Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sot egoist sau sunt eu prea pretențioasă?


29 raspunsuri la acest subiect

#21
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 05 martie 2024 - 16:32

Revin cu precizari si eu :-) 

Nu mi plac cadourile-supriza, niciodata nu mi-au placut, pt ca eu stiu exact ce-mi place si-mi cumpar intotdeauna, nu am nicio asteptare de la nimeni si nici sa ma prefac ca-mi place ceva primit nu prea pot, probabil de vina este deja varsta mea :-) 

Asa ca pt a evita dezamagirea ambelor parti, trimit link cu ce-mi doresc  [:-)))]

Nu vad nimic rau nici in datul/primitul voucherelor sau pur si simplu a banilor, eu personal as sti exact ce sa-mi cumpar  [:D] .

Si repet, in 5 ani de zile cunosti omul de langa tine si te adaptezi. Daca tot esti cu el, o fi avand omul si parti bune si mereu e loc de negocieri.



#22
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 05 martie 2024 - 16:44

Probabil cea care a deschis subectul era frustrata ca nu a primit flori /martisor de 1 martie, dar "scorpia de soacra" si  "fufa de la biroul " au primit . I-a zis lui ca e un nesimtit nenorocit si insensibil, el i-a zis ca se crede printesa si are numai pretentii  si inchipuiri si iaca, supararea a fost gata!  O sa ii dea flori si ciocolata de 8 martie si totul o sa fie bine din nou.



#23
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.332 mesaje

Postat 06 martie 2024 - 17:51

Si pe mine ma surprind unele raspunsuri

Poate madelinev e momentan acasa cu copiii, sau nu are salariul minim. E posibil ca tot ea e cea care are grija de casa, gateste si spala. In cazul asta e chiar de prost gust sa nu vina cu atentii, si nu numai la zile importante.

Eu, sincer, nu vad pe cineva care castiga la fel sau mai mult decat partenerul/ sotul, sa faca ce am enumerat mai sus in timp ce el doar duce masina la reparat, ca ultima corvoada. Normal ar fi totul sa se imparta si acasa, inclusiv educatia/ activitatile cu copiii.



#24
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 07 martie 2024 - 11:42

Si pe mine ma surprind unele raspunsuri

Poate madelinev e momentan acasa cu copiii, sau nu are salariul minim. E posibil ca tot ea e cea care are grija de casa, gateste si spala. In cazul asta e chiar de prost gust sa nu vina cu atentii, si nu numai la zile importante.

Eu, sincer, nu vad pe cineva care castiga la fel sau mai mult decat partenerul/ sotul, sa faca ce am enumerat mai sus in timp ce el doar duce masina la reparat, ca ultima corvoada. Normal ar fi totul sa se imparta si acasa, inclusiv educatia/ activitatile cu copiii.

Toate astea sint speculatiile tale, nu stim nimic concret de situatia ei, stim doar ca are pretentii la daruri si atentii de la sot. 



#25
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 07 martie 2024 - 11:52

Toate astea sint speculatiile tale, nu stim nimic concret de situatia ei, stim doar ca are pretentii la daruri si atentii de la sot. 

 

nu pretentii, are asteptari 

e o mica-mare diferenta 



#26
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 07 martie 2024 - 11:54

Si ce o fi rau in a avea pretentii la atentie de la sot ? O faci sa sune ca si cand ar fi ceva de condamnat. Daca nu de la sot, atunci de la cine ? 



#27
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 07 martie 2024 - 13:21

Si ce o fi rau in a avea pretentii la atentie de la sot ? O faci sa sune ca si cand ar fi ceva de condamnat. Daca nu de la sot, atunci de la cine ? 

asa iti suna tie. Eu am vrut sa sune ca o constatare, citind mesajul ei.

 

Consider ca e pretentie cita vreme ea nu pare ca ii umple de daruri si flori pe el. Crede ca numai ei i se cuvin aceste atentii. Cum am spus, reciproca nu e valabila. Cel putin asa imi suna mie, din ceea ce am citit in primul mesaj. Normal ca s-ar putea sa ma insel. 



#28
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.332 mesaje

Postat 07 martie 2024 - 13:29

 

 

Bună fetelor,

.

Mereu am considerat că orice gest mic face ziua mai frumoasă oricui și am pus asta in practică și am așteptat ca și ceilalți să întoarcă înapoi.

Am eu o problema, exagerez? 

 

 

 

 

 

 

 

Ea spune ca face cadouri si mici atentii.

 

In Romania , 1 si 8 Martie sunt considerate zile in care femeile primesc un martisor sau o floare. In Moldova, in general, de 1 Martie fetele dau martisoare baietilor. Obiceiuri....



#29
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.332 mesaje

Postat 07 martie 2024 - 13:33

Madelinev, te asteptam cu un up date , ceva, please. Daca nu, ia un buchet mare de flori si du-l soacrei si sa ii explice ea " baiatului" cum se procedeaza



#30
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 07 martie 2024 - 17:51

Există și reversul medaliei:

Fostul meu soț îmi lua cadouri scumpe, mărțișoare și flori de 1 și 8 martie. Lănțișor de aur, parfumuri scumpe sau mergeam împreună la shopping și îmi alegeam eu îmbrăcăminte sau încălțăminte. Îi plăcea să se "fălească", să se laude cu cadourile oferite. Și eu îi făceam cadouri, dar nu se aștepta la chestii extraordinare pentru că eu eram cea care plătea cam tot în casă...

Însă în rest, viața noastră de cuplu s-a degradat treptat până a devenit insuportabilă și s-a încheiat prin separare. 

Ce folos că îmi aducea cadouri dacă lipseau, din partea lui, respectul, încrederea și toate gesturile mărunte de zi cu zi care dovedesc ceea ce cadourile proclamă: iubire, atenție, tandrețe.

Nu aș fi atât de dură cu bărbatul care nu se gândește la surprize și cadouri, dacă în rest există înțelegere și armonie în cuplu, sprijin reciproc în orice situație. Ăsta e cadoul cel mai important pe care un bărbat

poate să îl facă partenerei.

 

În rest, i-aș spune direct ce îmi doresc să îmi ofere, dacă ar fi cazul. I-aș trimite linkul, cum a spus cineva 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -