Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Croitorie - sfaturi si idei (capitolul 6)


204 raspunsuri la acest subiect

#171
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 11 ianuarie 2008 - 17:24

Tiza mea draga, nu am somn deloc noaptea... Zici ca-s zombie[vampir] Am vazut in pozicile tale o geanta misto-misto: http://good-times.we...080163766NSlzxL Cum de n-am mai vazut-o pana acum? E super si port fardul... Esti talentata. Si zici ca n-ai avea rabdare sa faci rochite la fetita; pai daca nu tu, atunci cine?
Elena, fusta nu trebuie sa fie prea bibilita, cred ca tot pe elastic o pun(elastic bagat intr-o bentita gen betelie), as vrea sa nu-i pun fermoar. O astept pe a ta sa vad cum ti-a iesit.
Eu am avut o geanta de voiaj mare, plina cu: prosop, camasa de noapte, cosmetice, hainute bb, pampersi etc si una mai mica cu mii de buzunare pt chestii uzuale gen servetele, mobil, bani(spagi si chestii).

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

#172
Vianne

Vianne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 535 mesaje

Postat 11 ianuarie 2008 - 19:36

Elena, multzam! Intr-adevar, aici sunt materiale faine si ajuta mult atunci cand faci un model simplu. Geanta pt mine o sa o fac cam de 60 cm in lungime si vreo 50cm inaltime. O sa ii fac buzunare interioare. Pt bebe va fi un pic mai mica.
Hai sa te vedem cu fusta clos!

Alina, tu ma faci sa rosesc... Ma gasesti plina de talente iar eu sunt vai mama mea[:D]Poseta aia nu ai vazut-o pana acum pt ca omisesem sa o pun, ieri am atasat-o. Asa ca esti pe faza[:D]

Pupici la fete harnicutze!

Alina 21+

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.web.../alinavillanova

#173
gitana

gitana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 11 ianuarie 2008 - 20:26

Vianne f frumoase creatiile tale.Se cunoaste ca sunt lucrate ingrijit,cu tighele drepte.Bravo!
Aici nu se gasesc materiale cum sunt la tine,are dreptate Elena.Imprimeurile sunt deosebite, haioase.Si gentile ptr spital cred ca o sa-ti iasa super.
Elena e mult mai usor sa ai o singura geanta ptr spital, sa nu pleci f incarcata-in ideea ca o sa-ti mai aduca sotul ce ai nevoie.
Dar gandeste-te ca te vei si intoarce de acolo :)) si unde iti vei pune toate bagajele?? Cu siguranta vor veni prieteni cu ceva haiunute ptr bebe.Ideal este sa ai 2 genti de marimi potrivite.
La prima nastere si eu m-am internat cu o singura geanta;cand am plecat aveam si o multime de sacose:primisem hainute,carti,reviste etc etc..

Spor la treaba!!
Gianina

#174
midasnu

midasnu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 11 ianuarie 2008 - 23:43

Am reusit sa ajustez fusta, nu mai este chiar clos, dar a iesit, data viitoare o sa iasa si mai bine ca doar din greseli invatam!



fusta clos



da, tu ai dreptata Gianina, doar ca eu nu am prieteni, nu are cine sa vina la mine in maternitate, si aia doi, trei care sunt, au si ei treburile lor, nu cred ca-si fac timp pentru mine.



Elena [gravi]26+ cu [baietel]

#175
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 12 ianuarie 2008 - 14:23

Elena, e misto fusta. Exact asa imi trebuie si mie, simpla si usor de facut. Sa apuc sa o croiesc si dupa vad cum o termin in talie. Cat despre maternitate, fi pe pace ca eu n-am anuntat pe nimeni. E ciudat sa intre puhoiul de oameni peste bb-eii aia mici de o zi. Eram 4 mamici cu 4 bbei in salon si ce era daca fiecare venea cu grupul de prieteni, ca la muzeu. Nici nu lasau asistentele pe oricine(numai sotii veneau cam o data pe zi). La mine a venit maica-mea ca sotzu'... era departe rau.
Vianne abia astept sa-ti vad gentutele de maternitate. Si asa e, folosesti niste materiale asa vii ca e greu sa nu placa tuturor. Aici doar la Ikea am vazut asa ceva dar nu prea sunt bune de genti, sunt prea subtiri.
Eu n-am mai mesterit nimic ca sunt racita moarta si nu pot decat sa "tai frunza la caini"; adica tai resturile de materiale acumulate si le pun la pastrare pt perne fantezie. Si cam atat.
Pup.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

#176
dionisia10

dionisia10

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 14 ianuarie 2008 - 13:49

iulyp, piciorusele ti le trimit acasa?
cum faci comanda?

#177
iulyp

iulyp

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 357 mesaje

Postat 14 ianuarie 2008 - 16:15

da ti le trimit prin posta banuiesc. si comanda probabil telefonic. eu n-am facut nici o comanda ca nu aveau picioruse.

Aura, mamica Nicoletei(29.09.2004) si a lui Andrei(12.06.2006)




#178
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 15 ianuarie 2008 - 17:52

Fetele, nimic-nimic? Nu mai croieste nimeni? Eu lucrez de zor la un corset de corset, sper sa-l termin saptamana asta. In rest, vreau sa ma apuc de o "zgarda", chocker, din material dar cusute margelute de tot felul pe el. Dana, daca esti pe faza, te rog sa-mi spui si mie cu ce ac cosi margelutele alea mici-mici(ca pe rochia bleu cu topul plin de margele). Si cu ce ata?
Va pup, spor.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

#179
Iozi

Iozi
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 16 ianuarie 2008 - 02:03

Buna seara la toata lumea !
Eu sunt noua pe aici, dar citesc de ceva vreme si mi-au placut foarte mult creatiile voastre.
Ar putea cineva sa ma sfatuiasca cum pot croi o fusta in clini evazati ?
Cred ca e o chestiune matematica (mai precis de geometrie) ca si closul, dar nu stiu prea bine cum sa fac.
Daca aveti vreo idee..... o astept cu nerabdare si va multumesc foarte mult.



#180
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 16 ianuarie 2008 - 13:00

Iozi, uite un tutorial in engleza, daca te ajuta. Este pt o fusta in 6 clini closati, daca o fi acelasi lucru, sper sa ajute: http://patternsthatf...m/frskirtcl.htm
Daca mai vrei explicatii sa zici, sau sa intri sa citesti ca poate au fetele alte idei.
[pup]

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -