Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

E cineva care a plecat din invatamant?


69 raspunsuri la acest subiect

#11
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 30 ianuarie 2008 - 20:52

Pana sa ajung la catedra, imi doream foarte mult acest lucru. Aveam de pe bancile scolii un model pe care vroiam sa-l urmez.

Am ajuns profesoara si am trait si experienta aceasta. A fost bine o perioada, adica mi-a placut. Ma simteam altfel stiind ca de data asta eu sunt cu catalogul in mana.

Dar am renuntat la acest drum dupa 2 ani. Dezinteresul elevilor fata de scoala in general, m-a facut sa plec. Existau si elevi buni, exceptii sau macar dornici de a face carte, insa erau putini si de cele mai multe ori acaparati de restul.

Daca am regrete? Nu. Pentru ca acolo nu m-as mai intoarce.

Nu e usor sa lucrezi nici la privat, care de cele mai multe ori stoarce totul din tine. Insa prefer sa lucrez cu actele decat cu oamenii, asta poate si din cauza firii mele, taciturne. Munca de birou mi se potriveste mai bine.



Poze

#12
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 31 ianuarie 2008 - 11:20

little kitty - acum am vazut mesajul tau, incerc sa iti raspund; pe puncte, motivele MELE pt care am renuntat la postul de TITULAR la gradinita ar fi:

1. eu am studii postuniversitare, acolo eram doar educatoare

2. nu ai sanse de promovare

3. nu iti poti negocia salariul

4. te prostesti efectiv, nu vreau sa jignesc pe nimeni,dar mi se parea asa de stupid sa ma maimutaresc in fata copiilor, sa imit iepurasul si sa ii invat toate prostiile astea, care pt ei erau perfect normale, dar pt mine mi se pare o umilire. (contra acestui argument am auzit educatoare care ziceau, ca nu e adevarat ca te prostesti, ca poti sa iti continui studiul individual acasa, bla bla... prostii. cand ai treburi in casa, familie etc numai de citit nu-ti mai arde...)

5. salariul e destul de mic. acuma cred ca o educatoare debutanta are undeva in jur de 8 milioane. nu mai sunt la curent cu salariile, ca nu mai am tengenta cu meseria din 2003, dar cam asa banuiesc.

6. lucrul cu copiii mici (mai ales cei de 3 ani) este foarte stresant. grupele la gradinita sunt cu multi copii in general, chiar si 30 si nu poti sa le faci fata asa de usor. tot timpul cand mergeau la baie trebuia sa merg cu ei, pe cei mici chiar tre sa ii asezi pe buda daca nu ai ingrijitoarea care sa te ajute si am auzit cazuri de multe accidente. o educatoare de la o gradinita de langa noi a plecat intr-o pauza de cafea si o fetita de la grupa mica din grupa ei a cazut si s-a taiat pe fatza de si-a facut o ditamai cicatricea pe toata viata. iti dai seama ce scandal a fost, educatoarea a platit 40 de milioane (acum vreo 7 ani) pentru operatii estetice etc. bine, tine si de ghinionul fiecaruia, oricum se intampla accidente si cu tine de fata. fiecare zi era un stres pt mine. nu m-am uitat in viata mea la ceas mai des cat ma uitam in timpul programului.

6. eu am nimerit un colectiv naspa. toate erau in jur de 50 de ani si se simteau amenintate ca eu am studii superioare si ca vreau sa iau locul directoarei, prostii din astea. poti sa te izolezi in clasa ta si sa nu le dai importanta, dar nu stiu daca te lasa ele in pace.

7. sunt inspectii, lectii deschise, tot felul de activitati din astea de fatada care m-au scarbit intotdeauna.

8. am trait momentul "clasei goale", adica in prima zi cand m-am prezentat la munca mi-au dat o clasa GOALA. cica ele toate si-au fabricat materialul didactic. nici jucarii n-aveam, iti dai seama, vin copiii in prima zi si nu ai ce sa le dai. la gradinita baza e materialul didactic si jucariile. daca la scoala ai caiete, carti si te legi de ele, aici nu ai decat materialul asta, de care nu se face asa usor rost daca nu iti da nimeni sau daca nu sunt bani sa se cumpere.



ca puncte pozitive ar fi:

1. programul scurt

2. vacanta de vara lunga



acuma vezi si tu care cantaresc mai mult [:D]



subliniex inca o data: ce am spus mai sus a fost strict PERSONAL, sunt f multe educatoare care se impaca bine, le place meseria, dar sunt si destule care stau acolo ca nu au altceva de ales.

eu m-am desprins si sunt fericita. am si avut noroc si am nimerit firme faine unde m-au respectat, mi s-au respectat drepturile si chiar daca am muncit mai mult, am facut-o cu drag si mi-a placut. am intalnit oameni deosebiti, am legat prietenii, nu am mai suferit din cauza viperelor de la gradinita care mi-au facut zile fripte.



hai ca m-am lungit. daca mai ai ceva anume de intrebat, iti stau la dispozitie [:)]








Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz[pis] Bubulina[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis]

#13
Ioana75

Ioana75

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.133 mesaje

Postat 31 ianuarie 2008 - 12:04

Si eu am lasat post de prof titular in Iasi (in 2000). Ce e aia stabilitate pina la pensie in ziua de azi?[:D] E drept ca mi-a fost destul de greu sa ma desprind din sistemul comod (din puctul meu de vedere) din invatamint, dar dupa ce am reusit nu am regretat niciodata.



Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

#14
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 31 ianuarie 2008 - 12:15

nu prea e stabilitate, ca sunt multe restrangeri de activitate, si eu am prins vreo doua...




Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz[pis] Bubulina[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis]

#15
doradora

doradora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 31 ianuarie 2008 - 12:42

am plecat si nu m-am uitat in urma; nu suspin nici dupa invatamantul particular si nici dupa cel de stat. de vreo 4 ani sunt bugetara, si tot nu regret. sunt si parti bune, dar mai multe sunt bilele negre.



chris + [copil]alexandra



bebeii nostri





#16
ipearina

ipearina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 297 mesaje

Postat 31 ianuarie 2008 - 15:47

Ramonika, salariul unei educatoare debutante este de 4 milioane si ceva [V].

#17
littlekitty

littlekitty

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 31 ianuarie 2008 - 18:28

Ramonika, multumesc din suflet, imi este foarte util raspunsul tau cat si orice alta informatie referitoare la subiect.
Salariul mic, un colectiv naspa cat si inspectiile ar fi singurele probleme din punctul meu de vedere.
Care este programul unei educatoare la stat si care este la particular? Presupun ca daca la stat programul e de 4 h(?), ai timp sa mai faci si altceva pe langa job daca vrei sa faci un ban in plus...
Pentru mine cred ca ar fi meseria cea mai potrivita pentru ca eu sunt foarte mamoasa, oriunde merg toti copiii se lipesc de mine, etc
Mai mult, cand eram mica, la gradinita, eram mana dreapta a educatoarelor si aveam grija de cei mici, le spuneam povesti, mergeam cu ei la wc, ii stergeam si la fundulet...
Deci, eu chiar vreau sa fac meseria asta din dragoste pentru copii.
Mai mult, eu urasc munca la birou, nu simt ca traiesc, ca fac ceva util; unde lucrez acum e o atmosfera apasatoare, nu vorbim intre noi deloc, stau 10 ore cu fundu' pe scaun[bang], sunt stresata rau, nu am timp de nimic altceva(ma chinui de un an sa ajung sa-mi fac analizele si nu am timp)[:(]
Vreau sa fac cat mai repede demersuri in sensul asta dar nu stiu de unde sa incep, e un domeniu in care nu stiu cum se procedeaza, ce conditii trebuie sa indeplinesc.. De ex. cu studiile mele (Fac. de Filosofie) pot fi educatoare sau trebuie sa fac Fac. de Psihopedagogie, pentru a fi calificata?
Ce etape trebuie sa parcurg ca sa pot ajunge sa predau incepand cu noul an???
Cum trebuie sa procedez??[help]















#18
ipearina

ipearina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 297 mesaje

Postat 31 ianuarie 2008 - 20:51

Stii cum e cu cele 4h pe zi? O iluzie. Nu stiu cum e la gradinita, dar banuiesc ca nu este o diferenta de la cer la pamant fata de scoli generale sau licee. Daca mai ai timp sa faci si altceva pe langa? La cele 4h mai adauga consilii, sedinte cu parintii, activitati extrascolare (care de multe ori se desfasoara si sambata sau duminica fara a primi ceva in plus la salariu), tura pe care trebuie sa i-o tii vreunei colege mai in varsta care mai e si pe bune cu directoarea, planificari, inspectii, cursuri de perfectionare etc. Cine mai are si dirigantie stie cam cate ore se sta in plus intr-o scoala.
Am inteles ca-ti plac foarte mult copiii, iti place sa te joci cu ei, sa-i ingrijesti etc. Pe langa toate astea gandeste-te ca RASPUNZI de viata lor, de tot ceea ce li se poate intampla si nu pt ca nu ai fi tu competenta, ci pt ca e de ajuns o clipa de neatentie sau, cum se spune, ceasul rau; plus ca trebuie sa suporti cu stoicism toanele si fitzele unor parinti care nu dau doi bani pe ce faci si pe ce spui tu.
Insa daca iti doresti aceasta meserie, indiferent de ceea ce ti-am spune noi, numai daca incerci iti dai seama.

#19
ipearina

ipearina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 297 mesaje

Postat 31 ianuarie 2008 - 21:10

Mai vin cu o precizare, ca sa nu intelegeti altceva: m-am referit doar la unii parinti, la CATIVA, poate la 2-3 dintr-o clasa, NU la toti.

#20
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 31 ianuarie 2008 - 23:05

are dreptate ipearina - eu am uitat de faza cu parintii. bine, depinde si aici ce noroc sau ghinion ai si cu parintii, dar pot exista si aici probleme.

daca iti place, eu zic ca merita sa incerci, daca o fi sa nu te potrivesti poti renunta oricand.

pentru a avea un post in invatamantul de stat trebuie sa dai un concurs prin intermediul inspectoratului scolar. de ibicei se da vara, prin iulie. exista o materie, trebuie sa te informezi ce materie e si ce bibliografie e. din pacate, nu cred ca poti fi educatoare cu facultatea de filosofie, chiar daca ai modulul pedagogic. poti fi profesoara de filosofie, logica sau ce obiecte mai sunt legate de asta. poate poti face niste cursuri sau ceva studii pentru a obtine mai usor calificarea de educatoare, dar nu stiu daca ai sa poti face de acum pana la vara. intreaba la inspectoratul scolar sau mergi direct la inspectoarea pentru invatamantul prescolar, cere o audienta si intreaba direct.

eu am facut Liceul Pedagogic. stiu ca acuma iti trebuie colegiul pedsagogic pentru meseria asta.

deci, se da examen in vara la romana: literatura, gramatica, literatura pt copii si metodica predarii limbii romane parca si daca iei nota mare e posibil sa prinzi un post in oras, daca nu poti merge la tara sau poti sa iti iei in toamna un post de suplinitoare in oras, dar astea se cam dau cu pile.



alte intrebari? [:)]




Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz[pis] Bubulina[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -