Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe-27


193 raspunsuri la acest subiect

#1
Ioanatugs

Ioanatugs

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.254 mesaje

Postat 07 ianuarie 2008 - 03:34

Fete dragi, va invit sa continuam discutiile incepute in capitolele anterioare, cu mult optimism si incredere ca intr-o buna zi vom reusi!!Un nou an cu multe realizari si cat mai multe gravidute!![cheers]

cap.1,cap.2,cap.3,cap.4,cap.5,cap.6,cap.7,cap.8,cap.9, cap.10, cap.11, cap.12, cap.13, ,cap.14,cap.15,cap.16,cap17, cap.18,cap.19, cap.20, cap.21, cap.22,cap.23, cap.24, cap.25,cap.26





Endometrioza reprezinta, simplist vorbind, o afectiune ginecologica caracterizata prin prezenta de tesut endometrial functional in afara cavitatii uterine. Cu alte cuvinte, tesutul care in mod normal captuseste cavitatea uterina poate fi gasit, la anumite femei, in mod anormal, si in alte locatii situate extrauterin. Localizarea acestor tesuturi ectopice poate sa fie atat in zone adiacente aparatului genital feminin (ovare, ligamente largi, ligamente uterosacrate, peritoneul pelvin, septul rectovaginal, vezica urinara, etc.), cat si in locuri absolut imprevizibile, precum ar fi Sistemul Nervos Central, plaman sau tesut miocardic.

Diagnosticare: Endometrioza poate fi diagnosticata de catre medicul ginecolog, care examineaza direct zona pelviana cu un mic instrument numit laparoscop. Laparoscopia este o procedura rapida, care permite depistarea endometriozei doar atunci cand este vizibila in zona genitala. In timpul unei asemenea investigatii, ginecologul sesizeaza mici puncte pe vulva, vagin, colul uterin sau intr-o alta sfera genitala. Aceste puncte sau "insule", cum le mai numesc ginecologii, sunt leziunile cauzate de fragmentele de endometru. Daca fragmentele ajung in afara zonei genitale si se depun pe intestine, depistarea lor este mai dificila.

Totusi, mai ales in astfel de cazuri, contactul sexual dureros este unul dintre principalele indicii care denota prezenta endometriozei. Daca ai aceasta problema, nu ezita sa-i spui medicului.

Un alt factor care intarzie depistarea endometriozei este absenta simptomatologiei. Aceasta afectiune poate fi extrem de dureroasa sau, din contra, poate trece neobservata. Este vorba, mai ales, de persoane care au o forma usoara a bolii.

Care sunt simptomele endometriozei? Multe dintre cazuri sunt asimptomatice. Atunci cand simptomele apar, acestea includ:

Crampe abdominale sau dureri lombare in timpul menstruatiei.

Dureri menstruale severe.

Dureri la defecatie (scaun).

Disurie (dureri in timpul urinarii), in special in timpul menstruatiei.

Dispareunie (dureri la contact sexual).

Infertilitate.

Cine poate face endometrioza? Orice femeie care are menstruatie regulata poate face endometrioza. Aceasta boala afecteaza cu precadere femeile intre 25 si 40 de ani, dar poate afecta si adolescentele si femei mai tinere de 25 de ani. Apare mai frecvent la femeile nulipare (care nu au avut nici o sarcina).

Interventiile chirurgicale In cazurile mai severe de endometrioza, tesutul cicatriceal poate fi excizat in timpul laparoscopiei exploratorie. Excizarea acestui tesut poate ameliora simptomele si poate creste sansele unei sarcini.

Fertilitatea poate fi afectata? Cele mai multe femei care sufera de endometrioza pot avea copii. Sansele de a ramane insarcinata depind de severitatea afectiunii si de raspunsul la tratament. Se recomanda o perioada de observatie fara tratament inainte de a lua in consideratie tratamentul chirurgical.



Link-uri utile: http://www.endo-resolved.com/diet.html

http://forum.desprec...&TOPIC_ID=35752

http://www.search-en...e.php?id=370486 ,

http://www.presspro-...oului--611.html

http://www.endometriosisassn.org/

http://www.endometriosis.ca/



MODELELE NOASTRE: Fete care au reusit sa ramana gravidute desi au avut endometrioza:



Amely operata laparoscopic(chist endometriozic+endometrioza in zona pelvina), a urmat un tratament naturist, un regim alimentar sanatos si acum e proaspata mamica de baietel.

Alinaalex -"am avut si eu endometrioza, operata laparoscopic in decembrie 2004 la Timisoara - prof. Munteanu, iar acum am un baietzel!"

Sorina73-"si eu am suferit de endometrioza, am avut un chist endometriozic operat laparoscopic in sept. 2005. Din fericire ovarul mi-a ramas intreg, dar sansele de a avea un copil pe cale naturala mi s-a spus ca sunt destul de mici. Din fericire pt. noi in oct.2005, deci imediat dupa prima menstruatie, am ramas insarcinata, iar acum am o minune de fetita."

Elbi-"si eu am avut endometrioza descoperita cand incercam sa-l avem pe bebe nr. 2. dupa multe aventuri, caci si mie o somitate imi spusese ca as avea o tumora pe ovar si ca ar dori o interventie in camp deschis, am gasit pe altcinvea, am facut laparoscopie, apoi 6 luni cu danazol, a urmat o luna de refacere, iar luna urmatoare am ramas gravida si acum avem 2 baieti."

Tania2"-Numele meu este Tania, am 34 ani, am fost diagnosticata in decembrie 2004 cu endometrioza la ovarul stang. Dupa ce am consultat mai multi medici am hotarat sa ma operez laparoscopic in 30 mai 2005. In iulie 2005 am ramas insarcinata, am nascut in aprilie 2006 si am cea mai minunta fetita, Bianca"

Tanti:"Eu am fost op clasic de chist endometriozic avea 6 cm pe un ovar(stang)iar pe celelalt erau punctulete mici nu stiu daca erau tot de endometrioza, dupa op. mi sa spus sa incerc 1 an de zile iar daca nu, dupa aceea sa incerc stimulare sau fiv, am incercat si am luat si ceva naturist nu stiu daca a ajutat dar

#2
mada23

mada23

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.125 mesaje

Postat 07 ianuarie 2008 - 10:39

Ioana...multumim mult pentru noul capitol, LA MULTI ANI , sa fii sanatoasa si sa vina bebelinul[pup]
Adina...sa iti traiasca bebelinii, sa fiti sanatosi, iti multumim ca ne-ai dat sperante ca putem invinge [flo]
Boo...asteptam vesti de la prima eco [pup]
AlexaIoana..LA MULTI ANI, sanatate multa si un copilas [pup]
Daca am mai scapat o Ionica o pup, la multi ani.

O zi buna tuturor!






in 2008 miracolul va veni pe strada mea...madutz
http://tt.lilypie.com/r2aEp2.png

#3
unducthable

unducthable

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.174 mesaje

Postat 07 ianuarie 2008 - 11:37

Mada , multumesc foarte mult pentru gandul bun si pentru mesajul tau , 6 ianuarie este ziua mea de nastere , si am avut pe parinti la noi acasa si am mancat prajituri , prajituri.

"Diana...LA MULTI ANI,sa fii sanatoasa, iubita si fericita, DD sa iti aduca o minune de bebelin, milioane de pupici (sper ca nu am incurcat ziua)
"

multumesc mult, Doamne ajuta tuturor !

diana



A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .


#4
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 07 ianuarie 2008 - 12:37

La multi ANI Ioana si AlexaIoana si tutoror purtatoarelor acestui nume frumos ori nascute in aceste zile sfinte!!!Sa fiti sanatoase si iubite!Si cate un BB-el fiecareia pentru inceput...sau 2? sau 3?[:D][cheers][cheers][cheers]

MadaS[pup] pei cam asta e chestia...ca suntem unele iesite din tipare conform hormonalelor(mie prima data mi-a gasit doar problema cu progesteron lipsa la apel in faza luteala).Si ma banuisem de Pcos ca aveam si retentie hidrica si chiste functionale si pilozitate tip Darwin[alcool]...Ceva o fi si cu estrogenul ala si cu alte alea,dar sigur mai sunt lacune in cercetare si altii sunt mamuca si tatuca afectiunilor pe care le avem...sigur ceva grade de rudenie intre fibrom,endo sau Pcos exista,dar asta pe mine una ma depaseste[alcool]Nu uita ca la endo NU SE STIU CAUZELE INCA[alcool].Sa speram ca vom fi bine si cu cat mai putine probleme![cheers]

Anca[pup] nu bag aspirina,dar e bine de luat in considerare,nu?Mai ales ca in una din cauzele de pierdere de sarcina se recomanda aspirina aia mica,sa spun asa.Multumesc pentru vorbele tale bune si stii ca suntem aproape indiferent de cat de des sau rar postam pe forum.Eu totusi n0as exclude endometrioza dintre cauzele clare de infertilitate.Nu uita ca noi tratam efectele,cauzele ciuciu,ca nu se cunosc...Dar ceea ce impiedica gigeii si outele sa se ubeasca in burtica poate sa faca Fiv-ul,nu?[;)]

Ioana [pup]nu mai zic nimic legat de planuri.Ca am tot zis si n-am facut nimic.[sm]Asa ca acum e vremea faptelor iar apoi,cu ajutorul lui DD voi povesti rezultatele.[bonjovi]

Turturel [pup]ai mai aparut si tu pe aici.Cum sunteti?[:)]

Cristy [pup]lume noua,lume noua[grup]

Ylari[pup] creste burtica?

Ralu[pup] respectele mele prietenilor adevarati![asia]

Hera [pup]mie mi-a venit pe 5.Si pe cuvant ca m-am gandit ca sigur m-ai asteptat pe mine[:D]si ca o sa-ti vina si tie.Hai da-i bice ca ai treaba ![:D]Felicitari!!!Ai depasit marele hop!Numai vesti bune de acum incolo iti doresc din inima![bis]

Mada,Boo,Monica,Crisis,tuturor[pup][pup][pup]

O zi excelenta!

Fetelor care o stiu pe Bluel de la tutunici:A RAMAS GRAVI!!! A aflat de Craciun!!![bis][bis][bis]Felicitari si aici Bluel si iti tinem pumnii sa ai o sarcina usoara si nastere la termen!!![cheers][grup]

KISSES





[si-eu]

nu mor caii cand vor cainii...

#5
Hera25

Hera25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 936 mesaje

Postat 07 ianuarie 2008 - 13:41

Lucialu si mie tot pe 5 mi-a venit CM-ul[:D].
Si eu iti urez mult succes si poate reusim impreuna luna asta[:D] si venim cu bucurie sa dam vestea.
Ce vis frumos nu? Poate devine realitate.[:D]

#6
crisis81

crisis81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.622 mesaje

Postat 07 ianuarie 2008 - 15:22

[bum][batetoba]LA MULTI ANI IOANELOR !!! [bum][batetoba]


Dumnezeu sa va daruiasca un curcubeu la fiecare furtuna, un zambet la fiecare lacrima,o binecuvantare la fiecare pas si un raspuns la fiecare intrebare!


[pup][pup][pup][pup][pup]



[*]La Multi Ani![*]


"Oamenii pot uita ce le-ai spus, dar nu vor uita niciodata cum i-ai facut sa se simta" (Carl W. Bueechner)

[foto]Poze, amintiri, etc...



#7
bebe2008

bebe2008

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 158 mesaje

Postat 07 ianuarie 2008 - 17:03

Buna fetelor!
Este pt prima data cand scriu la acest topic. In urma operatiei laparoscopice efectuate in urma cu o luna am fost diagnosticata cu endometrioza, mai precis 2 puncte de endo pe fundul de sac Douglas.
Ma asteptam la un diagnostic de acest fel.... nu as putea spune si de ce...
Mentionez ca acum aproape 2 ani am pierdut o sarcina, oprita in evolutie la 9 saptamani....
De atunci o perioada nu am mai incercat, iar apoi nu a mai aparut o alta sarcina motiv pt care am facut laparo. Ovulatia ok, trompe ok.
Dupa operatie menstruatia a venit cu intarziere de o singura zi.
Ceea ce ma pune pe ganduri de fapt sunt durerile care au aparut imediat dupa ovulatie, care au persistat pana la aparitia CM si mai ales durerea profunda din ziua 7 DPO, adica per in care ar treb sa se produca nidatia si pe care inainte de operatie nu am mai avut-o. Intepaturi f puternice atat in ovare cat si in uter.
Aveam ceva dureri putin inainte de CM si in prima zi de CM dar mult mai mici.
S-a mai confruntat cineva cu probl asta? Credeti ca ar avea vreo leg cu operatia?
Va multumesc din suflet!

#8
aerlilian

aerlilian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.307 mesaje

Postat 07 ianuarie 2008 - 19:35

Ioana ,LA MULTI ANI!!!,sa fii sanatoasa si fericita!Sa vina bebele de martisor!
Lucia ,m-ai omis,nu m-ai pupat si nici nu mi-ai spus ce parere ai de visul meu!
Sunt disperata fetelor...Nu pot dormi din cauza tusei...Nu s-a ameliorat deloc,e tot seaca si ma inneaca.Nu va pot spune cate am inghitit si degeaba...Ma tem ca ar trebui sa iau un antibiotic si nu stiu ce...nu stiu daca e bine...Daca mi se intampla minunea tocmai acum si eu iau antibiotic?CE MA INVATATI SA FAC?

#9
Ioanatugs

Ioanatugs

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.254 mesaje

Postat 07 ianuarie 2008 - 20:27

La multi ani Alexa-Ioana si Amely = Ioana Diana, sa traiti cu numele si tot ce va doriti sa se implineasca![cheers][cheers]

Mada23, Lucialu, crisis81, Aerlilian va multumesc frumos pentru urari dragelor!![pup]

Lucialu asa sa fie: sa implinesti si pe urma sa ne povestesti, abia astept!!! Multa bafta iubita![cheers]

Bebe2008 bine ai venit printre noi s[flo]i i-ti doresc sa ti se implineasca minunea cat mai repede! Durerile usoare inainte si dupa sunt normale, nu ai de ce sa te alarmezi.



[comoara] ne intalnim de martisor 2008[i]

#10
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 07 ianuarie 2008 - 21:14

Aerlilian [dual][dual]iarta-ma!Stiu ca nu e prima oara dar jur ca e fara intentie[bang]Tot timpul uit cate o fata[alcool]De vis nu stiu ce sa spui:calul e veste altceva nu stiu[:D].Legat de raceala in afara de ce ti-au spus fetele poti sa mai incerci ceai de potbal si de patlagina.Este foarte bun cu conditia sa nu fim gravi.In sarcina este interzis.Si supa de pui la greu pentru imunizare.

Ioana[pup] merci la fel![;)]

Bebe bine ai venit la noi[grup] si sedere scurta ca vei ramane gravi si vei pleca la odisee![cheers]Nu mai despica firul in 4,stai cuminte si doar daca nu te simti bine la modul serios mergi la dr.Nu-ti fa ganduri ca mai rau iti faci.Noi suntem mai sensibiloase si simtim transformarile lunare mai bine ca alte fete care nu au avut probleme de nici un fel vreodata.Poate e ce banuiesti si tinem pumnii,dar shhhhhhhh sa nu se sperie barza ca vorbim de ea si afla ca o pandesti[:D]

Am sters-o la plimbareala cu sosul meu iubit![bis][^]

KISSES



[si-eu]

nu mor caii cand vor cainii...


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -