Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce sinteti atei (3)


139 raspunsuri la acest subiect

#31
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 18:02

Lil, cred c-a vrut sa spuna ca e mai simplu pt un credincios sa explice morala, dpdv reguli religioase ce trebuiesc resptectate intru Dumnezeire.








Sabina si [hippi] Sofia Galagia







Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.



#32
lilanda

lilanda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.366 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 18:20

Pai asta zic si io...ca n-avem acelasi punct de referinta, daca vorbim de morala religioasa si nu de cea a societatii in care traim (care din fericire pentru noi, este una laica). Adica setul ala de principii si regului religioase care trebuie respectate intru Dumnezeire (de exemplu), nu concide cu setul de reguli ale societatii, cele doua "morale" nu se suprapun exact. Cu alte cuvinte eu daca nu tin post sau nu merg la biserica sint amorala???



pozulici si calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

#33
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 18:33

cred ca in exemplul dat de tine nu poti fi considerata amorala nici macar de catre biserica[:D]




If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.[flo]

#34
myrrha

myrrha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 18:34

hai s-o iau intii abrupt, pt Xenocid: Daca nu exista ordine, nici Dumnezeu, deci totul e intimplator, de ce nu comit acte de imoralitate, ce anume ma impiedica?
Cum separati voi morala laica de cea religioasa?
Stiu ca suna sinistru subiectul prin conotatii (cine nu-si aminteste istorica intilnire Iliescu/Constantinescu in '96), dar nu vreau decit sa inteleg care e mecanismul moralei laice, cum spui tu Lilanda.
[Eu sint convinsa ca daca nu tii post nu esti mai putin morala. Postul e o forma de asceza individuala, prin care devii mai bun, pentru ca te controlezi, nu e moral in sine; prin morala inteleg conduita in relatia cu ceilalti, in conformitate cu anumite principii.]

#35
adrienne12

adrienne12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 804 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 18:48

Asta e chiar o intrebare simpla. Sint morala pt. ca cred cu in oameni. Si mai cred ca oamenii sint in esenta buni.




#36
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 19:08

Una e sa crezi ca drumul tau e calea cea buna si sa o propavaduiesti si ofensiv sa o pui in discutie pe al celorlalti.

Intelesesem eu ca scopul discutiei nu era natura ortodoxilor (daca ar citi mai mult Steinhard...poate unirea n-ar mai parea o asa mezalianta), sau a ateilor (ciudata alegerea asocierii dintre umanisti-credinciosi Constantinescu, atei liber cugetatori Iliescu).

De ex eu cred ca abilitatea de a nu-ti judeca semenii nu tine de natura religioasa...Si mai sint altele fara suparare[asia]

Mai avem de discutat daca religia isi alege poporul (omul) sau omul religia, o sa ma intorc dupa lunch sa-i raspund si lui Doruletz,

A





L’amore che move il sole e l’altre stelle.



Camera lui Marcu

#37
adrienne12

adrienne12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 804 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 19:10

Eu cred ca omul isi alege religia.
As avea si eu o intrebare, daca nu se supara myrrha. Sa presupunem ca D-zeu exista si e crestin. Sa presupunem ca Dalai Lama si Geroge bush mor si ajung la poarta raiului. Cine va fi lasat sa intre: Bush care a dus o viata de petreceri si alcool in tinerete si dupa ce a devenit credincios a dus razboaie care au produs multa suferinta, sau dalai lama care nu a crezut in crestinism dar a fost om bun si a facut bine toata viata? Niciunul sau Bush pt. credinta lui? Si daca imi spuneti bush nu vi se pare ce e nedrept? Si daca nu vi se pare nedrept, cum functioneaza mecanismul acesta de redemption, pacatuiesc dar ma caiesc mai tirziu si D-zeu ma iarta => am locul meu in rai. Mie mi se pare clar un mecanism inventat de om pt. ca sa mai poata pacatui din cind in cind.





#38
lilanda

lilanda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.366 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 19:13

quote:
Originally posted by adrienne12
Sint morala pt. ca cred cu in oameni.
Excelent raspuns. "Obiectul" moralei laice este omul in mod direct....si asta nu pentru ca mi-o cere Dumnezeu, Allah sau Budha..pozulici si calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

#39
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 19:25

Lil, da, si cea religioasa e centrata pe viata de dupa...



eu n-as alatura umanismul credinciosului.cel putin crestinul nu se are pe sine ca scop(umanism in sunsul renascentist)ci pe Dumnezeu.












Sabina si [hippi] Sofia Galagia







Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.



#40
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 19:28

adrienne eu zic ca ideea mantuirii este ca Dumnezeu judeca motivatiile noastre. Ca eu pot sa mor si maine si sa nu mai am timp sa ma caiesc daca mi-am propus sa duc o viata destrabalata si sa-mi amintesc de Dumnezeu la sfarsitul vietii. Dumnezeu da mantuirea celor care i-au inteles caracterul si se poarta ca atare. Cred ca e o mare falsitate sa afirme cineva ca numai o singura biserica va fi mantuita. Viata vesnica este oferita in mod individual si nu poti fi mantuit doar pentru ca te numesti crestin. Asta totusi nu exclude faptul ca e datoria mea, ca si crestin sa caut credinta care ma duce cel mai aproape de Dumnezeu si respecta Scriptura.


If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.[flo]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -