Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Ce deodorante ?????


275 raspunsuri la acest subiect

#271
deya

deya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.443 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 19:02

Eu m-am saturat de atata aluminiu pe care mi-l bagam in piele. Folosesc cu succes suc de lamaie, dupa dus ma sterg bine de tot la axila cu prosopul, apoi aplic sucul de lamaie. Singura precautie e atunci cand esti proaspat epilata.... ca ustura tare. Dar efectul e garantat, cel putin la mine. Merg si la sport si nu miroase. Transpir, dar nu miroase. Si efectul tine 1-2-3 zile, chiar daca faci dus.

Si cum faci?ai mereu lamai?sau pastrezi intr-un recipient?



#272
Glicina

Glicina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 03 iunie 2014 - 21:11

Eu mi-am mesterit singura un deodorant f eficace: 3 lingurite de talc, 3 lingurite de bicarbonat alimentar, o lingura ulei de cocos, 10-20 picaturi ulei esential (de care am prin casa), amestec totul cu mare voie buna, uleiul de cocos se topeste si numai bine ca devine o pasta destul de fluida, cat s-o torn intr-un recipient salvat de la un deodorant de pe vremuri. Las la odihnit/intarit/ spuneti-i cum vreti intr-un loc racoros. Si gata. Il folosesc dimineata dupa dus si seara sunt bine merci, nu miros, nu patez hainele, nu nimic. Si ma tine destul de mult, ca nu-i nevoie sa folosesc prea mult. Reteta n-am inventat-o eu, tot de pe undeva de pe net am pescuit-o, sa fie sanatoasa persoana care-a postat-o! Iar ingredientele le cumpar din farmacie si din magazine cu produse bio.



#273
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 04 iunie 2014 - 10:13

glicina, gasisem la un moment dat pe net informatia cum ca bicarbonatul alimentar contine aluminiu.

si ca ar exista varianta fara aluminiu, mai greu de procurat/gasit.



#274
floaredemac

floaredemac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.675 mesaje

Postat 10 iunie 2014 - 15:25

scuze pt raspunsul cu intarziere. Da, am mereu cate o lamaie-doua in casa. Daca tii la frigider dupa ce o tai, o poti pastra cca o saptamana. La o axila storci doar cca o lingurita, maxim, deci e destul de economic acest "deodorant". Am observat ca atunci cand sunt la menstruatie trebuie dat mai des, cred ca hormonii sunt de vina. 



#275
AndreeaNe

AndreeaNe
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 09 noiembrie 2021 - 17:17

Buna, pe mine ma intereseaza un deodorant eficient pentru copil, pentru ca efectiv pute cand se intoarce de la scoala sau de sport. L-am dat cu al meu care culmea, pe mine ma protejeaza si o zi si pe el nici macar o ora. O avea o alta problema, ceva hormonal?

Mai are cineva aceasta problema? 



#276
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 09 noiembrie 2021 - 19:14

Cristal de alaun. De când fetita mea a intrat la pubertate și a început să-i miroasă transpirația, folosește numai acest cristal. Noi (adică și eu) îl folosim pe cel marca Balea din magazinele DM.

Dar ca să aibă efectul dorit, axilele trebuie rase, cristalul se aplica pe pielea umeda imediat după dus/spălare axile, cu mișcări de du-te/vino, făcând minim 20-30 de treceri pe piele, astfel încât sa se formeze o pelicula protectoare pe suprafața pielii (nu știu dacă explic cum trebuie). Cristalul de alaun are rolul de a inhiba înmulțirea bacteriilor care produc mirosul neplăcut de transpirație. Aplicat corect, alături de o igiena corespunzătoare, are efect pe toată durata zilei, adică transpirația nu mai miroase. În plus, nu pătează și nu imbacseste hainele, asa cum fac antiperspirantele clasice. 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -