Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Ce deodorante ?????


275 raspunsuri la acest subiect

#251
Allure

Allure

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 21 aprilie 2013 - 05:41

Citat:
citat din mesajul lui carolinah

Allure, uleiul de cocos se poate folosi ca deodorant? Really? Si nu mirosi dupa el? Ca eu (si din pacate si fiica-mea la fel) miros dupa f multe deodorante normale, cred ca dupa uleiul ala as puti de-a dreptul:(

Caro


banuiesc ca depinde...de persoana. eu nu ma imput prea tare de obicei...rar cind miros nitel la subrat, de obicei in anumite zile cu ceva furtuna hormonala.
in rest nici daca bag nasul la subrat nu detectez nimic.
uleiul de cocos e antibacterial, antifungal, antimicrobial,etc.

cel mai sigur e sa incercati... asa aflati daca va merge metoda.


"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*"*

“ True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet. "

"To achieve anything in life, you need to believe that you're worth it."




#252
Margareta_M

Margareta_M
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 22 aprilie 2013 - 20:07

si eu am o mare problema legata de aceste deodorante cu aluminiu, mai ales ca in ultima perioada am simtit o oarece suturime la sani care se amplifica pe zi ce trece. la doctor mi-au spus ca nu ar fi nimic grav...insa nu cred ca este normal sa ma usture sanii fara sa fac nimic.
oare putem sa luam o initiativa in acest sens? putem sa anuntam cumva producatorii ca noi nu vrem sa ne mai expunem la astfel de riscuri si daca totusi ei traiesc din banii nostrii ca ar fi cazul sa faca ceva?
am descoperit zilele astea o pagina pe Facebook unde niste oameni zic..sa incercam sa facem ceva si sa fim un fel de voce a poporului in fata producatorilor. credeti ca o sa functioneze o astfel de actiune? va dau un link mai jos si astept parerea voastra. eu m-as baga dar sunt in dubii: https://www.facebook.../CeSiCum?ref=hl

#253
Alice12

Alice12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 23 aprilie 2013 - 06:28

Astazi am folosit uleiul de cocos si a fost perfect. Nici urma de transpiratie. Merci Allure!

Eu foloseam deodorantele sotului de la Chanel pentru ca ma gandeam ca alea nu sunt antiperspirante ci numai deodorante si n-ar trebui sa contina aluminiu dar n-am verificat niciodata ingredientele pt ca nu erau pe ambalaj.

#254
Allure

Allure

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 27 aprilie 2013 - 16:48

pai Chanel e si ala plin de chimicale ce se absorb prin piele chiar daca nu e antiperspirant

 

o alta varianta este bulgarele de sare naturala aplicat pe pielea umeda sau baking soda (fara aluminiu!); amindoua vor impiedica inmultirea bacteriilor care dau mirosul neplacut la subrat.

 

ma uimieste cite femei inca folosesc antiperspirantele si deodorantele pline de substante periculoase! si numarul cancerelor de san e in crestere  [bang]



#255
TeoTeutza

TeoTeutza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 02 mai 2013 - 12:08

Deodorantele de la Amway au aluminiu. Cele de la Forever nu au, dar nu sunt bune, eu am dat banii degeaba pe cel de la Forever pt ca eu transpir mult si la mine nu are efect.L-am gratis la o prietena. Acum folosesc Vichy, cel de 48 H cu toate ca are aluminiu. Exista unul de la Vichy si fara aluminiu, dar pentru mine nu e bun ca l-am avut si pe acela. Nu stiu cand alaptez ce o sa fac pentru ca este in toiul verii.



#256
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 02 mai 2013 - 19:29

Cand o sa se descopere cauzalitatea intre folosirea acestor produse si cancer, o sa fie interzise. Pana atunci, raman doar pure supozitii.

 

Sigur ca e bine sa fii prudent, mai bine sa nu le folosesti, daca ai alternative la fel de bune. Dar daca nu ai...treaba ta ce alegi pana la urma.



#257
Allure

Allure

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 21 mai 2013 - 00:08

Cand o sa se descopere cauzalitatea intre folosirea acestor produse si cancer, o sa fie interzise. Pana atunci, raman doar pure supozitii. ...

 

...treaba ta ce alegi pana la urma

 

 

prefer sa-mi pazesc blana inainte sa mi-o manince lupii. tu daca doresti, poti sa le folosesti pe alea chimice pina cind se va dovedi cauzalitatea  [alcool] ...ca doar e treaba ta ce alegi pina la urma.



#258
geta_florina

geta_florina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 628 mesaje

Postat 21 mai 2013 - 08:51

la subiect...

 

de multa vreme incerc tot felul de deodorante fara saruri de aluminiu, cat mai naturale posibil, dar nu prea am fost multumita de ele. Ultimele 2 - Vichy si Avene - au fost mai bune, dar nu suficient. Acum am descoperit deodorantul stick La Roche Posay tot asa fara aluminiu, alcool si parabeni de care in sfarsit sunt multumita. Deja imi pierdusem speranta sa mai gasesc vreun deodorant fara aluminiu care sa tina. Am citit ca, contine zinc, asta nu stiu cat de sanatos sau nociv este, eu sper ca e ok.

   Allure, am o intrebare referitoare la uleiul de cocos: intra greu in piele? adica iti ia mult timp sa te faci cu el, inainte de a te putea imbraca?

merci.

 

Geta



#259
Allure

Allure

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 21 mai 2013 - 13:39

Geta, nu...citeva secunde si gata. Pielea ramine hidratata dar nu grasa, nu mi s-a luat pe haine.

Se mai poate folosi si bicarbonatul de sodiu (aluminum free) in combinatie cu apa dar mie mi-e lene sa stau sa combin...



#260
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 26 mai 2013 - 18:47

Hm, am inceput sa caut remedii pentru transpiratia excesiva.... Am folosit tot felul de deodorante, si cu aluminiu si fara. Cu cele fara aluminiu e mult mai nasol decat la cele care au.  Asa ca, daca tot transpir rau de tot si cu unul si cu celalalt am sa incerc si variante alternative, ca cea cu uleiul de cocos (desi, numai gandul de ulei - vara, imi face "yach!") sau cu pastile de salvie si bicarbonat de sodiu. E acelasi bicarbonat alimentar? Sau se gaseste in alta varianta?




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -