Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sot egoist sau sunt eu prea pretențioasă?


29 raspunsuri la acest subiect

#1
madelinev

madelinev
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 02 martie 2024 - 16:37

Bună fetelor, 

Mă confrunt cu o situație care probabil e mai ciudată, soțul meu nu se gândește niciodată la zilele astea mai speciale 1, 8 martie, zile de naștere etc, in principiu orice presupune o atenție.

Nu aduce o floare niciodată, excepție făcând începutul relației când am primit parca 2 trandafiri și un buchet de flori, nu știu cum a reușit.

Nu m-ar deranja așa mult daca asta ar fi firea lui cu toată lumea dar eu sunt singura cu care se comporta așa. 

Exemplu este mama lui care mereu îmi zice sa ii luam ceva de ziua ei sau alte sărbători și un alt exemplu este că pentru la muncă a dus mărțișoare colegelor iar eu nici măcar nu am primit o creangă din pom.

Suntem căsătoriți de 5 ani aproape, am incercat sa ii explic că mă deranjează că eu sunt singura la care nu se gândește mereu acest subiect terminădu-se cu o ceartă.

Mereu am considerat că orice gest mic face ziua mai frumoasă oricui și am pus asta in practică și am așteptat ca și ceilalți să întoarcă înapoi.

Am eu o problema, exagerez? 

 



#2
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 03 martie 2024 - 10:27

Nu exagerezi deloc, nasol e ca la alte femei se gandeste , la tine nu. Si mai nasol e ca au trecut de-abia 5 ani.



#3
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 03 martie 2024 - 11:23

La colegele de serviciu e vorba de conveniente sociale, "ca asa se face", ca se asteapta de la el, ca vrea sa fie in rand cu ceilalti, ca nu vrea sa se faca de ras, etc. Mamei are grija sa ii duca fie pentru ca are o relatie foarte apropiata si foarte buna, fie pentru ca 'si-a luat-o" de multe ori (am un exemplu apropiat si stiu foarte bine cum te simti cand ti se scot ochii si ti se reroseaza constant ca nu ai facut, nu ti-ai amintit, nu ai bagat-o in seama  etc ).

Sunt barbati care de la natura lor (sau din lipsa de educatie , de exemple cat era la mama'sa  acasa)  nu dau importanta anumitor gesturi si nu ca nu le pasa, doar ca nu li se pare important, trec cu vederea. Nu esti exagerata si nu ai asteptari nerezonabile, din contra. Doar ca pentru a nu fi dezamagita, cere. Adu-i aminte frumos ca e o anumita zi si astepti sa primesti si tu ceva. Cumpara-ti tu si da-i bonul fiscal pentru decont ("ia uite iubire ce bijuterie frumoasa mi-ai luat . uite bonul!") . Oamenii evolueaza si se mai educa si in timp. Daca esti importanta pentru el, va tine cont de dorintele tale si nevoia ta de atentie. Dar daca vezi ca nu realizeaza singur, spune-i clar, ca multi nu se prind de aluzii, au nevoie de desen. 



#4
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 03 martie 2024 - 11:46

Parerea mea e ca daca iubesti femeia respectiva ii faci surprize, fara sa ceara ea. Dar or fi si alt fel de barbati.

 

A si zis ca ii spune si mereu se termina cu cearta. 


Editat de velvet, 03 martie 2024 - 11:48 .


#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 03 martie 2024 - 11:58

Parerea mea e ca daca iubesti femeia respectiva ii faci surprize, fara sa ceara ea. Dar or fi si alt fel de barbati.

 

A si zis ca ii spune si mereu se termina cu cearta. 

Eu nu cred ca iubirea, dragostea sta in cadouri sau suprize.De aceea sunt de acord cu spusele Laurei, sunt barbati care nu dau importanta , pentru care aceste atentii, surpize sunt irelevante, lisite d importanta.

 

Sigur ca orgoliul feminin se simte bine la atentii, cadouri, insa nu in astea stau o relatie de cuplu.

 

Ori procedezi asa cum spune Laura-ii spui dinainte ca se apropie evenimentul pentru care tu ai asteptari, ori nu mai dai importanta si iti faci cadouri singura.

 

Asa sunt unii barbati, asta nu insemna ca nu pot fi parteneri buni si foarte buni.



#6
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 03 martie 2024 - 12:07

 

Suntem căsătoriți de 5 ani aproape, am incercat sa ii explic că mă deranjează că eu sunt singura la care nu se gândește mereu acest subiect terminădu-se cu o ceartă.

Mereu am considerat că orice gest mic face ziua mai frumoasă oricui și am pus asta in practică și am așteptat ca și ceilalți să întoarcă înapoi.

 

si daca reprosezi si te certi ai rezolvat ceva? Reprosurile sunt f urate, mai ales pt gesturi care ar trebui sa vina spontan. 
Bate si tu discret niste apropouri, daca nu, fa singura ceva pt tine. 
Tu cu ce surprize/gesturi l ai surprins in ultimul timp? 



#7
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.332 mesaje

Postat 03 martie 2024 - 15:04

E ingrozitor cu zilele astea, de la inceputul lui decembrie pana in martie sunt o gramada de zile care au devenit o corvoada pentru majoritatea, daca se mai nimereste si o zi de nastere ramai falit pana iti revii un pic si o iei de la capat.

Nu e pentru oricine, e obositor si motiv de anxietate si certuri..

Eu consider ca la locul de munca nu ar trebui sa existe astfel de atentii, cadouri, etc, dor, in familie si pentru cei mai apropiati.

Mie imi place aici pentru ca ziua mamei e exact asta, ziua mamei, nu a femeii , nu a colegei , vecinei.. si se sarbatoreste duminica, intotdeauna.

 

Dar sa revenim la tine, pare ca el te trateaza ca pe un obiect din casa, sau poate are anxietate sociala..

Aveti copiii?  lor le aduce cadouri, le face surprize? Daca nu aveti copii eu in locul tau m-as gandi sa explor alte taramuri, el nu da doi bani pe tine.



#8
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 03 martie 2024 - 15:41

Si daca are copii, tot ar trebui sa se mai gandeasca.

 

Cand esti nefericit, cresti copii nefericiti. 


Editat de velvet, 03 martie 2024 - 15:43 .


#9
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 03 martie 2024 - 15:57

Daca nu aveti copii eu in locul tau m-as gandi sa explor alte taramuri, el nu da doi bani pe tine.

cam dur spus și soluție cam radicala. 
nu o fi omul romantic. 



#10
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 03 martie 2024 - 16:03

E ingrozitor cu zilele astea, de la inceputul lui decembrie pana in martie sunt o gramada de zile care au devenit o corvoada pentru majoritatea, daca se mai nimereste si o zi de nastere ramai falit pana iti revii un pic si o iei de la capat.

 

Mie îmi place tradiția de mărțișor . Aici la noi nu este.

Mărțișoful si un fir  de floare nu cred ca sunt așa scumpe . Gestul și atenția contează. 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -