Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce sinteti atei (3)


139 raspunsuri la acest subiect

#111
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 01 octombrie 2005 - 10:03

quote:
Originally posted by doruletz
Catalina, imi cer scuze, n-am vrut sa jignesc dar sunt convinsa ca daca tu n-ai crede deja ca exista o viata eterna si tie ti s-ar parea la fel de naiva povestioara asta. Mi-e greu sa cred[:D] ca va convinge pe cineva care nu e deja convins mai demult si cu alte argumente.
Doruletz,motivul pentru care am postat-o(am gasit-o undeva pe net) nu a fost ca sa convinga,ci pentru ca mi s- parut foarte profunda,in ciuda naivitatii aparente.Pana la urma suntem oameni,atat de mici,atat de limitati,si totusi,nu simti,undeva acolo,in inima ta,ca viata e mai mult de atat,ca nu se poate ca totul sa fie doar biologie,ca suntem prea putin si totusi prea mult ca sa nu fim nemuritori?[flo]Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#112
lilanda

lilanda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.366 mesaje

Postat 01 octombrie 2005 - 12:39

Irina, mie, sincer, mi s-a parut interesanta povestioara ta, insa nu pot sa nu fac o mica remarca...de logica :-)). Desi speculeaza o certitudine (aceea a existentei vietii dupa nastere), vorbeste doar metaforic despre Mama, stiind bine (fiind de asemenea o certitudine) ca nu doar mama este "creatorul embrionilor"!!! Asa ca mi s-a parea fortata si lipsita de fair play, considerarea povestii drept parabola pentru subiectul nostru.



conchita, am senzatia ca te inflamezi mult prea usor, considerindu-te jignita, acolo unde nu este cazul (mai cu seama, vorbind de ultima postare a lui doruletz ). E limpede antipatia ta fata de ea, insa poate reusesti sa o mai temperezi putin (pe ea, antipatia), astfel incit, tonul discutiei sa ramina unul rezonabil...Nu de alta, insa au mai fost generalitati (chiar si din partea ta) care pot fi considerate jignitoare, insa imi place sa cred ca participantii la topicul asta au maturitatea, inteligenta si rabdarea de a se asculta unii pe altii si de a-si intelege reciproc, argumentele...



pozulici si calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

#113
doruletz

doruletz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.979 mesaje

Postat 01 octombrie 2005 - 13:49

Catalina, am inteles mai bine acuma, privim din unghiuri diferite acelasi fenomen: limitele cunoasterii umane.

irina, in functie de credinta fiecaruia unul poate vedea profunzimea parabolei, altuia i se poate parea doar o povestioara naiva. Asta e, suntem diferiti.
Insa in ceea ce priveste 'nemurirea' si viata dupa moarte, cred ca nimeni nu sustine ca nu s-a gandit la asta niciodata, ar fi o minciuna. Si asta pentru ca teama de moarte e instinctiva, exista in fiecare uman dincolo de gandirea constienta si toti cautam la un moment dat solutii, credinciosi si necredinciosi.
N-ai observat ca multi oameni care n-au fost interesati de religie devin credinciosi cand imbatranesc si se apropie de sfarsitul vietii?
E adevarat ca religiile ofera toate o frumoasa promisiune, unii aleg sa creada in ele, altii isi cauta suportul in alte parti, unii incearca sa scape de teama asta oferind un sens vietii de acum, altii poate pur si simplu o resimt mai putin. Cine a gasit metoda cea mai buna?! Din pacate nu le vom putea compara niciodata... [flo]

#114
myrrha

myrrha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 01 octombrie 2005 - 16:18

quote:
Originally posted by doruletz
E adevarat ca religiile ofera toate o frumoasa promisiune, unii aleg sa creada in ele, altii isi cauta suportul in alte parti, unii incearca sa scape de teama asta oferind un sens vietii de acum, altii poate pur si simplu o resimt mai putin. Cine a gasit metoda cea mai buna?! Din pacate nu le vom putea compara niciodata... [flo]


A alege o religie si a conferi un sens vietii de acum sint sinonime, cred. La asta foloseste o religie, si foloseste argumentul metafizic ca sa valideze sensul vietii de acum. Nu ma indoiesc insa ca sint si alte modalitati.

Apropo de asta, ma gindeam la stoici (poate va plac, eu una sint destul de fan [:D], chiar daca nu prea sint ei crestini): ei credeau in existenta materiala a sufletului/mintii/ratiunii. Si ca acest suflet e cu atit mai puternic cu cit e mai coerent. De aceea trebuie sa iti traiesti viata in conformitate cu natura (in mod esential coeziva si coerenta), si atunci cind simti ca ai ajuns la adevarata virtute, sa te sinucizi. [:D] Sa nu astepti degradarea fizica, in urma careia vine si cea a ratiunii, pentru ca atunci spiritul se va imprastia in eter, nefiind coerent, in schimb daca e plin de virtute, va supravietui dupa moartea corpului, pina la urmatoarea conflagratie universala.
Ce ziceti? Va place? [:D]


#115
lilanda

lilanda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.366 mesaje

Postat 01 octombrie 2005 - 18:13

quote:
Originally posted by myrrha

A alege o religie si a conferi un sens vietii de acum sint sinonime, cred.






Si crezi ca a gasi un sens vietii, n-ar putea insemna si altceva in afara de religie??? [:D] (ca nu inteleg la ce te-ai referit cind ai spus ca sint si alte modalitati: in afara de argumentul, metafizic sau faceai referire la sensul vietii?)



Hmmm...despre stoici; din cite imi amintesc eu, ei sustineau ca doar la prima conflagratie universala (momentul in care a fost creata lumea, focul primar) sufletul a fost daruit de Dumnezeu primului om, dupa care sufletul a inceput sa se transmita de la parinte la copil prin actul procreerii. Imi amintesc apoi de sufletele, care dupa moarte, umbla de unele singure hai-hui, pina la o noua "conflagratie", dar nu-mi amintesc insa de ideea sinuciderii pentru prezervarea sufletului...(cine-a zis-o???)

Ce nu imi place mie la stoici este refuzul de a te bucura de viata si resemnarea in fata ei...in rest, numai de bine [:)]



pozulici si calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

#116
myrrha

myrrha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 01 octombrie 2005 - 18:32

quote:
Originally posted by lilanda

quote:
Originally posted by myrrha
A alege o religie si a conferi un sens vietii de acum sint sinonime, cred.



Si crezi ca a gasi un sens vietii, n-ar putea insemna si altceva in afara de religie??? [:D] (ca nu inteleg la ce te-ai referit cind ai spus ca sint si alte modalitati: in afara de argumentul, metafizic sau faceai referire la sensul vietii?)


probabil ca exista si alte modalitati, pe care eu nu le stiu. nu uita, ca eu ma refer la religie (nu la crestinism etc) ca experienta metafizica pur si simplu.
quote:

Hmmm...despre stoici; din cite imi amintesc eu, ei sustineau ca doar la prima conflagratie universala (momentul in care a fost creata lumea, focul primar) sufletul a fost daruit de Dumnezeu primului om, dupa care sufletul a inceput sa se transmita de la parinte la copil prin actul procreerii. Imi amintesc apoi de sufletele, care dupa moarte, umbla de unele singure hai-hui, pina la o noua "conflagratie", dar nu-mi amintesc insa de ideea sinuciderii pentru prezervarea sufletului...(cine-a zis-o???)


Da, cam asa e cum spui. Pentru stoici Dumnezeu = focul = unul = binele = ordinea etc (au ei obsesia asta cu echivalarile). Dumnezeu penetreaza intreaga lume prin pneuma, suflarea divina, foc prin natura lui (am spus mai demult cum e cu impartirea lumii la greci, intre umed/rece/feminin si uscat/fierbinte/masculin). Deci zeul suprem pentru stoici si cel care penetreaza lumea/oamenii si o face divina e masculin [8D]
Teoria sinuciderii e foarte raspindita intre stoici. Apare si in fragmentele pastrate din stoicii greci, si la romani, Seneca, Marcus Aurelius, Epictet. Unii din ei au si pus-o in practica [8D]

quote:

Ce nu imi place mie la stoici este refuzul de a te bucura de viata si resemnarea in fata ei...in rest, numai de bine [:)]


Da, e refuzul bucuriei de viata pentru ca pentru ei lumea are o ordine mai putin aparenta, de sorginte spirituala si arzatoare [:D], la care trebuie sa ajungi prin virtute.
Stoicismul a ramas asociat cu resemnarea, desi teoria spune ca trebuie sa lupti ca sa atingi virtutea, prin care intri in armonie cu coeziunea cosmica. Mai degraba epicureicii puteau fi asociati cu resemnarea, ca ei nu luptau cu nimic, acceptau viata ca atare, cu resemnare [:D] Ma joc si eu cu cuvintele [flo]

#117
lilanda

lilanda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.366 mesaje

Postat 01 octombrie 2005 - 19:10

quote:
Originally posted by myrrha



Teoria sinuciderii e foarte raspindita intre stoici. Apare si in fragmentele pastrate din stoicii greci, si la romani, Seneca, Marcus Aurelius, Epictet. Unii din ei au si pus-o in practica [8D]








Stiu ca ei nu dadeau doi bani pe corpul omenesc si considerau ca nu-i nici o paguba sa te sinucizi, insa nu-mi aminteam de ideea cu "salvarea sufletelor"...[:D]

Cit despre epicureici...asa da resemnare [alcool]



pozulici si calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

#118
myrrha

myrrha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 01 octombrie 2005 - 19:38

Hihi, Lilanda, asa e cu stoicii si corpul, intr-adevar. Corpul e supus degradarii, e un ambalaj care trebuie tinut in friu de ratiune.
Se spune ca sint multe puncte comune intre stoici si crestini. Asta e una din marile diferente: crestinii valorizeaza corpul, il sfintesc.

#119
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 01 octombrie 2005 - 20:16

quote:
Originally posted by lilanda
conchita, am senzatia ca te inflamezi mult prea usor, considerindu-te jignita, acolo unde nu este cazul (mai cu seama, vorbind de ultima postare a lui doruletz ). E limpede antipatia ta fata de ea, insa poate reusesti sa o mai temperezi putin (pe ea, antipatia), astfel incit, tonul discutiei sa ramina unul rezonabil...Nu de alta, insa au mai fost generalitati (chiar si din partea ta) care pot fi considerate jignitoare, insa imi place sa cred ca participantii la topicul asta au maturitatea, inteligenta si rabdarea de a se asculta unii pe altii si de a-si intelege reciproc, argumentele...



Lilanda [asia]ai dreptate cu inflamatul, si ai dreptate ca trebuie sa ne iertam reciproc ignoranta, cand aceasta exista (ignoranta in sensul consacrat de nestiinta). nu am nici o antipatie fata de Dorulet. daca e ceva personal in toata reactia asta e frustrarea ca am venit cu sacul la pomul laudat. Doruletz avea un fan fanatic in mine inainte sa se manifeste injurios la discutia de fata. dar ai dreptate, nu foloseste nimanui ca eu incerc sa apar dreptul la credinta. cu mici exceptii, ateii sunt atei pentru ca daca ar fi credinciosi, ar fi habotnici si ignoranti. de ce mi-as lua asupra mea pacatul de a le destrama iluziile? multumesc pentru atentionare. [asia] [asia] [asia]



#120
DARAEL

DARAEL

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 956 mesaje

Postat 01 octombrie 2005 - 23:47

quote:
Originally posted by adrienne12

dragelor eu vreau sa multumesc tuturor pt. ca pt. mine e cel mai ineresant subiect de pe acest forum si am invatat multe de la voi.


Si eu care ma gandeam ca subjectul acela cu idolii, unde m-am straduit sa gasesc cele mai fascinante retete culinare, a reusit sa fie cel mai atragator [:D] !!!

Cum vad va oamenii pun multa sudoare, iubire, compasiune si intelegere in aceste subiecte, cred ca o sa ii ajute o reteta energizanta:

Ce ziceti acum despre o paine prajita usor, numai rumenita, unsa cu usturoi proaspat curatat si apoi acoperita cu un strat decent de untura..... iar la final presarata cu boia iute de ardei [pofta] ????!!!

Ca bautura fina va ofer acum la alegere: lapte proaspat, usor caldut, lapte prins natural in bol de lut, sana de Harghita din lapte integral sau cacao cu lapte......

Nu-i asa ca o sa mancati impreuna alaturi de mine, si atei, si credinciosi, si sfinti si pacatosi [:D] ???

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -