Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Ce deodorante ?????


275 raspunsuri la acest subiect

#261
Allure

Allure

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 01 iunie 2013 - 00:18

da, bicarbonat alimentar (din cel fara aluminiu!)

mai merge si cu sare la fel...

 

daca mergi la doctor cum spuneai la alt topic, te sfatuiesc sa nu faci nimic care sa blocheze transpiratia (gen botox sau alte proceduri - mai e una chirurgicala)

 

transpiratia aia elimina toxinele din zona sanului - este important ca ele sa iasa afara!

mai bine fleasca de transpiratie decit cu alte probleme de sanatate. 



#262
giulya

giulya
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 02 iunie 2013 - 08:12

Am tot citit despre piatra de Alaun... ati incercat? da rezultate?



#263
Allure

Allure

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 02 iunie 2013 - 23:23

alaun = potasium alum (aluminiu adica)

deci nu.



#264
MadalinaV

MadalinaV

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 28 iunie 2013 - 15:26

Eu folosesc piatra de alaun de ceva vreme si este excelenta. Este formata din molecule de dimensiuni mai mari, ce nu pot patrunde si bloca porii. Cu alte cuvinte, nu stopeaza procesul natural de transpiratie.

Dar elimina mirosul :) eu am alergat si am mers pe munte, am transpirat foarte tare. Din punctul meu de vedere, este cel mai eficient deodorant care exista in momentul acesta (exceptand antiperspirantele care contin o gramada de substante toxice)



#265
Jody

Jody

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 08 iulie 2013 - 21:23

Si eu folosesc piatra de alaun si sunt multumita.

#266
Elfishorella

Elfishorella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 123 mesaje

Postat 21 martie 2014 - 11:53

Am inceput sa ma informez si eu despre deodorantele mai putin nocive. Printre diverse pareri, am descoperit ca multi adopta folosirea pietrei de alaun. Cu toate acestea, si in cazul acestei pietre de alaun sunt sceptica deoarece este un compus al unor saruri de aluminiu, tocmai acei compusi care se considera ca produc cancer. Oare ma insel? Ma lamureste si pe mine cineva care are niste studii mai temeinice de chimie?

Iata si o sursa, des citata, de unde am luat definitia alaunului, intrucat nu am gasit ceva mai stiintific, relatat pe intelesul tuturor:

 

http://ro.wikipedia.org/wiki/Alaun

 

"Alaunul (lat. alumen, franc. alun, engl. alum) este un sulfat dublu al unui metal monovalent și al unui metal trivalent. În trecut, era considerat alaun numai forma cristalină hidratată a sărurilor duble de potasiu și aluminiu ( sulfatul dublu de aluminiu și potasiu KAl(SO4)2*12H2O ) legat de 12 molecule de apă.

Mai nou denumirea de alaun se referă la sărurile de amoniu cu aluminiu, ca și la toate legăturile duble de sulfați de aluminiu, potasiu, și alte metale dintre care cel mai frecvent este cromul, după formula generală MIMIII(SO4)2 unde MI reprezintă cationii metalelor alcaline monovalente cu excepția litiului și taliului, iar MIII reprezintă metalele alcaline trivalente, cele mai frecvente fiind metalele aluminiu, crom și fier.

Alaunele cristalizează frecvent în sistemul cubic, sub formă de octaedri.

Utilizare

Alaunul are o utilizare largă, unde însă accentul este axat pe proprietatea sulfatului de aluminiu. Utilizări mai impotante sunt în:

  • Industria hârtiei ca adeziv
  • Industria de prelucrare a pieilor în tăbăcării cu rolul de albire
  • In tipografii, la procesul de fixare a unor coloranți extrași din plante
  • In industria textilă la prelucrarea țesăturilor impermeabile
  • La fixarea uleiului în procesul de curățire a apei, sau altor fluide
  • La producerea creioanelor de oprirea sângerării după bărbierit, sau ca deodorant
  • Folosit ca îngrășământ al unor flori de grădină (ex. Hortenzii)
  • In Tailanda e folosit în procesul de epurare a apei, prin legarea elementelor în suspensie"

 

Deci, e oare acest deodorant natural sau nu? Va rog sa nu interpretati intrebarea ca avand o tenta malitioasa. Nu, in niciun caz nu acesta este scopul meu. Pur si simplu nu-mi dau seama daca aceasta piatra de alaun este intr-adevar sanatoasa sau nu.

 

 

 

 

 



#267
Merida11

Merida11
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 14 aprilie 2014 - 16:45

Si eu folosesc tot antiperspirantul Lady Speed Stick cu parfum de liliac sau de frezie salbatica si deodorantul C-THRU pearl garden, dar recunosc ca pana acum nu m-am uitat cu atentie la ingredientele mentionate pe recipiente si nu m-am gandit serios la posibilitatea ca nodulii mei la san sa aiba legatura cu parabenii sau aluminiul continute de aceste produse cosmetice. Sunt multumita de ele si le consider eficiente fiindca obisnuiam sa transpir abundent in timpul verii, chiar si palmele fiindu-mi lac de apa.

 

Pentru picioare am folosit la un moment dat o crema antiperspiranta de la Vichy, care chiar avea efecte benefice, insa nu mai pastrez ambalajul si nu stiu daca avea substante nocive prin ea. M-ati pus pe ganduri, fetelor! Trebuie sa mai dau o tura pe la Plafar si sa vad ce produse naturiste au mai aparut pe piata. Stiu ca salvia era recomandata in astfel de cazuri.



#268
Myhaella

Myhaella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 338 mesaje

Postat 24 aprilie 2014 - 11:33

Ce părere aveţi despre ingredientele acestui deodorant? Recunosc, nu am citit tot din urma.
http://www.vivawoman...l-on-deodorant/

#269
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 11 mai 2014 - 10:04

Edit: Postat la subiect gresit. 


Editat de ab5174, 11 mai 2014 - 10:04 .


#270
floaredemac

floaredemac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.675 mesaje

Postat 27 mai 2014 - 10:48

Eu m-am saturat de atata aluminiu pe care mi-l bagam in piele. Folosesc cu succes suc de lamaie, dupa dus ma sterg bine de tot la axila cu prosopul, apoi aplic sucul de lamaie. Singura precautie e atunci cand esti proaspat epilata.... ca ustura tare. Dar efectul e garantat, cel putin la mine. Merg si la sport si nu miroase. Transpir, dar nu miroase. Si efectul tine 1-2-3 zile, chiar daca faci dus.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -