fi mai bune decat laptele de mama .



Adica bun, daca as stii ca nu mai au nevoie copiii de lapte de la 1 an, hai ca as mai zice, dar de ce sa intarc copilul si sa-i inlocuiesc laptele meu perfect cu copii imperfecte ?



Ca doar nu vorbeste nimeni de alaptat exclusiv pentru mai mult de 6 luni, nu ?



mami de Sophia



#68
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 24 iulie 2008 - 00:32

Aici nu se vorbeste de beneficiile alaptarii pe care nu le contesta nimeni.

Calitatea laptelui matern nu scade ci raportul ei cu necesitatile copilului. (anticorpi, DHA, cantitatea de colesterol...etc)

A



L’amore che move il sole e l’altre stelle.



Camera lui Marcu

#69
patou

patou

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 24 iulie 2008 - 02:59

Andrada, sper sa nu te superi pe mine dar eu iar am ceva de comentat :)
"Calitatea laptelui matern nu scade ci raportul ei cu necesitatile copilului. (anticorpi, DHA, cantitatea de colesterol...etc "

e normal ca raportul laptelui matern sa nu suplineasca necesitatile copilului, ca doar vorbim de un copil care mananca si alimente solide. de altfel nu exista nici un aliment care sa contina toate elementele de care avem nevoie.

#70
nemora

nemora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 589 mesaje

Postat 25 iulie 2008 - 13:47

parerea mea este ca cu cat e mai dependent de mama un copil mic, si mama favorizeaza acest atasament, ma refer la un atasament sanatos, cu atat mai sigur de el si mai independent va deveni ca om. totul se invata, si daca se construieste o fundatie sanatoasa, copilul va pleca in viata cu un sentiment de siguranta
la 1 an un copil este foarte mic, inca are nevoie de multe.
foarte interesant un studiu facut pe copiii din africa, cei tinuti legati de mame pana spre 2 ani si alaptati ani de zile: la ei nu exista boala psihica


Panic Questions

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - Ieri, 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

Last Blogs

  • o noua minune

    Onyoana
    - Ieri, 19:14

  • Dulapul lui bebe

    Julix94
    - Ieri, 17:39

  • Am primit geanta bebelusului

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 15:56

  • Al treilea trimestru - saptamana 28

    IonIza
    - Ieri, 15:19

  • Al doilea trimestru - saptamanile 14 - 27

    IonIza
    - Ieri, 15:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -