Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

O singura Biserica?(8)


186 raspunsuri la acest subiect

#151
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 20:11

quote:
Originally posted by mate
quote:
Originally posted by conchitaOana, asta e si dilema mea, de ce ar vrea civilizatii de catolici sa se uneasca ccc cu "lepadaturile" ortodoxe?
Cine,ce vrea????Mai,cind o sa ne dezvatzam de chestia asta pe care comunistii ne-au bagat-o in cap sistematic ca sintem cei mai tari din parcare,cei mai frumosi,cei mai destepti,ca noi nu e nimeni pe lume?In realitate sintem o mana de oameni,nici prea prea nici foarte foarte,cu o religie despre care 80(ce zic eu 80,mult mai multi) din populatia globului nici nu a auzit,nu-i bai,dar sa sustinem ca se impiedica catolicii de unirea cu ortodocsii,sa fim sobrii....uite de ce nu mai puteau catolicii...Oana,mamica lu' Iepurici Alerg P'Aici(27 Nov 2004)ChristinelNew Zealand
Oana, dar initiativa asta apartine catolicilor. nu inteleg ce vrei sa spui si cine te-a suparat acum. eu ma miram sincer ca daca suntem asa un grup nesemnificativ si vai de noi, de ce au luat catolicii initiativa asta. intrebam serios.

#152
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 20:16

---------
Cum crezi ca imi arata un topic ortodox despre cit de valid e ce spun eu in fiecare duminica la liturghie?
---------
Nu te opri doar la titlu. Zi 'Tatal Nostru', apoi citeste tot topicul. Daca vrei, sigur. Daca crezi ca te sminteste, nu citi.

#153
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 20:30

Myrrha, multumesc mult pentru raspuns, incep sa inteleg mai bine motivele. totusi, si speri sa nu te superi, am nelamuriri in continuare. legat de un aspect ti-a obiectat Casandra si totusi n-ai raspuns: la ce te referi cu educatia interzisa in ortodoxism?!

a doua, tu vorbesti atat de frumos si inflacarat despre interzicerea divortului si despre aberatia separarii in viata de zi cu zi dintre oameni, ca probabil nu-ti dai seama ca militezi pentru unitate cu forta. si ne dai exemplu pe cataghe si pe mine. daca eu am considerat ca nu mai am nici un punct comun cu cataghe in momentul in care si-a batut joc de un subiect tabu, sfant pentru mine, desi am avertizat-o dinainte cum simt despre subiectul respectiv, tu nu poti sa vii acum la mine, dupa ce am decis in deplina libertate sa ma divortez spiritual de prietena mea cataghe si sa-mi impui, ca biserica ce te gasesti, sa ma impac si sa sufar in continuare langa cineva pentru care nu mai simt nika la intensitatea la care am simtit odata. de altfel, se si cunoaste ca cc cataghe gandeste mai mult inspre partea catolica, definitiva si absoluta, m-ar vrea langa ea cu orice pret, sa stau si sa indur orice din partea ei daca am facut odata greseala sa ma leg in asemenea prietenie. nu mai vreau si e dreptul meu sa nu mai vreau! nu trebuie sa platesc pentru asta nici in privat, nici in public, ma refer la hartuiala si mahala. si mai ales ca adus in public o problema privata care nu privea pe nimeni altcineva decat pe noi doua, imi aminteste de vanatoarea de vrajitoare din evul mediu, cand lumea era chemata sa dea cu pietre. asa e si cu divortul. nu conteaza ce ai vazut tu exclusiv in familia ta, nu ala e modelul. asa, am vazut si eu lucruri in familia mea si ma gandesc cat de si mai ingrozitor s-ar fi putut termina daca nu ar fi fost permis divortul - nici asta nu e modelul. ce conteaza e dreptul fiecaruia la demnitate si fericire, la libertate si auto-determinare. nici o lege si nici un principiu din lumea asta nu ma poate forta sa stau langa cineva abuziv, de exemplu. sau chiar langa cineva pe care nu mai iubesc pur si simplu, nu conteaza motivele.

in concluzie, educatia este esentiala, da. dar ce faci cu ea cand ti-e limitata libertatea? plus ca nu inteleg de ce ar fi separatia cauza de involutie, cand de fapt inseamna progres. copilul nu trebuie sa se rupa de parinti si sa mearga pe drumul lui, deschizand lumi si perspective noi?

#154
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 20:54

quote:
Originally posted by myrrha
quote:

Andrada, da, corect, vestea cea buna. dar arunci toata turma in prapastie ca sa te amagesti ca aduci pe calea cea buna o oaie pe care si-asa nu o intereseaza fenomenul decat ca exercitiu retoric?


Prin urmare, Conchita, din punctul tau de vedere, nu este posibila unirea unei credinte inrudite vreme de 1000 de ani cu alta, cu aceleasi carti sfinte si cu - in mod esential - aceleasi invataturi, decit prin pierderea turmei uneia din ele?



nu, nu am spus asta. doar ca ii transmiteam si Andradei aceeasi dilema de care vorbeai si tu: cum trebuie facuta unirea sa nu se sminteasca credinciosii.

ti-am recitit mesajul, tot nu ma impac cu delimitarea asta: catolicii=educati, umanisti,toleranti (desi au experiente cu schismele), ortodocsii=opusul catolicilor. pur si simplu nu inteleg pe ce te bazezi, religios vorbind, si nu politic, cand etichetezi asa? daca diferentele de credinta sunt insignifiante, atunci despre ce alte diferente vorbesti tu in defavoarea ortodocsilor? sau poate n-ar mai trebui sa te intreb asta, ca presimt iarasi sensibilitati ranite (a mea va fi sigur ranita!) :-))

eu as fi venit la nunta ta catolica!

#155
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 21:30

Myrrha, stai asa ca revin, nu mai pot sa fac nika acuma, ma gandesc numa la unirea bisericilor si "vad" raspunsuri si intrebari peste tot. :-)) cred ca mi-a venit o idee, sa ma explic. ma rup eu cu greu de DC sa ma duc la ale mele si ma apuc sa raspund invitatiei de a deveni membru in Phi Theta Kappa, the National Honor Society, boon. si recitesc inca o data invitatia, si vai ce-mi iese inima din piept de placere. stai asa, citeste in continuare, te rog, ca nu bat campii si nici nu-ti zic de asta ca sa ma laud. de ce m-a bucurat invitatia aia de unire cu grupul respectiv? pentru ca semnatarul invitatiei mi-a reamintit ca-s buna la scoala, m-a laudat pentru performante si mi-a zis ca ei ar fi onorati daca le-as calca pragul. deja stiu ca acum stii si tu unde bat. PTK nu s-a legat de faptul ca ieri nu mi-am plimbat catelul, ca n-am avut timp dimineata, nici ca l-am lasat pe sotul meu sa bage vasele la masina aseara, nici ca la mine in office e o dezordine si-o zapaceala de nu poti sa gasesti nika daca nu rascolesti in toate maldarele de carti, hartii etc. ideea e ca aia nu au venit la mine sa ma invite, evidentiind toate lucrurile rele despre mine, ci pe alea bune, ca doar alea conteaza la PTK.

alta analogie: daca Kengi, catelul meu, ar simti din partea mea lipsa de iubire, daca l-as trata violent, l-as lovi, l-as ataca, l-as tine nemancat, cum crezi ca ar reactiona? pai m-ar musca, ar latra, s-ar apara si intr-o zi ar fugi de la mine.

asa si cu discutiile noastre de-aici. nu poti sa convingi ortodocsii sa faca parte din marea familie reunita a crestinilor alaturi de catolici daca ii tot alea alea la cap cat de neispraviti sunt ei, ce needucati si lepre sunt. stiintificii tai dragi ar putea sa explice mai bine fenomenul: in fond, suntem niste animale, si cand suntem incoltite, reactionam organic, in virtutea instinctului de aparare, iar primul raspuns va fi, evident, defensiv si justificativ. or, te intreb eu acum, e corect ca ortodocsii sa fie pusi in asemenea situatie? initiativa unirii apartine catolicilor, atunci cum poti sa bati la poarta vecinului si sa-i ceri sa darame gardul dintre voi, amenintandu-l cu bata daca nu vrea si zicandu-i ca oricum nu merita sa stea in aceeasi curte cu tine, chiar daca darama gardul ala pana la urma?!

#156
lai

lai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.446 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 22:11

Myrrha, multumesc pentru informatii!

Lai

#157
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 22:36

quote:
Originally posted by myrrha
Hai sa mai dau un motiv la intrebarea Conchitei (ca imi vuieste capul de motive [:D]) si ma duc la scoala.Mi-aduc aminte postarea Gandacelului la un moment dat, de pe topicul ortodox. Ca duhovnicul ei i-a spus ca nu poti fi cu adevarat prieten cu cineva decit in Biserica. Si am inteles, adica am crezut ca inteleg, mi s-a parut o chestie adinca si m-a azvirlit in depresie.Adica eu de ce n-as putea fi prietena cu Gandacelu sau cu alt ortodox practicant? Trebuie neaparat sa fie ateu sau catolic ca sa putem fi cu adevarat prieteni?Cei mai buni prieteni ai mei (ai vechi) sint ortodocsi nepracticanti. Ar trebui sa ma rog sa nu ajunga pe la Biserica sa nu-i pierd?Cum sa ies din dilema asta, ziceti-mi si mie [q]. Sau trebuia pur si simplu sa-mi iau sot ortodox si sa nu ma mai incurc [8)]
Binenteles ca poti fi prietena,dar va lipsi comuniunea in duh,daca intelegi ce vreau sa spun.Un ortodox nepracticant(sa zicem) nu va intelege trairile tale legate de credinta,de Dumnezeu,care pana la urma determina si ceea ce esti,si ceea ce devii.Nu-ti interzice cineva sa fi prieten cu persoane care nu traiesc viata Bisericii,dar ajungi sa te indepartezi singura,in mod natural de ele,fiindca nu mai exista subiecte comune.Pe tine te preocupa Hristos,viata vesnica,trairea in Biserica,iar ei nu inteleg lucrurile astea si nu mai poti comunica,nemaiexistand baza comuna.Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA

#158
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 22:49

quote:
Originally posted by irina.c.
............fiindca nu mai exista subiecte comune.
Da ce-are frate un film, Katrina, situatia din Cecenia, acnee si flori de cimp? Pentru astea nu trebuie sa ai baza comuna decit geografic cit de cit,AL’amore che move il sole e l’altre stelle. Camera lui Marcu

#159
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 23:18

sa nu te superi irina dar genul asta de raspuns imi da de inteles cum se pot naste fanatici religiosi.. sunt mii de subiecte pe care le poti avea cu un prieten si fiecare sa fie de alta confesiune/religie...

#160
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 28 septembrie 2005 - 23:23

quote:
Originally posted by Andrada
quote:
Originally posted by irina.c.
............fiindca nu mai exista subiecte comune.
Da ce-are frate un film, Katrina, situatia din Cecenia, acnee si flori de cimp? Pentru astea nu trebuie sa ai baza comuna decit geografic cit de cit,AL#65533;amore che move il sole e l#65533;altre stelle. Camera lui Marcu
Cand ajungi sa discuti cu cineva despre filme,meciuri si cum mai e vremea,aceasta nu iti mai este prieten,ci doar amic.Parerea mea.Irina si bb Ilinca(26apr04)Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul ILINCA


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -