Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

In 2024 bem xxxCINO


225 raspunsuri la acest subiect

#11
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 01 februarie 2024 - 10:55

mcoca, mi se pare tare aiurea sa oferi doar optionale de genul asta. Sunt foarte multi copii care nu au inchinatii pentru limbi straine. In plus, nu inteleg logica studierii limbilor astea moarte. Nu or sa se faca toti lingvisti. Daca erai in Romania as fi zis ca doamnele de greaca si latina au nevoie sa isi completeze catedra si li s-au bagat copiilor niste ore in plus pt asta.

La ai mei in liceu au avut de ales din mai multe optionale, unele care chiar le-au placut. Au avut de ex un optional "Totul despre bani", de educatie financiara, sau Rares a avut ore de editare video sau de folosire a softului educational pentru aplicatii in fizica , chimie. Cand nu a fost ceva de placut, au ales din materii care sa ii ajute pt bacalaureat.  



#12
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 01 februarie 2024 - 11:55

 Cum a fost la scoala ieri ? Tot ok? Ma bucur pt fata ta ca a gasit deja lucruri care sa o entuziasmeze la liceu!

 

Mda,

m am bucurat degeaba. Defapt optionalele sunt clase speciale, nu extra.

 

aici au asa  la liceu : engleza, latina, spaniola, germana, teatru, muzica. Dar daca ea o sa intre la germana, nu isi poate alege si laborator, din cate am inteles.



#13
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 01 februarie 2024 - 11:58

Deocamdata ce are Rares in vizor au date pt examene in zile diferite, ceea ce e super. Medicinistii inca nu au afisat nimic , cei de la Cluj nici macar programa

dar ea n ar vrea sa incerce si la bucuresti? Am inteles ca la iasi 50%din grile sunt publice dinainte si multi le invata pe dinafara asa. Clujul are totusi o mai buna reputatie pe parcursul anilor si la terminate.

mai are colegi/prieteni care dau la medicina ? 



#14
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.879 mesaje

Postat 01 februarie 2024 - 12:07

La scoala, nu stiu ce sa mai cred.

 

cu ea e ok acum si vorbim si mi a spus ca de multe ori astia de la vie scolaire sunt exagerati si tipa la ei, sau interpreteaza gresit. Acum sta o ora in plus, ca a baut un suc in clasa , la tehnologie. Adica avea sucul pe jos, desfacut( venise dupa pauza) si proful  i a zis sa l arunce si ea l a baut si a aruncat cutia la cos. Si asta ofuscat i a dat o ora de stat la perm.

am impresia ca nu vedem padurea de copaci. 
 

oricum profii au pus o de o greva. Nu stiam de ce n-au fost ieri la scoala.

 

am mai ascultat un pediatru ieri la radio. Trei ani dureaza pubertatea, iar aparitia menstr.  e pe la mijloc. Cred ca mai dureaza ceva cu furtunile astea hormonale, si schimbatea organismului.

 

in extrascolar e super. A facut progrese la pian, se duce la antrenamente, sta mai putin pe tel. Acum ar vrea sa se apuce de box. 



#15
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 01 februarie 2024 - 14:19

Ale nu are nici un optional acum, li s-a prezentat orarul la inceputul anului scolar si basta. Oricum e programul e full, luni are 7ore (8.00-15.00) si in restul saptamanii are 6ore (8.00-14.00).  

J, eu zic ca Laura e ok. Las-o n-o mai stresa. Nu pare a fi vina ei deloc. 

Laura mai zi despre universitati. Iau notite.  [flo2]  [fri]

Pe mine ma incearca o raceala, stranut ca un elefant. Am baut 3 ceaiuri fierbinti de azi dimi. 



#16
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 01 februarie 2024 - 14:43

dar ea n ar vrea sa incerce si la bucuresti? Am inteles ca la iasi 50%din grile sunt publice dinainte si multi le invata pe dinafara asa. Clujul are totusi o mai buna reputatie pe parcursul anilor si la terminate.

mai are colegi/prieteni care dau la medicina ? 

Bianca a exclus din start Bucurestiul. Initial voia la Iasi, apoi dupa ce a fost in vara in tabara organizata de UMF Cluj a spus ca i-ar placea si acolo. Cartile din care se dau examen sunt aceleasi la Iasi si la Cluj, dar diferite la Bucuresti. 

La Iasi au scos anul trecut 2 culegeri de grile de antrenament la bio si chimie (le are si le-a lucrat si Bianca) , dar nu stiu daca la examen au fost fix, aceleasi intrebari. Nu stiu . Si cei din Cluj scot anual culegeri cu intrebari de antrenament din materia de examen (di din astea lucreaza). Bia zice ca examenul la Iasi a fost mult mai usor anul trecut, de aceasi si notele foarte mari. Ea crede ca daca inveti pe de rost materia si faci grilele pana le stii pe de rost nu are nici un sens, daca nu si intelegi si nu faci rationamente, nu le inveti logic. Ca daca te scoate din "poezia" invatat esti pierdut. 

Am inteles si noi ca la Cluj se face mai multa practica, ca ar fi profi mai putin batrani si prafuiti. Examenul de la Cluj are mai multe intrebari de chimie decat cel de la Iasi. Vom vedea ce bibliografie au si cei din Cluj, daca au schimbat ceva. Ea vrea sa mearga la simularile care se dau in primavara la ambele universitati si va decide dupa aia, dupa cum simte ea ca ar fi mai bine pt ea. 

 

Cred ca jumatate din clasa ei cel putin vrea la medicina. Sunt multi si din clase paralele care isi doresc asta. 



#17
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 01 februarie 2024 - 15:01

La scoala, nu stiu ce sa mai cred.

 

cu ea e ok acum si vorbim si mi a spus ca de multe ori astia de la vie scolaire sunt exagerati si tipa la ei, sau interpreteaza gresit. Acum sta o ora in plus, ca a baut un suc in clasa , la tehnologie. Adica avea sucul pe jos, desfacut( venise dupa pauza) si proful  i a zis sa l arunce si ea l a baut si a aruncat cutia la cos. Si asta ofuscat i a dat o ora de stat la perm.

am impresia ca nu vedem padurea de copaci. 
 

oricum profii au pus o de o greva. Nu stiam de ce n-au fost ieri la scoala.

 

am mai ascultat un pediatru ieri la radio. Trei ani dureaza pubertatea, iar aparitia menstr.  e pe la mijloc. Cred ca mai dureaza ceva cu furtunile astea hormonale, si schimbatea organismului.

 

in extrascolar e super. A facut progrese la pian, se duce la antrenamente, sta mai putin pe tel. Acum ar vrea sa se apuce de box. 

Ce porcarie! 

Incurajeaz-o in lucurile pe care le face bine si incearca sa nu dai prea mare importanta celorlalte. Trece si perioada asta, tine-o aproape , tine caile de comunicare deschise si va fi bine. 

 

 

Vad ca e un an al protestelor si grevelor .E si un an electoral important, un an de rascruce. Vom vedea ce va aleage omenirea , incotro o ia. Tare mi se pare ca ni s-a cam urat cu binele. Ne e dor de niste razboaie, dictatura, extremism... 



#18
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 01 februarie 2024 - 15:03

Dana, optionalele cred ca apar incepand cu clasa a 10-a si inlocuiesc din orele celelalte, nu sunt in plus.



#19
Nick_Elkia

Nick_Elkia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 01 februarie 2024 - 18:06

Judoka,

 

felicitari! super echipa faceti

 

mai, cu Laura, eu cred ca e in limitele normalului. 

cum sa arunce sucul la cos?!

 

apoi zau asa, asta mic al meu e de cand e el in pubertate. Era in clasa 3-a cand a primit un test, a vazut ce nota a luat si de fata cu invatatoarea in drum spre banca l-a aruncat la cos. 

 

sau daca ii spune careva sa inchida usa: Vrei si funda?! sau daca nu il rogi cu Te rog nici macar nu face ceva. Adica ce, el foloseste mereu te rog si invers nu?!

 

are niste texte in ele de cand il stiu



#20
Nick_Elkia

Nick_Elkia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 01 februarie 2024 - 18:11

la noi proportia in clasa 10 era asa. 75 % (germana, engleza si franceza sau latina) si 25 Mathe. 

avea inca 4 ore de optional (informatica, fanomenele naturii sau italiana) dar limbile sunt predominante in liceee.

 

Latina se face in toate liceele de la mine din oras, in unele obligatoriu si e criteriu de alegere la altele sunt doar clase cu latina si da, copii fac latina cu placere. in locul francezei.

si io am fost socata, dupa cum am scris pe DC de 1 milion de ori, dar daca esti asa ca mine si nu prinzi limbile iar la franceza e musai sa ai nota de trecere in scris, inteles, compus si citit e de preferat latina.

 

cei mai multi repetenti sunt la limbi, fie franceza, dar si latina. in clasele 5-10.

ai mei au renuntat la franceza in clasa 11.

si Karma, zic io e ca vor trai intr-o tara francofona  [:-)))]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -