Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

De ce sinteti atei (3)


139 raspunsuri la acest subiect

#121
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 01 octombrie 2005 - 23:56

quote:
Originally posted by DARAEL
quote:
Originally posted by adrienne12
dragelor eu vreau sa multumesc tuturor pt. ca pt. mine e cel mai ineresant subiect de pe acest forum si am invatat multe de la voi.
Si eu care ma gandeam ca subjectul acela cu idolii, unde m-am straduit sa gasesc cele mai fascinante retete culinare, a reusit sa fie cel mai atragator [:D] !!!Cum vad va oamenii pun multa sudoare, iubire, compasiune si intelegere in aceste subiecte, cred ca o sa ii ajute o reteta energizanta:Ce ziceti acum despre o paine prajita usor, numai rumenita, unsa cu usturoi proaspat curatat si apoi acoperita cu un strat decent de untura..... iar la final presarata cu boia iute de ardei [pofta] ????!!!Ca bautura fina va ofer acum la alegere: lapte proaspat, usor caldut, lapte prins natural in bol de lut, sana de Harghita din lapte integral sau cacao cu lapte......Nu-i asa ca o sa mancati impreuna alaturi de mine, si atei, si credinciosi, si sfinti si pacatosi [:D] ???Singur, DARAELRatacitor prin Lumehttp://www.geocities.com/dara2el/#65533;A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.#65533; DEMOCRIT
Daca nu e zi de post,da.[:D]Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#122
adrienne12

adrienne12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 804 mesaje

Postat 02 octombrie 2005 - 05:49

Darel dragule, medic fiind, cum poti tu sa recomanzi untura (colesterol, grasime animala) uneia ca mine cu probleme cu colesterol :-)? Daca ma ispiteai cu prajituri mai ziceam...
Mie personal mi se pare acest subiect f. interesant pt. ca sint de formatie reala, matematician, informatician dar imi place f. mult sa citesc si daca as fi sa fac scoala din nou as merge pe partea umanista. Prin urmare sint programator dar incerc sa-mi completez cultura generala si din toata discutia nu fac decit sa-mi notez ce mai am de citit, de studiat si nu pot decit sa admir elocventa si cultura voastra.
Am prieteni f. buni credincioasi. Nu vad asta a fi un impediment. Eu sint agnostica (chiar atee nu ma declar decit cind se intimpla drame cum ar fi al fetei cu SIDA).
In rest eu cred ca sensul vietii nu e dat de religie ci de felul in care ne traim viata, de scopul ales. pt. cercetatori de a face bine omenirii, pt. artisti de a crea (creatia e apropierea de divinitate dupa parerea mea), pt. arhitecti de a construi, pt. medici de a vindeca etc... Ideea mea e ca fiecare din noi trebuie sa lasa ceva in urma si sa contribuie cu ceva la progresul omenirii.




#123
DARAEL

DARAEL

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 956 mesaje

Postat 02 octombrie 2005 - 23:27

quote:
Originally posted by adrienne12

Darel dragule, medic fiind, cum poti tu sa recomanzi untura (colesterol, grasime animala) uneia ca mine cu probleme cu colesterol :-)? Daca ma ispiteai cu prajituri mai ziceam...
Mie personal mi se pare acest subiect f. interesant pt. ca sint de formatie reala, matematician, informatician dar imi place f. mult sa citesc si daca as fi sa fac scoala din nou as merge pe partea umanista. Prin urmare sint programator dar incerc sa-mi completez cultura generala si din toata discutia nu fac decit sa-mi notez ce mai am de citit, de studiat si nu pot decit sa admir elocventa si cultura voastra.
Am prieteni f. buni credincioasi. Nu vad asta a fi un impediment. Eu sint agnostica (chiar atee nu ma declar decit cind se intimpla drame cum ar fi al fetei cu SIDA).
In rest eu cred ca sensul vietii nu e dat de religie ci de felul in care ne traim viata, de scopul ales. pt. cercetatori de a face bine omenirii, pt. artisti de a crea (creatia e apropierea de divinitate dupa parerea mea), pt. arhitecti de a construi, pt. medici de a vindeca etc... Ideea mea e ca fiecare din noi trebuie sa lasa ceva in urma si sa contribuie cu ceva la progresul omenirii.


He, he, he, fata frumoasa.......
Cum sa strice o felie simpla de paine cu putina untura "sanatatea noastra cea de toate zilele" [alcool] ?

Apropo de colesterol: daca vrei sa-l scazi, iti recomand sa pui in toate mancarurile cimbru (nu prea mult pt ca e foarte aromat) si sa bei zilnic 1 cana ceai de cimbru (la o cana, un betisor de 2-3 cm de planta sau un varf mic de cimbru maruntit) – sa vezi ca face minuni (in general dupa 7 saptamani de tratament !)..... vezi ca este foarte ciudat ca si gust, asa ca poti sa adaugi miere de albine preferabil de salcam.

Pentru "partea ta umanista" iti recomand sa citesti o carte buna, “Cantecul Pasarii de Anthony de Mello”. Nu o sa regreti.

Despre fata cu SIDA – nu stiu ce fata.

Mai era ceva ?
Aaaa, cu lasatul a ceva in urma...... stii, eu ma gandesc ca nu atat lasatul a ceva in urma e important, ci daca reusim sa fim fericiti. daca cineva a reusit sa atinga Fericirea macar o data in Viata lui, cred ca a realizat ceva Minunat.....

Cu stima,

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

#124
adrienne12

adrienne12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 804 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 00:42

Darel, multumesc pt. sfatul cu cimbru. O sa incerc. Mi-am trecut cartea la lista de "to read". Cit despre fata cu SIDA, este vorba depsre o fata de pe forum care m-a contactat si m-a rugat sa deschid un subiect despre cazul ei deoarece ea nu indarznea. Un motiv ar fi pt. ca are prietene pe acest forum si se temea ce vor crede despre ea. Poti sa il cauti la "Discutii generale" sub titlul "HIV+".
Eu cred ca am fost fericita de citeva ori in viata. Daca as putea face pe altcineva fericit cred ca as fi de 3 ori mai fericita. Cred ca asta e sensul vietii, sa faci pe altcineva fericit. Eu nu pot sa cred intr-o religie sau alta. Poate Dumnezeu exista poate nu. Poate exista Budha. Who cares? Deocamdata tot ce stiu e viata pe acest pamint care e f. nedreapta. Daca as putea sa duc alinare cuiva si sa las ceva in urma tot as simti ca n-am trait degeaba. Ca asta e in a nutshell filozofia ea.




#125
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 07:53

N-am vazut nicaieri scris aici, dar singurul raspuns din partea unui ateu la care nu as stii cum sa contraargumentez ar fi: pentru ca si barbatii au tzitze[:D],

A







L’amore che move il sole e l’altre stelle.



Camera lui Marcu

#126
annie_xtreme

annie_xtreme

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 352 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 11:34

Si ar mai fi...de treci codrii de arama
...............de departe vezi albind
...............de barcader
...............de tergent
Si ar putea continua.

Da, Conchita, am fost tendentioasa. Stii cum e, daca s ar gasi veriga lipsa (cu dovezi and shit), nu m ar mai apuca sentimentele de vinovatie (rar, ii drept) ca nu practic religia bunicilor mei. Adik, io nu cred in after life (desi povestioara Irinei e super haioasa; cum ar fi daca...), nu cred ca imi contorizeaza cineva dumele pe care le fac si daca incerc sa ma port frumos, sa nu ii ranesc pe ceilalti, etc. este doar pentru ca tin mult la neuronii mei. Nu respect cele 10 porunci pentru ca vreau sa ma mantui, sau sa castig un premiu (gen afterlife) ci pentru ca:
1) o relatie buna cu parintii mei imi asigura un maxim de confort spiritual - in fond acolo te duci cand ti o iei intre oki.
2) nu preacurvesc pentru ca imi respect corpul si echilibrul si nu imi plac complicatiile
3) nu mint pentru ca e prea complicat si ma plictisesc toate invartelile pe care trebuie sa le faci dupa ce ai spus o minciuna
4) nu ucid (si nici n am ganduri sa) pentru ca...huh, oamenii is animale prea fascinante ca sa iti rezolvi astfel problemele.
Si as putea explica in continuare. Ideea e ca nu le fac din dragoste crestineasca si ca nu astept nimic in schimb. Vreau doar ca aici (in stare "embrionara" sau nu, sa imi fie bine.
Un alt avantaj ar fi ca eu nu pot da vina pe nimeni cand mi se intampla porcarii. Nu e Doamne Doamne ala care ma pedepseste (sau ma premiaza) pentru pacatele mele sau ale parintilor. Ceea ce din nou, ma motiveaza sa traiesc pentru mine.
Recunosc, am avut o perioada cand am dorit sa cred. Si mai ales sa practic. Dar atitudini in genul Irinei (si nu neg ca are dreptate) "nu te poti mantui cu jumatati de masura" m au descurajat.
Cum s a mai spus pe aici (si mi se pare absolut corect)- trebuie sa crezi si sa practici. Daca vrei Salvarea, atunci respecta sacrificiul lui Iisus si poarta-te cumsecade: nu numai iubire si mila crestineasca ci si post, rugaciune regulata, mers la biserica, nu mers la biserica in zilele de ciclu, sex cu sotul numai in zilele permise, nu metode contraceptive, nu barfa la adresa preotilor, nu judecata la adresa semenilor tai ci dragoste. Autocontrol perfect. Si atunci, da, poate o sa primesti (sau o sa fii primit in) Imparatia Cerurilor.
Ei bine, nu sunt in stare si nu pot percepe lucrurile astea decat la nivel "material" ( si nu o sa explic stiintific aici efectele postului si ale rugaciunii ca dup aia iar ziceti ca ne batem joc de credinciosi).
Si pana la urma stii cum e? Fiecare ajunge la inner peace cum poate, si in final cred ca asta conteaza.



Cine pleaca ultimu' sa stinga lumina
[alcool]Scandinavii stiu de ce


#127
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 11:54

quote:
Originally posted by annie_xtreme
nu mers la biserica in zilele de ciclu, sex cu sotul numai in zilele permise, nu metode contraceptive
Cine pleaca ultimu' sa stinga lumina
[alcool]Scandinavii stiu de ce




Dar astea reprezinta traditie pura, nu au legatura cu ceea ce vrea Dumnezeu de la noi [:D]
Si mai e o idee pe care eu una o consider foarte gresita. Nu poti "obtine" mantuirea fiindca daca o luam practic si logic, nici un om nu "merita" viata vesnica. Asta ne-a fost data in dar, asa e scris in Biblie si daca vrei accepti, daca nu, nu. Daca accepti inseamna ca ai credinta si daca ai credinta inseamna ca te vei purta ca si cum esti deja mantuit, nu faci fapte bune pentru ca sa obtii mantuirea ci pentru ca Iisus s-a jertfit pentru tine si te iubeste si tu nu faci decat sa-i urmezi exemplul de dragoste.


If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.[flo]

#128
annie_xtreme

annie_xtreme

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 352 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 12:29

Ci breh? Aia cu ciclu SIGUR e in Biblie undeva, ca femeia sa nu intre in biserica in zilele regulei ei. Si evident ca Doamne Doamne vrea sa fii cat mai "curat" - deci pe bune ca is scrise undeva toate chestiile astea.
E frumos asa, ce spui tu ca toti avem dreptul la mantuire, dar nu toti crestinii gandesc ca tine. Aparent, ca sa ajungi acolo, la loc cu verdeatza, trebuie sa mergi pe un drum ceva mai greu [;)].
Citeam o discutie a lui Gandacel cu Irina pe topicul cu o singura biserica (sau ala cu ortodoxismul, nu mai stiu) si ma simteam ca atunci cand ma uit la televizor la jocurile olimpice: as vrea sa pot alerga ca ei, dar nu sunt in stare. Si in plus, nu ma intereseaza podiumul, banii si medalia pentru care lupta ei. Ei fix asa e si cu mantuirea: ii admir pe cei care au atat autocontol si dragoste cat sa mearga pe calea lui Iisus, dar nu pot sa "alerg" ca ei, si nici motivatia lor nu se suprapune peste a mea.



Cine pleaca ultimu' sa stinga lumina
[alcool]Scandinavii stiu de ce


#129
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 12:54

Aia cu ciclul are legatura cu legile ceremoniale pe care le pastrau evreii inainte de venirea lui Hristos. Acele legi ceremoniale, inclusiv aducerea de jertfe de animale si toate celelalte au incetat in momentul in care Iisus s-a jertfit pe cruce. Cele 10 porunci au ramas valabile, nu ceremoniile evreiesti.

Doamne Doamne vrea sa fii cat mai curat si la suflet si la corp, e adevarat [:D] dar de aia s-ar jertfit, ca noi sa nu mai aducem animale ca jertfa dupa cum faceau cei din Vechiul Testament, si Dumnezeul in care cred si pe care il cunosc, tine seama si de aspectele epocii in care traiesti desi cele 10 porunci au ramas valabile si pentru noi astazi.

Ca nu toti crestinii gandesc asa, imi pare rau pentru ei, fiindca Dumnezeu a dat tuturor acest dar pe care il poti accepta sau refuza. Pentru mine e important in primul rand ceea ce spune Iisus, ca El imi ofera mie mantuirea, nu biserica in sine si nu preotii si n-o sa mor in foc pentru ca eram pe stop cand m-am impartasit sau am folosit prezervativ. Hai sa fim realisti[:D]


If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.[flo]

#130
DARAEL

DARAEL

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 956 mesaje

Postat 03 octombrie 2005 - 13:13

Ma uit cata stradanie este la aceste subiecte pe teme de spiritualitate – multi, poate prea multi gandesc ca doar ei au ajuns la Adevarata Credinta.......

Si atunci, imi aduc aminte ca eu nu voi putea sa spun niciodata: acesta sau acela se va mantui...... De ce ? raspunsul este incredibil de frumos in simplipatea sa: doar Tatal stie !

Tocmai de aceea am sa va spun aici cateva cuvinte frumoase:

“Si eu stau afara.
In parabola Fiului risipitor, fratele ascultator, care s-a supus totdeauna tatalui, se indigneaza cand vede ca fiul razvratit este primit cu petreceri si bucurie. Tot asa, oameni cu frica lui Dumnezeu ajung calai fara mila pentru aceia care, intr-un moment al vietii lor, s-au departat de Lege.

Intr-un sat indepartat, un pacatos notoriu a fost impiedicat sa intre in biserica. Indignat, a inceput sa se roage:
-Doamne, Iisuse Cristoase, asculta-ma. Oamenii acestia nu vor sa ma lase sa intru in biserica.
-Linisteste-te, fiule, raspunse Iisus. Si eu stau afara, impreuna cu aceia cu care am fost mereu: pacatosii ca tine.”

Paulo Coelho

Cu stima,

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -