Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Anii de facultate


159 raspunsuri la acest subiect

#21
Tonia Antonia

Tonia Antonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 560 mesaje

Postat 22 martie 2024 - 09:37

Buna,

La noi, in Franta, a fost/este mai simplu: fata noastra a inceput acum 3 ani un Bachelor of Science in cadrul Ecole Polytechnique din Paris, in limba engleza. Va termina cei 3 ani in iunie, va urma master undeva.Nivel f inalt, greu la inceput, en venind dintr-un mic oras de provincie din sudul Frantei. Studenti geniali dar pana la urma a tinut ritmul. 

Parisul este la 650 Km (6.5 ore de condus) de orasul nostru deci nu vine prea des acasa. 

Am platit 12500 euros/an taxa de scolarizare, 550 euros/luna cazarea in campus si 500 euros/luna pentru cheltuieli lunare. E un mare avantaj sa locuiasca in campus pentru ca nu pierde timp cu transportul.

Cazarea e in campus, f bine, apartament cu 4 camere (4 fete), fiecare camera cu dus si WC, bucatarie comuna. La pranz mananca in resturantul campusului, ieftin (4-5 euros/masa), dimineata si seara mananca in camera. 

Au avut o gramada de activitati si petreceri organizare in campus, f frumos organizate, cu alcool dar, sper, fara droguri. Oricum fata noastra nu bea, nu fumeaza...

Pentru ea este o perioada f frumoasa, se bucura de fiecare clipa chiar daca e greu.

 

Nu am suferit de separare, nici noi, nici ea. Chiar mi-ar fi parut rau sa ramana in orasul nostru pentru studii superioara si sa nu guste din libertatea si frumusetea vietii de student in campus.

 

Acum aplica la Master in computer science. Este deja acceptata la o universitate din Suedia, deci urmeaza alta aventura.

 

E asa de frumos sa ii vedem cum evolueaza!!!


Editat de Tonia Antonia, 22 martie 2024 - 09:42 .


#22
Tonia Antonia

Tonia Antonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 560 mesaje

Postat 22 martie 2024 - 09:44

Si cand ma gandesc ca mi-am facut cont pe desprecopii cand eram gravida cu ea...(2002). 



#23
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 22 martie 2024 - 10:52

Noi avem cunostinte/prieteni care au copiii raspanditi  la studii superioare peste tot : Franta, Germania, Austria, Elvetia, Uk, Olanda ,Romania.

 

Sunt multe componente la care trebuie sa te gandesti : cati ani dureaza studiile (ca la medicina cu sase ani) , taxa de scolarizare, cazarea, transportul, daca se pot obtine burse, etc

 

Cel mai ok mi se pare un baiat care studiaza in Germania, ceva pe informatica. Taxele sunt mici, cazare are in campus. Din anul doi si a gasit si un job partial la companie auto. Deci castiga si ceva bani si experienta. 

Cel mai scump :in uk. (buisness) 
Si cel din Elvetia (numai ca el are cazarea asigurata) 



#24
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.654 mesaje

Postat 22 martie 2024 - 10:58

Tonia, felicitari fetei tale!!! Bravo, bravo pentru aceasta frumoasa reusita.

Ecole Polytechnique este cea mai prestigioasa scoala din Franta. Crema  cremelor merge acolo. Dupa ce ai facut aceasta scoala ai viitorul mai mult ca asigurat.


Editat de mcoca, 22 martie 2024 - 11:00 .


#25
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 22 martie 2024 - 10:59

 

dar husbandul imi tot reaminteste de studentia mea in regie (ca sa nu mai spun si de ce parties facea el in liceu haha). de cate petreceri am facut eu prin camine si pirahna bar. si eu imi amintesc cum in anul 2 am intrat in camin cu 2 prietene ne-am ingrozit de camera si baie, am lasat bagajele jos si am plecat la party. Ne-am intors peste o saptamana :D

[:D]

Casa are si bucatarie, frigider etc deci va economisi bani pe cantina nemancabila (numai cantina a fost 6,500) si speram mult mai putin eating out.

 

F mult. 
bine, si cazarile au preturi considerabile.



#26
Tonia Antonia

Tonia Antonia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 560 mesaje

Postat 22 martie 2024 - 11:09

Tonia, felicitari fetei tale!!! Bravo, bravo pentru aceasta frumoasa reusita.

Ecole Polytechnique este cea mai prestigioasa scoala din Franta. Crema  cremelor merge acolo. Dupa ce ai facut aceasta scoala ai viitorul mai mult ca asigurat.

 

Multumesc frumos. Trebuie insa f multa munca, si toti studentii sunt constienti de asta si lucreaza f mult pentru scoala in timpul liber, mai usor cu petrecerile in aceasta scoala. Sunt petreceri dar nu exagerat. 



#27
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 22 martie 2024 - 11:17

Adolescentul meu e penultimul an de liceu.

Nu are idee de ce vrea sa faca mai departe, stie, in schimb ce nu vrea : medicina, cercetare, informatica, juridic, inginerie, Daca nu studiaza,  gaseste ceva de munca sau ia un an sabatic, sa calatoreasca. 
Au avut o zi la porti deschise , la universitati. A declarat ca cei de la management/marketing erau cei mai plictisitori/neinteresanti. In rest, nu s a lamurit.

Opțiuni de studiu ar fi in Franta sau Germania, unde taxele ar fi ok si stie si limba. Cu engleza vad ca nu se agita deocamdata. 

 

Mi se pare o perioada extrem de aglomerata, mancatoare de timp/energie si resurse pt parinti. Programul scolar este f incarcat, dupa care urrmeaza antrenamentele si activitatile extra. Plus viata sociala si prietenii/prietena.

A inceput si scoala de soferi. 
 

Mai am 4-5 ani minim de tras, ca vine si fata din urma.


Editat de Judoka02, 22 martie 2024 - 11:21 .


#28
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 22 martie 2024 - 11:19

Michelle,

gym cu socializare.  [:)] mai bine decat alte prostii. Poate ar trebui numai sa varieze, ceva cardio, piscina. Poate gasiti si o solutie mai buna cu transportul.

 

Tonia, felicitari  [flo2] . Imi pare bine ca ai scris pe aici si ne spui din experienta ta.



#29
Lora76

Lora76
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 22 martie 2024 - 12:00

Michelle, felicitari pentru baiatul student! Nu e usor, stiu din propria experienta. 

Ma inscriu si eu in randul mamicilor stresate cu copii studenti ce locuiesc in campus. A mea e in anul II la Drept, in Londra. Costuri mari si aici, dar nu se compara cu ce scrii tu din State... sistemul e mai simplu si mai putin costisitor. Cand voi avea timp mai mult, voi povesti si eu pasii de la scoala pana la universitate, costurile, viata in campus, etc. Acum mi-am facut doar aparitia pe DC, dupa muuulti ani de lipsa. Deci bine v-am regasit! Practic "am crescut" alaturi de voi  [flo2]

Pana atunci, mult succes copiilor si cat mai putin stres, voua! 



#30
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 22 martie 2024 - 13:10

Nu am mai avut nervi sa ii iau si masina si sa-l stiu pe drumuri. Orasul e f aglomerat, multi merg beti si drogati pe acolo ...etc

 

Colegul lui de camera in urma cu 6 luni a plecat beat de la o petrecere, a intrat cu masina intr-un stilp , a facut-o praf.

Noroc ca nu a omorit pe nimeni, ca nu ava pe nimeni in masina si nici el nu a patit nimic.

A stat 1 sau 2 zile la sectie ori dezalcolizare nu mai stiu, dar a venit taica-su avocat si l-a scos a aranjat cumva treburile.

Nu stiu daca nu cumva peste cateva luni la proces nu o sa-i ia permisul pt 3 ani...ii ramine in record nu stiu citi ani, creste asigurarea imens.

A fost un exemplu f bun pt William sa vada ce inseamna o decizie idioata.

pericolul e ca se suie cu unul ca asta de care povestesti aici la volan! Mie imi e mai frica de asemenea situatii decit ca al meu e la volan. Eu i-as luat masina daca as fi ca tine, dar tu stii mai bine care e situatia,




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -