Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

E cineva care a plecat din invatamant?


69 raspunsuri la acest subiect

#21
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 31 ianuarie 2008 - 23:07

si in leg cu programul, la gradinitele particulare poate fi oricat vrea patronul [:)], iar la cele de stat e de 5 ore pe zi. la gradinitele cu program scurt e 5 ore numai dimineata, la cele cu program prelungit de la 8 la 1 tura de dimineata si de la 1 la 5-6 tura de dupa-amiaza. saptamana dimineata, una dupa-amiaza.




Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz[pis] Bubulina[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis]

#22
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 31 ianuarie 2008 - 23:27

tot eu [:D]

uite si aici s-a discutat despre asta:

http://www.eva.ro/fo...9928&forum=1




Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz[pis] Bubulina[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis]

#23
silvana_salajan

silvana_salajan

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.908 mesaje

Postat 01 februarie 2008 - 01:21

littlekitty, eu zic ca dracul nu e chiar asa de negru. Adica din interior iti spun ca inspectii nu ai in fiecare zi, ca DA, trebuie sa iti faci planificari la lectii, insa de cand cu calculatorul le faci in primul an si apoi le refolosesti, intr-adevar in primii doi ani trebuie sa iti faci zilnic proiecte de lectii. DAR, sa fim seriosi: cat poate fi de stresanta o munca de 4 ore? E adevarat ca la grupele mici e mai greu,pana socializeaza copii, dar de la mijlocie in sus, eu cred ca e o placere sa lucri cu ei.
Parere personala, si nimic mai mult.
Am o fosta colega care era mereu stresata de chestiile astea: inspectii, proiecte, samd... pana la urma si-a rezolvat fobiile mergand la psiholog.
Numai bine va doresc! Si sa faceti mereu munca ce va place si care va satisface din toate punctele de vedere! [floare3]

#24
littlekitty

littlekitty

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 01 februarie 2008 - 15:08

Fetelor, sunteti minunate[flo][flo][flo], ma simt asa bine ca am cu cine discuta pe tema asta.
Ipearina, sunt convinsa ca la cele 4 ore se mai adauga multe alte activitati, tocmai de aceea mi-era greu sa cred ca poti ajunge fix la 12 acasa (desi am avut doua vecine educatoare la stat care ajungeau acasa pe la ora 13 cam mereu), dar cred ca aici e vorba si de vechime, etc.
Sunt constienta ca raspunzi de viata copiilor, sper ca nu ti-am lasat impresia ca eu cred ca totul e joaca si cam atat.[:)] Stiu ca e o foarte mare responsabilitate, dar totul e mai usor cand cand faci o meserie pe care o iubesti.
Ramonika, esti o comoara la "casa" omului, deci trebuie sa trec pe la Inspectorat deja? Sau inca nu? Ok, daca pana in vara nu am ce cursuri, etc, sa fac, pot sa ma prezint la examen in vara sau nu?[bang]
Silvana, pe mine nu ma sperie planificarile, etc, eu sunt mai "studioasa" de felul meu[:D](mai ales cand ma pasioneaza ceva), ci inspectiile in sine(eu sunt mai timida, cand trebuie sa prezint ceva, cand trebuie sa vorbesc in public, etc) dar o sa-mi treaca, sper[:D]. Imi doresc sa fac meseria care imi place, sa ma trezesc dimineata si sa-mi fie drag sa ma duc la munca, sa am timp mai mult pentru mine, sa vad viata altfel...
Fetelor, sper ca nu va plictisesc, va rog mai spuneti-mi ce mai trebuie sa fac, mai sfatuiti-ma, orice va trece prin cap...
Ipearina, poate te conving sa nu mai pleci[;)]


#25
claujro

claujro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.387 mesaje

Postat 01 februarie 2008 - 15:19

Sunt 2 Colegii de institutori pentru invatamantul prescolar si primar, unul la Lic. Elena Cuza (fostul Pedagogic) si celalalt in cadrul Universitatii Bucuresti care iti pot da specialitatea dorita.

MUlt succes!

#26
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 03 februarie 2008 - 15:45

little kitty - nu sunt sigura 100% ca nu sunt bune studiile tale, dar banuiesc ca nu sunt bune. poti oricand sa te duci la inspectorat sa intrebi inspectoarea pentru invatamantul prescolar daca poti participa la concurs cu studiile tale. dar, banuiesc ca nu. eventual o poti intreba tot pe ea ce sa faci ca sa devii cat mai repede educatoare.

nu stiu din ce oras esti, ce scoli sunt mai bune pentru a-ti indeplini dorinta. s-ar putea sa dureze cativa ani, sa stii...

totusi, stiu ca pe la tara se dau posturi de suplinitori si fara sa ai specializarea potrivita pentru postul respectiv, datorita faptului ca nu sunt multi care sa vrea sa se duca la tara pentru un post. daca iti convine, e posibil sa te primeasca, dar iarasi nu stiu in ce conditii.






Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz[pis] Bubulina[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis]

#27
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 03 februarie 2008 - 18:51

Eu am plecat din invatamant dupa ce mi-am dat definitivatul. M-am angajat in alta parte si acum sunt foarte multumita. Oricum, parerea mea este ca in viitor copii nostri vor fi invatati numai de suplinitori deoarece foarte multi profesori aleg sa paraseasca catedra pentru salarii mai bune.

#28
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 03 februarie 2008 - 21:58

quote:
Originally posted by Lorikay

Eu am plecat din invatamant dupa ce mi-am dat definitivatul. M-am angajat in alta parte si acum sunt foarte multumita. Oricum, parerea mea este ca in viitor copii nostri vor fi invatati numai de suplinitori deoarece foarte multi profesori aleg sa paraseasca catedra pentru salarii mai bune.






Si eu tot dupa ce mi-am dat definitivatul, si atunci mi-am jurat ca alt examen asemanator nu mai dau, ma refer la minunatele alea de grade.
Dupa ce ca sunt salarii de 2 bani, jignitoare, sa mai si dai examane, si inca examene care nu au nici o relevanta.
Nu accept bataia asta de joc, cu toata parerea de rau.


Crinuta si [bonjovi] Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm



#29
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 04 februarie 2008 - 10:47

si eu am definitivatul [:)]

am lucrat 2 ani ca invatatoare, mi-am dat definitivatul, apoi am mai lucrat aproape 3 ani ca educatoare. a trebuit sa trec de la invatatoare la educatoare, pt ca au fost restrangeri la scoala la care lucram eu si ori a trebuit sa accept invatatoare la tara, ori educatoare la oras si am preferat educatoare.




Ramonika [amoras] si pisicile Vladutz[pis] Bubulina[pis] Maritza[pis] Fulgushor[pis]

#30
Giova

Giova

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.059 mesaje

Postat 06 februarie 2008 - 21:15

si eu am plecat din invatamant dupa def, nu de tot, am fost in concediu de studii vreo 2 ani, m-am intors in tara si gata, am terminat-o cu ei.

acum...as vrea sa ma intorc...dar nu gasesc post aici unde stam acum, nu am nici relatii la inspectorat.

Stiu ca e mic salariul, dar pt. noi era super bine asa. faceam si eu ceva...vedeam de casa si de copil.

acum caut un job de 8 ore, dar cand vad ce oferte sunt si pana la ce ora trebuie sa stai...mor.nu mai zic de salariu...mai rau ca in invatamant.

regret nespus, dar n-am ce mai face acum.



_________________________

Gio si [auto]Marco (6 ian. 2006)

poze si filmulete Marco(1),(2),(3)

Marco- ingerashul nostru(montaj)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -