Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Razboi Israel-Palestina

razboi

129 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 20 octombrie 2023 - 10:01

Stiu ca mai exista un razboi si un topic insa as vrea sa aflu parerea voastra aici - despre acest conflict - razboi ... care are riscul de a arunca in aer o regiune si mai mare... 

 

Din orice parte as privi acest conflict - este greu de explicat si nimeni nu detine adevarul despre situatii, emotii, devastare, ura, istorie.

Asa cum spunea cineva, cand incepe un razboi, primul care moare este adevarul. 

Este imposibil sa nu suferi cand auzi povestea fiecarei parti din conflict. Si este complicat sa dai un verdict... dar pana la urma, fiecare judeca dupa propriile valori, principii si afinitati.

 

Ceea ce insa ma intristeaza este potentialul distructiv pe care il are acest conflict pentru Europa - pentru siguranta copiilor nostri... 

 

Voi cum vedeti acest conflict si cum va afecteaza?



#2
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.332 mesaje

Postat 20 octombrie 2023 - 16:51

M-a afectat emotional cand am vizionat cele doua videos care au aparut la inceput.  Cred ca imaginile astea vor sta cu mine tot restul vietii :(

 

De aceea am scris la celalalt subiect ca eu cred ca nu mai avem siguranta , nu sunt in siguranta copiii nostri cand merg la un festival, concert, meci, nu avem siguranta cand calatorim . 

 


Editat de Collins20, 20 octombrie 2023 - 18:39 .


#3
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 21 octombrie 2023 - 02:17

Nu știu despre ce video-uri e vorba, imagini și video-uri sunt multe, toate cu puternic impact emoțional.

 

Fiecare are adevărul lui și putem dezbate aici ani de zile.

Agresorul devine victimă și victima agresor.

Și tot așa. Nu știu cine poate sparge acest ciclu al violenței.

 

Indiferent de partea cui e adevărul istoric, relativ sau absolut, teroriștii trebuie anihilați. Și sunt convinsă că Israelul o va face, cum a făcut și cu Isis. Al- Qaeda, ETA, au fost anihilați și au ajuns la coșul de gunoi al istoriei. Așa merită și Hamas.

 

Siguranță și certitudini nu mai există demult nicăieri, de asta am răspuns la celălalt subiect că nu mi se pare că acest conflict în mod special a slăbit siguranța mondială.

 

Opinia mea personală e că trebuie să se ajungă la soluția "două state" sau așa ceva, să existe statul palestinian cu toate atribuțiile unui stat suveran. 



#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.261 mesaje

Postat 22 octombrie 2023 - 10:48

Ma afectează faptul ca un fruntea Americii e un decrepit a cărui ate sint minuite de cine știe ce forte malefice. Acest senil a dat mina liberă IsRaelului sa omoare fara discriminare un zona. Azi noapte a atacat nu numai Gaza dar și West BANK plus Siria. Iranul de-abia așteaptă sa intervină, deci putem fi la un pas de un război nuclear.



#5
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.701 mesaje

Postat 23 octombrie 2023 - 02:32

 

 

Siguranță și certitudini nu mai există demult nicăieri, de asta am răspuns la celălalt subiect că nu mi se pare că acest conflict în mod special a slăbit siguranța mondială.

 

Opinia mea personală e că trebuie să se ajungă la soluția "două state" sau așa ceva, să existe statul palestinian cu toate atribuțiile unui stat suveran. 

din ce am auzit asta nu mai e o optiune atita timp cat palestinienii sunt condusi de teroristi.

ar trebui acum, cand sunt pe muchie de cutit sa ii scuipe pe Hms ca pe o masea stricata.

de ce nu o fac? pt ca urasc Israelul mai mult decat isi iubesc copiii.

 tunelurile facute in gaza crezi ca au fost facute pe ascuns fara ca palestinienii sa stie?  

deci cum mai pot vreodata israelul sa uite si sa accepte.



#6
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.701 mesaje

Postat 23 octombrie 2023 - 02:51

Conducerea care o avem  afecteaza pe toata lumea...si de fapt problema e mult mai adinca

Faptul ca a fost finantatIranul cu bilioane (chiar in urma cu 2 luni) stiind unde se duc acesti bani, asta e de neiertat si mai ales ca se stia ca se va ajunge aici.

 

De unde  Hms si Hzbl au arme, bani si tot ce le trebuie, au cumva fabrici de arme, se scoal ade dimineata si se duc la munca, au industtrie? nu! primesc bani pe tava din alte tari.

 

De ce au stat blanzi 4 ani cat a fost Tr. ,pt ca nu au primit bani. In urma cu 3 ani erau vai de mama lor... ce s-a schimbat? administratia americana. 

 

 

Credeti Israelul asteapta verde de la americani? Indiferent de ce spune si face america, ei vor merge mai departe pt ca nu mai exista alternativa.

 

nu au cum sa ignore ce le-au facut acesti barbari, au scos ochii la copii, le-au taiat mainile si picioarele, niste monstruozitati fara limita de care abia pot sa povesteasca.

Iar ce s-a intimplat lor, se poate intimpla cu usurinta si in tarile noastre la cum sunt granitele deschise. De fapt mare minune sa nu se intimple. 

 

Mai ales ca acum capetele destepte care ne conduc, vor sa dea bani si la israel si la palestiniei...parca ajung palestinienii sa beneficieze de vreun cent. 

 

Dar tot ce se intimpla era de asteptat...cine crede in Dumnezeu si in Biblie stie.



#7
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 23 octombrie 2023 - 08:11

Exista foarte multa propaganda, minciuna si manipulare si de o parte si de alta (de la civili ucisi s-a ajuns al descrieri amanuntite -si false- de bebelusi schingiuiti. Sunt vietile israeline mai valoroase decat cele palestiniene? pt 1 copil israelian cati copii palestinieni e justificabil sa fie bombardati si ucisi ?).

 

Ce a facut Hamas nu are justificare si explicatii, e ceva ce tine de psihopati, de sadism, de neoameni. Israelul are dreptul sa se apere, sa elimine conducerea si infrastructura Hamas. Dar cate vieti palestiniene sunt destul pt a plati ? Cati civili bombardati, fortati sa isi paraseasca casele, lasati fara apa, curent, combustibil, mancare e ok, e justificabil ?   

 

Tarile occidentale, civilizate, devin tot mai sensibile si pline de extremisti, de oameni care propovaduiesc ura, instiga la ura si violenta (si aici nu ma refer la emigranti, ci la lideri politici, sefi de partide, de tari)  . Daca noua, care ne e bine, ni se pare justificabila ura fata de altii , palestinienii care traiesc de 100 de ani prigonire, razboaie, discriminare, sunt alungati din casele si de pe proprietatile lor, sunt inghesuiti in tabere de refugiati, sunt inchisi in spatele unor garduri,  cum sa nu fie sensibili la mesaje extremiste , sa nu se radicalizeze, sa nu ii urasca pe cei care ii umplu de frustrari si ii nedreptatesc?

Spirala urii si a violentei in Orientul Mijlociu nu stiu cine si cum o poate opri. Aceeasi ura va creste si va prajoli si relatiile dintre ucraineni si rusi, dintre kosovari si sarbi, dintre americanii albi si cei de culoare /mexicani /imigranti de alte natii. 

Din pacate eu nu vad un lider capabil sa indrepte lumea intr-o directie normala la cap.

 

Indiferent daca e un senil la conducerea Americii sau un flacau verde, politica pro-israeliana, alianta traditionala  impotriva Iranului si a altor tari arabe finantatoare de terorism ramane aceeasi.  



#8
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 23 octombrie 2023 - 10:13

Alt razboi, inca un motiv de a creste preturile, de a se scumpi toate alea si de a mai "duce" ceva in carca.

 

Alte pareri nu mai spun ca ma dati afara de pe forum, probabil. Nu, nu sustin terorismul (actiunile hamas, hezbollah, daesh si altii de-a lungul timpului)  ce au facut a fost groaznic, dar sunt cateva chestii care ma cam zgaraie pe creier aici si am multe intrebari



#9
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.261 mesaje

Postat 23 octombrie 2023 - 12:19

Conducerea care o avem  afecteaza pe toata lumea...si de fapt problema e mult mai adinca

Faptul ca a fost finantatIranul cu bilioane (chiar in urma cu 2 luni) stiind unde se duc acesti bani, asta e de neiertat si mai ales ca se stia ca se va ajunge aici.

 

De unde  Hms si Hzbl au arme, bani si tot ce le trebuie, au cumva fabrici de arme, se scoal ade dimineata si se duc la munca, au industtrie? nu! primesc bani pe tava din alte tari.

 

De ce au stat blanzi 4 ani cat a fost Tr. ,pt ca nu au primit bani. In urma cu 3 ani erau vai de mama lor... ce s-a schimbat? administratia americana. 

 

 

Credeti Israelul asteapta verde de la americani? Indiferent de ce spune si face america, ei vor merge mai departe pt ca nu mai exista alternativa.

 

nu au cum sa ignore ce le-au facut acesti barbari, au scos ochii la copii, le-au taiat mainile si picioarele, niste monstruozitati fara limita de care abia pot sa povesteasca.

Iar ce s-a intimplat lor, se poate intimpla cu usurinta si in tarile noastre la cum sunt granitele deschise. De fapt mare minune sa nu se intimple. 

 

Mai ales ca acum capetele destepte care ne conduc, vor sa dea bani si la israel si la palestiniei...parca ajung palestinienii sa beneficieze de vreun cent. 

 

Dar tot ce se intimpla era de asteptat...cine crede in Dumnezeu si in Biblie stie.

Mda, intre doua rugaciuni, e ok sa omori suflete nevinovate.... bleah

 

Israelul stie ca americanii sint de partea lor si e important pentru ei. Nu numai ca besleaga a venit acolo sa ii incurajeze si sa puna paie pe foc, dar sa nu uitam ca in America traiesc mai multi evrei decit in Istrael,


Editat de Letitia1, 23 octombrie 2023 - 12:23 .


#10
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.261 mesaje

Postat 23 octombrie 2023 - 12:33

din ce am auzit asta nu mai e o optiune atita timp cat palestinienii sunt condusi de teroristi.

ar trebui acum, cand sunt pe muchie de cutit sa ii scuipe pe Hms ca pe o masea stricata.

de ce nu o fac? pt ca urasc Israelul mai mult decat isi iubesc copiii.

 tunelurile facute in gaza crezi ca au fost facute pe ascuns fara ca palestinienii sa stie?  

deci cum mai pot vreodata israelul sa uite si sa accepte.

Tu iti amintesti cit de usor a fost sa il dam pe Ceausecu jos, ca pe o masea stricata? Noi, prostimea n-am putut face nimic, pina la urma tot o lovitura de stat l-a inlaturat de la putere. Palestinianul de rind de-abia isi duce zielele, si nu ma refer acum cind de 2 saptamini nu au electricitate, mincare, apa si medicamente, datoria evreilor, ma refer cind era cit de cit pace. E cuplit ce a facut Hms, au omorit 1500 de evrei nevinovati, dar evreii au omorit mai mult de 5000 de palestinenieni nevinovati din 7 octombrie pina acuma. Mi-a cumplit de mila si de unii si de altii. Tie nu? Aia din palestina nu-s si ei oameni?





Etichetat si cu razboi

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -