Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

O singura Biserica?(8)


186 raspunsuri la acest subiect

#41
RA

RA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 369 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 13:27

..."dar adevarul ramane."
------------------------------------------------

Incontestabil,draga Jocelyn![flo]

Chiar dac-oi fi putin off-topic,vreau sa-ti povestesc ceva.
Cel mai bun prieten de familie si de suflet al nostru ma felicita intotdeauna exact la diferenta de o luna fata de ziua mea de nastere.Suntem prieteni de multa,multa vreme,de la-nceputul facultatii.Desigur ca acum,dupa atata timp,el stie data exacta,dar continua sa ma felicite la o luna diferenta. Gestul lui este intotdeauna cel mai deosebit cadou pe care-l primesc de ziua mea!(Si asta cu atat mai mult cu cat,el,musulman fiind,prin educatie nu pune prea mare pret pe acest fel de sarbatoriri).


Ingrid



"Romania-tinuta umila a splendorii."

#42
impreuna

impreuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 13:42

Ma doare sufletul ca in ziua de azi, tot mai multi oameni isi bazeaza credinta tot pe oameni (aia care au scris traditia, cei care vin cu tot felul de scrieri istorice, care isi exprima ideile cum stiu ei, mai mult sau mai putin in conformitate cu Biblia), si nu se bazeaza pe Dumnezeu si pe Sfanta Scriptura. Apoi ii mai numesc pe altii rataciti...
Consider ca Dumnezeu si-a facut datoria fata de oameni comunicand ceea ce a avut de spus deajuns prin Biblie. Duhul Sfant lucreaza personal in inimile credinciosilor care ii dau voie, si care apeleaza direct la Dumnezeu, nu la scrierile diferitilor oameni, care toti sunt pacatosi, nu exista sfinti.

Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara

#43
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 14:00

quote:
Originally posted by RA

..."dar adevarul ramane."
------------------------------------------------

Incontestabil,draga Jocelyn![flo]

Chiar dac-oi fi putin off-topic,vreau sa-ti povestesc ceva.
Cel mai bun prieten de familie si de suflet al nostru ma felicita intotdeauna exact la diferenta de o luna fata de ziua mea de nastere.Suntem prieteni de multa,multa vreme,de la-nceputul facultatii.Desigur ca acum,dupa atata timp,el stie data exacta,dar continua sa ma felicite la o luna diferenta. Gestul lui este intotdeauna cel mai deosebit cadou pe care-l primesc de ziua mea!(Si asta cu atat mai mult cu cat,el,musulman fiind,prin educatie nu pune prea mare pret pe acest fel de sarbatoriri).


Ingrid



"Romania-tinuta umila a splendorii."



Cred ca am inteles unde bati. Este frumos sa-ti amintesti de nasterea lui Iisus, nimic rau in asta, si ar trebui sa ne amintim nu numai o data pe an (eventual s-o tinem tot intr-o sarbatoare cum zicea o prietena de-a mea [:D]) atat timp cat nu sustii ceva neadevarat. Si noi, adventistii, ne ducem si cantam (colindam cum s-ar zice desi nu acceptam bani pt asta) prietenilor, cunostintelor si facem donatii pentru orfelinate sau batrani ca sa-i bucuram pe oameni cu aceste ocazii (asta din urma o facem in tot timpul anului), dar nu putem sustine ca Iisus s-a nascut pe 25 sau ca ar trebui sa-i sarbatorim ziua cu mancare si bautura si sincera sa fiu din ce vad ca se intampla, oamenilor numai de Iisus nu le pasa de craciun :(.


If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.[flo]

#44
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 14:47

quote:
Originally posted by Jocelyn
Scuza-ma Irina, dar tot ce faci tu este sa dai copy paste de pe internet. Si eu pot sa aduc ce au scris ortodocsi convertiti la protestanti. Dar nu asta e ideea.Argumente la intrebarile mele tot nu ai dat. Asa putem cita la nesfarsit de pe internet, dar nu asta e relevant. Sa gandim logic, sa cautam sa aducem argumente, asta poate fi interesant si folositor. Pana acum eu ti-am raspuns la toate intrebarile, daca te uiti in urma, nu ai contra argumentat si ai raspuns la putin si folosind aproape numai citate si bine ar fi fost sa fie din Biblie.If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.[flo]
Draga Jocelyn,eu ti-am raspuns si cu cuvintele mele,dar ti-am dat si surse documentate,unde gasesti explicatii pe larg.Ti-am dat suficente argumente,dupa parerea mea,dar nu de argumente ai nevoie ,ci de credinta.Dumnezeu nu e logic,gasesti tu vreo logica omeneasca ca sa intelegi si sa explici Tainele lui Dumnezeu?Noi trebuie sa ne golim de logica noastra,sa ne apropiem cu credinta de Dumnezeu si sa-i dam voie sa ne vorbeasca.Cu logica noastra ajungem la interpretari diverse ale Bibliei,nicidecum la Dumnezeu.Ce arguiment mai puternic vrei referitor la adevarul pastrat de ortodoxie,decat continuitatea si fidelitatea Traditiei?Pentru 3 scaune apostolice exista in scris numele episcopilor pana la Sfintii Apostolilor.Hristos a fagaduit ca va fi cu Biserica Lui pana la sfarsitul veacului si noi credem ca asa este.Tu ai vazut doar partea exterioara si nici macar reprezentativa a vietii ortodoxe:pomana la inmormantare si masa de Craciun,dar ce e mai departe de asta nu stii.Mergi la Biserica Ortodoxa,spovedeste-te,traieste Liturghia,uneste-te cu Hristos in Impartasanie si o sa intelegi Biserica lui Hristos si Traditia ei.Asa vorbim degeaba,ca niciodata,oricate argumente ti-as da,tie tot n-o sa ti se para suficiente.Tu ai traditia ta in a interpreta Biblia,si anume traditia adventista.Eu am Traditia Apostolilor si ma tin de ea.Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#45
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 14:56

quote:
Originally posted by impreuna
Ma doare sufletul ca in ziua de azi, tot mai multi oameni isi bazeaza credinta tot pe oameni (aia care au scris traditia, cei care vin cu tot felul de scrieri istorice, care isi exprima ideile cum stiu ei, mai mult sau mai putin in conformitate cu Biblia), si nu se bazeaza pe Dumnezeu si pe Sfanta Scriptura. Apoi ii mai numesc pe altii rataciti...Consider ca Dumnezeu si-a facut datoria fata de oameni comunicand ceea ce a avut de spus deajuns prin Biblie. Duhul Sfant lucreaza personal in inimile credinciosilor care ii dau voie, si care apeleaza direct la Dumnezeu, nu la scrierile diferitilor oameni, care toti sunt pacatosi, nu exista sfinti.Impreuna = mami Flavia, tati Mircea si puiutza Sara
Draga Flavia,vreti-nu vreti exista o istorie a Bisericii care a inceput acum 2000 de ani,la Rusalii,si nu la 1609.[:)](odata cu primul baptist).Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#46
myrrha

myrrha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 550 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 14:59

Ma bag si eu ca musca-n lapte, in timp ce ma pregatesc sa fug la cursuri.
Fetelor, Jocelyn, Flavia, eu nu-nteleg o chestie. Nu se sustine nicaieri ca 25 dec. fix e ziua nasterii lui Iisus, asa cum nici ziua Invierii n-are cum sa varieze de la un an la altul (ca doar Iisus nu a inviat o data in aprilie, alta data in mai [xx(]). 25 decembrie e ziua echinoctiului, iar inaintea crestinilor era ziua nasterii lui Mithra, zeul soarelui la indoiranieni. Ca s-au suprapus, asta tine de o semnificatie aparte a crestinismului, care e un elogiu al luminii si al vietii incipiente, al diminetii (sint multe, multe imnuri in primele secole crestine inchinate soarelui care invinge intunericul si diminetii, acum nu va imaginati ca mithraismul a acaparat brand-ul soarelui si al echinoctiului).

Daca e vorba sa excludem absolut tot ce are vreo legatura, rezonanta, paralelism necrestin, pai nu stiu cu cit mai raminem din crestinism [bang]. Exista convergente culturale, oamenii gindesc in moduri asemanatoare, de-asta si exista un singur adevar. Trebuie sa fim maleabili, nu, sa nu ne cramponam in cuvinte si date istorice, ci sa le intelegem semnificatia.


#47
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 15:19

Irina, era vorba de discutii intre persoane, nu intre biserici. Eu nu am traditia mea, eu ti-am pus niste intrebari simple din Biblie si cu texte ca dovada. Daca nu ai putut raspunde e ok, am inteles. Insa tu sustii in continuare ca numai prin biserica ortodoxa se poate obtine mantuirea si ma tem ca tare te inseli...


If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.[flo]

#48
mariuta

mariuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 16:33

quote:
Originally posted by myrrha

Ma bag si eu ca musca-n lapte, in timp ce ma pregatesc sa fug la cursuri.
Fetelor, Jocelyn, Flavia, eu nu-nteleg o chestie. Nu se sustine nicaieri ca 25 dec. fix e ziua nasterii lui Iisus, asa cum nici ziua Invierii n-are cum sa varieze de la un an la altul (ca doar Iisus nu a inviat o data in aprilie, alta data in mai [xx(]). 25 decembrie e ziua echinoctiului, iar inaintea crestinilor era ziua nasterii lui Mithra, zeul soarelui la indoiranieni. Ca s-au suprapus, asta tine de o semnificatie aparte a crestinismului, care e un elogiu al luminii si al vietii incipiente, al diminetii (sint multe, multe imnuri in primele secole crestine inchinate soarelui care invinge intunericul si diminetii, acum nu va imaginati ca mithraismul a acaparat brand-ul soarelui si al echinoctiului).

Daca e vorba sa excludem absolut tot ce are vreo legatura, rezonanta, paralelism necrestin, pai nu stiu cu cit mai raminem din crestinism [bang]. Exista convergente culturale, oamenii gindesc in moduri asemanatoare, de-asta si exista un singur adevar. Trebuie sa fim maleabili, nu, sa nu ne cramponam in cuvinte si date istorice, ci sa le intelegem semnificatia.




In plus, o parte din ortodocsi serbeaza Craciunul dupa calendarul vechi, nu la data de 25 decembrie.
Controversele pascale sunt probabil cele mai vechi din istoria crestinismului, si Biserica a trebuit sa ia o hotarare cu privire la data sarbatoririi. Oricum, aceasta se sarbatoreste in majoritate duminica chiar daca unii spun ca, dupa Biblie, ar fi sambata. :)
Relativ la Biblie, Irina are dreptate, doar nu a picat din cer, este o colectie de carti scrise de diferiti oameni sfinti, a carei componenta si autoritate, adica valoare normativa pentru credinta, a fost stabilita in timp si nu fara multe discutii.
Cartile biblice nu si-ar pierde din autoritate daca s-ar demonstra ca - de exemplu - autorii lor nu corespund cu cei carora s-au atribuit scrierile respective.
Apoi, sa nu uitam ca si diavolul cita din Biblie cand il ispitea pe Mantuitorul Hristos, deci argumentarea cu citate biblice nu poate avea o valoare in sine.

#49
Jocelyn

Jocelyn

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 876 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 17:06

Atunci ce are valoare? Daca argumentarea cu citate nu are?
Ca si Iisus ii raspundea cu "Sta scris" deci nici asta nu avea valoare, nu?


If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.[flo]

#50
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 22 septembrie 2005 - 17:08

quote:
Originally posted by Jocelyn

Insa tu sustii in continuare ca numai prin biserica ortodoxa se poate obtine mantuirea si ma tem ca tare te inseli...





If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.[flo]






Daca nu se obtine mantuirea doar in BO,eu n-am pierdut nimic,dar daca doar in BO gasesti toate mijloacele harului pentru mantuire,unii au pierdut totul.[flo]



Irina si bb Ilinca(26apr04)

Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

ILINCA






Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -