Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce sinteti atei (3)


139 raspunsuri la acest subiect

#131
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 14:28

quote:
Originally posted by annie_xtreme



Recunosc, am avut o perioada cand am dorit sa cred. Si mai ales sa practic. Dar atitudini in genul Irinei (si nu neg ca are dreptate) "nu te poti mantui cu jumatati de masura" m au descurajat.

Cum s a mai spus pe aici (si mi se pare absolut corect)- trebuie sa crezi si sa practici. Daca vrei Salvarea, atunci respecta sacrificiul lui Iisus si poarta-te cumsecade: nu numai iubire si mila crestineasca ci si post, rugaciune regulata, mers la biserica, nu mers la biserica in zilele de ciclu, sex cu sotul numai in zilele permise, nu metode contraceptive, nu barfa la adresa preotilor, nu judecata la adresa semenilor tai ci dragoste. Autocontrol perfect. Si atunci, da, poate o sa primesti (sau o sa fii primit in) Imparatia Cerurilor.






Cine pleaca ultimu' sa stinga lumina

[alcool]Scandinavii stiu de ce








Draga Anie,postul,rugaciunea si celelalte nu sunt scopuri,ci mijloace spre induhovnicire,adica spre recapatarea asemanarii noastre cu Dumnezeu.Cu jumatati de masura nu ne putem mantui,in sensul ca nu putem alege sa practicam doar invataturile Bisericii care ne fac noua placere ,iar pe celelalte sa le dam deoparte.Toate sunt puse spre mantuire,si cu ajutorul lui Dumnezeu,incetul cu incetul,refacem in noi chipul pierdut a lui Dumnezeu,ne golim de noi insine si ne umplem de Hristos.Noi trebuie doar sa vrem,ca Dumnezeu ne da puterea de a face.Ca si crestini ortodocsi,nu cautam Raiul,ci pe Duhul Sfant.Pe El il primim in urma ostenelilor noastre,si,odata cu El,Imparatia Cerurilor.Scopul vietii crestine este de a agonisi Duh Sfant,iar postul si restul sunt doar mijloace.Nu te descuraja,Dumnezeu nu asteapta sa te schimbi peste noapte,ci doar sa pui un prim pas pe Cale,iar restul lasa-le in grija Lui.[flo]



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA





#132
tata lu Toma

tata lu Toma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 589 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 15:19

Irina.c., povestioara aia cu embrionii e draguta doar ca embrionul "ateu" e muuuuuuuuuuuuuult mai cretinel decat noi si asta ma face sa-l ignor complet.
Apai noi invocam, taman, lipsa/evidenta unui "cordon ombilical" intre noi si Dumnezeu atunci cand ne exprimam indoielile ...


_________________________
Sunt moderator dar ma tratez

#133
doruletz

doruletz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.979 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 16:19

Darael, io accept cu placere si oricand invitatia la paine cu untura, ba chiar mi-ai facut o poftaaaaaa!! Da' n-am inteles de ce ne inviti doar la lactate, o bere n-avem voie? [berica] (precizez insa ca accept invitatia cu o singura conditie: sa vorbim despre altceva decat despre religie/ateism/Paolo Coelho/etc [:)])



Andrada [cool], uite un exemplu de contrargument: si daca asta dovedeste ca de fapt Adam a fost creat din coasta Evei si nu invers?

Intrebarea ta mi-a amintit insa de un articol pe care-l citisem nu demult in presa de pe aici, se vorbea de o carte aparuta de curand si care avea un titlu in genul asta: "De ce barbatii au mameloane sau 100 de intrebari pe care ati vrut sa le puneti medicului dupa 3 pahare de Martini" (gen: "Pot sa-mi pierd lentilele de contact in cap?" [:D])

Uite ca am gasit-o aici.

N-am citit-o ca aici n-a fost tradusa inca, dar din cate am inteles da raspunsuri stiintifice unor intrebari aparent amuzante. Banuiesc deci ca explica cum e cu embriologia si evolutionismul, momentul aparitiei caracterelor sexuale etc (si poate spune si de ce embrionul uman in primele stadii de dezvoltare seamana cu embrionul de vaca dar si cu ala de salamandra?![:)])



Annie, [asia] super mesajul tau! Ceea ce spune Jocelyn e adevarat, exista religii (ex: protestantii) mai tolerante care nu-ti impun respectarea de reguli bizare. Insa asta nu inseamna ca nu ai nici o obligatie: una din ele mie mi se pare chiar restrictiva caci trebuie sa crezi in creationism (unii chiar zic ca fosilele de dinozauri ar fi fost ingropate de Satan ca sa ne amageasca) si sa crezi tot ce scrie in Biblie si in Evanghelii cu tot cu contradictiile acestora. Nu m-as hazarda sa spun ca toate comunitatile protestante (sunt foarte multe) pretind asta fidelilor lor dar, din cate stiu, pentru unele din ele cu siguranta e o obligatie.

#134
doruletz

doruletz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.979 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 16:31

quote:
Originally posted by tata lu Toma

Irina.c., povestioara aia cu embrionii e draguta doar ca embrionul "ateu" e muuuuuuuuuuuuuult mai cretinel decat noi si asta ma face sa-l ignor complet.
Apai noi invocam, taman, lipsa/evidenta unui "cordon ombilical" intre noi si Dumnezeu atunci cand ne exprimam indoielile ...
_________________________
Sunt moderator dar ma tratez


hehe tata lu' toma, pai povestioara e gresita, nu embrionii discuta intre ei ca pe aia la iesire ii asteapta o mama dar si un tata cum bine remarcase Lilanda. Deci nu poate fi vorba decat de doua ovule care palavragesc impreuna in sala de 'asteptare' (sau or fi tot cei 2 celebri spermatozoizi?! [:D])

#135
xenocid

xenocid

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.940 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 16:37

Sau ca porcul filozof de'l intreba pe altu'

"Auzi? Tu crezi ca exista viata dupa Craciun?"




*segmentation fault*

#136
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 16:42

quote:
Originally posted by annie_xtreme
Ci breh? Aia cu ciclu SIGUR e in Biblie undeva, ca femeia sa nu intre in biserica in zilele regulei ei. Si evident ca Doamne Doamne vrea sa fii cat mai "curat" - deci pe bune ca is scrise undeva toate chestiile astea. E frumos asa, ce spui tu ca toti avem dreptul la mantuire, dar nu toti crestinii gandesc ca tine. Aparent, ca sa ajungi acolo, la loc cu verdeatza, trebuie sa mergi pe un drum ceva mai greu [;)].Citeam o discutie a lui Gandacel cu Irina pe topicul cu o singura biserica (sau ala cu ortodoxismul, nu mai stiu) si ma simteam ca atunci cand ma uit la televizor la jocurile olimpice: as vrea sa pot alerga ca ei, dar nu sunt in stare. Si in plus, nu ma intereseaza podiumul, banii si medalia pentru care lupta ei. Ei fix asa e si cu mantuirea: ii admir pe cei care au atat autocontol si dragoste cat sa mearga pe calea lui Iisus, dar nu pot sa "alerg" ca ei, si nici motivatia lor nu se suprapune peste a mea.
Cine pleaca ultimu' sa stinga lumina[alcool]Scandinavii stiu de ce
Poti alerga chiar mai bine decat ei,numai ca trebuie sa sacrifici confortul si sa te pui pe antrenament.[;)]Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#137
tata lu Toma

tata lu Toma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 589 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 16:51

Doruletz, unde vazusi tu ovule de se hranesc prin cordon ombilical ... hmmm ?!

_________________________
Sunt moderator dar ma tratez

#138
roxana1974

roxana1974

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.060 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 17:29

Bai, nimic nu stitz! Era vorba de embrioni! Sic!



o bibilica, do-o bibilici, trei bibilici ... "Fiecare pasare, pe limba ei piere ..." [zz]



Serbanica

#139
doruletz

doruletz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.979 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 17:31

quote:
Originally posted by doruletz
[quote]Originally posted by tata lu Toma
Doruletz, unde vazusi tu ovule de se hranesc prin cordon ombilical ... hmmm ?!_________________________Sunt moderator dar ma tratez
eeii, si tu acuma, ce intrebari nastrusnice imi pui! pai e foarte simplu: eu cred ca exista un fel de cordon si acolo dar ca nu esti tu capabil sa-l vezi si sa-l intelegi! [:D]xeno [:-)))] [cool]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -