Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sot egoist sau sunt eu prea pretențioasă?


29 raspunsuri la acest subiect

#11
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.332 mesaje

Postat 03 martie 2024 - 16:22

cam dur spus și soluție cam radicala. 
nu o fi omul romantic. 

 

 

Ideea ar fi ca daca nu au copii si toata atentia e pentru celalalt, nu tine de romantism, mai degraba ignoranta, indiferenta, nepasare.Sau poate e doar ursuz si plictisit dar  are f multi bani. 

Dar o trateaza ca pe un obiect.

Depinde ce vrea ea.

Femeile trebuie sa se obisnuiasca si asa, daca nu te bate, nu te injura , nu are pe alta, ce sa-ti doresti mai mult :))



#12
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 03 martie 2024 - 17:10

Collins, hai ca nu voiam, dar m-ai facut sa dau din casa. Eu cu al meu , 2 copii, casatoriti de 22 de ani. De sf Valentin , era la birou si ma intreaba ce sa ia in drum spre casa. Ii fac o lista si la sfarsit ii zic "sunt trandafiri cu reducere la Lidl". Cand ajunge acasa, intra fiica'mea cu un buchet de trandafiri de la Lidl, imi zice " de la noi de sf Valentin" . Barbatul apuca sa zica dupa aia ca voia sa mi-i dea el, dar asta e, hai sa traim, te iubesc.

Pe 29 februarie il sun sa ii zic ca intru intr-un magazin cu feciorul sa ia cateva martisoare si daca vrea sa dea ceva la colegele de birou , daca sa ma uit sa il ajut eu , cate, ce sa iau. Ajunge (ca tine) la concluzia ca e prea scump si vede el. Ia in final lalele de la Lidl si da cate o lalea la colegele de serviciu. Pe 1 seara il intreb ca fapt divers "mi-ai luat cumva martior si nu am observat eu?". "Vaai, am uitat, m-am grabit sa vin acasa, am facut aiai aia ... iti iau maine, promit! " Sambata pleaca de acasa cu treaba , revine dupa 5 ore , ca o floricica ...Nu zic nimic, ii pun sa manance si intreb dupa un timp " nu stiu daca ai uitat, dar ieri ai zis ca imi aduci azi martisor" Vaaaai! am uitat! Ma scuzi, ma simt prost ". bla bla bla.

 

Si zau ca da mult mai mult de 2 bani pe mine si face o gramada de lucruri care imi demonstreaza ca suntem un cuplu, nu doar doi oameni in aceeasi casa. Nu cred ca dupa un singur exemplu scos din context poti sa judeci o relatie intreaga. Doar mdelinev stie ce e intre ei, daca exemplul cu zilele fara cadouri si surprize e doar unul dintr-un lung sir de lucruri care nu sunt in ordine la comportamentu sotului ei.

 

Inteleg ca femeie ca ai asteptari, ca e frumos si minunat sa te simti in centrul atentiei, sa fii surprinsa, sa primesti cadouri, sa fii rasfatata. Dar daca omul de langa tine are alte moduri de a-ti demonstra ca te iubeste si ca faceti treaba buna impreuna, iti mai scazi din asteptari, mai dai din gura, iti faci tu cadouri cu care te rasfeti si ii dati inainte.

E o carte interesanta, "cele 5 limbaje ale iubirii" si o teorie psihologica intreaga despre cum isi manifesta fiecare iubirea si cum se asteapta sa fie iubit. E o teorie deschizatoare de ochi as zice [:)]



#13
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.332 mesaje

Postat 04 martie 2024 - 12:23

Laura, mie nu imi place sa primesc cadouri si deja stiu cei apropiati si nu astept niciodata nimic. Flori imi cumpar singura, in functie de preferinta, ciocolata..la fel:)))

 

Dar , cine a deschis subiectul are niste asteptari . nu ne-a spus daca ea ii face cadouri sau daca ofera flori soacrei:)



#14
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 04 martie 2024 - 12:49

In 5 ani de zile trebuia deja sa ai planul facut: ii ceri banii in avans sau dupa ce-ti cumperi tu ceva ce iti doresti :-) 

Unii nu suntem romantici si nu vad nicio problema in asta.



#15
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 04 martie 2024 - 16:14

Si pe mine m-ar deranja teribil sa vad ca la altele se gandeste si la mine nu.

Si nu vorbesc de 1martie sau 8martie, astea nu conteaza, dar de ziua mea sa nu-mi aduca ceva nu e ok. Si o carte, un tort mic, un buchet de flori, ceva, orice,  cat de mic. Si suntem casatoriti de 24ani, nu de 5. 

Iar de cerut bani sa-mi iau eu never-ever. 

Pana la urma conteaza doar cum te simti tu. 

 

Eu sunt chiar uimita de unele raspunsuri. Sunt sigura ca n-ati gandi altfel in locul ei. 

 



#16
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 05 martie 2024 - 13:52

Si eu sint uitmita de unele raspunsuri. De unde pina unde atitea pretentii,  sa-mi aduca, sa-mi faca, sa-mi dea! Nimeni nu spune daca si reciproca e valabila.

 

Apoi de ce trebuie sa ii cereti lui bani sa va cumparati ce va doriti? N-aveti un cont comun, sau bani vostri, undeva? Nu m-am gindit niciodata sa ii cer lui bani sa imi iau ceva. Poate i-am cerut sfatul, dar nu voie. Din fericire nu sintem romantici, nu asteptam flori si alte mici daruri, prefer de zilele de nastere sa mergem la cel mai scump restaurant pe care ni-l permitem, sau citeva zile intr-un loc special, cu spa si alte tratatii. Raminem cu amintiri frumoase. Anul trecut de ziua lui fiu-miu am fost la restaurantul lui Heston Blumenthal. A fost minunat.

 

https://thefatduck.co.uk/



#17
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 05 martie 2024 - 14:09

Si eu sint uitmita de unele raspunsuri. De unde pina unde atitea pretentii,  sa-mi aduca, sa-mi faca, sa-mi dea! Nimeni nu spune daca si reciproca e valabila.

 

Apoi de ce trebuie sa ii cereti lui bani sa va cumparati ce va doriti? N-aveti un cont comun, sau bani vostri, undeva? Nu m-am gindit niciodata sa ii cer lui bani sa imi iau ceva. Poate i-am cerut sfatul, dar nu voie. Din fericire nu sintem romantici, nu asteptam flori si alte mici daruri, prefer de zilele de nastere sa mergem la cel mai scump restaurant pe care ni-l permitem, sau citeva zile intr-un loc special, cu spa si alte tratatii. Raminem cu amintiri frumoase. Anul trecut de ziua lui fiu-miu am fost la restaurantul lui Heston Blumenthal. A fost minunat.

 

https://thefatduck.co.uk/

 

si asta este un cadou, ceva ce faceti impreuna ca familie ptr sarbatorit, tot romantism inseamna 



#18
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 05 martie 2024 - 14:12

si asta este un cadou, ceva ce faceti impreuna ca familie ptr sarbatorit, tot romantism inseamna 

zilele de nastere le folosim ca pretext ca sa facem asta!  [:)]



#19
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 05 martie 2024 - 15:24

Mai,nu e vorba ca nu ai banii tai , era ideea ca vrei cadou de la EL cu o ocazie anume, sa il plateasca el prin urmare. Asa ca il ajuti sa iti ia ce iti doresti (ca poate el  nu are inspiratie, nu are timp). Si daca ne intrebam daca gesturile sunt reciproce, intr-un cuplu normal si sanatos, ar trebui sa fie, nu ?  



#20
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.260 mesaje

Postat 05 martie 2024 - 16:12

Da ar trebui, dar din unele postari nu reiese ca e asa.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -