Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Razboi Israel-Palestina

razboi

129 raspunsuri la acest subiect

#121
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.991 mesaje

Postat 02 noiembrie 2023 - 17:02

https://www.euronews...estui-teritoriu

 

Chiar dacă a renunțat la controlul asupra Fâșiei Gaza, Israelul a menținut o blocadă terestră, aeriană și maritimă asupra acestui teritoriu din 2007. Rezultatul a fost dezastruos pentru palestinieni, ONU afirmând în 2009 că blocada, atât din partea Israelului, cât și din partea Egiptului, a "distrus mijloacele de trai" și a cauzat o "subdezvoltare" treptată în Gaza. Israelul a susținut că blocada a fost pusă în aplicare pentru a păstra controlul asupra frontierei din Gaza, pentru a împiedica Hamas să se întărească și pentru a proteja israelienii de atacurile cu rachete.
 
Blocada a fost criticată de grupurile pentru drepturile omului și de ONU, care consideră că Gaza se află încă sub ocupație militară israeliană. Comitetul Internațional al Crucii Roșii a făcut un pas mai departe în ultimii ani, afirmând că blocada încalcă Convențiile de la Geneva - o afirmație pe care oficialii israelieni au respins-o. 

 

 


Editat de dana vio, 02 noiembrie 2023 - 17:05 .


#122
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.363 mesaje

Postat 02 noiembrie 2023 - 22:41

X. 


Editat de Collins20, 02 noiembrie 2023 - 23:12 .


#123
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 14 noiembrie 2023 - 10:32

Dubla masura ma seaca rau de tot.... deci se incalca niste conventii (sustin niste gruouri pt respectarea drepturilor omului din ONU.... si ce daca?! Conteaza?!

 

De ex, Serbia a fost bombardata in 1999 pt presupuse incalcari ale dreptului omului pt albanezii din Kosovo (desi si albanezii au comis atrocitati, nu doar sarbii)... deci, concluzia..... depinde ce tara esti, ca sa poti face ce vrei.....

 

Blocada a fost criticată de grupurile pentru drepturile omului și de ONU, care consideră că Gaza se află încă sub ocupație militară israeliană. Comitetul Internațional al Crucii Roșii a făcut un pas mai departe în ultimii ani, afirmând că blocada încalcă Convențiile de la Geneva - o afirmație pe care oficialii israelieni au respins-o. 

 



#124
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.995 mesaje

Postat 15 noiembrie 2023 - 23:46

Este halucinant, daca este adevarat: israelienii bombardeaza acel spital mare, cel mai mare, din Gaza. Oficialii militari au aratat o animatie cu o retea de tuneluri si adaposturi ale Hamas sub spital, construite tocmai acolo pentru ca spitalul e, teoretic, o zona protejata prin tratatele internationale. Nu am inteles exact daca oamenii au fost evacuati sau nu inainte. Ca avertizari au primit.

Ce fel de oameni folosesc drept scut propria populatie, cei mai vulnerabili.

Hamasul trebuie starpit pana la ultimul. Dar cum sa feresti populatia civila fara legatura cu Hamas, nu stiu.

Oricum, intreaga Gaza este o ruina acum, din ce am vazut.



#125
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.743 mesaje

Postat 16 noiembrie 2023 - 20:00

Semiluna Roșie palestiniană a raportat joi un „atac violent” al tancurilor israeliene care „asediază” spitalul Ahli Arab din Gaza, în timp ce armata israeliană își întărește de câteva zile controlul asupra orașului și în special asupra spitalelor sale, potrivit AFP.

Semiluna Roșie”, care administrează spitalul, a adăugat: „Echipele de urgență nu se pot deplasa și, prin urmare, nu pot ajunge la răniți”.

Ahli nu mai poate efectua operații chirurgicale și a devenit un simplu post de prim-ajutor”, a scris chirurgul Ghassan Abu Sitta pe X, fostul Twitter. „Sute de răniți sunt acum în spital fără a putea fi operați. Ei vor muri din cauza rănilor lor”.

Acest chirurg britanico-palestinian, care a operat el însuși joi la Ahli Arab, afirmase cu câteva ore mai devreme că numai pacienții în pericol de moarte erau admiși într-una dintre cele două săli de operație.

 

https://www.hotnews....lunii-rosii.htm



#126
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.343 mesaje

Postat 16 noiembrie 2023 - 22:47

Este halucinant, daca este adevarat: israelienii bombardeaza acel spital mare, cel mai mare, din Gaza. Oficialii militari au aratat o animatie cu o retea de tuneluri si adaposturi ale Hamas sub spital, construite tocmai acolo pentru ca spitalul e, teoretic, o zona protejata prin tratatele internationale. Nu am inteles exact daca oamenii au fost evacuati sau nu inainte. Ca avertizari au primit.

Ce fel de oameni folosesc drept scut propria populatie, cei mai vulnerabili.

Hamasul trebuie starpit pana la ultimul. Dar cum sa feresti populatia civila fara legatura cu Hamas, nu stiu.

Oricum, intreaga Gaza este o ruina acum, din ce am vazut.

Multi nu sint transportabili, sint bebeluși prematuri intubați, Adulți intubați etc. Nu e așa simplu. Dar cum rezervele de petrol care alimentau generatorul electric sint pe ducă, acești pacienti sint condamnați la moarte sigura.



#127
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.363 mesaje

Postat 23 noiembrie 2023 - 12:10

Ceea ce observ eu - si mi se pare ingrijorator - este ca in statele occidentale, Hamas nu este condamnat, violentele lor se trec cu vederea - si asta pur si simplu din motive politice. In Olanda de pilda- urmeaza alegeri si toate partidele se lupta pentru a atrage voturi... iar un bazin electoral usor de sensibilizat este format din populatie musulmana. 

Asa ca... ipocrizia si lupta pentru voturi face din politicieni niste indivizi care isi incalca principii ...

 

DIn pacate insa, asta poate duce la formarea unei ridicari la putere a extremistilor...si asta va si mai rau.

 

Ceea ce s-a si realizat. setea de ura se potoleste greu.Incredibil ce procent mare are extrema dreapta.



#128
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.995 mesaje

Postat 23 noiembrie 2023 - 16:25

Multi nu sint transportabili, sint bebeluși prematuri intubați, Adulți intubați etc. Nu e așa simplu. Dar cum rezervele de petrol care alimentau generatorul electric sint pe ducă, acești pacienti sint condamnați la moarte sigura.

 

Au fost transportați bebelușii prematuri, măcar atât.

 

Se pare că intră în vigoare un armistițiu azi la miezul nopții, ora lor. Și se face un schimb de ostateci și prizonieri.

Netanyahu est strâns cu ușa de Biden, așa se comentează la noi.



#129
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.343 mesaje

Postat 23 noiembrie 2023 - 17:40

Au fost transportați bebelușii prematuri, măcar atât.

 

Se pare că intră în vigoare un armistițiu azi la miezul nopții, ora lor. Și se face un schimb de ostateci și prizonieri.

Netanyahu est strâns cu ușa de Biden, așa se comentează la noi.

Nu știu, ca trebuia sa se intimple Acu 24 de ore și s-a aminat cu 24 de ore.  Cică n-au ajuns la nici o înțelegere in ce privește ordinea in care se vor elibera ostatecii. 



#130
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.363 mesaje

Postat 26 noiembrie 2023 - 19:05

Toate distrugerile, atatea mii de vieti pierdute , familii si comunitati distruse , doar pentru eliberarea unor membri h am s? A mai ajuns cineva la aceeasi concluzie?





Etichetat si cu razboi

Panic Questions

  • Deformarea valgus a piciorului

    MaryJane999
    - iun 27 2024 20:14

  • copil agitat

    Diana2024
    - iun 09 2024 20:31

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

Last Blogs

  • Sarcina si locul de munca

    ElenaN96
    - Astăzi, 07:25

  • SfârÈ™itul primului trimestru

    Roxxxi
    - Ieri, 23:48

  • Cum am spus apropiaÈ›ilor marea veste

    ABIGAILREBECA
    - Ieri, 21:58

  • Saptamana 20

    MsAndreia
    - Ieri, 21:25

  • Sarcina

    teg
    - Ieri, 16:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -