Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Copii bilingvi, trilingvi...


55 raspunsuri la acest subiect

#11
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 15 octombrie 2004 - 20:47

La noi in casa se vorbesc... trei limbi: io cu Malina vorbim romana, Malina cu sotzu- dialectul, pe care eu nu-l pot vorbi deloc, noi trei impreuna vorbim hochdeutsch. Si la ea a fost dificil, a venit in Elvetia cand avea deja 9 ani si n-a fost ushor. Daca mici fiind invatza fara sa remarce o limba straina, la 9 ani tre sa munceasca, nu gluma. Si n-ai incotro: la scoala se preda germana clasica, iar copiii vorbesc dialectul.

Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

#12
Laura B

Laura B

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.050 mesaje

Postat 15 octombrie 2004 - 22:14

V-am citit si oarecum m-am mai linistit si eu. De fapt pe mine m-a bagat la idei medicul de familie, cand mi-a spus ca daca in urmatoarele doua luni Diana nu incepe sa lege doua cuvinte (de genul "da apa"), sa mergem din nou la el ca sa vedem ce e de facut. In plus, de fiecare daca cand vorbesc cu mama, adica destul de des, sunt presata cu intrebarea "Ce mai spune nou Diana?"



La un an si 7 luni fata mea stie pana in 20 de cuvinte, unele in romana altele in engleza. De inteles intelege mult mai multe (desi, cum nu prea asculta, uneori ma intreb daca chiar intelege ce-i spun [bang] ). Pe "limba ei" insa, ii merge toata ziua gurita. In casa, noi vorbim numai limba romana. Afara aude engleza. De cand merge la day care a inceput sa auda si cuvinte in limba greaca. Cred ca se simte ca in turnul lui Babel! [:D]



Acum va intreb pe voi: cand credeti ca ar trebui de fapt sa ma ingrijoreze problema vorbitului?



[flo]



Laura

Poze noi

#13
mimitete

mimitete

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 471 mesaje

Postat 15 octombrie 2004 - 22:30

quote:
Originally posted by Laura B
V-am citit si oarecum m-am mai linistit si eu. De fapt pe mine m-a bagat la idei medicul de familie, cand mi-a spus ca daca in urmatoarele doua luni Diana nu incepe sa lege doua cuvinte (de genul "da apa"), sa mergem din nou la el ca sa vedem ce e de facut. In plus, de fiecare daca cand vorbesc cu mama, adica destul de des, sunt presata cu intrebarea "Ce mai spune nou Diana?"La un an si 7 luni fata mea stie pana in 20 de cuvinte, unele in romana altele in engleza. De inteles intelege mult mai multe (desi, cum nu prea asculta, uneori ma intreb daca chiar intelege ce-i spun [bang] ). Pe "limba ei" insa, ii merge toata ziua gurita. In casa, noi vorbim numai limba romana. Afara aude engleza. De cand merge la day care a inceput sa auda si cuvinte in limba greaca. Cred ca se simte ca in turnul lui Babel! [:D]Acum va intreb pe voi: cand credeti ca ar trebui de fapt sa ma ingrijoreze problema vorbitului?[flo]LauraPoze noi
Nu cred ca trebuie sa-ti faci griji inainte de 2 ani si jumate - 3 ani. Eu zic ca isi va da repede drumul si cred ca va fi in engleza mai intii.Copiii mei sint expusi zilnic la 3 limbi (franceza este limba lor "materna", engleza o inteleg si cea mare o si vorbeste f bine si romana o inteleg dar de vorbit e mai greu. Nici nu fac mare efort nici ei nici noi dar se straduie cind e sa vorbeasca cu bunicii caci nu au incotr-o...Si mie mi s-a parut ca fetita mea (acum are 7 ani jumate) a vorbit mai tirziu decit ceilalti copii desi cei de la gradinita imi spuneau ca ii turuie gura dar acasa nu spunea prea multe caci noi ne adresam ei in romana. M-am asteptat ca si baiatul meu sa vorbeasca tot ceva mai tirziu dar la el a fost invers, a inceput sa vorbeasca f bine de mic dar intelege mult mai putina romana si e expus mai tot timpul la franceza si engleza caci sora cea mare ii vorbeste numai in franceza (si in engleza cind vrea sa-l siciie :-))Mihaela

#14
Nora

Nora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 905 mesaje

Postat 18 octombrie 2004 - 16:27

Multumesc tuturor pentru raspunsuri[flo]!

Karmen, Craluca, pentru mine principala problema e Victor. Inteleg ca e relativ normala o usoara intarziere in limbaj, dar ce pot face eu mai mult ca sa-l ajut? Exercitii speciale de pronuntie? Daca Victor ar fi vorbit bine romana cand a inceput sa mearga la gradinita, as fi fost mult mai linistita, dar el are si acum dificultati de pronuntie( si blocaje in comunicare) si atunci ma intreb, cu franceza in cap toata ziulica, cum sa-l ajut si cu romana? Pe de-o parte, trebuie sa-i spun cuvinte in franceza, ca sa-l ajut sa se adapteze mai usor la gradi', iar pe de alta parte trebuie sa-i consolidez limba romana!!! Cu Andrei nu am avut problema asta, el vorbea perfect romaneste la 3 ani can s-a dus la gradi'.

Mik, daca tu vrei sa vorbeasca romana, cred ca trebuie sa insisti mai mult, eventual tu sa vorbesti cu copiii numai romaneste. Altfel, o s-o piarda cu totul cand vor mai creste. Eu sunt incantata ca Andrei prinde si cuvintele in engleza, doar ca ma gandeam ca 4 limbi ii pun "creierul pe moate". Pentru el pare haios, nu-i deloc stresat.

Vikinga, Iren, Alba Iulia, asta da amalgam de limbi[alcool]! Copilasii vostri sunt inca micuti, poate discutia asta va ajuta sa nu va stresati peste cateva luni din aceleasi motive[;)]

Alina, merci, eu am incredere in copiii mei, as vrea doar sa-i ajut cat pot de mult!

Sinziana, Mamica dulce, noi le vorbim copiilor doar romaneste, dar le mai si citim in franceza, invatam poezioare, in ideea de a-i ajuta pentru gradi.

Ocebine, Mimitete, adevarul e ca, pe termen lung, mie romana mi se pare cel mai in pericol, sa nu-mi vina intr-o buna zi acasa hotarati sa vorbeasca doar franceza, pentru a fi ca si alti copii de la scoala!!!

Lorelei, sunt convinsa ca-i mai greu cand sunt mari, succes!

Laura, fii linistita, e inca prea micuta si asta cu medicul de familie care da ultimatumuri...

Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001)
poze noi la http://community.web...user/noracosmin

#15
bubu

bubu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 19 octombrie 2004 - 06:50

Ma alatur si eu la mamicile cu copii trilingi.
Melany are 3 ani si o luna. Pina la un an jumate am vorbit cu ea, eu numai in roamneste, sotul mai vorbea si in engleza,iar eu cu sotul vorbeam numai in engleza. Cum am vazut ca nu spune doar mama, tata si cam atit, am inceput sa vorbim numai roamneste. Am uitat sa metionez ca pe strada auzea doar japoneza. De la 2 ani merge la camin unde vorbeste japoneza. Cum in primele luni nu dormea la camin, venea la 4 de la camin si cel tirziu la 6 dormea pina dimineata cind mergea din nou la camin. S-a acomodat foarte repede. Acum vorbeste 80% japoneza, eu tot cuntinui sa ii vorbesc in romaneste. Se uita la desene anumate in enlgeza, dar nu stiu cit intelege. Eugleza acum o folosim doar eu cu sotul cind vrem ca ea sa nu inteleaga. Cind ma gindesc ca la anul, sa dea Domnul, ne vom muta in Montreal si ii voi mai impuia capul si cu franceza ma speri.
Brian inca e mic, asa ca aude numai roamneste de la mine si sot si japoneza de la Melany. El parca incepe sa vorbeasca mai repede.
Am uitat sa mentionez ca nici eu nu am vorbit mai repede de 2 ani.


Melany, Melany(3 ani) si Brian(31.10.2003)

#16
vikinga

vikinga

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.892 mesaje

Postat 19 octombrie 2004 - 17:47

Aoleoo Bubu nici la tine nu e usor deloc[alcool]. Mai ales pentru Melany chiar e complicata treaba.

Vikinga& bb Aldo
http://community.web...user/vikinga109


#17
mamamariana

mamamariana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 95 mesaje

Postat 19 octombrie 2004 - 19:34

Haideti sa ma plang si eu... Am doua fete. Cea mare are 14 ani si e deja trilingva. Vorbeste engleza la perfectie, romana acceptabil (nu discut scris/citit) si thai destul de bine (aici le are si cu scris/citit. Scoala e in engleza si thai e limba "straina" invatata la scoala. Acu a inceput si franceza de anul asta...
Cea mica (19 luni) e "vai de capul ei". Noi ii vorbim in romaneste (mami si tati), sora romaneste si engleza, nany e burmeza si desi ii aduc aminte de n ori pe zi sa vorbeasca thai cu Emi mai uita.... si ii mai trage niste burmisme. Servitoarea e thailandeza si e si f. vorbareata, asa ca ii turuie pe thai cel putin o ora pe zi. La gradinita, totul e in engleza - doar asistentele mai stiu thai dar nu au voie sa vorbeasca decat in situatii de urgenta. Deci, daca numaram: romaneste, burmeza (asta mai putin - poate ca nici nu ar trebui sa o socotesc), thai si engleza. Afara aude thai, la tv engleza.
Si acu, bomba e ca in curand ne vom muta in Canada (Quebec) unde tre' sa invete franceza. Stau si ma gandesc... ce sa ii scot? Ma gandesc si eu ca o mama - totusi sa nu o zapacesc cu totul.
De vorbit vorbeste (cat poate vorbi un bb de 19 luni) romaneste si thai dar intelege si engleza.
Am citit undeva - nu mai tin minte unde, era acu multi ani in urma - ca un bb poate duce la bun sfarsit 7 limbi. Asa ca mai veniti cu vreo 2-3 aici la noi...
Nora, eu zic ca nu ai de ce sa iti faci griji. Baietii tai vor vorbi curand 2 limbi la perfectie si vor rupe si din a treia... Lasa-i incetisor, nu ii forta, totul se rezolva cu timpul. In ceea ce priveste Victor, nu-ti fa nici o grija. Si eu am fost inebunita cu cea mare ca nu spunea multe litere in cuvinte si am dus-o la logoped cand avea vreo 2 ani jumatate. Mie mi-a spus logopedul ala asa: la varsta de 5 ani copilul trebuie sa vorbeasca la fel ca un adult in limita vocabularului. Cuvintele noi si mai grele le va putea repeta insa atunci cand va trebui sa le foloseasca va mai intampina greutati. Pana la 5 ani, fiecare vorbeste cum aude in casa sau in cercul in care se invarte si cum poate.
Chestia pe care o zici tu Laura B, nu am auzit-o niciodata... stiu copii care au inceput efectiv sa vorbeasca mai tarziu, chiar dupa 2 ani. Ioana mea a inceput sa vorbeasca SIGUR dupa 1 an si 10 luni (atunci am dat-o la gradinita si stiu ca zicea max. 10 cuvinte si nu le lega nicicum) si uite ca acu vrea sa invete a patra limba. NU mi se pare normal ce zice dr. ala...
Va mai urmaresc - si pe mine ma intereseaza subiectul si mai ales exemple. Nu pentru comparatie in nici un caz...
Numai bine,
Mamamariana


#18
pika-pika

pika-pika

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 225 mesaje

Postat 20 octombrie 2004 - 11:02

Buna fetelor!!![flo]Hai ca v-am vazut pe voi si m-am mai linistit si eu.Noi suntem la faza incercat sa facem un bb,dar eu mereu mi-am pus problema asta a copilului trilingv.Noi locuim in Japonia.Tatal peruvian,eu romanaca.Eu o sa vorbesc cu copilul in romana dar toti prietenii nostri sunt peruvieni,nu stiu de unde va auzi el romana...Pana va merge la gradinita va auzi numai spaniola si de la mine si cele 2-3 prietene ale mele romana.La gradinita va trebui sa invete japoneza.Acum ca v-am citit mesajele m-am linistit.Nu mai ramane decat sa vina bb-ul.Tineti-mi pumnii![:)]
Din ce am vazut eu pe la copii prietenilor nostri,toti vorbesc tarzior in comparatie cu copii romani din Romania.Dar ce mi s-a parut ciudat,ca sa zic asa,la unii din copiii de aici cu parinti din tari diferite ca toti inteleg 2 limbi dar raspund numai intr-o limba la 3-4 ani.Acum nu stiu daca este limba pe care o aud cel mai des...


Andromeda

#19
Nora

Nora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 905 mesaje

Postat 22 octombrie 2004 - 12:07

quote:
Originally posted by mamamariana

Nora, eu zic ca nu ai de ce sa iti faci griji. Baietii tai vor vorbi curand 2 limbi la perfectie si vor rupe si din a treia... Lasa-i incetisor, nu ii forta, totul se rezolva cu timpul. In ceea ce priveste Victor, nu-ti fa nici o grija. Si eu am fost inebunita cu cea mare ca nu spunea multe litere in cuvinte si am dus-o la logoped cand avea vreo 2 ani jumatate. Mie mi-a spus logopedul ala asa: la varsta de 5 ani copilul trebuie sa vorbeasca la fel ca un adult in limita vocabularului. Cuvintele noi si mai grele le va putea repeta insa atunci cand va trebui sa le foloseasca va mai intampina greutati. Pana la 5 ani, fiecare vorbeste cum aude in casa sau in cercul in care se invarte si cum poate.
...
Numai bine,
Mamamariana

Merci Mariana, adevarul e ca Victor face progrese, asta ma linisteste. Nu e un progres super rapid, dar e cert ca vorbeste mult mai bine decat acum cateva luni. O problema pare a fi si faptul ca vorbeste prea repede, oare gandeste mai repede decat poate vorbi si de aici pronuntia defectuoasa?

Haios este ca imediat cum e intrebat ceva in franceza, raspunde prin cuvinte simple, tot in franceza. Ex: "Bonjour, Victor, ça va ?" "Oui, ça va !"

Succest tuturor!


Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001)
poze noi la http://community.web...user/noracosmin

#20
naomi_ioana

naomi_ioana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 211 mesaje

Postat 07 decembrie 2004 - 15:48



Interesant subiect,azi l-am descoperit[:D],poate mai scrieti experiente de-a voastre .Bb mea e mica,are aproape cinci luni,dar tare sunt curioasa cum se va descurca cand va incepe sa vorbeasca.

Anca [mamica] Naomi Ioana(22.07.04)[fetita]

http://community.web...ser/naomi_ioana


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -