Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

E cineva care a plecat din invatamant?


69 raspunsuri la acest subiect

#61
littlekitty

littlekitty

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 19 mai 2008 - 18:03

Draga Cristiana,
Nici nu stii ce ma bucur ca am cu cine discuta pe tema asta. In general nu primesc prea multa intelegere cand imi exprim intentia de a deveni educatoare (dar tu stii foarte bine cum e)[:D]
Vreau sa fac marea schimbare incepand de anul acesta, asta insemnand ca trei ani voi fi necalificata. De unde pot lua bibliografia pentru examen? Ma poti ajuta? Vreau sa ma apuc de invatat. Examenul se da in toamna? De unde pot lua materialele dupa care trebuie sa invat?
Of, tare sunt derutata...dar o sa reusesc eu[:)]
Spuneai ca de multe ori te simti complexata ca prietene de ale tale castiga de 3 ori mai mult decat tine si ca ele pot pleca in vacante si tu nu... Sa nu te simti asa..eu castig acum de 3 ori mai mult decat zici tu ca e salariul in invatamant..si nu o sa-mi para rau. La ce te referi ca nu poti pleca in vacante: la lipsa banilor sau la lipsa de CO? DIn cate stiu, pe perioada verii e vacanta nu-i asa? Sau ma insel?
Eu am noroc ca viitorul meu sot ma sustine pentru ca stie cat de mult imi doresc lucru. Iti doresc si tie un partener intelegator, care sa te sustina in realizarea visurilor tale[pup]
Astept sa imi mai povestesti despre aceasta minunata meserie si sa ma mai ajuti cu sfaturi (daca o sa mai doresti)[flo][flo][flo]

#62
cris1iana

cris1iana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 19 mai 2008 - 22:53

hai sa trecem pe privat sa nu plictisim oamenii.iti dau imediat mail

"cine inceteaza a fi copil, acela a murit deja "

#63
mumyca

mumyca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 20 mai 2008 - 18:04

Buna fetelor.Am si eu o intrebare.
Eu am terminat Colegiul de Framacie Veterinara-3ani.Acum sunt la Facultatea de Psihologie ,in vara asta termin primul an.Fac si modulul in facultate dar dureaza inca 2 ani sal termin.
Vreau sa dau examen ca suplinitor si vreau sa stiu daca intru la calificati sau necalificati.
Multumesc

#64
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 20 mai 2008 - 20:43

Eu stau si ma intreb cum traiti voi din banii pe care ii primiti....[bang][bang][bang]

Crinuta si [bonjovi] Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm



#65
cris1iana

cris1iana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 21 mai 2008 - 00:52

quote:
Originally posted by mumyca

Buna fetelor.Am si eu o intrebare.
Eu am terminat Colegiul de Framacie Veterinara-3ani.Acum sunt la Facultatea de Psihologie ,in vara asta termin primul an.Fac si modulul in facultate dar dureaza inca 2 ani sal termin.
Vreau sa dau examen ca suplinitor si vreau sa stiu daca intru la calificati sau necalificati.
Multumesc



necalificata sigur
la ce sectie esti in cadrul facultatii ?



crinuta eu mai fac meditatii, babysitting, un referat, o traducere..ce se poate :)

de obicei in invatamantul prescolar sunt 3 categorii de persoane : 1.fete care au terminat pedagogicul si acum sunt studente si au nevoie de un program part time pt a ajunge la cursuri (toate vor sa plece cand termina facultatea )
2.doamne in varsta care nu au unde sa se angajeze in alta parte si care au ajuns dupa multi ani vechime la un salariu din care se poate trai (tot mic, dar se poate trai ..:)
3..oitze ratacite ca mine care spera sa isi gaseasca un sotz bogat care sa le inteleaga pasiunea.[help]

"cine inceteaza a fi copil, acela a murit deja "

#66
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 21 mai 2008 - 11:20

Fetelor, eu am terminat Conservatorul, pian principal, deci sectia instrumentala, si am predat cativa ani, cu rezultate exceptionale din primul an.
Insa, dupa ce mi-am dat definitivatul, am decis sa plec din invatamant, deoarece am considerat ca pentru cat am muncit la viata mea sa ajung sa termin asa o facultate, si inca foarte bine, si pentru ce rezultate am adus, nu sunt platita bine, si nu e vorba de lux, ci de faptul ca, daca ar fi fost sa ma bazez doar pe banii mei nu m-as fi descurcat deloc, mai ales cu un copil.
Nu-mi place sa depind de sot, imi place sa am banii mei, pentru ca oricand sotul poate ramane fara servici, sau se pot intampla N chestii.
Mie, ceea ce se intampla in invatamant, mi se pare bataie de joc, si din acest motiv am preferat sa plec.



Crinuta si [bonjovi] Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm



#67
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 03 iunie 2008 - 20:36

Dupa ce am stat 11 ani in invatamant si am slugarit efectiv, am facut planse, am dus caiete, pachete la copii, pachete la fiecare inspectie de grad sau de degeaba, de sters mucii la copii, de curatat paduchi, de stat peste program la sedinte de rahat, de pierdut dupa amieze intregi cu facutul planificarilor, cu pregatitul lectiilor, cu consultatii cu parintii, cu stresul si nervii tocati marunt maruntel, pot sa zic, nu m-as intoarce in invatamant nici pentru 3000 de lei pe luna! De ce? Pentru ca stresul si consumul nervilor mei nu se poate cuantifica si nu se poate remunera cu nici un salariu! Acum castig 3000 de lei pe proiect si pot sa am si 5 pe luna...fara atat de mult stres si fara pretentii de genul:"pai ce sa-l mai educ io p-asta micu acasa, nu il trimit la scoala???"[bang]Eu nu vreau sa descurajez pe nimeni, cineva trebuie sa faca si munca asta, dar ganditi-va bine daca asta e ce vreti sa faceti pana la pensie...Bafta!

"sky is the limit!"

#68
sanduta

sanduta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 677 mesaje

Postat 03 iunie 2008 - 23:01

Eu am incercat sa renunt la invatamant. Am fost o saptamana la un alt servici, dar programul de acolo ma inebunit de la 9 la 6 seara. Nu am rezistat. Si mai ales acele restrictii.



Asa ca m-am intors la meseria mea de profesor si sunt foarte multumita. salarul nu e mare, dar am invatat ca banii se fac prin munca, asa ca daca muncesc in plus, in afara invatamantului, mai i-au ceva bani, cat sa traiesc si eu decent.

Oricum acum de la invatamant iau 1000 lei in mana. Cel putin asa luam ionainte sa nasc.



Sanda si voinicul ei, Cezar Rares

Poze Cezar

Filme cezar

#69
Yourlady

Yourlady

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 22 iunie 2009 - 20:33

Eu toata viata m-am visat profesoara...mama mea e invatatoare, am urmat si eu liceul pedagogic, apoi facultatea de litere, si la concursul de titularizare imediat dupa absolvire am "prins" un post de prof . suplinitor la un liceu industrial. A fost o perioada de cosmar...aveam doar clase de "nebuni", nu puteam sa-mi tin orele k lumea, pe elevi nu ii interesa nimik, nici macar sa le dau media...aveam clase unde sincer mergeam cu teama, ca oare ce mai patesc azi.....ma rugam sa fie absent x si y de la clasa z, sa-mi pot tine ora......plangeam in pauze prin toaleta. Directorul stia, si ne "sfatuia" sa nu dam atentie "impertinentelor" elevilor si sa ne tinem orele. Precizez ca asta nu mi se intampla doar mie ca eram noua si tanara, ci si celor mai in varsta si cu multi ani vechime. Nu mai spun de plansul si acasa, ca se enerva sotul si-mi spunea ca imi da el 5 mil si sa stau acasa, numai sa nu ma mai auda. In concluzie..... cu prima ocazie, am fugit mancand pamantul din invatamant ..... daca as fi predat la o scoala generala, sau un liceu mai bun, cu siguranta ar fi fost altfel. Poate mai exista bun simt si respect si poti sa practici cu drag aceasta meserie. Tot de dragul ei mai fac din cand in cand meditatii, sa nu-mi para rau dupa anii de facultate, care nu au fost usori.

#70
grati.ela

grati.ela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.921 mesaje

Postat 11 iulie 2009 - 12:10

eu am tanjit mereu dupa inv preuniversitar (de cand am terminat facultatea lucrez in inv sup) dar mi-a trecut atunci cand am mers la BAC ca presedinte de comisie... te poate umili oricine, de la cel din minister pana la femeia de servici daca e menajera inspectorului. Am certat o colega de facultate ca nu a stiut sa rezolve corect un subiect dificil de bac si mi-a spus plangand ca la ea la liceu nu reuseste sa faca decat baza, performanta niciodata si efectiv si-a pierdut indemanarea...m-am simtit tare prost...imi spunea doamna presedinta desi fusesem colege de grupa...mi-a zis ca nu se cade sa ma tutuiasca [alcool]
am avut si tentative de a evada din sistem dar mi-am revenit...imi place sa cred ca pot oferi un model unui tanar aflat la inceput de drum...ii vad dezorientati; pentru unii conteaza sa te aiba alaturi...acum 4 ani am avut un student care venea beat la curs si asculta muzica permanent; m-am gandit pret de cateva secunde daca-l dau afara din sala sau... am ales sau si nu regret - anul urmator a avut medie peste 9, premii la sesiunea studenteasca...

"Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -