Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 6)


204 raspunsuri la acest subiect

#151
shmily

shmily

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 09 ianuarie 2008 - 11:14

Buna dimineata!
Ce mai faceti? Am intrat si io un pic pe-aici, pe fuga, mai intru tot asa, in fuga dar n-am timp decat sa citesc cate putin ce-ati mai facut... io ma mut zilele astea si am o gramada de treaba pe cap pt ca tati a inceput munca si am ramas singura cu impachetatul... dar seara, cand il astept sa vina de la serviciu, mai imi vine cate o idee si cnd vad masina de cusut imi e dor de timpul pe care-l petreceam fara griji in fata ei... deocamdata n-am inceput lucrul ca inca nu imi raspund cei la care trebuia sa fac fete de perna... mai stau cateva zile pt ca m-am gandit ca or fi plecati si inzapeziti prin Bulgaria...
Fug ca nu mai pot sta, dar nu inainte sa va arat ce am facut aseara cat l-am asteptat pe tati... voiam sa stau sa ma odihnesc un pic, si, ca sa valorific timpul si sa nu stau degeaba... mi-a venit o idee: aveam vreo 2 metri de finet si mi-am facut pantaloni de pijama... dupa modelul altora pe care-i aveam io si erau confortabil, numai ca la astia le-am facut talia un pic mai joasa... si din resturile de material i-am facut si la pitica unii la fel (fara talie joasa):
http://img204.images...hpim6268jm6.jpg

.........................
*vivi*, mami de Bianca

#152
iulyp

iulyp

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 09 ianuarie 2008 - 12:21

Fetelor care cunoasteti spuneti-mi si mie cum procedez ca sa imi achizitionez niste talpite pt. masina Singer? Iulia tu parca spuneai ca ai masina ca a mea. Am intrat pe site-ul Singer si au acolo niste talpite dar nu au denumirea lor si nici macar un pret orientativ. Cine stie ma lumineaza si pe mine? Pls. Oare daca fac comanda pe net de la reprezentanta Singer o sa fie ok? Am auzit ca ar fi cam neseriosi.

Aura, mamica Nicoletei(29.09.2004) si a lui Andrei(12.06.2006)




#153
iulyp

iulyp

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 09 ianuarie 2008 - 12:30

Of nu stiu cat de coerenta am fost. Pe scurt: spuneti-mi si mie denumirea celor 8 talpite de pe site-ul Singerhttp://www.singer.ro/.
Eventual si un pret orientativ. Multumesc mult.

Frumusele foc toate creatiile, de la draperiile super adevarate ale Iulei, la pantalonii de pijama si la pantalonii combinati fata-spate si la costumasul ala de graviduta. Ce mai, niste minunatii. Si inovatia la sandalele Iuliei, suuuuper.
Si ce misto ca s-au personalizat burticile, acum e burtica baietel si burticile fetita[il]. Ce frumooooos.

Aura, mamica Nicoletei(29.09.2004) si a lui Andrei(12.06.2006)




#154
iulyp

iulyp

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 09 ianuarie 2008 - 12:42

Gianina mie nu mi se deschide site-ul. Apare doar prima pagina cu cele 2 pahare si atat. Poate mai mesteresti la el ca sunt tare curioasa sa-ti vad creatiile ca poate imi place in mod deosebit ceva si voi folosi si eu vreun model intr-o buna zi, mai sti?[:D]

Aura, mamica Nicoletei(29.09.2004) si a lui Andrei(12.06.2006)




#155
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 09 ianuarie 2008 - 12:57

Aura, fie completezi formularul de la Contact si ii intrebi preturile pt piciorusele Singer si ei iti trimit lista cu modelele si preturile(specifica si ce masina ai ca poate nu sunt compatibile). Sau suni la telefon si ii intrebi preturile orientative ale picioruselor pt masini casnice.
Vivi, ce dragute sunteti amandoua cu pantalonasi la fel... Si eu am in proiect pantaloni lungi de pijama dar n-am material in casa. Spor la impachetari si la cusut, cand ai timp.
Alina, ce bine ca nu aveati ceva prestabilit. Asa sunteti fericiti cu bebelusha. Fa-i asternuturi pt pat, cu volanashe si dantelute. Rochie de botez din aceia lunga(erau niste modele in Burda, iti caut daca vrei). Fa acum, cat mai ai timp, ca dupa aia...

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

#156
midasnu

midasnu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 09 ianuarie 2008 - 14:08

Buna fetele,

Vivi foarte bine va sta la amandoua imbracate la fel! [cool]
Alina, eu cum ii fac lenjeria lui bebe? am asa putine posibilitati... doar sa-i gasesc un material cu animalute ceva, oricum ar trebui intai patutul, nu? am vazut ca sunt masuri diferite de patuturi 120/60 si 140/70.
Trebuie sa cumpar si eu niste finet. Lenjeria din ce material sa o fac?

mersi,

va pupic

Elena [gravi]25+ cu [baietel]

#157
iulyp

iulyp

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 09 ianuarie 2008 - 17:33

Alina multumesc pt. sugestii. Am sunat la ei si au zis ca momentan nu au in stoc nimic si asteapta dupa 15 sa le vina comanda din Germania. Mi-a zis ca piciorusele nu-s scumpe, pret orientativ 6-8 ron. Acum a ramas sa ii mai contactez dupa 15. Sper sa am noroc si sa imi achizitionez cateva picioruse.

Aura, mamica Nicoletei(29.09.2004) si a lui Andrei(12.06.2006)




#158
tomari

tomari

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 09 ianuarie 2008 - 17:33

Buna [biz]-telor,
Gianina bine ai venit in trupa! Aranjamentele sunt deosebite; mult succes in continuare si nastere usoara!

Alina multumesc de poze si explicatii.[pup]

Vivi va sta bine la amandoua; vara mai ales poti sa-i faci din materiale ce-ti raman de la tine cate ceva. Am sa revin dupa ce fac foto.

Vianne vei vedea dupa ce nasti ce mandru va fi taticul cand va vedea ca-i seamana fata; al meu si acum e topit dupa ea.

Elena baietii seamana cu mamele, iar de mandria tatilor ce sa mai vb; nu stiu daca e universal valabil, dar majoritatea cazurilor se adeveresc. Principalul este sa fie sanatosi ca bucuria este la fel de mare indiferent de sexul [bebic].

Din pacate eu nu ma pot lauda cu creatii. Am comenzi de facut: draperii, pantaloni, fuste si un sacou ars de refacut. Clienta l-a calcat atat de bine ca a ramas fara revere, guler si maneci. Acum a renuntat la fusta ptr. repararea sacoului. Printre ele seara mai tricotez la un pulover de-al sotzului.

Apropo, trimiteti fetelor ceva zapada si aici pe la Cluj ca e tare moale asfaltul.
Sanatate si spor la lucru! Tonia [hia]

#159
iulyp

iulyp

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 09 ianuarie 2008 - 17:42

Gianina am reusit si eu sa vad aranjamentele tale. Sunt de nota 10. [cool]

Aura, mamica Nicoletei(29.09.2004) si a lui Andrei(12.06.2006)




#160
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 09 ianuarie 2008 - 17:44

Elena, eu am patutul 120/60 si cam asa sunt marea majoritate. Poti sa-l faci si din frotir(parca asa ii spune) e materialul ala ca un prosopel subtire si merge pus elastic de jur imprejur. Eu daca gasesc sa cumpar asa i-as face. Si eu vreau sa ne schimbam cearceafurile noastre dar vreau ceva mai misto, uni sau cu modele geometrice simple. Mai caut si-ti zic.
Am terminat un pulover din materialul ala super dificil. Ma rog, nu e terminat, mai am de cusut sus la gat si o maneca. Am surfilat cusaturile dintre parti si tivurile le-am cusut la mana deci...am turbat[alcool]
Fatza: http://i146.photobuc...itorie/Fata.jpg
Spate: http://i146.photobuc...torie/Spate.jpg
Cam atat. Pup.


ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • CELE MAI FRUMOASE BATAI DE INIMIOARE

    Andrevvv
    - Astăzi, 20:24

  • Plimbare ❤️

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 19:31

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -