Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

gradinite bune de stat in sect 2


54 raspunsuri la acest subiect

#21
alia_ro

alia_ro

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 25 ianuarie 2008 - 20:35

[bruta]
deja mi-am luat gandul de la ea, nu am de gand sa-mi las copilul pe mana unora care il trateaza in functie de cat le dai. Plus ca nu mi-a placut din 2 motive:
-nu m-a poftit sa stau jos, am stat in picioare cu bebe mic in brate
-nu a avut nici cea mai mica intentie de a-mi prezenta gradinita.

Initial ma gandeam la gradi germana, insa accesul la aceasta grupa e de la 4 ani.
Acum vreau sa fac o vizita la gradinita Waldorf din Romana (costa cat cele de stat), am auzit ca primesc si copii care nu au 3 ani impliniti, il tin 1 an si apoi incerc din nou la cea germana.
Chiar am sunat ieri la gradi Waldorf din Popa Nan si mi-a zis sa revin in martie si ar vrea sa vada copilul, cat este de dezvoltat. Cand i-am zis ca nu mai face in pampers a zis ca e f. bine. Mai mult ca sigur il vor accepta.

Sunt f. scarbita si in acelasi timp confuza, pt ca nu stiu ce sa aleg. In orice caz nu imi permit o gradi particulara.


Alia, puiul Alexis si argintul-viu Vladut

#22
An-ka.

An-ka.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 26 ianuarie 2008 - 11:15

Esti sigura ca la Waldorf costa cat la o gradinita de stat?

#23
lipici

lipici
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 26 ianuarie 2008 - 13:30

salutare!
ma intereseaza gradinita 201sau gradinita Georgescu.
ce stiti despre ele?
ce ma sfatuiti?

#24
alia_ro

alia_ro

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 26 ianuarie 2008 - 16:35

quote:
Originally posted by An-ka.

Esti sigura ca la Waldorf costa cat la o gradinita de stat?

Anca, mamica Roxanei (26 august 2005) si a Ilincai (29 iulie 2007)


da, citeste aici:
http://www.waldorf.r..._Raspunsuri.asp

Alia, puiul Alexis si argintul-viu Vladut

#25
ankalaura

ankalaura

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.302 mesaje

Postat 26 ianuarie 2008 - 19:48

Gradinitele Waldorf de care vorbiti voi sunt de stat. Doar Cristofori este privata si functioneaza pe metoda Waldorf.
Cea din Popa Nan si cea din Romana SUNT de stat, nu doar COSTA ca la stat.
Fata mea a fost la Waldorf pe Popa Nan - am mai scris aici despre asta, si puteti gasi info in arhiva.
Pe scurt:
- La Popa Nan nu se prea doarme la pranz si aveau niste patuturi pliante care pe mine nu ma faceau prea fericita - se dormea in clasa celor care plecau la pranz.
- La Romana se doarme la pranz si au dormitor,
- La Popa Nan nu aveau bucatarie, si mancarea venea de la catering, deci nu costa chiar ca la stat, ci mai mult. Costa mai mult decat ma costa pe mine catering-ul la firma [:)] Mai precis, acum un an costa cam 130 de mii pe zi - un fel de mancare pentru pranz (ba ciorbita ba felul doi, nu ambele!) un desert, un iaurt mic Campina si un fruct. Ultimele doua le primeau la gustarea de la 4 jumate. Stiu ca aveau niste planuri de dezvoltare si e posibil sa se fi apucat de construit intre timp, si poate au dormitor si bucatarie. Nu cunosc asta.
- La Popa Nan, din aceste motive nu aveau mic dejun.
- La Romana au mic dejun. La Romana, toata masa pe zi costa mai putin decat costa masa de pranz si gustarea la Popa Nan, din cauza cateringului.
- La Popa Nan se respecta vacantele ciclului primar, deci nu poti duce copilul in urmatoarele perioade: o saptamana in noiembrie, 3 saptamani in decembrie-ianuarie, 1 saptamana in februarie, de Pasti (nu mai stiu daca o saptamana sau doua), intre 15 iunie si 15 septembrie, vacanta de vara. La Romana nu se tineau vacantele de noiembrie se februarie, in sensul ca puteai duce copilul, dar nu se faceau activitati specifice.
Din punct de vedere educational, ambele gradinite sunt grozave. Peste media gradinitelor de stat cu regim standard.
Noi a trebuit sa o mutam pe Eliza din motive personale, nu din cauza gradinitei.
Din pacate, acum va trebui sa o mutam din nou, in toamna, asa ca ma gandesc la urmatoarele gradinite:
- Zori de zi pe Ghica Tei
- cea de pe Nada Florilor din spatele dispensarului
- cel mai aproape mi-ar fi cea de pe Teiul Doamnei, cea cu program scurt. Am vazut ca se construieste de zor si acolo - stiti cumva daca vor avea si ei program lung?

Daca ma puteti ajuta cu info despre cele de mai sus, m-ati ajuta mult.
Saptamana asta ar trebui sa le fac o vizita, si baremi sa stiu cu ce trebuie sa ma pregatesc - rabdare, insistenta,... [:D]



Anca [gravi] 17+


#26
danis

danis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 26 ianuarie 2008 - 21:56

am uitat sa mai zic ca stiu ca s-a intrebat:
la 201 au si grupa mica (anul asta au fost doua)

de construit se construieste si la 201, dar nu pentru a face grupe mai multe, ci pentru a respecta normele UE care impun sa nu doarma copiii in acelasi loc in care mananca si isi desfasoara activitatile - sau noua asa ni s-a spus

eu as prefera sa nu se plimbe copiii prin gradinita si sa fie toti din gradi laolalta cand mananca - ma intreb daca nu sunt expusi mai tare la virusi intrand in contact cu si mai multi copii - si cat de disciplinati vor reusi sa fie la masa daca sunt toti laolalta - chiar sunt curioasa cum vor sta lucrurile, dar ma indoiesc ca fetita mea va mai prinde asa ceva, mai are un an in afara de asta si ei abia sunt la fundatie... de asta toamna [:D]

cat despre amabilitatea directoarelor din gradinitele de stat... din ce am vazut eu, cea mai frecventa varianta este indiferenta amestecata cu vagi urme de amabilitate... [:D]

iar turul gradinitei ... - asta se intampla din cate stiu numai la gradinitele particulare, care au interesul sa "recruteze" nu la cele de stat unde abia poti gasi un loc

povestea nasterii:
http://forum.desprec...TOPIC_ID=104532

#27
alia_ro

alia_ro

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 30 ianuarie 2008 - 18:46

quote:
Originally posted by ankalaura

Gradinitele Waldorf de care vorbiti voi sunt de stat. Doar Cristofori este privata si functioneaza pe metoda Waldorf.
Cea din Popa Nan si cea din Romana SUNT de stat, nu doar COSTA ca la stat.
Fata mea a fost la Waldorf pe Popa Nan - am mai scris aici despre asta, si puteti gasi info in arhiva.
Pe scurt:
- La Popa Nan nu se prea doarme la pranz si aveau niste patuturi pliante care pe mine nu ma faceau prea fericita - se dormea in clasa celor care plecau la pranz.
- La Romana se doarme la pranz si au dormitor,
- La Popa Nan nu aveau bucatarie, si mancarea venea de la catering, deci nu costa chiar ca la stat, ci mai mult. Costa mai mult decat ma costa pe mine catering-ul la firma [:)] Mai precis, acum un an costa cam 130 de mii pe zi - un fel de mancare pentru pranz (ba ciorbita ba felul doi, nu ambele!) un desert, un iaurt mic Campina si un fruct. Ultimele doua le primeau la gustarea de la 4 jumate. Stiu ca aveau niste planuri de dezvoltare si e posibil sa se fi apucat de construit intre timp, si poate au dormitor si bucatarie. Nu cunosc asta.
- La Popa Nan, din aceste motive nu aveau mic dejun.
- La Romana au mic dejun. La Romana, toata masa pe zi costa mai putin decat costa masa de pranz si gustarea la Popa Nan, din cauza cateringului.
- La Popa Nan se respecta vacantele ciclului primar, deci nu poti duce copilul in urmatoarele perioade: o saptamana in noiembrie, 3 saptamani in decembrie-ianuarie, 1 saptamana in februarie, de Pasti (nu mai stiu daca o saptamana sau doua), intre 15 iunie si 15 septembrie, vacanta de vara. La Romana nu se tineau vacantele de noiembrie se februarie, in sensul ca puteai duce copilul, dar nu se faceau activitati specifice.
Din punct de vedere educational, ambele gradinite sunt grozave. Peste media gradinitelor de stat cu regim standard.
Noi a trebuit sa o mutam pe Eliza din motive personale, nu din cauza gradinitei.
Din pacate, acum va trebui sa o mutam din nou, in toamna, asa ca ma gandesc la urmatoarele gradinite:
- Zori de zi pe Ghica Tei
- cea de pe Nada Florilor din spatele dispensarului
- cel mai aproape mi-ar fi cea de pe Teiul Doamnei, cea cu program scurt. Am vazut ca se construieste de zor si acolo - stiti cumva daca vor avea si ei program lung?

Daca ma puteti ajuta cu info despre cele de mai sus, m-ati ajuta mult.
Saptamana asta ar trebui sa le fac o vizita, si baremi sa stiu cu ce trebuie sa ma pregatesc - rabdare, insistenta,... [:D]



Anca [gravi] 17+



Multumim, poate ar trebui sa postezi acelasi raspuns si la topicul despre gradinitele Waldorf!
Ma bucur ca acest sistem ti s-a parut superior celui traditional...aveam o umbra de indoiala!

Alia, puiul Alexis si argintul-viu Vladut

#28
martie

martie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.138 mesaje

Postat 30 ianuarie 2008 - 19:03

Unde este gradinita asta particulara Cristofori (waldorf)??

#29
mandarinutza

mandarinutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.336 mesaje

Postat 02 februarie 2010 - 11:38

Readuc subiectul in actualitate in speranta ca mai sunt mamici care cauta gradinita de stat in sectorul 2 sau mamici care ne mai pot cateva informatii/noutati in plus despre aceste gradinite.



Am vazut ca s-a discutat despre gradinita 201 Clopotel, din zonaia Iancului, 256-Corabeasca si Castel 188 de la Electroaparataj. Acestea sunt si gradinitele care ma intereseaza pe mine, intrucat stam in zona. Am o fetita care va implini3 ani pe 30 august deci se incadreaza pentru grupa mica din septembrie 2010. Initial ma interesa Castel, fiind la jumatatea distantei dintre mine si soacra mea si astfel ma gandeam ca ne va fi mai usor la amandoua sa o luam pe Antonia de la gradinita. Insa am o prietena cu fetita la aceasta gradinita si mi-a mai spus si multe lucruri care nu mi-au placut: de pilda ca desertul este compus din dulciuri din comert de calitate indoielnica(aici eu nu sunt de acord, eu fac prajituri si checuri, etc in casa si incerc sa ii ofer o alimentatie sanatoasa, nu sa ii dau toate chimicalele din dulciuri), ca nu ii scoate afara, iar despre dna directoare am aflat ce s-a discutat si anterior-deci sunt cam dezamagita.



La 201 au fost inscrisi nepotii mei, si am inteles ca e o gradi foarte buna, cu personal bun, nepotii mei mergeau des la teatru,circ, ii ducea si la Biserica la impartasit.Dar cumnata mea mi-a zids ca nu prea au grupa mica aici. Despre Corabeasca nu stiu nimic, nu stiu pe cineva cu copilasii acolo. Cand am fost mica, mama m-a dat la gardinita aceasta, dar nu am rezistat decat cateva zile, intrucat nu dormeam dupa-amiaza si ma puneau la colt pentru asta, asa ca m-au mutat la o gradi cu program scurt.



Daca puteti sa imi dati cateva detalii despre inscriere, activitatile din aceste 3 gradinite, meniu, etc, va multumesc foarte mult.





Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007 si in burtica bb2 15s+



Poze

#30
dicirstea

dicirstea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.994 mesaje

Postat 02 februarie 2010 - 15:30

Vreau si eu ceva info despre gradinite din zona Colentina. Am inteles ca era una pe strada Silvia, dar am citit ca s-ar fi mutat.



Deocamdata sunt in amenajari cu apartamentul, nu stau in zona, dar ma voi muta in curand.



Matei va face 3 ani in mai, dar este foarte dezvoltat fizic, nu are pampers, vorbeste bine, mananca singur. NU DAU SPAGA [:D]

Din cauza de bb mic, nu prea pot sa le iau la pas.



Ma puteti indruma?



[zz]

CAPRA CU 2 IEZI

[alap][xdulci][shopi]



[bonjovi] mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian [caru](03.06.2009)



MINUNEA MEA



A DOUA MINUNE 2



A DOUA MINUNE



Ajutati-l si pe Darius!




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -