Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

E cineva care a plecat din invatamant?


69 raspunsuri la acest subiect

#1
ipearina

ipearina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 297 mesaje

Postat 30 ianuarie 2008 - 01:33

E cineva care a avut curajul sa plece din invatamant la mai bine si fara regrete? [:D] Chiar daca postul respectiv oferea stabilitate pana la pensie si... atat? [xx(]

#2
maru

maru

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.954 mesaje

Postat 30 ianuarie 2008 - 06:34

eu, dupa ce mi-am luat toate gradele, lasand in urma functie de metodist si sef de CP, cu tot avantul catre Canada



Doamne'ajuta!



POZE

http://maru-incotro.blogspot.com/

#3
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 30 ianuarie 2008 - 09:31

Da, eu am plecat din invatamant si doar din cauza mizeriei aleia de salariu...

Crinuta si [bonjovi] Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm



#4
monica-elizabet

monica-elizabet

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.288 mesaje

Postat 30 ianuarie 2008 - 09:53

si eu ma gandeam sa plec la un moment dat...dar iubesc prea mult "meseria" asta si chiar daca as renunta pe state tot nu as renunta definitiv



monica

mami de alex [bonjovi] si ruxi [zana]

Prajituri si papa bun

Papa de Post



#5
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 30 ianuarie 2008 - 12:19

da, eu [:D] intr-adevar e un sentiment nasol cand iti dai demisia, dar trece...

la mine au fost mai multe motive: salariul, mediul naspa (colege rele), faptul ca eram educatoare si am totusi studii postuniversitare si nu in ultimul rand faptul ca mi-am gasit ceva mai bun.



si nu, nu am regrete. desi depinde si unde pleci. am citit pe un forum cum o tipa vrea sa intre in invatamant tocmai pt ca a dat numai de joburi nasoale "la patron", unde era bataie de joc si sclavie.




Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz[pis] Bubulina[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis]

#6
littlekitty

littlekitty

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 30 ianuarie 2008 - 12:46

Am intrat pe forum hotarata sa deschid un subiect "Vreau sa devin educatoare" si..am vazut subiectul acesta...
Ipearina, de ce vrei sa pleci? Din cauza salariului? Cam ce salariu ai? Cate ore lucrezi pe zi? Eu am terminat Fac. de Filosofie, dar de cand am terminat(5 ani) lucrez in alt domeniu, "la patron" si nu imi place deloc. Fiecare zi e un chin pt mine si m-am decis sa fac demersuri pt a deveni educatoare( meserie pe care visam de mica sa o am). Am modul pedagogic dar nu vreau sa predau Filosofie, vreau sa lucrez cu cei mici.
Te rog, daca poti sa detaliezi de ce vrei sa pleci, vreau sa imi fac o idee mai clara; stiu ca salariul e mic, dar ce motive ar mai fi?[flo]

#7
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 30 ianuarie 2008 - 13:41

Eu am renuntat pentru ca nu am mai avut timp. Dupa 10 ani. Daca regret? Da dar din considerente de meserie. Mi-a placut foarte, foarte, foarte mult. Pacat ca viata m-a constrans sa iau decizia de a renunta. Sunt doar un om si ziua are maxim 24 de ore.



Marius Pernes

www.marius.rdsor.ro / Mai multe...

Pagina legislativa

#8
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 30 ianuarie 2008 - 13:57

Si mie mi-a placut, si sunt foarte buna in acea meserie, chiar foarte buna, si asta ma roade rau...

Nu e vorba doar ca e salariu mic, ci problema se pune ca NU poti trai cu asemenea salariu. Este bataie de joc, iar eu asta nu tolerez.

Crinuta si [bonjovi] Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm



#9
littlekitty

littlekitty

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 30 ianuarie 2008 - 15:25

quote:
Originally posted by Ramonika
da, eu [:D] intr-adevar e un sentiment nasol cand iti dai demisia, dar trece... la mine au fost mai multe motive: salariul, mediul naspa (colege rele), faptul ca eram educatoare si am totusi studii postuniversitare si nu in ultimul rand faptul ca mi-am gasit ceva mai bun.si nu, nu am regrete. desi depinde si unde pleci. am citit pe un forum cum o tipa vrea sa intre in invatamant tocmai pt ca a dat numai de joburi nasoale "la patron", unde era bataie de joc si sclavie.
Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz[pis] Bubulina[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis]
Ramonika, spui de colege rele...vreau sa te intreb... cata tangenta trebuie sa ai cu celelalte educatoare? Stii ca peste tot sunt colegi rai, oameni cu care nu te intelegi si pe care trebuie sa-i suporti 8-10 ore. Te intreb pentru ca incerc sa pun in balanta..Motivul pricipal pentru care vreau sa ma indrept spre aceasta meserie este ca iubesc copiii si ei ma iubesc pe mine[:D], pentru ca stiu ca sunt facuta pentru asta si pentru ca imi imaginam ca este meseria in care nu trebuie sa am prea multa tangenta cu rautatile celor mari [:D]E adevarat ca nu stiu prea multe despre aceasta meserie dar as vrea sa stiu cat mai multe, care sunt "avantajele", "dezavantajele", tot ce se poate [pup]tie si pisicilor

#10
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 30 ianuarie 2008 - 19:09

Da, Ipearina, eu am renuntat la invatamant, earm invatatoare de 11 ani, la o scoala particulara, aveam salariu in jur de 9 milioane. Am vreo 8 luni de cand am renuntat si nu am regretat nici o secunda. Acum am propria mea afacere, care merge bine, mai am doua pe care vreau sa la incep, si desi stresul este mare, ma bucur ca pot sta mai mult timp cu fiica-mea, ca pot sta acasa daca azi ma doare burta sau capul, fara sa ma intrebe nimeni nimic. Imi fac salariul pe care il vreau, muncesc ca o nebuna, cot la cot cu sotul meu( care si el a renuntat la armata), ca sa ne facem noi pensia pe care o vrem, sa nu ne umilim la batranete, sa plecam in croaziere si in excursii in Africa, India...efectiv sa ne traim viata, nu doar sa o ducem de azi pe maine. deci, gandeste-te bine inainte sa pleci, trebuie sa fii hotarata la maxim, sa nu te intoarca nimic inapoi, sa nu te incante o marire de 10% sau niste bonuri de masa, intelegi? Eu chiar i-am zis fostului meu director( fii-mea inca e eleva acolo, deci dau nas in nas cu el vrand nevrand) ca nu m-as intoarce in invatamant nici pentru 30 de milioane pe luna! Si el, care vroia sa imi dea 15 anul asta...hm![xx(]

"Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele!"


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -