Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Carne de tun pentru rusi ...

razboi

18 raspunsuri la acest subiect

#11
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 29 iulie 2014 - 18:42

Se dovedeste ca o tara in care proprietatiile au ajuns in mana unor oligarhi/'baroni locali' nu mai are o armata pe care sa se poata baza intr-un eventual conflict.

 

Cetatenii fara proprietati nu au motivatie sa lupte. Nu au pentru ce.

 

Nu poti duce un razboi doar cu ordine, cu pretentia ca ele sa fie executate, cu amenintari si cu apeluri patriotice.

In primul si al doilea razboi mondia romanii care mergeau pe front primeau pamant. Majoritatea romanilor erau tarani care-si doreau proprietati si pamantul era mijlocul prin care-si asigurau bunastarea lor si a copiilor si un status social. Armata romana nu s-a bazat pe tigani, pentru ca ei nu aveau proprietati si nu aveau ce apara. Taranii romanii aveau proprietati, aveau o motivatie.

 

Daca acum nu ai nimic de te-ai duce pe front sa mori?

Pentru ca sa le aperi proprietatiile baronilor locali?


Editat de Deceneus, 29 iulie 2014 - 18:49 .


#12
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 30 iulie 2014 - 08:31

[:(] trist, nu am stiu ca e mobilizare generala.

Pe de alta parte, partea Bucovinei de Nord a fost furata ilegal Romaniei, [:(

Stii cum se spune nu iese foc fara fum. Ceva, ceva a fost acolo din moment ce Ministrul Afacerilor Externe si-a exprimat ingrijorarea ca mobilizarea se face pe criterii etnice. 

 

"Ministerul Afacerilor Externe din Romania si-a exprimat "preocuparea" fata de protestele romanilor din regiunea Cernaturi din Ucraina, ca urmare a procesului de mobilizare a tinerilor, afirmand ca urmareste procesul indeaproape si ca partea romana se ateapta ca mobilizarea cetatenilor sa nu aiba un carcater selectiv, cu o abordare discriminatorie pe criterii etnice."

 

Sursa: http://www.hotnews.r...erii-etnice.htm

====

 

In alta ordine de idei daca as fi acolo as millita puternic impotriva mobilizarii generale.

Ce-i asta? Nu am invatat nimic dupa al doilea razboi mondial?

I se scoala lui Putin peste  noapte  sa refaca URSS si lumea pune botu'. 

In loc sa se stea stramb si sa se judece drept la masa tratativelor hai sa mobilizam cetatenii. 

Mi-e asa o scarba!

 

Rezultatul va fi ca Ucraina se va alia cu NATO si ca va primi tehnica militara de la americani.



#13
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 30 iulie 2014 - 09:07

Pai sincera sa fiu mie mi se pare foarte ingrijoratoare toata situatia, exact cum o descrii tu, adica noi ce facem? Le dam apa la moara rusilor? Pe de alta parte, cum ii convingi sa se aseze la masa tratativelor? 

Pare teatru de papusi... Jucam dupa cum canta rusii...

Pe de alta parte orice conflict implica NATO si Rusia are toate sansele sa creasca exponential. Pana cand? Ce forma va imbraca? 

Asa ca eu, una, sunt ingrijorata. Iar Romania e intr-o situatie ingrata rau de tot. Membru NATO, dar dependenti economic, in acelasi timp, intr-o mai mica sau mai mare masura, de Rusia...



#14
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 30 iulie 2014 - 09:28

Ungurii şi ucrainenii din Transcarpatia refuză mobilizarea decretată de Kiev. Protestatarii au blocat o autostradă

 

http://adevarul.ro/i...454f/index.html



#15
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 30 iulie 2014 - 10:43

Ungurii şi ucrainenii din Transcarpatia refuză mobilizarea decretată de Kiev. Protestatarii au blocat o autostradă

 

http://adevarul.ro/i...454f/index.html

Bine fac! La urma urmei cine sunt guvernanatii astia ai nostri sa hotareasca ponirea unei razboi aiuristic pe care noi nu il vrem?

 

Black, Romania e intr-o situatie ingrata mai mult din punct de vedere a granitelor decat economic. Restul stau mai prost din cauza gazelor.

Noi, inca ne putem sustine din resurse naturale proprii.  Si poti sa fii convinsa ca, ca membru NATO  si cu un razboi ce bate la granita vom beneficia de ceva ajutoare.

Americanii si UE au mai impus deja ceva blocaje economice Rusiei.

 

Politica actula a guvernului Romaniei are/ a avut o oaresce componenta prorusa. Cand il auzeam pe Ponta ca o dadea cu rusii mi se incretea pielea pe mine.

Doamne ce l-au mai spurcat pe Base cand in discursurile lui il ataca pe Putin si nu dorea ca politica externa a Romaniei sa se indrepte spre Rusia.

Si bine a facut! Uite ca a avut dreptate. In astia nu te poti increde.

 

Teama mea cea mare este ca la alegerile prezidentiale sa nu iasa Ponta care e prorus si ii mangaie pe cap.



#16
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 30 iulie 2014 - 12:17

1. Bine fac! La urma urmei cine sunt guvernanatii astia ai nostri sa hotareasca ponirea unei razboi aiuristic pe care noi nu il vrem?

 

2. Black, Romania e intr-o situatie ingrata mai mult din punct de vedere a granitelor decat economic. Restul stau mai prost din cauza gazelor.

Noi, inca ne putem sustine din resurse naturale proprii.

 

3. Si poti sa fii convinsa ca, ca membru NATO  si cu un razboi ce bate la granita vom beneficia de ceva ajutoare.

4. Americanii si UE au mai impus deja ceva blocaje economice Rusiei.

 

5. Politica actula a guvernului Romaniei are/ a avut o oaresce componenta prorusa. Cand il auzeam pe Ponta ca o dadea cu rusii mi se incretea pielea pe mine.

Doamne ce l-au mai spurcat pe Base cand in discursurile lui il ataca pe Putin si nu dorea ca politica externa a Romaniei sa se indrepte spre Rusia.

Si bine a facut! Uite ca a avut dreptate. In astia nu te poti increde.

 

Teama mea cea mare este ca la alegerile prezidentiale sa nu iasa Ponta care e prorus si ii mangaie pe cap.

 

1. Guvernantii sunt alesii poporului, asa ca deciziile luate de rei, chiporile, reprezinta vointa poporului. Cat de departe de realitate este propozitia de mai sus depinde, cred eu, de autenticitatea oamenilor politici.

 

2. Teoretic ai dreptate, practic sunt mai multe aspecte, mai subtile, si mult, mult mai greu de controlat decat gazele. Pe de alta parte, nici cu gazele astea nu e chiar roz situatia, pentru ca din cate stiu eu, ne lipseste o infrastructura ok pentru exploatarea lor economica, asa ca, desi resursele exista, s-ar putea sa ne coste ceva in plus ca sa putem beneficia de ele. 

 

3. Mi-as dori foarte tare sa pot crede asta. Nu stiu de ce, dar cred ca tot noi va trebui sa ne dovedim "camaraderia" de membru NATO, si sa punem la dispozitie varii chestii, inclusiv forte militare.(cum era cu razboiul inimii?). 

 

4. Oare le pasa? Cat ii afecteaza restrictiile impuse, asta e intrebare...

 

5. Cred ca Ponta  e suficient de "baiatul lui Iliescu" ca sa-i iasa rusismele pe nas. Dar nu cred ca se poate eschiva in cazul in care NATO ia atitudine.

 

Acuma ce sa zic? Am si eu nedumeririle mele. DE CE? Ce i-a apucat? Nu cred ca doar megalomania lui Putin e de vina pentru revirimentul brusc al agresivitatii rusesti. Nu-mi dau seama care e dedesubtul. Nu mi se pare un motiv SUFICIENT doar sa vrei sa recladesti "Mama Rusia" si nu vad de ce i s-ar canta in struna. Cred ca e altceva la mijloc, ceva ce, temporar, imi scapa...



#17
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 30 iulie 2014 - 12:27

In alta ordine de idei daca as fi acolo as millita puternic impotriva mobilizarii generale.

Ce-i asta? Nu am invatat nimic dupa al doilea razboi mondial?

I se scoala lui Putin peste  noapte  sa refaca URSS si lumea pune botu'. 

In loc sa se stea stramb si sa se judece drept la masa tratativelor hai sa mobilizam cetatenii. 

Mi-e asa o scarba!

 

Rezultatul va fi ca Ucraina se va alia cu NATO si ca va primi tehnica militara de la americani.

Putin si Rusia negociaza din pozitii de forta. Ei au un atuu, ca UE este dependenta de gazul rusesc, si stiu ca europenii nu-si permit sa declanseze un conflict.

Americanii vor da armament ucrainenilor, dar ucrainenii sunt divizati. Cei din vest nu sunt dispusi sa lupte impotriva celor din est.

Fiecare e dispus sa lupte pentru a-si apara proprile interese locale si individuale, dar nu pentru interese globale, politice si ideologice.

Pe cei din vest nu-i intereseaza daca estul vrea sa se separe. Probabil si vesticii prefera o separare decat sa mearga pe frontul de est.

 

Acolo problema se rezolva prin referendum, dar un referendum neutru, pe care sa-l accepte si Moscova si Kievul.

Pot exista mai multe variante. O Ucraina federala cred ca ar fi solutia de compromis.

 

Daca va intereseaza un punct de vedere UE – Ucraina – Rusia!


Editat de Deceneus, 30 iulie 2014 - 14:40 .


#18
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 31 iulie 2014 - 09:20

Eu, una, cred ca li se "falfaie" rusilor de sanctiunile pe care le-au primit! 

Nu mi se par in masura sa-i afecteze foarte tare...

Stai sa se supere Putin, sa vezi ce cauta UE innebunita, surse alternative de gaze...

Pe langa asta, in ceea ce ne priveste, si SUA s-au declarat ingrijorate ca situatia poate escalada, avand drept consecinta destabilizarea Romaniei si a tarilor baltice...



#19
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 13 octombrie 2014 - 13:27

Astazi Rusia si China semneaza mai multe acorduri economice... 





Etichetat si cu razboi

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -